Ondřej Neumann: Kritici, držte ústa a pumpujte!

Napsal/a Ondřej Neumann 23. března 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Kdo netleská vládě za její postup ve válce s koronavirem, je nepřítel. Kdo odmítá políbit čínský prsten za prodej roušek a respirátorů, je blb a nepřítel k tomu. Stejně jako ten, kdo nahlas přemýšlí nad mírou represí a omezení – kupříkladu nad nápady na zavření hranic „až na dva roky“. Prim v nálepkování hraje prezident Miloš Zeman. Terčem jsou novináři, senátoři, sinologové, ekonomové, lékaři. Vlastně každý, kdo odmítá držet ústa a krok… 

„Pokud jde o naši opozici, chtěl bych připomenout, že v době, kdy jsem byl předsedou opoziční strany a byla zde ekonomická krize, řekl jsem, že když teče do lodi voda, musí všichni k pumpám. Chtěl bych rovněž naši opozici vyzvat k tomu, aby podporovala opatření vlády, a pokud toho není schopna, tak aby alespoň po dobu karantény mlčela. Nevšímejte si příliš poštěkávání a vřeštění našich novinářských komentátorů, kteří jako obvykle píší o všem a nerozumí ničemu,“ pronesl 19. března skrze obrazovku televize Prima po dlouhých dnech mlčení Miloš Zeman k národu.

Den před tím Senát zkritizoval vládu za to, že pozdě zavedla „standardní krizové řízení“ a ohledně Ústředního krizového štábu nepostupovala v souladu s právním řádem, když jej nesvolala včas.

„Vláda nevyužila všechny prostředky ke zvládnutí situace, podcenila komunikaci a tím podryla důvěru v instituce státu a jejich schopnost obstát v náročných situacích,“ usnesl se Senát, kde má většinu opozice.

Co skrývá čínská rouška

Zatímco prezident Zeman doporučil senátorům a dalším opozičním politikům aby mlčeli, premiér Babiš obvinil předsedu senátu za ODS Miloše Vystrčila, že kritikou ohrožuje dodávku respirátorů a roušek z Číny.

Té Číny, které (na rozdíl od českých zdravotníků) Zeman v proslovu k českému národu výslovně poděkoval. Kolem dodávky zdravotnických pomůcek z Číny se ostatně rozpoutala vůbec nejvášnivější slovní přestřelka.

Vítání roušek…

Za vládu dodávku roušek a respirátorů osobně na letišti přivítal Babiš s ministrem vnitra a šéfem koaliční ČSSD Janem Hamáčkem a dalšími členy vlády. A slovy díků na adresu Číny rozhodně nešetřili.

To vyvolalo protiakci médií a opozice v podobě připomenutí, že koronavirus se rozšířil právě z někdejší Říše středu a díky neschopnosti tamního komunistického režimu.

Sinolog Martin Hála, pak upozornil i na to, že čínský režim zdravotní materiál nedodává pro krásné oči Miloše Zemana či Andreje Babiše a že čínská dodávka roušek a respirátorů je opožděným napravením předchozího fatálního selhání vlády.

Následovala zcela nezvládnutá reakce nečekané mediální hvězdy krizové situace – ministra vnitra Hamáčka. Ten Hálu označil ve svém tweetu nejprve za „blba“ a myšlenku pak dále rozvedl i v komentáři pro sobotní vydání deníku Právo.

A když už byl v tom, tak si Hamáček rovnou vyřídil účty i s dalšími „šťouraly“:

„A to samé jsou dotazy některých novinářů a politiků… Jak jsme vybírali letadla? Brali jsme to, co bylo k dispozici! Nepoškozujeme demokracii vyhlášením nouzového stavu? Ne! Právě nouzový stav ošetřuje, jak je možné některé ústavní svobody dočasně omezit z důvodu ochrany zdraví nebo bezpečnosti. (…) Nerozumím tomu. My řešíme, jak vysvětlit důchodcům, aby zůstali doma a eliminovali riziko nákazy, jež pro ně může být smrtelná. Jak vybalancovat omezení státu tak, aby fungoval. Proč někdo řeší podružné detaily? Za pár měsíců bude dost času řešit, kdo pochybil. Bude dost času spřádat geopolitické teorie, které zajímají jen pár zasvěcených. Ať vznikne vyšetřovací komise. Nemám s tím problém. Ale teď jde o život!“

Ty mlč! A ty taky…

Vláda přitom rozhodně nepracuje bezchybně. Mnohé kroky zlepšila právě i díky tlaku médií, opozice, lékařů, profesních organizací živnostníků, obchodníků, Svazu průmyslu a dalších a dalších. To je fakt. A je to tak úplně v pořádku. Taková je role zmíněných lidí a subjektů v demokratické společnosti. V dobách klidných, i v těch, za nichž platí krizový stav.

Sebevědomý, kompetentní kabinet by kritiku přijal. I proto, že úlohou vlády je – kromě zvládání krize – i udržení demokratických standardů. V Česku jsou však kritici vulgárně okřikováni. Bohužel i za potlesku části novinářské obce. Nejčastěji s poukazem, že až se nebezpečí koronaviru přežene, bude čas na kritiku i vyvozování odpovědnosti.

Tento postup je velmi krátkozraký. A je v příkrém rozporu i s tím, k čemu Zeman, Babiš či Hamáček vyzývají. Tedy ke spojení sil a „pumpování“.

Když se totiž na potápějící se lodi přečerpává voda ze zaplaveného podpalubí nikoliv zpět do moře, nýbrž jen do jiné části podpalubí, záchrana se tím nepřiblíží ani o píď. A je nesmysl řvát na chlapíka, který upozorňuje, že konec hadice by se měl hodit do moře, ať drží hubu a pumpuje.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)