Orbán odměňuje své věrné v Česku. Maďarské vyznamenání má i novinář Léko
I maďarský premiér umí ocenit kvalitní novinářskou práci – byť podle svého specifického vkusu. Státní vyznamenání od něj dostal i bývalý šéfredaktor Lidových novin István Léko, který s Viktorem Orbánem svého času vedl vstřícná interview. Léko byl takto bez větší pozornosti dekorován už v roce 2022; vedle někdejší šéfky Úřadu vlády Tünde Bartha je dalším nositelem maďarského vyznamenání s vazbou na Andreje Babiše, který Orbána dlouhodobě označuje za svého přítele.
„Za novinářskou práci při objektivním informování o Maďarsku a maďarském veřejném životě,“ zdůvodňuje maďarský úřední věstník z roku 2022, proč István Léko dostal státní vyznamenání od Orbánova establishmentu.
Související články
Kdo krade cukroví u Babišů. Ženské magazíny Mafry čtenářům servírují příští prezidentský pár
Ondřej Neumann: Ten, který tančí s miliardáři. Vysoká hra Istvána Léka
V Česku Léko za své novinářské výstupy na téma Orbán naopak v minulosti opakovaně čelil kritice kolegů z jiných médií – kvůli své přílišné vstřícnosti k maďarskému premiérovi.
Bylo to v době, kdy vedl Lidové noviny, jež byly součástí mediálního portfolia Andreje Babiše. Jako šéfredaktor Léko skončil v roce 2021, samotné tištěné Lidové noviny přestaly vycházet letos v létě. Léko dál působí v online redakci jako seniorní reportér.
I když Babiš později vydavatelství Mafra převedl do svěřenských fondů, stejné tituly mu nadále vycházely vstříc a vylepšovaly mu image, jak HlídacíPes.org mnohokrát popsal. Babišovi vyhovovalo i pozitivní rámování Orbána a jeho politiky, což zejména Lidové noviny pod Lékovým vedením dělaly.
Nahrávky na smeč
Dobrým příkladem jsou dva velké rozhovory, které István Léko s Orbánem vedl. Ten z prosince 2015 – údajně první velký Orbánův rozhovor pro česká média – vyšel v Lidových novinách pod titulkem „Evropa páchá sebevraždu“. Věnoval se tehdy aktuální migrační krizi a obsahoval nekonfliktní otázky jako „Máte nějaký konkrétní nápad, co by bylo třeba změnit?“ nebo „Mohl byste o těchto nových představách něco prozradit?“.
Ten druhý vyšel v Lidových novinách týden před parlamentními volbami v roce 2021 a hned první dvě otázky shrnuly Orbánovu agendu, kterou už několik let maďarský premiér exportuje ke spřízněným politikům v Evropě i USA:
Lidovky.cz: V globální válce identit jsou všechny tři úrovně vlastní identity pod obrovským globálním mocenským tlakem dominantních západních politiků, korporátních gigantů, médií a světa celebrit. Útočí na rodinu, národ a křesťanskou kulturu. Lze bojovat proti takovému tlaku?
Na podobné nahrávání na smeč je Orbán zvyklý spíše z provládních médií v Maďarsku. Od českého novináře přišla vzápětí nahrávka druhá:
Lidovky.cz: Co je příčinou rychlého a mohutného vzestupu cancel culture (označení pro moderní formu ostrakismu, která vytlačuje jedince ze sociálních nebo profesionálních kruhů) nebo woke hnutí (nová ideologie takzvaných probuzených, což je směs krajně levicových idejí, kritické rasové teorie a politické korektnosti) na Západě?
A v podobném duchu velký rozhovor pokračoval i dál. Bylo to v době, kdy Andrej Babiš využil Viktora Orbána jako tahák samotného finiše volební kampaně hnutí ANO: maďarského premiéra pozval do Čech a debatoval s ním v divadle v Ústí nad Labem.
Odměna pro Orbánovy (a Babišovy) věrné
Ústeckou akci Babiše s Orbánem provázela kritika novinářských organizací, že některá média nemohla jít na tiskovou konferenci obou premiérů. István Léko však svůj rozhovor dostal; v následujícím roce přišlo i státní vyznamenání.
„Předal mi ho ambasador,“ potvrdil pro HlídacíPes.org ocenění Léko, i když se jinak na toto téma zjevně nechtěl příliš bavit.
I jeho případ ilustruje, jak Viktor Orbán a jeho vláda odměňují své věrné v Česku. Další ukázkou je vyznamenání bývalé Babišovy šéfky Úřadu vlády Tünde Bartha, o kterém HlídacíPes.org informoval nedávno.
Bartha si své ocenění převzala letos od mluvčího Orbánovy strany Fidesz, oficiálně za „neúnavnou práci pro rozvoj a zlepšování maďarsko-českých vztahů“.
„Je to ještě za fungování V4ky (Visegrádská skupina, Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, pozn. red.), za to celé fungování našeho období, Úřadu vlády, V4ky,“ doplnila na dotaz redakce.
Andrej Babiš se během své politické kariéry, v premiérském období i mimo něj, na Viktora Orbána často odvolává jako na svého přítele. Kontakty s ním využil opakovaně také ve svých předvolebních kampaních. Tünde Bartha za Babiše například opakovaně zastupovala Česko na demografickém summitu v Budapešti.
Když si Orbán v roce 2021 zadal v několika evropských novinách vládou placenou inzerci, kde kritizoval evropský superstát, migraci i prohlubování evropské integrace, v Česku a na Slovensku mu tyto inzeráty otiskly právě tituly z vydavatelství Mafra.
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Více o knizePořídit knihuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Trump. Věrozvěst nové doby nekontrolovatelných vůdců lidu
Petr Fischer: Amerika náš vzor. K čemu a proč to opojení Trumpem?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)