Ondřej Neumann: Vyšší poplatky za Českou televizi a Český rozhlas většina lidí odmítá
IN MEDIAS RES. Češky a Češi většinově považují média veřejné služby nezávislá na politické moci za důležitou součást demokracie. Stejně tak i oceňují jejich produkci. Připlatit si za služby České televize a Českého rozhlasu je ovšem ochotna pouze čtvrtina z nich. Nabízíme k tomu nová data z ojedinělého výzkumu.
V současné době přispívá 3,3 milionu koncesionářů České televizi a tři miliony Českému rozhlasu. Koncesionářské poplatky se u ČT nezvyšovaly přes patnáct let, u ČRo přes osmnáct.
Jejich reálná hodnota za tu dobu klesla zhruba na polovinu. Ministerstvo kultury proto loni v září představilo plán na zabezpečení financování veřejnoprávní televize a rozhlasu. Navrhuje:
- Zvýšení koncesionářského poplatku od 1. ledna 2025 za Českou televizi o 25 korun na celkem 160 korun měsíčně a o deset korun za Český rozhlas na celkových 55 korun.
- Rozšíření okruhu poplatníků. Nově má platit i skupina lidí, která doposud poplatky vázané zatím pouze na rozhlasový a televizní přijímač neplatila.
- Změnu definice zařízení, ze kterého je poplatek odváděn. Nově má jít o jakékoli zařízení, které může přijímat a reprodukovat rozhlasové nebo televizní vysílání, tedy například chytrý telefon či počítač. V případě, kdy je v domácnosti více takových zařízení, má být poplatek odváděn pouze za jedno.
- Změnit se mají také platby právnických osob: nebudou se dotýkat malých firem do pěti zaměstnanců a živnostníků a firmy mají odvádět poplatek dle počtu zaměstnanců.
Návrh ministerstva kultury vzbudil prudkou reakci vlastníků soukromých médií. Silně proti se vymezily i svazy, které zastupují firmy a podnikatele.
Pro ČT by totiž zvýšení znamenalo plus 1,4 miliardy na celkových necelých devět miliard korun ročně, pro ČRo plus 500 milionů na cca 2,5 miliardy každý rok. A protože se veřejnoprávní i soukromá média pohybují na jednom trhu, znamenalo by to podle kritiků výrazné vychýlení panující křehké rovnováhy.
Více jsem o tom psal zde:
Ondřej Neumann: Černý scénář zvyšování koncesionářských poplatků
Paradox koncesionářských poplatků
Jednání mezi ministerstvem kultury, soukromými vysílateli a vydavateli i zaměstnaneckými svazy dále pokračují. Ale co na to občan? zeptal by se klasik mezi českými moderátory politických debat.
Odpověď nabízí čerstvě publikovaný výzkum Maríny Urbánikové z Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
Příliš radosti nevyvolá ani na Kavčích horách, ani ve Vinohradské ulici. Proti zvýšení koncesionářského poplatku je 60% dotázaných, pro necelá čtvrtina.
Podrobněji viz tento graf:
Občané – celkem nepřekvapivě – zkrátka hlouběji do peněženky sahat nechtějí. A to ani v případě, že mnohdy ani nevědí, kolik za ČT a ČRo vlastně aktuálně platí.
Vyplývá to z odpovědí v úvodu dotazníku, kdy dotazovaní měli sami zvolit výši souhrnného poplatku, kterou považují za adekvátní platit za služby poskytované ČT a ČRo. V současné době činí tato výše 180 korun měsíčně.
Průměrná navrhovaná suma ovšem dosáhla 242 korun, což je dokonce více než ministerstvem kultury navrhované zvýšení na 215 korun. „Část lidí tedy zřejmě pociťuje vůči aktu zvyšování poplatků odpor, i když spontánně oceňuje služby ČT a ČRo sumou, která navrhované zvýšení dosahuje nebo přesahuje,“ upozorňuje Urbániková.
Další důležitá zjištění výzkumu:
Jak mají být financovány ČT a ČRo?
Hlavní, i když nikoliv nadpoloviční část dotazovaných (46 %) se kloní k tomu, aby média veřejné služby platila přímo veřejnost (ať už prostřednictvím televizních nebo rozhlasových poplatků, nebo, hypoteticky, z předplatného nebo dobrovolných příspěvků). Státní rozpočet by pak měl být hlavním zdrojem podle 31 % dotazovaných a reklama dle 22 % dotazovaných (zbylé jedno procento volilo jiný model).
Kdo by měl platit koncesionářský poplatek?
Zrušit či zachovat ČT a ČRo?
Pokud by respondenti byli poslanci a v Poslanecké sněmovně by se hlasovalo o zachování nebo zrušení ČT a ČRo, hlavní část z nich (58 % v případě ČT a 48 % v případě ČRo) by hlasovala pro jejich zachování. Menšina, i když nikoliv zanedbatelná (25 % v případě ČT a 33 % v případě ČRo), by hlasovala pro zrušení.
Potřebujeme média veřejné služby?
Těsná většina dotazovaných (51 %) souhlasí s výrokem, že naše společnost potřebuje média veřejné služby, tedy média placená občany, která nemá pod kontrolou vláda ani soukromý vlastník. Necelá čtvrtina (24 %) nepovažuje média veřejné služby za potřebná.
Kdo jsou odpůrci ČT a ČRo
Výzkum týmu Maríny Urbánikové je daleko obsáhlejší (celý je ke stažení ZDE). Soustředil jsem se především na tu část, která řeší postoje lidí k placení koncesionářských poplatků, které jsou a budou (stejně jako vymezení šíře „veřejné služby“) předmětem tvrdého politického boje i jednání managementu ČT a ČRo s reprezentanty soukromého mediální sektoru.
V souvislosti s očekávaným politickým „divadýlkem“ si proto dovolím ocitovat následující pasáž výzkumu, která popisuje názory té části veřejnosti, která je vůči veřejnoprávním médiím negativně naladěná:
„Celkově je zhruba čtvrtina až třetina respondentů (v závislosti na přesné formulaci otázky) vůči médiím veřejné služby kritická: není s nimi spokojena, nedůvěřuje jim, nepovažuje je za důležité pro sebe a své blízké ani pro společnost a hlasovala by pro jejich zrušení. Obecně jde statisticky významně častěji o lidi bez vysokoškolského vzdělání; ty, kteří uvádějí, že jejich domácnost je v horší finanční situaci (musí se uskromňovat nebo si půjčovat); lidi deklarující příklon k levici; ty, kteří v posledních parlamentních volbách volili jiné strany než strany současné vládní pětikoalice; ty, kteří uvedli, že je nezajímá politika a veřejné dění; ty, kteří uvedli, že jsou nespokojeni se životem, který vedou, a také se současnou politickou a ekonomickou situaci v Česku a s fungováním demokracie; a ty, kteří uvedli, že ČT a ČRo sledují méně než jednou týdně a že nepatří k jejich hlavním informačním zdrojům.“
Autor je místopředseda Asociace online vydavatelů
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
24 komentářů
Problém vidím ve zideologizování jak ČT tak i (v menší míře) ČRo. Hlásaná ideologie je blízká současné vládě, zatímco proti Babišovi byla ta média spíš v opozici.
Ono zideologizování se dá poznat jak podle hlásaných polopravd a nepravd na straně jedné, tak i o zamlčování podstatných informací na straně druhé.
Je otázka, kolik procent z těch respondentů, podporujících existenci médií, která nemá pod kontrolou vláda ani soukromý vlastník, za něco takového považuje ČT a ČRo.
Proč mám platit pražskou televizi ( a rozhlas), když mě nic nepřináší. Informace o tom, kde mají v Praze jaké pivo mě nezajímají.
Ať si to platí ti, kdož si tam chodí vykecávat ta svá moudra. O našem městě ( popřípadě okrese) jsem od té pražské televize neslyšel nic. Tak proč tu zbytečnost mám platit. To je jako bych musel Babišovi platit rohlíky i když je nekupuji
Rohlíky ne, ale toasty mu takto platíte.
“ Češi většinově považují média veřejné služby nezávislá na politické moci za důležitou součást demokracie“
Taková tady ale přece u nás nejsou! Nicméně přání lidí je aby byla přináší naději, že se toho dosáhne.
…no, to je jasný, já chci mír a taky chci mít všechno zadáčo…televízi, rohlíky, MHD apod. …. a nikdo mi to zadáčo nebude brát…
„poplatky za Českou televizi a Český rozhlas většina lidí odmítá,“ protože je nesleduje.
Platíme jen stále delší reklamy !! Do nekonečna se omílající
RIXO , ALZA , aj.
Proto mi vadí zdražení , z penze se pozná zvýšení ceny čehokoliv , i o pár korun .
Nejlepší by bylo ČT zakódovat ať si to zaplatí ten kdo na ty lží šířené na veřejnoprávní televizi chce sledovat a je to vyřešené. Já to nesleduji proč mám platit
Ano, souhlasím ať se to zakóduje a kdo chce si to zaplatí, no myslím si že veliká rvačka nebude.
Danicek nesleduje a tudíž vi, že vysílají lži. Ach jo.
Na to, aby člověk věděl, že hlásají lži, stačí jen občasné nakouknutí + sekundární zdroje. Taky nemusím přečíst ty desetitisíce (přinejmenším) stránek napsaných o tom, že je Země placka uprostřed vesmíru, abych věděl, že je to jen snůška nesmyslů.
Kde je mediální hvězda M.Klokočnik? Magoři se zbavují kvality? A my to budeme platit?
Hlavně zrušit český rozhlas Ostrava, nesympatičtí hlasatelé, nic nepřinášející rádio a notoričtí telefonisté stále se opakujících hudebních odrhovaček prý hudební pošty,to je teda maras, divím se že je ještě rada pro rozhlasové vysílání nezrušila.
ČT už dávno neplní svou roli jako veřejnoprávní médium. Jediná správná cesta je privatizace ČT a komerční principy, které jsou v demokracii svaté. Hned bychom viděli, jak se dělá nezávislá žurnalistika.
Kdyby ti zlí komunisté nenatočili tolik filmů, pohádek, onscenací a zábavných pořadů, tak slavná veřejnmoprávní ČT nemá co vysílat. Zrušit, zkomercionalizovat a vyházet lehkoživky napojené na státní kasu. A furt nemají dost, těch
8 000 000 000 Kč nestačí.
Je na těch fotkách pod parou nebo je nemocný.
Takový červení lidé mají játra od alkoholu nemocné.
Tak asi se není čemu divit, když ještě nebyl ve funkci a již měl o skoro 44 tisíc vyšší plat než předchůdce.
Já nemám ani přípojku na anténu,tak proč bych měl platit,jedu 02.ať mi tohle někdo vysvětlí,když někdo platí 02 a jiné tak to má ČT zaplaceno od nich ne?
pan ředitelnám představil gay přítele. Zatajil nám ale proč zrušil pozemní vysíláni ČT . Mě je jeho orientace volná kolem krku. Ovšem zdražit poplatek a zrušit terestr /pozemní vysílání / je pohrdání koncesionářem. Ať jde k čertu zpět do Brna . Přivandrovalec rozumu mdlého.
Nevím co se tu stále řeší, žijeme snad v demokracii a každý se může svobodně rozhodnout jestli chce nebo nechce sledovat ČT. Díky digitalizaci DVBT2 se už nikdo nemůže vymlouvat na to že nejde zpřístupnit vysílání pouze platícím divákům.Takže kdo chce sledovat ČT koupí si kódovací kartu a nemusí se řešit poplatky, všichni budou spokojení.Jakmile něco někdo začne vynucovat nebo nařizovat, už se demokracií nemůže ohánět.
Jenomže, o to právě go, a jak pan Neumann nezapomněl v závěru zdůraznit
„..V souvislosti s očekávaným politickým „divadýlkem“ s
Když si definici té „negativně naladěné skupiny“ přečtete, a zjistíte kdy si ten průzkum prováděl (v době kdy nedávná megainflace sotva klesala pod 10%),tak i tenhle sociologický průzkum poměrně přesně zmapoval politické nálady ve společnosti – i na tomto jednom z dílčích zásahů současné vlády – v ještě větší míře z peněz občanů živit mediálního molocha, kterého – jak i ostatně uvedeno, ani většina z těch lidí nesleduje, ale platit ho musí/budou muset.
Možná než v řeči tabulek a grafů, velice krásně to popsal kdysi pan Švandrlík v Černých baronech.. Najděte si tam kapitolu ve které se má Kefalín vyjádřit k nařízenému prodloužení jejich vojenské služby. Ať to nemusím hledat..
začíná to slovy „..líbivá politika to jistě není“.. a končí „Kefalín se ožral jako svazák“
To je furt plácání!!! 135,- Kč nebo 160,- Kč to jsou cca 4 piva měsíčně. Spousta z vás jich vychlastá týdně víc. Nemusíte se dívat na ČT. Čumte na Netflix nebo Voyo, ale tam jsou měsíční poplatky větší. Na zprávy se nedívám, čučím tak na Šípa a v neděli na westerny!!!
Zcela z principu nechci platit za něco ne nevyužívám a využívat ani nechci, I kdyby to měl být jen halíř ročně.
Snad zamyšlení nad kvalitou pořadů ČT? Zprávy jsou beznadějně nudné, pravýn thrillerem jsou úvahy kdejakého trouby nad nějakou obyčejnou událostí. I na ČT 1 a 2 budou brzo vévodit telenovely. Stupidní vlezlé reklamy nás oblažují stejně jako na komerčních stanicích. O žánrech nelze debatovat, co člověk, to jiný požadavek. Ale smršť do nekonečna opakovaných kdysi kvalitních filmů i pohádek o svátcích, to je v době internetu čthamba a čtvostuda.
Ano (p. Milan, děkuji), ať ČT žije jen z poplatků těch, kdo se na ni skutečně chtějí dívat. To by byl průvan v kvalitě pořadů. Ostatně, kauza Reportéři ČT ukazuje, že je cosi shnilého i ve státě televizním.
Důležité také je, že se „veřejnoprávní“ média účastní propagandistického blábolení a zamlčování podstatných věcí. Informovala nás snad o tom, že existuje nobelistou organizovaná světová petice vědců o tom, že žádná „klimatická nouze“ se nekoná? I kdyby k ní měla zaujmout negativní stanovisko, je správné o ní informovat. Už třeba proto, že jedním ze signatářů je jeden z bývalých českých presidentů.
Takže pak se soudruzi nemohou divit, že jejich důvěryhodnost v průzkumech jde dolů.