Opencard hackaton nebude. Otevřený softwar pro „kartu Pražana“ se hledat nesmí

Napsal/a Robert Břešťan 4. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Budoucnost Opencard je nejistá. Jisté naopak je, že kvůli platným smlouvám se „do střev“ karty za 1,35 miliard korun nesmí podívat veřejnost.

Spolupracovník serveru HlídacíPes.org, datažurnalista Jan Cibulka ve svém textu navrhl, aby ve chvíli, kdy situace směřuje k zániku Opencard a znovuzavedení papírových kupónů, magistrát uspořádal Opencard hackaton.

V majetku čtyř různých firem

„Dejte k dispozici čtečky, validátory, karty a nějaký prostor, kde bude možné pracovat. Bude to akce hlavně pro ajťáky a elektrotechniky, ale určitě přijdou i lidé z jiných oborů, třeba jenom ze zvědavosti. A je tady určitá, i když malá šance, že vznikne způsob, jak stávající infrastrukturu naplnit jiným softwarem tak, aby mohla plnit svou funkci, třeba jen dočasně,“ navrhl Cibulka.

Jeho idea zaujala Českou pirátskou stranu, která má na Magistrátu hlavního města Prahy čtyři své zastupitele.

HlídacíPes.org požádal o oficiální vyjádření i magistrát. Jeho mluvčí Petra Hrubá odkázala právě na stanovisko Pirátů. „Po právní stránce by vámi navrhované řešení nebylo průchozí,“ napsala s odkazem na vyjádření zastupitele České pirátské strany Ondřeje Profanta.

Podobné využití hardwaru určeného pro užívání Opencard dosud platné smlouvy zakazují a snaha o změnu by byla dosti náročná. Všechny hardwarové prvky (čtečky, validátory aj.) jsou totiž ve vlastnictví čtyř různých firem a organizací. Jsou rozděleny mezi Dopravní podniky, Ropid, OOC Operátor Opencard a pražský magistrát.

Posudek za 1,9 milionu

Na možnosti dalšího využití Opencard, již používá zhruba 1,2 milionu lidí, si nyní Praha nechává vypracovat posudek za zhruba 1,9 milionu korun.

Dohodu s majitelem práv k Opencard, firmou eMoneyServices (EMS), nemá Praha uzavřenou, na konci ledna proto také skončila technická podpora systému. Podle městské rady si lidé budou moct vybrat, zda budou jezdit na Opencard nebo na papírové kupony.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)