Ondřej Neumann: Václav Klaus mladší versus Česká televize. Špatně je úplně vše!

Napsal/a Ondřej Neumann 15. října 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES: Mladý pan Václav Klaus, toho času poslanec za ODS, měl potřebu řešit produkci České televize pro děti na půdě Poslanecké sněmovny. Poslanci z výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu si pozvali i ředitele ČT Petra Dvořáka. Ten odmítl přijít. Nejsmutnější na této mediální polízanici je, že špatně je úplně vše.

ČT na stanici Déčko odvysílala reportáž v pořadu Zprávičky, v níž se mluvilo o Palestině jako o Izraelem okupovaném území. Šot vyvolal vlnu nevole.

1) Reportáž byla blbá a nikdy neměla být odvysílána. Vlastně ani nechápu, v jaké veřejnoprávní hlavě se vůbec zrodil nápad informovat malé děti o tom, že USA omezily o stovky milionů dolarů svůj příspěvek OSN (bez vysvětlení proč), a tím pádem nebude na platy učitelů (na platy jiných bude?).

Blízkovýchodní třenice, nenávisti, útoky i celé války mnohdy nepobírá ani dospělý mozek. Navíc zjevně podklad pro spot byl čerpán z propagandistického vysílání Palestinců.

2) Poslanci – dokonce ani Václav Klaus jr. – tu nejsou od toho, aby kontrolovali vysílání veřejnoprávních médií. Ba dokonce ani od toho, aby peskovali kupříkladu jejich generální ředitele. Kontrola je v kompetenci Rady ČT, ČRo, případně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, jejichž členy poslanci volí.

 

 

3) I Česká televize občas chybuje. Na tom není nic nepochopitelného. Bohužel vedení i zaměstnanci se i k oprávněné kritice staví velmi nedůtklivě.

4) Když už byl pozván generál ČT na půdu sněmovny, měl přijít. Ne proto, aby se kál, omlouval či složitě vysvětloval.

Prostě proto, že ho pozvali volení zástupci lidu. Mohl přijít, pozdravit a říci: „Vážení, nemáte právo kontrolovat ČT. Nicméně: šot o Palestině byl blbý, nečekáme na stanoviska Rady ČT či RRTV. Sami jsme v té věci udělali to a to. Howgh. Díky za pozvání.“

5) Výsledkem iniciativy Klause mladšího je usnesení zmiňovaného výboru, že ČT Déčko „čím dál častěji porušuje politickou neutralitu a zejména vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí a mládeže, včetně dětí v předškolním věku“. Což je úplně stejná blbost, jako nápad přiblížit školákům a předškolákům problematiku Blízkého východu.

Slovensko, náš vzor. Jak v čem…

Opoziční návrhy zákonů do veřejnoprávního zpravodajství nepatří. Alespoň do té doby, než projdou do druhého čtení. Opozičníkům jde stejně jen o „zviditelnění“.

Tvrdí to alespoň interní dokument slovenské veřejnoprávní televize a rozhlasu RTVS, který vysvětluje redaktorům, o čem a jak správně vysílat.

Šéfka rozhlasového zpravodajství doporučení zdůvodňuje „parlamentní praxí“, ze které prý plyne, že z těchto návrhů téměř žádný neprojde prvním čtením, jejich relevantnost je proto nízká a často jde o odborně nepřipravené, nesystémové a neprokonzultované návrhy, které mají spíš „zaujmout veřejnost než řešit problém“.

Bravo. V zájmu zajištění vládního klidu na práci si dovolím doporučit toto opatření i v tuzemsku. A navrhuji jít klidně dále: k čemu jsou vůbec takové interpelace? Proč je vysílat? Proč vůbec vysílat kecy opozičních zákonodárců? Jen se zviditelňují!

Důkaz je jasný – drtivou většinu jejich návrhů vládní většina stejně smete ze stolu. Jasný to důkaz jejich „nekvality“. A když už jsme v tom – k čemu je vůbec dobrá taková opozice, že?

„Slovensko, náš vzor“ naštěstí ve veřejnoprávních médiích neplatí. Opačně to má chystaný Nový deník. Jeho vzorem je projekt slovenského Denníku N. Vydavatel Denníku N ostatně má mít podíl i ve firmě vydávající Nový deník.

V této souvislosti je zajímavé podívat se na analýzu, kterou koncem srpna připravil server Mediaguru. Denník N má za necelé čtyři roky 27.000 předplatitelů digitální verze, prodává 4.100 kusů tištěného vydání a za rok 2017 byl poprvé v černých číslech: konkrétně + 4.891 euro.

Vzhledem k tomu, že 90% originálního obsahu má Denník N uzamčeno, co se počtu reálných uživatelů týče, nevejde se na Slovensku mezi první patnáctku zpravodajských webů. Co nejširší zásah populace je přitom to nejdůležitější, co si investoři do českého Nového deníku od svého počinu slibují.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)