Pieta před pražskou filosofickou fakultou. Foto: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Ondřej Neumann: Vážené studentky a studenti žurnalistiky…

Napsal/a Ondřej Neumann 5. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Tragická střelba na pražské filozofické fakultě odstartovala mimo jiné i debatu, jak mají tuzemská média referovat v případě obdobných hrůz. Významně do ní zasáhl otevřený dopis studentek a studentů žurnalistiky. Níže se pokusím ukázat, proč jím podle mého názoru v konečném důsledku novinářské mládí nechtěně nahrálo nepřátelům svobody. Neubránilo se v něm ani stejným chybám, které vyčítá starším.

Již druhý den po tragické střelbě v budově filozofické fakulty univerzity Karlovy – 22. prosince 2023 – byl publikován „Otevřený dopis studentů a studentek žurnalistiky a komunikačních studií českým redakcím“.

Je tvrdou obžalobou „většiny českým masmédií“ za způsob, jakým referovala o vražedném řádění osamělého střelce. Otevřený dopis vzbudil velký ohlas a do středečního poledne ho podepsalo přes tisícovku studentek a studentů.

Na počin reagovali i někteří novináři.

Apolena Rychlíková na vlnách Českého rozhlasu poděkovala za „nastavené zrcadlo“: „Zkušeným novinářům a novinářkám i jejich rutinní práci nastavují studenti možná nepříjemné, ale o to více potřebné zrcadlo. Je třeba jim za to poděkovat.“

Publicista Petr Koubský slíbil osobní sebezpyt:

Ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky David Klimeš se svěřil s tím, že ho dopis studentek a studentů – se kterým se „plně ztotožňuje“ – přiměl „přestat mlčet“. Viz jeho komentář Média mají pomáhat, ne škodit.

A šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík, na jehož redakci se snesla největší kritika za publikování fotek studentů ukrývajících se na parapetu budovy fakulty, asi i pod vlivem dopisu zveřejnil následující vysvětlující/omluvný text:

Za mě: studentkám a studentům žurnalistiky patří dík, že upozornili na mediální pokrytí tragické události i okolností jí předcházejících i následujících.

Otevřený dopis – zřetelně a pochopitelně psaný v emocích – má však i problematické pasáže. Na ty chci v debatě o tom, jak mají tuzemská média referovat v případě obdobných hrůz, především upozornit.

Mladým kolegyním a kolegům proto nabízím zpětnou vazbu formou editace jejich otevřeného dopisu. A jak je mým dlouholetým zvykem, editorské poznámky budu vpisovat rovnou do textu.

Vážení šéfredaktoři a šéfredaktorky, vážení novináři a novinářky,

Detail, ale začal bych oslovením ženské části populace, nikoliv kvůli módnímu „gender“, nýbrž protože tak velí dobrý mrav…

dovolujeme si reagovat na tragickou čtvrteční událost střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a zejména pak na způsob, jakým většina českých masmédií o situaci informovala. Jako studenti žurnalistiky a budoucí generace novinářů jsme zděšeni přístupem některých redakcí. Domníváme se, že v řadě z nich došlo k porušení etického kodexu a k prokázání, že média jsou pouhým zdrojem příjmů, nikoliv informační službou.

Hned první odstavec a obsahuje protimluv. Je super, že reagujete, že se ozýváte, když vám něco vadí. Beru i to, že jste zděšení, protože chyb a blbostí byla napáchána dlouhá řádka. A ty protimluvy? Nejdříve píšete, že selhala „většina českých masmédií“, pak, že jste zděšeni přístupem „některých redakcí“, pak že dle vás došlo „v řadě z nich“ k porušení etiky. A celé to dovršíte tím, že média (tedy všechna) jsou „pouhým zdrojem příjmů“. Podle mě to celé vychází ze základního nedostatku celého textu – je to paušální odsudek, ortel, že „vše“ je špatně,  nebo přinejmenším „ve většině případů“. To může sice dobře působit na první signální soustavu čtenářů vašeho dopisu, nicméně to neodpovídá realitě. Takže – ujasněte si, kdo a jak zklamal a neházejte všechny do jednoho pytle. Je to efektní, ale velmi pohodlné a navíc to absolutně neodpovídá pravdě.

Sám ministr vnitra Vít Rakušan jen několik hodin po útoku vyzval občany, aby nesdíleli neověřené informace, ale jen potvrzené zprávy od důvěryhodných zdrojů.

„Sám“ ministr vnitra? To je podle mě neobratné. Když se s výzvou ztotožňujete, napište to: „Ztotožňujeme se s výzvou…“. Rakušan není žádný pánbůh a je to jeho úloha v takovýchto chvílích.

Nejsou to však občané, kteří selhali, ale samotná média.

Podle mě nesmysl. Mnoho občanů selhalo tím, že na sociálních sítích sdílelo neověřené informace. Bohužel mnohdy právě z médií. Ale vy píšete, že občané neselhali. Tak to prostě není. Chápu, co tím asi chcete říci, ale musíte to adekvátně vyjádřit… Ti „občané“ tam jsou navíc. Hledáte asi oslí můstek, jak se od Rakušanova apelu na občany dostat k médiím, ale ono to nefunguje. Navíc píšete něco, co neodpovídá realitě (tedy to, že „občané neselhali“). Stačí napsat – když už tam chcete mít toho Rakušana – „vyzval, bohužel média selhala“. A mít už jasno a vyargumentováno to, zda média „všechna“, nebo „některá“. A úplně nejlépe jmenovat i ta konkrétní.

Jen několik minut po publikování prvotní informace se na zpravodajských serverech objevily – i přes apely některých z nás na naše vedoucí – údajné fotografie pachatele, informace o jeho původu či dokonce domnělý motiv vraždění.

Výborně, konečně něco konkrétního, na čem stavíte. Jenže pozor. Fotku pachatele vyvěsila policie na svůj web. S tím, že ho hledají a že je nebezpečný. To poněkud snižuje míru zavinění konkrétních redakcí. A pro zvýšení zamýšlených dopadů vašeho dopisu doporučuji být opět konkrétní – v redakci kterého média(-í) někteří z vás apelovali?

A to v momentě, kdy rodiny obětí s nadějí čekaly na zprávy od svých dětí či, v horším případě, na potvrzené informace policejního či záchranářského sboru. Nerozumíme nutkání médií přenášet živě záběry vyděšených lidí, přinášet svědectví těch, kteří si hrůzou prošli, či publikovat vzkazy útočníka, které sepsal před tímto hrůzným činem na svém telegramovém účtu. I pokud by byl tento účet skutečný (toto ověření nicméně spadá, alespoň podle našeho názoru, do kompetence orgánů činných v trestním řízení), nevidíme zpravodajský přesah šíření myšlenek vraha a domníváme se, že redakce k tomu přistupují s pouhou vidinou vyšší čtenosti a tedy příslibem zisku vyšších financí. Stejný pocit máme také v případě zveřejnění fotografie a jména útočníka, před čímž opakovaně varuje také policie. Přesto jsou tyto záznamy v hlavních článcích většiny zpravodajských portálů k nalezení ještě několik hodin po útoku.

Zde přecházíte na půdu etiky. Asi neodbouráme to, že když se děje takováto hrůza, tak na místo média dorazí a „vysílají“. Určitě je ale namístě se ptát, co vysílat a co ne. Právě s ohledem na oběti, příbuzné, potřeby zasahujících policistů atd. Skvělé, tohle má být podstata vašeho apelu! Konkrétní selhání + etické tázání. Chyba se stala, vy se s tím ovšem nesmiřujete a chcete to změnit. Jen pozor na tvrzení, že ověření účtu na socsíti „spadá do kompetence orgánů činných v trestním řízení“. Mnohá média to – myslím – umí líp než policie a rozhodně není nic špatného, že v tomto směru vyvíjí úsilí. To bychom mohli na policii nechat všechno a rezignovat na kontrolní úlohu médií ve svobodné společnosti.

Náš názor je podložen řadou zkušeností renomovaných odborníků. Hovoří o tom například Peter Langman, americký psycholog specializující se na střelby školách, ve svém odborném textu z roku 2017 vyzývá k tomu, aby média pečlivě zvažovala, jak o událostech informují. Velmi často se totiž pachatelé odvolávají na předchozí pachatele jako na své vzory. Cílem útočníků je, aby se právě tyto zápisky vrahů spolu se jménem a podobou dostaly k veřejnosti. A aby se mohly stát podkladem pro další lidi, kteří „dokonají dílo“ svého předchůdce. Velice neradi přirovnáváme vyvstalou situaci k napodobování masového vraha Anderse Behringa Breivika, k čemuž měli lidé možnost právě „díky“ informacím šířeným v médiích. Ale je to realita, která se i kvůli chování českých redakcí může opakovat.

Super pasáž. Dobrá, o vhodnou autoritu opřená argumentace.

Rozumíme, že se v České republice jedná o bezprecedentní situaci. O to silnější cítíme potřebu o věci diskutovat a stanovit do budoucna pravidla, podle nichž bude možné  v podobných případech postupovat. Domníváme se totiž, že rolí žurnalistiky není jen přinášet důvěryhodné informace, ale také kultivovat veřejnou debatu.

Přesně! Absolutní souhlas.

Jako začínající novináři v současné době cítíme, že máme možnost stát se pouze součástí redakcí, které šíří strach. Které kvůli vidině zisku na tak tragické události, jakou byla čtvrteční střelba, nectí zásady etiky, a vytváří tak neprofesionální prostředí, které ztrácí svou prestiž.
S úctou
vybraní studenti žurnalistiky FSV

Tady opět paušalizujete. A zcela nemístně. Vrací se vám tady kruciální nedostatek, na který opakovaně odkazuji výše – nejste konkrétní, neukážete na konkrétní redakce, kde k selháním došlo. Takže když na začátku napíšete, že „většina českých masmédií“, vyjde vám z toho na konci, že před vámi nestojí jiná budoucnost, než se „stát pouze součástí redakcí, které šíří strach“. Jenže zdaleka ne všechny redakce selhaly. Toť holý fakt, na kterém ve svém – pochopitelném – rozhořčení zapomínáte. Nicméně novináře ctí odstup, analytický přístup a schopnost zvládnout emoce. Tak se toho držte. Jinak v konečném důsledku jen dodáte další argument těm nepřátelům svobody, kteří rádi tvrdí, že média za mrzký peníz a z nízkých pohnutek jen lžou a škodí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)