Ondřej Neumann: Z provládních novin hlasem opozice. Otočka MF Dnes a Babišova destrukce médií
IN MEDIAS RES. Porovnal jsem pomocí databáze Newton Media to, jak psal deník MfD od 11. do 18. dubna 2021 o tehdejší Babišově vládě a tehdejší opozici, s tím, jak ve stejných dnech letošního roku referoval o Fialově kabinetu a současné opozici. A mé tušení se bohužel potvrdilo. Ze silně provládního plátku se rázem stal plátek silně proopoziční.
Největší český multimediální dům – mediální skupina Mafra– je na prodej. Jejího majitele, „předsedu opozice“ Andreje Babiše, do prodeje tlačí vládou chystaná novela zákona o střetu zájmů. Babišovi poslanci za hnutí ANO schválení novely zatím brzdí, obstrukce se však nedá protahovat donekonečna.
Kdo má o Mafru, která v „covidovém“ roce 2020 vygenerovala ztrátu 868 milionů korun, zájem?
Mafra má nejhorší hospodářský výsledek od vstupu Babiše. Z miliardové ztráty viní covid
Podle zákulisních informací už značně pokročilo jednání mezi Andrejem Babišem a majitelem skupiny Prima Ivanem Zachem. Právě jeho televize Prima v minulosti Babišovi vycházela často vstříc.
Tehdejšímu premiérovi dopřávala sólo debaty, ustupovala mu, když se ve studiu nechtěl utkat třeba s Miroslavem Kalouskem. Babiš si na to zjevně zvykl a nepřipouštěl pak moderátorské pokusy jej v debatě na Primě usměrňovat.
TV Prima je vstřícná k Babišovi i Zemanovi. Majitel televize Zach podniká i v průmyslu a realitách
I přes výše naznačené „souznění“ by Babiš, který touží vystřídat Miloše Zemana na Pražském hradě, prodejem Mafry se souhrnnou čteností převyšující pět milionů lidí (více než polovina oprávněných voličů v Česku) přišel o možnost napřímo ovlivňovat veřejné mínění.
A že se v poslední době jeho média snaží! Zvláště zřetelné je to u deníku Mladá fronta Dnes, jehož reportéři a komentátoři nenechávají nit suchou na vládě Petra Fialy. Na druhé straně pak MfD poskytuje významný prostor svému majiteli. Ze silně provládního plátku se od loňských voleb stal plátek silně proopoziční. Stačilo k tomu málo. Aby voliči z premiéra Babiše udělali „předsedu opozice“.
2022: Neschopný Fiala
Data mediálního monitoringu Newton Media srovnávající druhý dubnový týden loni a letos to ukazují jasně:
Zatímco letos ve zmiňovaném intervalu vyšel na stránkách MfD rozhovor s Andrejem Babišem („Babiš v Teplicích: Vláda nepomáhá“) a jeho autorský komentář („Fialův jasný signál. Inflaci řešit nebudeme“), loni se veškerý poskytnutý prostor opozici v tomto směru rovnal velké NULE. Netřeba asi dodávat, že ani letos se mezi 11. a 18. dubnem neobjevil na stranách MfD žádný rozhovor s Petrem Fialou ani žádný jeho komentář.
Právě naopak – zatímco v roce 2021 nevyšel za sledované období ani jeden kritický komentář o vládě vedené Andrejem Babišem, letos jich o té Fialově vyšlo hned pět (plus zmiňovaný Babišův). Plus série kritických článků.
Čtenář Mladé fronty Dnes se tak o současné vládě například dozví, že:
- si chce „vyrobit služebnou vládní televizi a rozhlas“ („Nová bitva o televizi a rádio“)
- v utajení posílá miliardy ukrajinským uprchlíkům, zatímco pomoc chudým Češkám a Čechům postiženým růstem cen vázne („Chudí zatím pomoc nedostali“)
- populisticky zrušila povinné roušky v hromadné dopravě
- vládní politici jezdí na Ukrajinu pro laciné politické body
- blamovala se nápadem na základnu vojsk USA a NATO v Česku („Velká blamáž s US základnou“)
- nepomáhá obcím, které přišly o peníze v padlé ruské Sberbank („Vyždímané obce si musejí půjčovat“)
2021: Dokonalý Babiš
Jaký to rozdíl oproti dubnu 2021! Tehdy – alespoň podle redakce MfD – bylo jediným prohřeškem tehdejšího kabinetu nedomyšlené rozvolnění covidových restrikcí („6×2 a 10 metrů mezera. Začínají podivné tréninky“ či „Nelze zakázat každé setkání“.)
Tento „kritický osten“ byl však bohatě vyvážen dvěma rozhovory s tehdy úřadujícími ministry za ANO („Nejdříve otevřeme kadeřnictví“ – rozhovor s Karlem Havlíčkem a „Otevřeme školy, vše ostatní počká“ – rozhovor s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem).
Tehdejší výměnu na postu ministra zahraničí (Tomáš Petříček /Jakub Kulhánek) MfD prezentovala jako vnitrostranický spor uvnitř ČSSD, nikoliv jako problém vlády, a nad pokusem o vyslovení nedůvěry vládě v Zápisníku z Malé Strany Miroslav Korecký posměšně mávl rukou: „Máme tu dva velkolepé plány dvou opozičních koalic, jak pár měsíců před volbami svrhnout vládu. Který z nich je méně pitomý? Těžko říci, oba mozkové trusty se evidentně hodně snažily.“
O náhlém překlopení provládního deníku v jasně proopoziční jasně hovoří následující analýza publikovaných politických materiálů na stránkách MfD od 11. do 18. dubna 2021 a 2022:
LETOS/ LONI
Neutrální: 22 / 27
Rozhovor s členem vlády: 1 / 2
Komentář člena vlády: 0 / 1
Komentář šéfa opozice: 1 / 0
Rozhovor s šéfem opozice: 1 / 0
Počet komentářů stranících vládě: 0 / 1
Počet komentářů kritizujících vládu: 6 / 0
Symptomatické je, že majitel největšího multimediálního domu v České republice, jehož zaměstnanci dlouhé roky píší v jeho politický i byznysový prospěch, si sám stěžuje na údajnou nekritičnost médií k vládě Petra Fialy.
„Většina médií nadále této vládě fandí. Před volbami to bylo stejné, všemožně se je snažila podpořit, aby mohli sundat toho nenáviděného Babiše. Někteří aktivističtí novináři jsou prostě součástí polistopadového kartelu, je to i obrovsky vidět,“ tvrdil před nedávnem v rozhovoru pro Parlamentní listy.
Je to samozřejmě pouhé vypouštění opoziční mlhy, která má zakrýt fakt, že Andrej Babiš od roku 2013 mrzačil české mediální i politické prostředí. Tahle éra – doufejme – teď pomalu končí.
Kratší verze textu vyšla v posledním vydání tištěného Týdeníku Forum
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Více o knizePořídit knihuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
O to více vynikne žurnalistika HP. Nenechala nit suchou na Babišově vládě a naprosto stejně kritická je i k vládě Fialově.
Mohl by autor vysvětlit, proč by média, napojená na Babiše, neměla podporovat vládu, když v ní byl Babiš, a opozici, poté, co se Babiš nestal členem vlády?
To je přece naprosto normální a děje se to všude v demokratických zemích.
Odkdy jsou celostátní deníky v majetku premiérů demokratických zemí, lžirgile. Můžeš uvést jedinou zemi, kde byla obdobně zvrácená situace jako v ČR z vlády agenta bureše?
Noviny, i na tom západě, mají zpravidla nějakou politickou orientaci. Když ti, co jim fandí, jsou ve vládě, tak jsou provládní, když jsou dotyční v opozici, tak jsou opoziční. Jak je řešeno ono napojení na určitou politickou koncepci je principiálně jedno, to vlastnění je fakticky průhlednější než nějaké zákulisní tahání nitek.
Prostě: „Čí chleba jíš, toho píseň zpívej.“ A basta!
Autor článku je silně udiven. Domníval se hoch, že po politické porážce zůstane vládní tisk nadále vládním. Čím myslí onen jedinec?
Jaký vládní tisk, udivený mirku? Když tak stranický tisk, financovaný z dotací neoprávněně čerpaných agentem burešem.
Já se ještě furt pokládám za relativně slušného člověka, ale s Babišem nïc nechci mít. Je to ubohý a zlý tvor. Jarda
Dobré bylo, když byla MFD prohlašována za časů Čásenského nezávislou a nestrannou, aby pak její prominentní redaktor Jan Gazdík dodatečně přiznal, že se v redakci dohadovali a dohodli, že čtenářům ani v předvolebních časech neprozradí, že jsou pro ODS.
A to sis vycucal odkud?