Petr Žantovský pátrá, radí, informuje. Foto: Petr Topič/ MAFRA / Profimedia

Ondřej Neumann: Dojemný boj „mediálního experta“ za svobodu pitomostí, lží a dezinformací

Napsal/a Ondřej Neumann 25. července 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Podle oblíbence českých dezinformátorů Petra Žantovského prý média nejsou nic extra a každý si může psát co chce, včetně lží, pitomostí i dezinformací. Žantovský a spol. proto vyrazili do boje za svobodu slova, která prý čelí fatálnímu útoku ze strany Evropské unie a současné české vlády. A proto se vší razancí hájí „svobodu slova“ pro ruské trolly, proruské užitečné idioty i pro kremelskou propagandu.

Normalizační hudební publicista, oddaný pisálek Václava Klause, mediální radní, vysokoškolský funkcionář, populární postava české dezinformační scény, neúspěšný kandidát do Senátu za Okamurovce, Milošem Zemanem vyznamenaný Petr Žantovský má na webu Parlamentní listy pozoruhodný novinářský útvar. V podstatě se jedná o proud jeho myšlenek, které týden co týden někdo jiný zaznamenává a pak přepisuje k vydání.

Ve výronu svých myšlenek z 9. července pod názvem „Nějak zapomněli, že je nikdo nevolil.“ Neumann, Šafr, Klíma… Žantovský se do nich obul,“ se Žantovský mimo jiné věnoval i mému článku informujícímu o cílech a činnosti Asociace online vydavatelů. Hned v úvodu Žantovský tvrdí: „Článek (myšleno můj původní – pozn. autora) otevírá zajímavá věta: ‚Nezávislá média jsou čtvrtým pilířem demokracie, bez nich se systém dříve či později zhroutí‘. To je stará známá mantra novinářů s ambicí být postavení na roveň těm předchozím pilířům, tedy moci zákonodárné (parlament), exekutivní (vláda) a soudní. Tihle vykutálení myslitelé však – jistě nikoli nevědomky – opomíjejí podstatnou věc: všechny tři jmenované mocenské pilíře jsou výsledkem nějakého typu volby, a z ní mají odvozen svůj mandát. Kdežto novinář je ten, kdo cosi publikuje a jeho jediným ‚oprávněním‘ je pracovní smlouva. To je jasné jak facka.“

Svobodná média je nutné zpochybnit…

Vysokoškolský učitel, údajný mediální teoretik, držitel medaile 1. stupně Za zásluhy v oblasti kultury a školství tím staví na hlavu vše, čím média byla, jsou a doufejme budou v demokratické společnosti – totiž onou „čtvrtou mocí“, která kontroluje všechny tři zmíněné.

Žantovský samozřejmě úlohu a moc médií dobře zná. Moc podpořit svobodnou společnost, ale i moc ji destruovat. Jeho předchozí tvrzení se mu ale hodí do konceptu jeho dlouhodobého rozvratného působení, které začalo už v dobách jeho spolupráce s Václavem Klausem a teď vrcholí v časech ruské vojenské agrese na Ukrajině.

Podstata je jednoduchá – média nejsou nic extra, každý si může psát co chce, včetně lží, pitomostí i dezinformací. To vše Žantovský a spol. halí do hávu vznešeného boje za svobodu slova, která prý čelí fatálnímu útoku ze strany Evropské unie a současné české vlády. A proto se vší razancí hájí „svobodu slova“ pro ruské trolly, proruské užitečné idioty i pro kremelskou propagandu.

… a je nutné hájit právo na lži a dezinformace

V závěru svého vyprávění Žantovský přízračně vítá vznik „společenství PRAK“, což je zkratka složená z prvních písmen slov Proti Represi A Kriminalizaci. „PRAK vznikl jako reakce na skutečnost, že se v naší společnosti rozmáhá neblahá praxe eliminace vládě a dalším oficiálním strukturám nepohodlných názorů a jejich nositelů,“ cituje Žantovský.

Pro dokreslení – PRAK založili mimo jiné Jan Schneider, obhájce Putinových velmocenských zájmů, prezidentský kandidát za KSČM Josef Skála, či oblíbenec ruské státní televize Stanislav Novotný. Žantovský PRAKu nadšeně tleská a říká: „Je to jasný signál pro vládu a mocenské složky státu, který říká zhruba toto: ‚Politické elity, nejste všemocné, nemáte absolutní moc nad životy a názory lidí, nemáte důvěru velkého množství obyvatel, a ti se nebojí to vyslovit veřejně‘.

Žantovský tu vlastně popisuje úlohu médií v demokratické společnosti. Fakt, že PRAK nebyl nikým „zvolen“ mu náhle vůbec nevadí. Ale elementární logika je to poslední, co by mohl člověk po Petru Žantovském žádat.

P.S. Zcela symptomatické je, že v článku o názorech Petra Žantovského není aktivní proklik na můj komentář „Boj o miliardy z autorských práv. Nezávislá média chtějí férový podíl“, se kterým tak vášnivě polemizuje. Obdobná praxe je přitom standardem ve všech slušných redakcích… 


Komentář vyšel v tištěném týdeníku Forum.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)