Okrást se znovu nenechám, vzkazuje Jan Palaščák. Za „škodnou“ označuje pirátského nominanta
Podnikatel v energetice Jan Palaščák, respektive jeho firma Amper Asset Management, se – jak naznačuje – mohl stát cílem podvodu. Podstatou je pokus o získání firem, do nichž Palaščák investoval „vyšší desítky milionů korun“. „Věc se týká výhradně firmy Amper Asset Management, nezasahuje to do jiných částí mého byznysu ve skupině Amper,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
Minulý týden Jan Palaščák na svých sociálních sítích napsal, že už „před třemi měsíci zahájil byznysový odchod s Janem Ondřichem“. Ondřich je manažer a analytik dlouhodobě působící v energetice: byl například jako nominant Pirátské strany členem dozorčí rady Pražské energetiky, nyní je v dozorčí radě státní akciové společnosti OTE – Operátor trhu s elektřinou.
Jan Palaščák, majitel skupiny Amper, v minulosti zakladatel první české virtuální elektrárny Amper Market, Ondřicha před několika lety zaměstnal a svěřil mu například projekty stavby solárních elektráren v Polsku či akvizici a integraci firmy Elektromont Matějka do nově strukturované skupiny Amper.
Právě tyto dvě investiční akce prý ale časem „nabraly podezřelý směr a vývoj“ a kvůli nim jde nyní Palaščák do otevřeného sporu s dnes už bývalým kolegou a zaměstnancem.
Před 3 měsíci jsem zahájil byz. rozchod s pánem vlevo, Janem Ondřichem. Teď s ním ukončuji i prac. poměr a podávám trestní ozn. – po předchozích podfucích se ukázalo, že si u sebe nechal jako správce vkladu peníze, kt.měly jít na založení nové firmy investující na Ukrajině 😡😡 pic.twitter.com/IUHcwum3lj
— Jan Palaščák 🇺🇦 (@jan_palascak) February 28, 2024
(dodatek redakce: Tento příspěvek Jana Palaščáka již na sociální síti X není, dne 6. března 2024 byl ze strany sociální sítě smazán; uvedeným důvodem je jeho „difamující povaha a urážky cti Jana Ondřicha“)
Zatímco problémy spojené se stavbou solárních elektráren v Polsku pod hlavičkou investičního fondu Hydrogen 2 (na straně dodavatele se na stavbě podílely mimo jiné ÚJV Řež či Škoda Praha) označuje Palaščák za vyřešené, vrásky mu prý dělá investice do Elektromont Matějka. Jde o firmu z Nového Strašecí, která se stará o správu sítí v regionu západních Čech s koncentrací velkých investic v energetice a která má i lukrativní rámcovou smlouvu s ČEZ.
„Tu firmu jsem znal od roku 2010 a podobnou firmu jsem vždycky chtěl. Takže mne možnost ji koupit zaujala,“ říká Palaščák. „Investoval jsem do nákupu vyšší desítky milionů. Hodnotu má ta firma určitě vyšší. Ondřich ji koupil za moje peníze, měla být převedena na Amper, ale to se nestalo a on ji má doposud,“ dodává s tím, že je přesvědčen, že firmu nakonec získá.
Kvůli oběma projektům vznikla speciální firma Amper Asset Management (AAM), o níž nyní bývalí jednatelé Palaščák a Ondřich také vedou spor – každého z nich druhá strana nechala odvolat a dnes tedy v obchodním rejstříku u AAM nefiguruje žádný jednatel.
„Žádná firma s mým jménem a jménem Ampéru do likvidace nepůjde. A to říkám hodně nahlas a nechť si to dotčení pánové přečtou.“
V rozhovoru, který probíhal 29. února, Palaščák zmiňuje, že na Ondřicha podal několik žalob a „dnešním dnem ukončí jeho pracovní poměr“. Shodou okolností právě na konci rozhovoru do místnosti vstoupila asistentka s tím, že „pan Ondřich přinesl na recepci svou okamžitou výpověď“.
Dodejme, že Jan Ondřich se k obvinění zmíněném ve výše uvedeném twítu vyjádřil pro Hospodářské noviny: „Je to naprostý nesmysl a nic z toho není pravda. Co ho vede k takovým tvrzením, netuším.“
Krev předků, emoce a válka
Není moc obvyklé, že byznysmen jako vy veřejně napíše o svém kolegovi – donedávna spolujednateli jedné z vašich firem –, že se dopouští podfuků, že s ním rozvazuje pracovní poměr a že na něj podává trestní oznámení. Co vás k tomu vedlo? Respektive co vedlo k byznysovému rozchodu s Janem Ondřichem?
Ve sporu a byznysovém rozchodu už jsme zhruba tři měsíce. Po celou tu dobu má pan Ondřich nařízený home office a jako zaměstnanec skupiny Amper má sníženou mzdu. Na starost měl divizi Amper Asset Management, což je nová a minoritní část našeho byznysu, toho ostatního se ten spor nijak netýká. Ztratil už dříve důvěru, ale až před několika dny jsem zjistil novou věc: že jaksi zapomněl jako správce vkladu s.r.o. splnit povinnost vklad vrátit, když se ta firma nakonec nezaložila. To byl poslední impuls, proč jsem k dnešku (29. února) okamžitě zrušil jeho pracovní poměr a proč o tom i mluvím. I proto, aby jeho přičiněním nevznikla nějaká škoda jinde, protože pan Ondřich má i jiná angažmá. Také mi dluží peníze a udělal nějaké věci, za které je žalován.
O co přesně jde? Kolik dluží, proč je na něj žaloba?
Jsou to tři věci, které jsou uvedeny v okamžitém zrušení pracovního poměru. Bez souhlasu valné hromady zcizil obchodní podíl ve společnosti Henry Sun, to je ten náš polský byznys. Jako partneři jsou tam United Hydrogen, ale s nimi jsme si problém vysvětlili a pochopili, že chyba byla u pana Ondřicha a požádali mě o interní vyřešení této věci u nás v Amperu. Díky tomu, že tam je silný generální dodavatel Škoda Praha, respektive ÚJV Řež, se ty projekty daří dokončovat a další možná škoda je zažehnána. Dá se říct, že už jen hledám náhradu za pana Ondřicha, který na projektu pracoval.
Je tu evidentní taktika protistrany dostat firmu do likvidace, s čímž má, jak jsem zjistil bohužel až nedávno, bohaté zkušenosti. Cílem je, aby se zavřela voda nad některými závazky a v důsledku by se tím uzavřela i cesta k Elektromontu.
Svůj podíl v polských solárních projektech tedy máte zpátky?
Ano, ten formálně máme, ale může to být právně zpochybněno, proto je tam žaloba na 13 milionů korun ze strany Amper na pana Ondřicha. A to, že na té žalobě něco je, potvrzuje fakt, že soud vyhověl našemu návrhu na předběžné opatření, aby pan Ondřich nemohl převést své nemovitosti na třetí osobu.
Zmiňoval jste ale tři problémy…
Další je to, že jako zaměstnanec, respektive manažer Amper Asset Management, měl být součinný v převodu akcí Elektromont Matějka ze své společnosti Technosystems na Amper, jenže k tomu zatím nedošlo. A ta třetí je, že jako správce vkladu s.r.o., které mělo být základem investičního fondu pro investice do obnovitelné energetiky na Ukrajině, porušil elementární povinnosti, což bylo předmětem i toho mého tweetu.
To znamená co? Že si nějaké peníze nechal, že je zpronevěřil?
To neříkám. Ale v rámci interní kontroly jsme zjistili, že pan Ondřich jako jediný správce vkladu, když věděl, že ta společnost nebude nakonec založená, měl zařídit, aby se vklad vrátil k uvažovaným společníkům, kteří tam ty peníze vložili. A to neudělal.
Co mělo být předmětem podnikání té nakonec nezaložené firmy?
Investice do obnovitelných zdrojů na Ukrajině. To se mi líbilo i proto, že Ukrajinu aktivně podporuji. Můj praděda i děda měli rusínskou národnost a pro mě je to velice důležité téma. Proto – když jsem začal mít pochybnosti, že ta věc bude fungovat – jsem raději projekt zastavil, jako první z těch řízených panem Ondřichem. Zpětně jsem velice rád, že jsem to udělal. I proto, že je tam i krev předků, emoce a válka a já bych byl nerad, abychom se na Ukrajině pustili do nějakého problematického projektu.
„Jako jednatel i jako společník jsem udělal vše správně, celý byznys jsem financoval a navzdory obstrukcím jej financuji i teď. Nejen jako společník a jednatel, ale i jako občan prostě nepřipustím, aby jim taktika s likvidací té společnosti vyšla.“
Velká hra o akcie firmy
Vy teď zjevně panu Ondřichovi nemůžete přijít na jméno, končíte spolupráci, na druhou stranu jste mu svěřil důležité a velké projekty. Takže přeci měl původně vaši důvěru.
Já v tom nic osobního nevidím, na jméno mu přijít mohu, ale mám odpovědnost za byznys v Amperu a dělám to bez emocí. Pravda je, že jsem mu v nové divizi dal velký prostor. A čím si získal mou důvěru? Snažil se se mnou byznysově sbližovat dlouhodobě, měl i dobré reference třeba od Martina Bursíka, přednášel na akcích Heinrich Böll Stiftung a jeho názory a komentáře jako analytika Candole Partners mi konvenovaly, takže všechno vypadalo velmi dobře. Až mnohem později, při hlubším prověření, které jsme bohužel neudělali hned na začátku, se ukázalo, že v jeho životopise jsou i místa, která mne mohla varovat.
Máte pocit, že jste se stal cílem nějakého promyšleného podvodu?
Upřímně nevím, asi to v tuhle chvíli není rozhodující. Jednoznačná je ta ztráta důvěry a právní kroky, které děláme. Faktem je, že pan Ondřich se snažil vlísat, říkal věci, o nichž ví, že s nimi souhlasím, kritizoval věci v energetice, které kritizuji i já, ale jaký a čí byl plán, o tom můžeme spekulovat později, až na to bude čas. Teď se soustředím na byznys a nebudu někoho obviňovat z něčeho, co nemám velice dobře podložené.
Nicméně ty projekty, které vnímáte jako problematické, jsou tedy dva: solární elektrárna v Polsku a Elektromont Matějka?
Jsem přesvědčen, že Polsko, investiční projekt Hydrogen 2, už žádný problém není. Ta aktiva tam jsou, elektrárny stojí, projekty se dokončují. Vyjasnili jsme si s investory, že problém už není a pokud se nám podaří nahradit pana Ondřicha a jeho tým, tak v polských projektech budeme pokračovat i dál. Záleží to tam spíš na vývoji cen elektřiny a trhu s PPA (dlouhodobé dohody o nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů, pozn. red.). V pořádku je i práce generálního dodavatele, kterým je ÚJV Řež, respektive Škoda Praha. Jediný spor zůstává mezi Amperem a Ondřichem, jehož se ale od tohoto byznysu daří takříkajíc chirurgicky oddělit.
Jiná věc je ale Elektromont Matějka. Tu firmu pod kontrolou nemáte?
Nemáme. Celkem 60 % v té firmě koupil už v roce 2020 Jan Ondřich prostřednictvím svojí firmy – ve chvíli, kdy začal Amper Asset management. Hned na startu jsem na to nějaké peníze poskytl a pak jsem to financoval dál. Přesně před rokem pak podle původní smlouvy dokoupil pan Ondřich zbývajících 40 %, opět prostřednictvím svojí firmy Technosystems, poté měl 100 % akcií vložit do Amper Asset Management. Byla na to lhůta, která už uplynula v loňském roce. Ondřich nesplnil to, co měl a skupina Amper to po něm vymáhá; o akcie té firmy se teď hraje.
Ale asi i o zastřešující Amper Asset Management: když se podíváme do rejstříku, tak tam teď není žádný jednatel. Proč?
Pana Ondřicha jsme odvolali z funkce jednatele vloni v prosinci – na základě jednoznačně doložené věci, což bylo zcizení obchodního podílu bez souhlasu valné hromady a hluboce pod cenou; to se týkalo té polské části byznysu. On pak zvolil cestu takových protivných obstrukcí, vybral si k tomu ty správné obstrukční právníky a mne pak z funkce jednatele odvolali taky, aniž by k tomu měli nějaký důvod. Asi stačilo, že se na pana Ondřicha zlobím.
Co to tedy znamená pro Amper?
Ne pro skupinu Amper, ale pro Amper Asset Management to znamená, že je sice bez jednatele, ale není ve vzduchoprázdnu. Je tu však evidentní taktika protistrany dostat tu firmu do likvidace, s čímž má, jak jsem zjistil bohužel až nedávno, bohaté zkušenosti. Cílem je, aby se zavřela voda nad některými závazky a v důsledku by se tím uzavřela i cesta k Elektromontu. Tak jejich taktiku čtu a za tímto tvrzením si stojím. Odmítám to dopustit, proto o tom taky takto otevřeně mluvím a nepřipustím, aby jim tento záměr vyšel.
Jak tomu chcete zabránit?
Trvám na tom, že jako jednatel i jako společník jsem udělal vše správně, celý byznys jsem financoval a navzdory obstrukcím jej financuji i teď. Nejen jako společník a jednatel, ale i jako občan prostě nepřipustím, aby jim taktika s likvidací té společnosti vyšla. Žádná firma s mým jménem a jménem Ampéru do likvidace nepůjde. A to říkám hodně nahlas a nechť si to dotčení pánové přečtou.
Teď jsme ale poněkud ustoupili od Elektromontu Matějka. Za vaše peníze, pokud tomu dobře rozumím, ji ovládá pan Ondřich?
To je výrok, kterému nemohu oponovat.
A co s tím?
Jistě dá nějakou práci ji dostat zpátky. Pan Ondřich je ale vůči Amperu a pokud vím i vůči jiným věřitelům v pozici dlužníka. Předpokládám, že nejsem sám, z koho vylákal nějaké peníze a zjevně má i s některými závazky po splatnosti. Mohl by být předlužený a pod kontrolou má akcie a svým věřitelům by je měl vydat. Konec konců, když bych zjistil, že i někdo jiný má pohledávky za panem Ondřichem, jsem připraven je koupit a dát pak ty věci celkově do pořádku. Ta firma velice dobře zapadá a věřím, že i v budoucnu zapadne do celkových aktivit Amperu. Ostatně je už rebrandovaná na Amper Grid.
„Obchodní příležitost je dnes mnohem větší, protože na trhu je mnohem méně hráčů a více obnovitelných zdrojů a lidé o nich mají větší povědomí. Takže ano – na trh s prodejem elektřiny připravuji comeback.“
Můj přístup bude tvrdší
Když jsme tedy u potenciálních věřitelů, v investicích spojených s Amper Asset Management figuruje třeba i jméno Libor Winkler ze společnosti RSJ. Jak?
Asi to říct můžu, protože je to vidět i z obchodního rejstříku. RSJ poskytlo úvěr na 40 % akcí Elektromontu. S panem Winklerem se o tom bavíme, máme deset let docela přátelskou komunikaci, věřím tomu, že nás spojují snahy kultivovat trochu i to české prostředí a protikorupční aktivity. Jedna z možností je, že Amper bude mít pod kontrolou majoritní podíl a RSJ minoritní, případně se domluvíme nějakým jiným způsobem. Věřím, že budeme postupovat koordinovaně.
Ty problémy, které teď řešíte – stalo se vám ve vaší byznysové kariéře někdy něco podobného?
V letech 2015 až 2018 jsem řešil kauzu Energie pod kontrolou (tehdejší firma Jana Palaščáka Amper Market tehdy přišla o desítky milionů korun v případu, kde zprostředkovatel sliboval obcím, městům a školám výhodné nákupy elektřiny, pozn. red.), angažmá pana Ondřicha mi to dost připomnělo. Ale myslím, že už jsem zkušenější, než jsem byl tehdy a můj přístup je a bude rozhodně tvrdší.
Je pravda, že jste si kvůli tomu pořídil i bezpečnostní tým?
Už v kauze Energie pod kontrolou jsem takový tým měl, chyba byla, že jsem ho potom rozpustil. Teď ho mám zas a myslím, že už ho nikdy nerozpustím. Nicméně to, co teď řeším s panem Ondřichem, je minorita mého podnikání a v žádném případě to neohrožuje kondici celé skupiny, naopak ji to upevní – máme zainvestováno, teď je čas získat za to aktiva nebo zhodnocené peníze.
Nad rámec toho, co teď aktuálně řešíte, jsem zaznamenal i to, že jste se veřejně zaradoval, že vám skončila pětiletá konkurenční doložka pro podnikání v prodeji elektřiny po prodeji Amper Marketu. Znamená to, že se do oboru prodeje elektřiny koncovým zákazníkům hodláte vrátit?
Hlavní byznys jsou teď energetické úspory, fotovoltaika a inovace spojené s Amper Meteo i projekt CO2IN. Určitě tu ale vnímám velkou poptávku ze strany koncových zákazníků, aby se rozhýbal trh s dodavateli energií. Rozšiřuje se stále to, co bylo na začátku Amper Marketu – množství malých obnovitelných zdrojů, které chtějí elektřinu umístit na trh, prodat. Je tu zatím spíše pseudopokus o komunitní energetiku, který se ale může stát skutečností. Obchodní příležitost je dnes mnohem větší, protože na trhu je mnohem méně hráčů a více obnovitelných zdrojů a lidé o nich mají větší povědomí. Takže ano – připravuji comeback, ale jinak a lépe v tom smyslu, že bych do projektu chtěl už od startu získat nějaké silné partnery.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Spor o titul z americké univerzity může přepsat český zákon o vysokých školách
Jan Urban: Upachtěná česká politika. Volných hlasů znechucených je pořád dost
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Likvidování firem je ekologická agenda. Tu provozují piráti, takže to, co popisuje článek, je vcelku logické.
Kdo chce v ČR funkční ekonomiku, nebude volit piráty.
Pokud nemá společnost jednatele (odvolán), musí obchodní rejstřík vyzvat vlastníky/společníky k dosazení jednatele. Pokud k tomu nedojde, musí obchodní soud přistoupit k likvidaci společnosti. Ale víme na jaké bídné úrovni jsou české soudy…..resp. soudci….