Opencard hackaton nebude. Otevřený softwar pro „kartu Pražana“ se hledat nesmí
Budoucnost Opencard je nejistá. Jisté naopak je, že kvůli platným smlouvám se „do střev“ karty za 1,35 miliard korun nesmí podívat veřejnost.
Spolupracovník serveru HlídacíPes.org, datažurnalista Jan Cibulka ve svém textu navrhl, aby ve chvíli, kdy situace směřuje k zániku Opencard a znovuzavedení papírových kupónů, magistrát uspořádal Opencard hackaton.
V majetku čtyř různých firem
„Dejte k dispozici čtečky, validátory, karty a nějaký prostor, kde bude možné pracovat. Bude to akce hlavně pro ajťáky a elektrotechniky, ale určitě přijdou i lidé z jiných oborů, třeba jenom ze zvědavosti. A je tady určitá, i když malá šance, že vznikne způsob, jak stávající infrastrukturu naplnit jiným softwarem tak, aby mohla plnit svou funkci, třeba jen dočasně,“ navrhl Cibulka.
Jeho idea zaujala Českou pirátskou stranu, která má na Magistrátu hlavního města Prahy čtyři své zastupitele.
@hlidacipes_org @piratenewscz HW vlastní 4 různé firmy, všude je chaos, takže by to bylo administrativně náročné domluvit. Ale popřemýšlí
— Piráti (@PiratePartyCZ) 30. Leden 2015
HlídacíPes.org požádal o oficiální vyjádření i magistrát. Jeho mluvčí Petra Hrubá odkázala právě na stanovisko Pirátů. „Po právní stránce by vámi navrhované řešení nebylo průchozí,“ napsala s odkazem na vyjádření zastupitele České pirátské strany Ondřeje Profanta.
Podobné využití hardwaru určeného pro užívání Opencard dosud platné smlouvy zakazují a snaha o změnu by byla dosti náročná. Všechny hardwarové prvky (čtečky, validátory aj.) jsou totiž ve vlastnictví čtyř různých firem a organizací. Jsou rozděleny mezi Dopravní podniky, Ropid, OOC Operátor Opencard a pražský magistrát.
Posudek za 1,9 milionu
Na možnosti dalšího využití Opencard, již používá zhruba 1,2 milionu lidí, si nyní Praha nechává vypracovat posudek za zhruba 1,9 milionu korun.
Dohodu s majitelem práv k Opencard, firmou eMoneyServices (EMS), nemá Praha uzavřenou, na konci ledna proto také skončila technická podpora systému. Podle městské rady si lidé budou moct vybrat, zda budou jezdit na Opencard nebo na papírové kupony.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Já bych řekl, že cena HW těch karet je víceméně zanedbatelná. Nestojí za to je hackovat. Klidně se to může celé udělat na zelené louce. Praha vypíše specifikaci a třeba to někdo zkusí.
Bohužel s tímhle přístupem si Praha docela zavařila, tady už nejde o hackaton-zde došlo pouze ke špatnému výkladu pojmu. Hackaton neznamená sraz hackerů kteří něco prolamují-ale “ akce, při níž programátoři, případně ve spolupráci s grafiky a webdesignéry, intenzivně pracují na zadaném softwarovém projektu“.. Čili v rámci téhle akce se mohl naprogramovat základ alternativního systému který by mohl rychle nahradit Opencard.Nestalo se, škoda.
Ale jestliže nyní přijímají výklad že „..dosud platné smlouvy zakazují a snaha o změnu by byla dosti náročná. Všechny hardwarové prvky (čtečky, validátory aj.) jsou totiž ve vlastnictví čtyř různých firem a organizací…“.
Takže já se ptám soudruzi, jak si vůbec, při těchto právních omezeních,představují Piráti a vedení Prahy možnost řešení situace či nahrazení Opencard jiným systemem? Asi budu mít pravdu že bez přístupu k těmto zařízením (jak pro potřeby vývoje i testování)jím to žádná firma neudělá..
Tak leda návrat k těm papírovým kuponům…
Nenažranost vlastníků licencí k HW i SW je převeliká, takže asi opravdu nezbude, než to celé zahodit, přejít na papírové kupony a pak se třeba přijet podívat do Plzně, jak se to dělá. 🙂 Naše „Plzeňská karta“ stála mnohem méně, nikdo neprotestoval a funguje podobně jako Opencard.