Olomoucký kraj jako protikorupční premiant? Hejtman má za sebou i řadu kauz
ANALÝZA. Olomoucký kraj má podle projektu K-Index nejmenší problém s korupcí ze všech krajů České republiky. Server Hlídač státu, který index sestavuje, k výsledku došel na základě analýzy veřejně dostupných dat z registru smluv. I přes solidní protikorupční vysvědčení však Olomoucký kraj nasbíral v éře hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) několik kauz, které by neměly zapadnout.
„Olomoucký kraj dostal skvělé vysvědčení. Má nejmenší riziko korupce z celého Česka,“ chlubí se Olomoucký kraj v tiskové zprávě. Hejtmanství dostalo ve všech sledovaných kategoriích K-Indexu nadprůměrné známky s tím, že jednání krajských institucí vykazuje jen malou míru rizikových faktorů.
„Zakázky z jednotlivých oborů uzavřelo více dodavatelů, žádný výrazně nedominuje. Velmi málo smluv má hodnotu blízkou limitům pro veřejné zakázky,“ vysvětluje finální známku „B“ server Hlídač státu. Známka je složena z celkem deseti různých kritérií.
„Patří mezi ně například podíl smluv se skrytou cenou, podíl smluv se zásadním nedostatkem či koncentrace dodavatelů u velkých zakázek. Čím je koncentrace dodavatelů nižší, tím pro organizaci lépe. Znamená to totiž, že žádný z dodavatelů nedostává podezřele mnoho zakázek,“ říká zakladatel serveru Michal Bláha.
„Musím přiznat, že mě to vlastně ani moc nepřekvapuje. Naše hejtmanství má propracovanou protikorupční strategii i telefonní linku, kam mohou lidé podezření z korupčního jednání hlásit,“ reagoval na hodnocení olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk. Jeho působení v čele kraje však doprovází i několik kauz, které stojí za připomenutí. Rozhodně totiž nevypovídají o příkladně transparentním chování kraje.
Oslavy za všechny peníze
Ta nejaktuálnější se týká oslav dvaceti let existence Olomouckého kraje, které se konaly letos v září v několika městech kraje. Na případ upozornila olomoucká redakce MF Dnes.
Celková cena za organizaci oslav přesáhla pět milionů korun. Dva miliony z toho putovaly firmě Intertrade Moravia, známé též jako Agentura Forsberg.
To samo o sobě by ještě nebyl problém. Agentura ale pravidelně zajišťovala pro hejtmanství i jiné akce a některé zakázky získala způsobem, kdy na ně nemuselo být vyhlášeno výběrové řízení – tedy po částkách nižších než 400 tisíc korun.
„Jsou tak zařazeny do kategorie zakázek, pro které se nepoužijí prakticky žádná soutěžní pravidla uchazečů a mohou být zadávány volně z ruky,“ řekl pro MF Dnes Pavel Jiříček z protikorupční organizace Transparency International. Kraj podle něj postupoval v rozporu s vnitřní směrnicí, podle které by měly být podobné služby jako organizace oslav soutěženy najednou, a ne za každé město zvlášť.
„Tím, že kraj rozdělil tato plnění, vyhnul se oslovování jednotlivých možných dodavatelů, a narušil tak minimálně zásadu transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace,“ dodal Jiříček.
Kraj jako rodina
Další z kauz začala v září 2019. Tehdy získala dcera olomouckého hejtmana post ředitelky sdružení OK4Inovace, které je napojeno na rozpočet kraje.
Marii Studenou, dceru Ladislava Oklešťka, vybrala komise ve výběrovém řízení z celkem pěti kandidátů. „Rodinná příslušnost by podle mě neměla být nějakým cejchem, i když aktuálně je můj tatínek hejtmanem. Pro mě je to naopak těžší, protože to minimálně podvědomě bude pro mě a hlavně pro něj o důvod víc v mé nové pozici nezklamat,“ řekla tehdy Studená deníku MF Dnes, který o případu informoval jako první.
Zajímavé je, že ještě rok před změnou ve vedení zmíněné sdružení v podstatě nefungovalo. Po výměně ale kraj začal projekt resuscitovat a investovat do něj peníze.
MF Dnes popsala, že sdružení nejprve dostalo dotaci 200 tisíc, dalších šest milionů mu pak kraj půjčil na předfinancování projektu Smart Akcelerátor II, do kterého se ještě finančně zapojí částkou až 3,5 milionu.
Letos kraj poslal sdružení dalších 700 tisíc ve formě členského poplatku a hejtmanství mu schválilo dotaci ve výši 1,4 milionu. Kraj při tom musel udělit dotační výjimku.
Ropák za zničení půdy
Letos si navíc hejtman Okleštěk vysloužil nominaci na anticenu Ropák za podporu rozšíření průmyslové zóny u obce Hněvotín. Výsledkem rozšíření by mělo být biomedicínské centrum, které se tak stalo jedním z důležitých témat letošních krajských voleb.
Centrum by mělo ležet na 44 hektarech velmi úrodné půdy, která navíc obci zajišťuje zdroj pitné vody.
Proti výstavbě se již dříve postavili jak místní, tak zastupitelstvo Hněvotína, krajská opozice nebo místní územní odbor ministerstva životního prostředí. Ti namítají, že by centrum mohlo stát jinde a nemuselo by být tak rozsáhlé.
„Biomedicínská centra existují v zahraničí, není to nic neobvyklého, ovšem mají tři, čtyři hektary. Ne čtyřiačtyřicet,“ řekl pro Deník starosta Hněvotína Jaroslav Dvořák.
Jeho obec pak na kraj podala žalobu. Kvůli centru byl totiž také změněn krajský územní plán. Zastupitelstvo kraje hlasy zastupitelů za ANO, ČSSD a ODS v roce 2019 prosadilo strategický dokument, který z půdy u Hněvotína udělal strategickou zónu.
Dotace pro sportovního bosse
Za pozornost stojí i podpora Olomouckého kraje místnímu sportovnímu bossovi Miroslavu Černoškovi. Jeho agentura TK Plus kraji zajišťuje marketingové služby v hodnotě desítek milionů. TK Plus přitom byla jedinou firmou ve výběrovém řízení.
Černoškova společnost navíc dostává dotace i na své jednotlivé akce, jako byla půlmilionová podpora akce Sportovní hvězdy dětem Olomouckého kraje 2019. Ta byla následně kritizována i za pochybné vyúčtování, kdy na statisícové položky rozpočtu jako „program akce“ za 415 tisíc, stačily pouze faktury.
Mezi hejtmanem Oklešťkem a Miroslavem Černoškem také existovala ústní dohoda o půjčce 23 milionů na spolufinancování haly Národního sportovního centra v Prostějově.
Navzdory všem zmíněným kauzám hejtman Ladislav Okleštěk po celou dobu svého mandátu viditelně usiluje o zlepšení vlastní image.
Za zmínku stojí jeho kampaň #HejtujHejtmana, která lidem umožňovala hejtmanovi pokládat dotazy a vzkazy, na které on reagoval. Se zlepšením image se to ale tehdy hejtmanovi povedlo jen částečně.
S projektem tehdy kraj obsadil druhé místo v soutěži Česká cena za public relations, ale zároveň se o něj začal zajímat Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Okleštěk totiž s kampaní přišel před volbami do Poslanecké sněmovny.
Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Okleštěk má zjevně u Babiše zvláštní postavení! Byl první, který Babišovi dal otevřeně najevo, že kašle na nějaký souběhy funkcí ….. Wildumetzová byla hned po něm!