Proti Ondráčkovi a Babišovi – do protestu v Olomouci se zapojilo na sedm set lidí

Napsal/a Tomáš Pika 6. března 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

„Babiše do koše!“ nebo „Mlátičku nechceme!“ To byla hesla, která v pondělí večer skandovalo asi sedm set lidí na olomouckém Horním náměstí. Na akci „Ne Ondráčkovi do čela komise GIBS“ vystoupil například také někdejší rektor Univerzity Palackého Josef Jařáb nebo poslanec Marian Jurečka.

Státní vlajky a cedule s nápisy jako „Nechte mě bít“, „Stop Babišovi“, „Nechceme Ondráčka“ nebo třeba nápis „My ti to nežerem“ s logem Kosteleckých uzenin. I Olomouc se připojila k městům, ve kterých došlo k protestům proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela parlamentní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Lidé sem ale přišli protestovat i proti současnému předsedovi vlády v demisi Andreji Babišovi. Na jakoukoli zmínku o něm reagovali demonstranti pískotem a bučením.

Zdeněk Ondráček nakonec dnes – den po celorepublikových protestech – z funkce šéfa komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů rezignoval.

Akce proti Ondráčkovi… a Babišovi

Starší pán v modré bundě drží v ruce českou vlajku. Svou motivaci přijít na demonstraci vysvětluje tím, že se nechce smířit se změnami, ke kterým v Česku dochází.

„Já si myslím, že Ondráček je pouze takový symbol. Jde o to, že on se odmítá pokorně vyjádřit o tom, jak se choval jako mladý kluk, to je dost symbolické pro dnešní dobu,“ říká.

Mohl promluvit kdokoliv. Odvážili se i studenti. ©HlídacíPes.org

Podobně to vidí také další z čekajících demonstrantek. Dění v republice jí vadí již delší dobu.

„Dějí se zde věci, které podle mého názoru nemají obdoby a je to horší a horší. Vidím tyhle lidi, co mají problémy s vlastní minulostí, a najednou jsou v čele. Říkám si, že to je vlastně strašné. Proto jsem si řekla, že sem zajdu. Myslím si, že je to dobrá věc,“ vysvětluje.

Mezitím se prostor před morovým sloupem postupně zaplnil. Největší počet lidí se staví do fronty k petičnímu stánku, která nakonec sahá až ke vstupu do radnice a k místu, kde je vytvořené pietní místo s fotografií zavražděného slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka, u kterého někteří demonstrující zapalují svíčky.

Místo, kde demonstranti vzpomínali na zavražděného novináře Jána Kuciaka. ©HlídacíPes.org

Pódium a mikrofon pro všechny

Podle jednoho z organizátorů protestu Tomáše Svobody vzešel nápad na uspořádání demonstrace z místní iniciativy. Později se Olomouc připojila k pražským pořadatelům podobného protestu, kteří žádali synchronizaci s demonstracemi v dalších městech.

„Toto setkání pořádá Pirátská strana spolu s dalšími subjekty. Původně jsme chtěli pořádat tuto akci minulou neděli, ale nakonec jsme se synchronizovali s tím celorepublikovým hnutím,“ vysvětloval Svoboda.

Lidé si s sebou přinesli cedule s nejrůznějšími nápisy. ©HlídacíPes.org

Program demonstrace není přesně vymezený. Organizátoři nechávají případným zájemcům o řeč volnou ruku. „Máme na papíře tužkou napsaný nějaký line-up, pár lidí by mělo mít dvou-tříminutovou krátkou řeč. Počítáme s tím, že někteří z příchozích budou taky chtít nějak se projevit, přeci jenom se jedná o občanské setkání,“ vysvětloval přístup organizátorů Svoboda. 

U mikrofonu se vystřídali místní i celostátní politici. Svou řeč však pronesly i další osobnosti z Olomouce.

Josef Jařáb, amerikanista a bývalý rektor Univerzity Palackého v Olomouci, řekl, že je rád, že se společnost probouzí.

„To není jenom návrat jednoho člověka, jednoho policajta, který byl v těch řadách, které byly připraveny tlouci naše studenty. To je jenom jakési symbolické projevení toho, kam se tato společnost a tato země vrhá,“ řekl Jařáb s apelem, aby se lidé pokusili tomuto trendu zabránit.

Zvonění klíči jako v listopadu 89

Došlo také na symbolické zvonění klíči, které inicioval jeden z řečníků – Matouš Pelikán. „Pamatuji si, jak mi bylo sedm let, když jsem tady byl v listopadu 1989 a nečekal jsem, že se tady budeme muset znovu scházet kvůli tomu, že naše demokracie začíná být ohrožena. A tak nechci hovořit já, ale chci vyzvat, abyste mluvili vy, pomocí vašich klíčů,“ řekl Pelikán současně s výzvou k uctění památky obětí komunismu.

Při zvonění se skandovalo „Babiše do koše.“ Zpívala se i česká hymna.

Celkem se protestu zúčastnilo zhruba 700 lidí. Náměstí by se mohlo znovu zaplnit v neděli, na kdy organizátoři naplánovali další setkání

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)