Ondřej Neumann: Proč Prima nadržuje Miloši Zemanovi a konec Obzinové na tom moc nezmění

Napsal/a Ondřej Neumann 13. května 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Televize Prima dlouhodobě nadržuje Miloši Zemanovi. Již v září 2016 si toho všiml i britský týdeník The Economist. Teď to v konkrétním případě prezidentské předvolební debaty z ledna 2018 konstatovala i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. 

Druhého dubna televize Prima a CNN oznámily, že se dohodly na společném projektu kontinuálního zpravodajského kanálu CNN Prima News.

V úterý 30. dubna uštědřila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání Primě výchovný záhlavec za tendenční předvolební prezidentskou diskuzi. O týden později, 7. května, rezignovala po deseti letech ve funkci šéfka zpravodajství a publicistiky televize Prima Jitka Obzinová.

Voříšek to zařídí

Zatímco konec Jitky Obzinové byl hojně komentován, verdikt „velké“ vysílací rady v záplavě jiných informací fakticky zapadl. Takže pro připomenutí. Řeč je o pořadu Česko hledá prezidenta odvysílaném na Primě 23. ledna 2018 z Hudebního divadla v Karlíně.

V hlavních rolích vystupovali Miloš Zeman, Jiří Drahoš a moderátor Karel Voříšek. Dívalo se 2,2 milionu lidí. Zatímco Zeman řečnil přes 24 minut, Drahoše Zeman s Voříškem ke slovu pustili jen na necelých 16 minut.

 

 

Radní poslední dubnový den konstatovali, že „diskutovaná témata (držení zbraní, zmírnění protikuřáckého zákona, svoboda slova a její omezování a problém migrace) byla v úvodu příslušné části debaty uvedena příspěvky zpravodajského charakteru, které obsahovaly nedoložená tvrzení, jednostranná vyjádření mluvčích i hodnotící promluvy redaktorky. Vybraná témata byla prezentována jednostrannou optikou a způsob jejich rámování více korespondoval se známými postoji Miloše Zemana, v tomto smyslu mu tak pořad poskytoval výhodu.“

Řečeno napřímo – Prima debatu „cinkla“ ve prospěch jednoho z kandidátů. Radní též nařídili nápravu „do sedmi dnů od doručení“.

Dědictví z dob pádu IPB

I když se to nabízí, rezignace Obzinové jistě onou „nápravou“ není. Jakýkoliv zásadnější sebezpyt ostatně od Primy, respektive jejího vedení, nelze očekávat. Nadržování Miloši Zemanovi je dlouhodobým dosledovatelným trendem.

Již v září 2016 si toho všiml i britský týdeník The Economist. Majitele Primy Ivana Zacha označil za podnikatele, „jenž má blízko k populistickému levicovému prezidentu Zemanovi“.

Zach má kontrolu nad každodenním provozem, psal The Economist již v době, kdy ještě polovinu Primy vlastnila švédská společnost MTG, a pokračoval upozorněním, že počátky Zachova vlastnictví TV Prima spadají do doby pádu banky IPB.

„Banka padla v době, kdy byl premiérem Miloš Zeman. V těchto dnech je to právě Zeman, kdo je pravidelným hostem diskusních pořadů na Primě, kde se těší velmi vlídnému zacházení,“ napsal Economist v září 2016, téměř rok a půl před volební debatou ušitou na míru Miloši Zemanovi.

Od té doby se na Primě moc nezměnilo. Spojení s ikonickou CNN však dává minimálně naději, že drsné personální metody Jitky Obzinové a diktát vedení televize redakci, jak má vyznít zpravodajství o uprchlících, se na Primě stanou minulostí.

Zda je tento můj optimismus na místě, ukáže již volba nástupce (nástupkyně) Jitky Obzinové.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)