Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše,

Ondřej Neumann: Kritici, držte ústa a pumpujte!

IN MEDIAS RES. Kdo netleská vládě za její postup ve válce s koronavirem, je nepřítel. Kdo odmítá políbit čínský prsten za prodej roušek a respirátorů, je blb a nepřítel k tomu. Stejně jako ten, kdo nahlas přemýšlí nad mírou represí a omezení – kupříkladu nad nápady na zavření hranic „až na dva roky“. Prim v nálepkování hraje prezident Miloš Zeman. Terčem jsou novináři, senátoři, sinologové, ekonomové, lékaři. Vlastně každý, kdo odmítá držet ústa a krok… 

„Pokud jde o naši opozici, chtěl bych připomenout, že v době, kdy jsem byl předsedou opoziční strany a byla zde ekonomická krize, řekl jsem, že když teče do lodi voda, musí všichni k pumpám. Chtěl bych rovněž naši opozici vyzvat k tomu, aby podporovala opatření vlády, a pokud toho není schopna, tak aby alespoň po dobu karantény mlčela. Nevšímejte si příliš poštěkávání a vřeštění našich novinářských komentátorů, kteří jako obvykle píší o všem a nerozumí ničemu,“ pronesl 19. března skrze obrazovku televize Prima po dlouhých dnech mlčení Miloš Zeman k národu.

Den před tím Senát zkritizoval vládu za to, že pozdě zavedla „standardní krizové řízení“ a ohledně Ústředního krizového štábu nepostupovala v souladu s právním řádem, když jej nesvolala včas.

„Vláda nevyužila všechny prostředky ke zvládnutí situace, podcenila komunikaci a tím podryla důvěru v instituce státu a jejich schopnost obstát v náročných situacích,“ usnesl se Senát, kde má většinu opozice.

Co skrývá čínská rouška

Zatímco prezident Zeman doporučil senátorům a dalším opozičním politikům aby mlčeli, premiér Babiš obvinil předsedu senátu za ODS Miloše Vystrčila, že kritikou ohrožuje dodávku respirátorů a roušek z Číny.

Té Číny, které (na rozdíl od českých zdravotníků) Zeman v proslovu k českému národu výslovně poděkoval. Kolem dodávky zdravotnických pomůcek z Číny se ostatně rozpoutala vůbec nejvášnivější slovní přestřelka.

Vítání roušek…

Za vládu dodávku roušek a respirátorů osobně na letišti přivítal Babiš s ministrem vnitra a šéfem koaliční ČSSD Janem Hamáčkem a dalšími členy vlády. A slovy díků na adresu Číny rozhodně nešetřili.

To vyvolalo protiakci médií a opozice v podobě připomenutí, že koronavirus se rozšířil právě z někdejší Říše středu a díky neschopnosti tamního komunistického režimu.

Sinolog Martin Hála, pak upozornil i na to, že čínský režim zdravotní materiál nedodává pro krásné oči Miloše Zemana či Andreje Babiše a že čínská dodávka roušek a respirátorů je opožděným napravením předchozího fatálního selhání vlády.

Následovala zcela nezvládnutá reakce nečekané mediální hvězdy krizové situace – ministra vnitra Hamáčka. Ten Hálu označil ve svém tweetu nejprve za „blba“ a myšlenku pak dále rozvedl i v komentáři pro sobotní vydání deníku Právo.

A když už byl v tom, tak si Hamáček rovnou vyřídil účty i s dalšími „šťouraly“:

„A to samé jsou dotazy některých novinářů a politiků… Jak jsme vybírali letadla? Brali jsme to, co bylo k dispozici! Nepoškozujeme demokracii vyhlášením nouzového stavu? Ne! Právě nouzový stav ošetřuje, jak je možné některé ústavní svobody dočasně omezit z důvodu ochrany zdraví nebo bezpečnosti. (…) Nerozumím tomu. My řešíme, jak vysvětlit důchodcům, aby zůstali doma a eliminovali riziko nákazy, jež pro ně může být smrtelná. Jak vybalancovat omezení státu tak, aby fungoval. Proč někdo řeší podružné detaily? Za pár měsíců bude dost času řešit, kdo pochybil. Bude dost času spřádat geopolitické teorie, které zajímají jen pár zasvěcených. Ať vznikne vyšetřovací komise. Nemám s tím problém. Ale teď jde o život!“

Ty mlč! A ty taky…

Vláda přitom rozhodně nepracuje bezchybně. Mnohé kroky zlepšila právě i díky tlaku médií, opozice, lékařů, profesních organizací živnostníků, obchodníků, Svazu průmyslu a dalších a dalších. To je fakt. A je to tak úplně v pořádku. Taková je role zmíněných lidí a subjektů v demokratické společnosti. V dobách klidných, i v těch, za nichž platí krizový stav.

Sebevědomý, kompetentní kabinet by kritiku přijal. I proto, že úlohou vlády je – kromě zvládání krize – i udržení demokratických standardů. V Česku jsou však kritici vulgárně okřikováni. Bohužel i za potlesku části novinářské obce. Nejčastěji s poukazem, že až se nebezpečí koronaviru přežene, bude čas na kritiku i vyvozování odpovědnosti.

Tento postup je velmi krátkozraký. A je v příkrém rozporu i s tím, k čemu Zeman, Babiš či Hamáček vyzývají. Tedy ke spojení sil a „pumpování“.

Když se totiž na potápějící se lodi přečerpává voda ze zaplaveného podpalubí nikoliv zpět do moře, nýbrž jen do jiné části podpalubí, záchrana se tím nepřiblíží ani o píď. A je nesmysl řvát na chlapíka, který upozorňuje, že konec hadice by se měl hodit do moře, ať drží hubu a pumpuje.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

10 komentářů

 1. petrph napsal:

  Jestli bych si dovolil upozornit, nikoliv že “ kritici jsou vulgárně okřikováni. – za potlesku části novinářské obce. „, ale přímo a jen prostřednictvím médií, tedy skrze tuto novinářskou obec.
  To by snad měli novináři v dnešní mediální době chápat jako axiom, že právě a skrze média jsou lidé informování o rozhodování, jednání ale i projevech politiků. O čem z toho média nenapíší vůbec, se lidé vůbec nedozví, ale i naopak, co ta média zdůrazní, (třeba velkým titulkem), si budou lidé pamatovat více a hlouběji.

  • Evropan napsal:

   „Lidé nejsou hloupí,“ řikal kdosi za komunistů, ale někteří lidé jsou zlí a rádi ostatním ubližují. Jestliže neumírají lidé jako v okolních zemí, je to důkaz, že zatím česká vláda epidemii zvládla. Nejsem příznivcem žádné strany ani divákem televize (už 23 let) a tak mé odlišné názory jsou snadným terčem zdejších cenzorů.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  1) Porad mi neni uplne jasne, jak moc stoji Kellneruv/PPF/HC lobbing za touhle saradou s cinskymi rouskami/respiratory. 2) Verim, ze kdyby byl Eman v provozushopnem stavu, na tom letisti by do cinskych zadnic lezl taky. 3) Diky selhani vlady v pocatku jsme za pomucky z Ciny zaplatili zbytecne vic, nez kdyby se nakupovalo driv. Diky, vlado odborniku! 4) Ta hystericka Hamackova reakce ukazuje, ze Martin Hala tal do ziveho. Misto aby Hamacek v klidu rozptylil pochybnosti, rozhodnul se pro osobni utok. Odted uz mezi nim a Babisem nevidim zadny rozdil. 5) Ano, jde o zivot! Ale predevsim o politicky zivot Hamacka a ekonomicly zivot Babisova AgroFert-u.

 3. Názor napsal:

  Vážený pane redaktore vy umíte ovlivnit kroky vlád okolních států? Asi ne! Kritizovat vládu za rozhodování a oslavovat senát,který mně za dobu existence nepřesvědčil o její oprávněnosti,když v senátu sedí lidé za strany ,které se přímo podíleli na destrukci společnosti ve všech směrech a bez jakékoliv sebereflexe. V této situaci není zlem naše vláda a její chyby,ale totální selhání Eu a elit finančních i morálních.

  • skeptik napsal:

   Ještě jste si Názore zapomněl plivnout kromě na EU také na NATO, Američany, Židy ….. a na koho ještě? Však vy si ještě někoho najdete.

 4. Kdo rozhýbal Čechy k nošení roušek napsal:

  Dobrý den,

  chtěl bych touto cesto poděkovat zastupitelstvu hl.města Prahy, že našlo 16.3.2020 dost odvahy a vyhlásilo povinné zakrývání úst v  MHD. Ukázalo tím ostatním, že to lze, ačkoli vláda pro občany žádné roušky neměla a do dnešního dne běžným občanům nic nedodala. Zachránili tak celé Čechy před vývojem, který probíhá u našich západních sousedů.

  Vladislav M.

  České Budějovice

 5. Čím to je, že nejvíc jsou obhajováni ti, co kritizují postup vlády,vyhledávají chyby a nestandardní postupy. Jak lze chápat prohlašování právníka, který zpochybňuje postup vlády, protože nebyl vyhlášen slovem uvedeným v zákoně.Tím obhajuje všechny ty, kteří hrubě porušují nařízení k ochraně před virózou, nařízení jsou podle něj neplatná. Takováto sabotáž by za válečného stavu řešena jednou kulkou. „Keď už máme henten mier“ tak by stačilo takovéto sabotéry prostě jen na určitou dobu separovat. Dnešní opatření nedělají právníci, ale odborníci v oborech. Právníci by jen překáželi a zdržovali, protože by se jim nelíbilo nějaké slovo,není to na hlavičkovém papíře,není to psáno úředním inkoustem, ale nám jde o čas a životy lidí.

  • JB napsal:

   Hýkáním, jak je vláda skvělá, tím virus nezastavíš.

   Roušky a respirátory, které měly objednané nemocnice napřímo a byly na cestě, ty skončily jinde. Protože kupovat napřímo vláda zakázala, tak je obchodníci přesměrovali do jiných zemí, kde nebyli tak centrálně zabednění. Náš centrální sklad byl pak ještě dlouho plný akorát tak prázdných slibů. Běž, ty hrdino, vykládat o sabotérech třeba sestrám a doktorům, kteří mají ordinovat bez respirátorů.

   Za nefunkční rychlotesty zaplatili naši papaláši Číňanům miliony a ještě se jim za to klaní. Přitom tady zakázali testovat laboratořím, které jasně prokázaly, že umí COVID-19 určit správně. Mohlo se testovat mnohem dříve mnohem více lidí. Proč ses tehdy nerozčiloval, že někdo zavádí formality, které budou ve svém důsledku stát lidské životy?

 6. Dušan napsal:

  Prezident Miloš Zeman a současná Vláda ČR opravdu dělají vše pro to, aby se Česká republika stala VAZALY Číny a Ruska. Asi už zapomněli na rok 1968! Nebo né?

 7. Pýst napsal:

  Byl bych velice rád, kdyby média typu Fórum 24, Hlídací pes, Echo 24, Bakalův Reflex a další jedině pravdivé instituce šetřily svojí jedovatou slinou, která spolehlivě rozděluje národ. O co Vám vlastně jde? Zkuste to říci národu po pravdě. Možná, že by se ulevilo Vašemu svědomí, které Vás doufám jednou dožene. A doufám, že už brzy.

Přidávání komentářů není povoleno