Olomoucká univerzita couvá od Konfuciova institutu. Čínský vliv omezují i jinde ve světě
Univerzita Palackého v Olomouci po patnácti letech přehodnocuje spolupráci s čínským Konfuciovým institutem. Pro HlídacíPes.org to potvrdil tiskový mluvčí univerzity Egon Havrlant. Od těchto institutů se v posledních letech odstřihávají univerzity po celém světě. Podle kritiků totiž Číně slouží k šíření propagandy a vlivu.
O nutnosti změnit smlouvu s Konfuciovým institutem informoval členy Akademického senátu ve středu rektor univerzity.
„Smlouva má končit v polovině příštího roku a nepočítáme s tím, že bychom ji prodlužovali,“ potvrdil na dotaz HlídacíPes.org mluvčí Havrlant. Připustil však, že to nemusí znamenat úplný konec spolupráce.
Vstupuje do toho i čínská strana
„Nedokážeme říct, jestli bude zrušena, nebo bude v nějaké jiné podobě pokračovat. Vstupuje do toho mnoho faktorů a stran – univerzita, filozofická fakulta i čínská strana,“ dodal s tím, že „jednání jsou v počátcích“.
Český ředitel Konfuciova institutu David Kosina odmítl možnou změnu spolupráce s univerzitou komentovat: „To, jak se rozhodne univerzita, budeme respektovat. My jsme její integrální součástí a nepřísluší nám to jakkoli samostatně hodnotit a nemůžeme se k tomu stavět jinak než univerzita,“ řekl na dotaz redakce.
Olomoucká univerzita je tak další z evropských či zámořských škol, které v posledních letech spolupráci s čínskými vzdělávacími institucemi přehodnocují nebo rovnou ukončují. V minulosti to udělaly například univerzity v Chicagu, Stockholmu, Lyonu či Bruselu.
Důvodem, proč světové univerzity od Konfuciových institutů ustupují, byly ve většině případů obavy z bezpečnostního rizika. Konkrétně Svobodná univerzita v Bruselu spolupráci s institutem ukončila v roce 2019 kvůli podezření ze špionáže. Měl se jí dopouštět bývalý ředitel institutu, který má nyní zakázaný vstup do Belgie.
V Německu tamní Konfuciovy instituty na univerzitě v Hannoveru a univerzitě v Duisburgu a Essenu zakázaly čtení z biografie čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. V Kanadě byl zase Konfuciův institut uzavřen kvůli náboženské diskriminaci.
Vzdělání nebo propaganda?
Instituty jsou na Západě považovány za nástroje čínské propagandy. Přestože jejich oficiálním posláním je vzdělávání v oblasti čínského jazyka a kultury, jsou podřízeny čínským stranickým a státním orgánům a financovány z čínských peněz.
Konfuciovy instituty patří do nástrojů takzvané měkké síly čínské kulturní diplomacie. Financování z Číny sice umožňuje, že se na univerzitách zdarma vyučuje čínština, kaligrafie, umění čajového obřadu či tradiční bojové umění Tchaj-ťi, na straně druhé ale omezuje svobodnou akademickou diskusi.
Na přednáškách je posluchačům Čína prezentována především v pozitivním světle a nekonfliktních souvislostech, včetně kontroverzních projektů jako je Nová hedvábná stezka. Například o porušování lidských práv Ujgurů, systému sociálního kreditu, všudypřítomných biometrických kamerách či drancování třetího světa a ničení životního prostředí Čínou se posluchač institutu nedozví.
Olomoucká univerzita teď namísto Číny v zahraničí prioritně spolupracuje s jinými partnery. „Zejména pak USA či Izraelem a partnerskými univerzitami v evropské alianci Aurora,“ vyjmenovává mluvčí Havrlant.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Čína tlačí na zvýšení porodnosti. Začne komplikovat rozvody
Slovensko chce svůj díl z čínského koláče: „Copak Evropa neporušuje lidská práva?“
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Čína je na vědecké a výzkumné bázi 30 let před EU. Jak by mohli spolupracovat s našimi VŠ, když mnohé fungují na bázi plagiátu a naši studenti jsou mírně řečeno neschopní držet s číňany krok. Jistěže Číně nestudují takové obory jako Antropologie komiksu, Vývoj expresivních slov v Romské komunitě a mnoho takových podobných.
Pak musí spolupráci přerušit a nejsnadnější je vymluvit se na bezpečnostní riziko. Jak české a švejkovské dohromady. Můžou se směle dát dohromady s univerzitami v USA. Jejich skvělí absolventi neví kde je Evropa a nenajdou ji na mapě. Takže z hlediska vzdělanosti skvěle pasují k českým studentům
čínomil i je 30 let vepředu před zbykem světa v cestě mezi čínské komunistické půlky. To je tak maximum co se dá pravdivě sdělit na téma předstihu o 30 let. To co je i sto udržet či nikoliv se bude lepší nešířit. To je téma pro lékaře. Každopádně udržet racionální tok myšlenek i určitě nezvládne.