Facebook: Viktor Orbán

Orbánova dotace pro Agrofert. Na podporu v Maďarsku máme nárok, tvrdí holding

Napsal/a Vojtěch Berger 2. srpna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Potravinářská společnost z holdingu Agrofert dostala v Maďarsku dotaci od vlády Viktora Orbána. Za peníze plánuje vytvořit 55 pracovních míst, detaily investice ale holding vybudovaný Andrejem Babišem nechce komentovat. S Orbánem má Babiš dlouhodobě přátelské vztahy a Agrofert vlastní v Maďarsku několik dalších firem. Sám český premiér tvrdí, že na Agrofert po převedení majetku do svěřenských fondů už nemá vliv.

Záznam o dotaci s datem 25. července ve výši zhruba 130 milionů korun se objevil na veřejném seznamu příjemců dotací na webu maďarské vlády. Mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka udělení dotace na dotaz HlídacíPes.org potvrdil.

Poskytnutá dotace je grantem maďarské vlády z národní kapitoly podporující zaměstnanost a rozvoj potravinářského průmyslu (nejde o prostředky EU),“ napsal mluvčí.

Dotaci podle něj může dostat firma, která ze zemědělských produktů vypěstovaných v Maďarsku vyrobí produkty s přidanou hodnotou, které jdou následně většinou na export.

Podle Hanzelky je to v souladu se strategií maďarské vlády vyvážet potravinářské a krmivářské výrobky s vyšší přidanou hodnotou namísto zemědělských komodit.

Dotace pro Agrofert, ne „pro Babiše“?

„Nevidíme nejmenší důvod, proč bychom se o tuto podporu nemohli ucházet. Splnili jsme pro její přidělení veškerá kritéria a podmínky,“ dodává.

Podle webových stránek Agrofertu vyrábí jeho společnost NT Élelmiszertermelő és Kereskedelmi Kft. vysoce kvalitní rafinovaný slunečnicový olej, který prodává na trzích v celé Evropě a zámoří.

 

 

Jak přesně bude vypadat investice financovaná z maďarského vládního grantu, nechtěl mluvčí Hanzelka specifikovat. Zopakoval také, že podle názoru Agrofertu již holding není „Babišovou firmou“, protože premiér převedl svůj majetek do svěřenských fondů.

„Maďarská média mylně uvádějí, že společnost NT je vlastněna českým předsedou vlády. Není tomu tak. Vlastníkem firmy NT je společnost Agrofert, a. s., která je ovládána svěřenským správcem, panem Zbyňkem Průšou,“ tvrdí mluvčí.

Opačný názor má Evropská komise, která do Česka poslala návrhy dvou auditních zpráv, podle nichž má Babiš na Agrofert stále vliv. Babišův střet zájmů se tak řeší kromě domácí úrovně i na té evropské.

Čapí hnízdo na maďarský způsob

S maďarským premiérem Viktorem Orbánen má Andrej Babiš přátelské vztahy. Podobně jako u českého předsedy vlády v kauze Čapí hnízdo i Orbánova rodina čelila v uplynulých letech vyšetřování kvůli podezření ze zneužití eurofondů.

Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF našel „vážné nesrovnalosti“ v čerpání unijních dotací v kauze „Elios“, nazvané podle stejnojmenné firmy Orbánova zetě Istvána Tiborcze. Ta v Maďarsku modernizovala veřejné osvětlení – za peníze EU.

Zakázky ale pomáhal na straně obcí připravit další ze spolupracovníků Orbánova zetě, který s ním v tu dobu firmu Elios spoluvlastnil. Existuje tak podezření, že je mohl Eliosu „šít na míru“.

OLAF poslal do Maďarska zprávu nabitou důkazy o možném podvodu a bylo na maďarských úřadech, aby věc prošetřily. To se ale nestalo, jak ukázal i dokument německé veřejnoprávní televize ZDF odvysílaný letos v dubnu.

Novináři v něm zařadili Orbána i Babiše do skupiny politiků, kteří si z eurofondů udělali jakýsi „bankomat“ pro sebe i své blízké:

Nepřišla policie ani státní zastupitelství, nikdo tu nevyšetřoval, nechtěli vyšetřovat,“ potvrdil v dokumentu starosta provinčního maďarského města Hódmezővásárhely u hranic s Rumunskem, kde předchozí vedení radnice také postavilo nové veřejné osvětlení za evropské peníze.

Takže je Evropská unie vlastně bezmocná?“ ptá se ve filmu redaktorka ZDF. „Ano,“ odpovídá starosta s tím, že by EU potřebovala k prosazování zákonnosti něco tak efektivního, jako je americká FBI.

Kromě kauzy Elios se stal známým i příběh Orbánova starého přítele Lörincze Meszárose, starosty vesnice Felcsút, kde Orbán vyrůstal.

Do malé obce přiteklo pod vládou místního rodáka tolik peněz, že to zdaleka neodpovídá její velikosti a významu. Ve Felcsútu vznikl honosný fotbalový stadion třeba i úzkokolejná železnice pro turisty podpořená též z unijních peněz.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)