Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Zdroj: facebook / Martin Dvořák,

Proti Ondráčkovi a Babišovi – do protestu v Olomouci se zapojilo na sedm set lidí

„Babiše do koše!“ nebo „Mlátičku nechceme!“ To byla hesla, která v pondělí večer skandovalo asi sedm set lidí na olomouckém Horním náměstí. Na akci „Ne Ondráčkovi do čela komise GIBS“ vystoupil například také někdejší rektor Univerzity Palackého Josef Jařáb nebo poslanec Marian Jurečka.

Státní vlajky a cedule s nápisy jako „Nechte mě bít“, „Stop Babišovi“, „Nechceme Ondráčka“ nebo třeba nápis „My ti to nežerem“ s logem Kosteleckých uzenin. I Olomouc se připojila k městům, ve kterých došlo k protestům proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela parlamentní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Lidé sem ale přišli protestovat i proti současnému předsedovi vlády v demisi Andreji Babišovi. Na jakoukoli zmínku o něm reagovali demonstranti pískotem a bučením.

Zdeněk Ondráček nakonec dnes – den po celorepublikových protestech – z funkce šéfa komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů rezignoval.

Akce proti Ondráčkovi… a Babišovi

Starší pán v modré bundě drží v ruce českou vlajku. Svou motivaci přijít na demonstraci vysvětluje tím, že se nechce smířit se změnami, ke kterým v Česku dochází.

„Já si myslím, že Ondráček je pouze takový symbol. Jde o to, že on se odmítá pokorně vyjádřit o tom, jak se choval jako mladý kluk, to je dost symbolické pro dnešní dobu,“ říká.

Mohl promluvit kdokoliv. Odvážili se i studenti. ©HlídacíPes.org

Podobně to vidí také další z čekajících demonstrantek. Dění v republice jí vadí již delší dobu.

„Dějí se zde věci, které podle mého názoru nemají obdoby a je to horší a horší. Vidím tyhle lidi, co mají problémy s vlastní minulostí, a najednou jsou v čele. Říkám si, že to je vlastně strašné. Proto jsem si řekla, že sem zajdu. Myslím si, že je to dobrá věc,“ vysvětluje.

Mezitím se prostor před morovým sloupem postupně zaplnil. Největší počet lidí se staví do fronty k petičnímu stánku, která nakonec sahá až ke vstupu do radnice a k místu, kde je vytvořené pietní místo s fotografií zavražděného slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka, u kterého někteří demonstrující zapalují svíčky.

Místo, kde demonstranti vzpomínali na zavražděného novináře Jána Kuciaka. ©HlídacíPes.org

Pódium a mikrofon pro všechny

Podle jednoho z organizátorů protestu Tomáše Svobody vzešel nápad na uspořádání demonstrace z místní iniciativy. Později se Olomouc připojila k pražským pořadatelům podobného protestu, kteří žádali synchronizaci s demonstracemi v dalších městech.

„Toto setkání pořádá Pirátská strana spolu s dalšími subjekty. Původně jsme chtěli pořádat tuto akci minulou neděli, ale nakonec jsme se synchronizovali s tím celorepublikovým hnutím,“ vysvětloval Svoboda.

Lidé si s sebou přinesli cedule s nejrůznějšími nápisy. ©HlídacíPes.org

Program demonstrace není přesně vymezený. Organizátoři nechávají případným zájemcům o řeč volnou ruku. „Máme na papíře tužkou napsaný nějaký line-up, pár lidí by mělo mít dvou-tříminutovou krátkou řeč. Počítáme s tím, že někteří z příchozích budou taky chtít nějak se projevit, přeci jenom se jedná o občanské setkání,“ vysvětloval přístup organizátorů Svoboda. 

U mikrofonu se vystřídali místní i celostátní politici. Svou řeč však pronesly i další osobnosti z Olomouce.

Josef Jařáb, amerikanista a bývalý rektor Univerzity Palackého v Olomouci, řekl, že je rád, že se společnost probouzí.

„To není jenom návrat jednoho člověka, jednoho policajta, který byl v těch řadách, které byly připraveny tlouci naše studenty. To je jenom jakési symbolické projevení toho, kam se tato společnost a tato země vrhá,“ řekl Jařáb s apelem, aby se lidé pokusili tomuto trendu zabránit.

Zvonění klíči jako v listopadu 89

Došlo také na symbolické zvonění klíči, které inicioval jeden z řečníků – Matouš Pelikán. „Pamatuji si, jak mi bylo sedm let, když jsem tady byl v listopadu 1989 a nečekal jsem, že se tady budeme muset znovu scházet kvůli tomu, že naše demokracie začíná být ohrožena. A tak nechci hovořit já, ale chci vyzvat, abyste mluvili vy, pomocí vašich klíčů,“ řekl Pelikán současně s výzvou k uctění památky obětí komunismu.

Při zvonění se skandovalo „Babiše do koše.“ Zpívala se i česká hymna.

Celkem se protestu zúčastnilo zhruba 700 lidí. Náměstí by se mohlo znovu zaplnit v neděli, na kdy organizátoři naplánovali další setkání

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

9 komentářů

 1. jarda napsal:

  To snad není pravda! Olomouc má 100 378 obyvatel a z toho 700 lidí na náměstí bylo demonstrovat odpor slovy:„Babiše do koše!“ nebo „Mlátičku nechceme!“_Chápete vůbec tuhle logiku,kdy hrstka lidí a žurnalisti s chytrolíny v parlamentu dělají jako by mluvili ta všechny! Vždyť těch 700 lidí není ani 1 % obyvatel !!! Kdy dostanete rozum,a přestanete podporovat tuhle bandu křiklounů,co nemají nic jiného na práci,tak se baví na ulici s transparenty a začnete reálně uvažovat,co je dobré,rozumné a správné pro ty,co nelítají po ulicích,nehulákají,přemýšlejí a hledí si svých povinností???

 2. Abet napsal:

  M.Pelikáne, jak je možné, že jsi řekl takovou bl.bost, že demokracie je ohrožena, ta už je přeci dávno v háji !!! Tady je fakt demokracie? Statisíce lidí je zásluhou podvodných firem /prý je podporuje stát/, které půjčují peníze a lidé jsou pak v exekuci, z mnohých jsou bezdomovci, kteří umírají na různé nemoce bez pomoci, umrznou na lavičkách, letos už ji je zase plno, to je fakt demokracie, na odborného lékaře májí lidé nárok jenom v případě, mají-li silnou protekci anebo zřejmě když jsou v balíku, to je demokracie? Mnoho mladých rodin nemá kde bydlet, to je demokracie? Tady to může trochu vyčistit jakási defenestrace, protože ta demožumpa tu ty ubohé výdobytky likviduje. Snad se národ vzchopí a udělá tu konečně parádní humbuk !!!

 3. Heřman napsal:

  Vážení demostranti, pokud chcete demonstrovat za udržení pseudodemokra-
  cie, tak kde jste byli, když v Barceloně stříleli do demonstrantů gumovými
  projektily a tloukli lidí až krev stříkala. To je také projev „vyspělé demokracie“?
  To bylo „tichúčko“, aby se vyspělým demokratům v EU nekazila snídaně. A nejvě-
  tší bojovníci jsou žvanilové typu politologů, sociologů a dalších „logů“, kteří nic
  nikdy nedělalali a dělat nechtějí.

  • Robert Břešťan napsal:

   „Tichůčko?“ Pokrývala to detailně média po celém světě.

 4. karel napsal:

  Máte pravdu .Proč neprotestují proti zlodějnám ? bojí se ? ZLODĚJI A PRIVATIZATOŘI SE SMĚJÍ .

 5. jan vyskočil napsal:

  Protest proti legitimně zvolenému činiteli přeci nemůžeme akceptovat.Demokracie jsou volby do zastupujících orgánů.Pokud se volující dopustí nečekaného faulu,je možná oprava až při příštích volbách.To ostatní je řev „ulice“ a je to třeba té „ulici“ říci.Čili,že po volbě už nemůže být každý generálem,že si za výsledky voleb každá strana může sama.

 6. jan vyskočil napsal:

  Souhlasím „jardo“,jsou to lidé,kterým třeba do ksichtu říci,že nezastupují ČR,ale jen sebe.Ať nekecaj.

 7. jan vyskočil napsal:

  „Tichůčko“,jste kyvatelem.Odkryjte ta media.Nestyďte se.

 8. Já jen podotknu, že se vysbíralo 1300 podpisů, takže tech 700 lidí trošku nesouhlasí.

Přidávání komentářů není povoleno