Olomoucké listy: užitečné informace, nebo PR za 1,6 milionu ročně?
Chodí vám každý měsíc do schránek. Zjišťujete z nich, co se děje ve vašem městě. Současně ale čtete sebeprezentaci radnice a zřejmě nikým nekontrolovanou inzerci. Olomoucké – dříve Radniční – listy vycházejí pod novým názvem od začátku roku 2016 a město za ně platí přibližně 1,6 milionu korun ročně. Jejich šéfredaktorem je mluvčí místního developera Richarda Morávka, který stojí například za projektem Šantovka Tower, Juraj Aláč.
Olomoucké listy vycházejí v nákladu 54 tisíc výtisků. Současný název získaly po výběru nového dodavatele v roce 2016. „K vypsání nového výběrového řízení nás vedl zejména předpoklad, že v novém, výrazně konkurenčním prostředí na trhu se při zachování dosavadní kvality podaří snížit náklady na vydávání měsíčníku,“ tvrdil v únoru 2016 primátor Antonín Staněk.
Ve výběrovém řízení nakonec zvítězila společnost Profi-tisk group. To, co nakonec rozhodlo v její prospěch, byla zřejmě nabízená cena. Smlouva uzavřená mezi městem a společností Profi-tisk group, jejíž plnění začalo v březnu 2016, představuje podle informací města roční úsporu ve výši 2 739 996 Kč.
Město tak za 46 vydání (od března roku 2016 do prosince 2019) zaplatí 6 557 760 Kč – tedy přibližně 1,6 milionu ročně. Za Radniční listy přitom do té doby platilo společnosti Strategic Consulting přibližně 4,3 milionu korun ročně. Jedná se tedy o výraznou úsporu.
Za inzerci zodpovídá dodavatel
O Olomouckých listech psal HlídacíPes.org nedávno, v souvislosti inzercí místního developera Ladislava Opletala. Ten při ní porušil licenci společnosti Mapy.cz a zavádějícím způsobem obhajoval stavbu dalšího kaskádového domu, kterou město několikrát zamítlo. Navíc v době, kdy byla tato inzerce publikována, Opletal kandidoval z prvního místa kandidátky Občanské demokratické aliance (ODA) ve volbách do Poslanecké sněmovny.
Inzerce je nicméně podle smlouvy zcela v kompetenci Profi-tisk group, která z ní má také veškeré zisky. Jak se však ukázalo, společnost příliš na přijímanou inzerci nedohlíží a nečiní tak ani město jako vydavatel.
„Podle tiskového zákona č. 46/2000 Sb. o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku, dle § 5 odpovědnost za obsah reklamy a inzerce, vydavatel neodpovídá za pravdivost údajů obsažených v reklamě a v inzerci uveřejněné v periodickém tisku,“ odpověděla mluvčí města Olomouce Radka Štědrá na dotaz redakce, proč zveřejnily Olomoucké listy vyloženě nepravdivou Opletalovu inzerci.
Její tvrzení je však v rozporu se smlouvou. „Standardní je zákaz erotických, rasistických, dobré mravy porušujících či politických inzerátů,“ píše se ve smlouvě. Tedy není pravdou, že by vydavatel za inzerci nebyl odpovědný. Přinejmenším podle smlouvy by měl být povinen kontrolovat, zda se v inzerci tyto obsahy nevyskytují.
Podle smlouvy podepsané mezi městem a společností Profi-tisk group, je inzerce přednostně nabízena místním podnikatelům a je povinností ji graficky odlišit od zbytku redakčních článků. Toto grafické odlišení však v současném vydání představuje jen malá kolonka s nápisem „inzerce“ při spodním okraji strany, což je poměrně snadno přehlédnutelné.
„Kauza“ Aláč
S Olomouckými listy je spojeno také jméno Juraje Aláče, který je společně s Petrem Vitáskem jejich šéfredaktorem. Proti jeho jmenování do funkce šéfredaktora Olomouckých listů však vystoupila v roce 2016 téměř celá opozice. Důvodem byla skutečnost, že Aláč současně také mediálně zastupoval místního developera Richarda Morávka, který má s radnicí spor o výstavbu mrakodrapu Šantovka Tower, kvůli kterému se s městem také již několikrát soudil.
„Příčí se nám rovněž situace, kdy bude osoba, která zastává pozici šéfredaktora městského periodika v jiných médiích veřejně ústy jiného svého klienta proti městu a jeho zájmům vystupovat a například hrozit podáním žalob, jako tomu bylo již v minulosti. Toto je do očí bijící střet zájmů a neakceptovatelný stav,“ napsali ve svém prohlášení zastupitelé z uskupení Občané pro Olomouc.
Primátor Antonín Staněk ale střet zájmů neviděl. „Zmiňovaná osoba, která má být zvažována na post šéfredaktora, není jedinou osobou, která by bez omezení rozhodovala o zařazení a obsahu článků, a zadavatel má k dispozici účinný kontrolní mechanismus pro případ, že by nebyl s jeho prací z jakéhokoliv důvodu spokojen.“
Juraj Aláč je šéfredaktorem a současně též mluvčím Morávkových firem dodnes. Zatím na jeho pochybení ve funkci nikdo nepoukázal.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
Podobny platek vydava asi kazda radnice. U nas jsou to Jizni listy. V tech si politici, kteri jsou zrovna u vesla, delaji permanentni predvolebni kampan. Argument ze jsou tam i dulezite informace je nesmyslny – kazdy urad ma uredni desku, na ktere je povinen takove informace zverejnovat
Výtečný komentář!!! Jenže, jak je klepnout přes prsty??