Odpadky jako vzácné zboží. V Česku běží boj o to, kde se budou stavět spalovny
Spalování uhlí postupně končí a zejména města hledají nové způsoby, jak zajistit lidem dálkové teplo. Jednou z možností je spalování komunálního odpadu – projektů spaloven a tepláren v jednom přibývá, a na trhu tak začíná být těsno; i když zatím hlavně na papíře. Ukázkou možných budoucích řešení, ale i problémů, je Jihočeský kraj.
Jaroslav Valevský je lékař, člen Spolku náš domov a také opoziční zastupitel města Rudolfov. Pohled do mapy napovídá, že chystanou velkou spalovnu na okraji Českých Budějovic má doslova za humny. Nepřekvapí, že radost z toho nemá; byl by naopak rád, kdyby se záměr ještě podařilo zvrátit.
„Překvapuje mne, že dva kilometry od centra Českých Budějovic může být vůbec v plánu nějaká spalovna. EIA (studie o vlivu stavby na životní prostředí, pozn. red.) jim sice pro tento plán vyšla pozitivně, ale máme obavy, že se stejně zničí unikátní kvalita vzduchu v okolí Hlincové hory. V českobudějovické pánvi se mohou zplodiny snadno hromadit. Další problém je doprava, kdy dojde k jejímu extrémnímu navýšení,“ shrnuje námitky Jaroslav Valevský.
Jak se ale zdá, za delší konec zde tahají zastánci výstavby spalovny a teplárny ZEVO (zařízení na energetické využití odpadu) v Novém Vrátě. Již totiž mají zpracovanou zmíněnou EIA a i díky tomu se stavbou počítají i zásady územního rozvoje Jihočeského kraje. Obojí je pro záměr klíčové, jak zdůrazňuje i hejtman kraje (exministr průmyslu a vlivný člen ODS) Martin Kuba:
„My jako kraj deklarujeme, že podle metodiky Ministerstva pro místní rozvoj musí být každé takové zařízení nad 50 tisíc tun zaneseno v zásadách územního rozvoje a zároveň musí mít splněno EIA.“
Na podobu ZEVO Nové Vráto byla letos v dubnu vypsána už i mezinárodní architektonická soutěž, s provozem se počítá od roku 2029.
Chtěl bych jednu spalovnu
Jaroslav Valevský se podivuje i nad tím, jak snadno a bez připomínek záměr prošel u stávajícího vedení města Rudolfov. Přičítá to zejména tomu, že vládnoucí stranou je zde ODS, tedy strana hejtmana Kuby. Tomu odpůrci stavby vyčítají, že budějovický projekt tlačí; z lobbingu jej obviňují i někteří starostové zhruba šesti set obcí ležících na území kraje.
Nejde totiž zdaleka jen o projekt v Českých Budějovicích. Konkurenční ZEVO chtějí postavit i v Plané nad Lužnicí a v Písku. Z odpadků se kvůli tomu stává vzácné zboží.
Sám hejtman nezastírá, že by preferoval jen jednu centrální velkou spalovnu – právě tu v Českých Budějovicích. „Za nic ale nelobbuji, přicházím jen s politickým konceptem, zda by nebylo možné udělat pro celý Jihočeský kraj jednu spalovnu. V takovém případě kraj nabízel, že by se byl schopen do toho zapojit, že bychom se ujali koordinace,“ říká Kuba, který s plánem oslovil všechny krajské starosty.
Podle některých starostů ale nejde jen o oslovení, nýbrž – přinejmenším – o důrazný apel a intenzivní hromadné on-line rozhovory, během nichž prý hejtman Kuba vysvětluje nutnost zapojit se do připravovaného modelu s tím, že šance je pouze jedna. Kdo se nepřipojí hned na začátku, s tím se prý do budoucna počítat nebude.
„Poměrně mne zaskočilo, jaký se z toho nyní stal politický souboj,“ reaguje Kuba. „Z reakcí jsem ale nyní přesvědčen, že je to varianta (jednoho spalovacího místa, pozn. red.), která nebude možná. Jsem k tomu tedy skeptický, i když by se mi ten jednotný přístup líbil,“ doplňuje.
V Jihočeském kraji dosud žádná spalovna odpadů nestojí, její stavba je i proto pro investory atraktivní – a kdo dostaví dříve, získá konkurenční výhodu. Už nyní si plánované spalovny snaží zavázat obce ve svém okolí k dlouhodobým smluvním dodávkám odpadů.
Legislativa přitom vyžaduje opak: evropské normy i české zákony tlačí hlavně na maximální možné předcházení vzniku odpadu, dále na recyklaci (druhotné využití odpadů) a až pak má na řadu přijít spalování. A na posledním místě je skládkování.
Města Písek a Strakonice získala na stavbu společné spalovny z Evropské unie dotaci přes miliardu korun – jde zhruba o polovinu plánovaných nákladů. Zdejší ZEVO by mělo vzniknout v areálu písecké teplárny a ročně by mělo zpracovat 50 tisíc tun odpadu z města i okolních obcí.
Tábor hodlá likvidovat odpad v nedaleké Plané nad Lužnicí, ZEVO plánuje firma C-Energy Planá.
Písecký starosta Michal Čapek (ANO) serveru Drbna řekl, že je přesvědčený, že tři plánované projekty si v kraji nebudou konkurovat. „Myslím si, že kapacitně je to pro region a všechna tři zařízení únosné.“
Kritici to vidí jinak. „Příliš velké množství plánovaných spaloven není problémem pouze Jihočeského kraje, ale celé České republiky. Souvisí to patrně s plánovaným omezením skládkování od roku 2030 a také s hojně skloňovaným koncem spalování uhlí, který se dotýká zejména tepláren. Ty jsou v důsledku toho pod tlakem hledat jiné zdroje energie,“ říká Sarah Ožanová z ekologického sdružení Arnika.
Česko jako spalovnová velmoc
Na papíře nicméně poměr produkce – plánované spalování v jižních Čechách vychází. Zatím. Navržená kapacita tří chystaných spaloven je podle sdružení Arnika v součtu přibližně 214 tisíc tun ročně. V roce 2021 byla produkce komunálních odpadů v Jihočeském kraji zhruba 373 tisíc tun.
Jenže už v roce 2035 se má podle české odpadové legislativy recyklovat nejméně 65 % komunálních odpadů. Energeticky využívat (tedy spalovat) bude možné jen 25 % (nyní se v Česku spaluje zhruba 18 % odpadů), zbývajících deset procent připadá na skládkování. Poptávka po dopadech ke spálení zároveň skokově naroste.
„Část, která by měla být skládkována, může být také energeticky využita, čímž by se množství odpadů k energetickému využití jen v jižních Čechách ustálilo zhruba na 130 tisíc tun. I to je však stále o bezmála polovinu méně, než je plánovaná kapacita spaloven v kraji,“ říká Sarah Ožanová.
Místní se proto obávají toho, že se kvůli lokálnímu nedostatku odpadů může stát z Jihočeského kraje spalovna odpadů pro široké okolí – včetně Rakouska. Možnému dovozu odpadků z blízkého zahraničí nahrává i to, že o materiál ke spalování bude zájem i v dalších krajích.
Například sousední Středočeský kraj plánuje své nové spalovny u Mělníka a u Neratovic. Pražské služby zase oznámily záměr navýšit roční kapacity spalovaného objemu odpadů v zařízení ZEVO Malešice ze současných 330 tisíc tun na 480 tisíc tun.
„Strhne se boj o odpad. O spalovny se jen tady v kraji derou další města – Planá a Písek, možná přijdou i další projekty. Přijde mi, že se na to všichni dívají z pohledu energetického využití a výdělečné činnosti, ne z pohledu ochrany přírody a ovzduší,“ zlobí se Valevský.
Negativním příkladem toho, jak to může se spalovnami odpadu dopadnout, je podle kritiků spalovna v areálu elektrárny v Iru u estonského hlavního města. Na ní je závislá dodávka tepla pro obyvatele Tallinnu a zhruba deset procent odpadů ke spálení se musí dovážet, a to až z Irska nebo z Finska.
„Důrazem na spalování riskujeme nejen unijní sankce, ale především to, že se staneme „spalovnovou velmocí“ pro jiné evropské země, které k nám budou dovážet svoje odpady ke spálení a my je budeme s radostí přijímat. Což znamená i emise toxických látek, oxidu uhličitého a nutnost bezpečné likvidace pevných zbytků po spalování, které také obsahují řadu zdraví nebezpečných toxických látek,“ obává se Ožanová.
Bude to problém starostů
Na druhé straně – spalování odpadů nebude „navíc“, ale má nahradit stávající spotřebu hlavně hnědého uhlí a tím nadále zajistit produkci tepla v kraji.
„Spalovna by částečně nahradila výrobu tepla z hnědého uhlí, další díl je ale přivedení teplovodu z Temelína, na čemž se nyní pracuje,“ upřesňuje hejtman Martin Kuba a odmítá i obavy z nedostatku odpadů ke spalování: „Z podkladů se ukazuje se, že všechny tři ZEVO by mohly mít dostatek odpadu – výhradně z našeho kraje.“
Kapacita chystané spalovny v Českých Budějovic je prý flexibilní. EIA je sice zpracovaná na množství 160 tisíc tun, ale podle Kuby může být finální kapacita i nižší, zhruba na úrovni 100 tisíc tun.
Kraj jako takový má možnost mluvit – prostřednictvím zásad územního rozvoje – jen do spaloven s kapacitou přesahující 50 tisíc tun ročně. Spalovny s nižšími kapacitami mohou vznikat lokálně, bez požehnání kraje.
„Když se neshodneme, bude věcí starostů si problém s odpady nějak vyřešit. Zároveň je ale jasné, že pokud by se spalovna v Českých Budějovicích nepostavila, musel by celý kraj vozit odpady jinam,“ konstatuje Kuba.
Jak to se spalovnami a teplárnami v Česku dopadne, ukáže až čas. Jisté je, že i ceny za spalování odpadů meziročně rostou a do budoucna se předpokládá jejich další nárůst. Do něj se promítají i ekologické dopady, náklady na dovoz a skládkování zbytků po pálení, ale i zájem o teplo na vytápění bytových domů a ohřev vody.
Což zase nahrává tomu, že převáží zájem na energetickém využití spíše než na jinak žádoucí recyklaci, jak varuje třeba sdružení Arnika: „Sice nás to zčásti zbaví závislosti na uhlí, ale zároveň vytvoří závislost spolehlivých dodávek tepla občanům na produkci odpadků.“
Stávající dosluhující teplárna České Budějovice, jejímž jediným akcionářem je statutární město, a kterou by měla nahradit plánovaná spalovna v Novém Vrátě, obsluhuje více než 29 tisíc domácností a 250 firem.
Vedle odpadního tepla z Jaderné elektrárny Temelín by podle kritiků spalování odpadů mělo budoucí poptávku uspokojit spíše spalování biomasy v kombinaci s plynem a vyšší využití tepelných čerpadel a solárních kolektorů spolu se zateplováním a snižováním spotřeby energie v budovách.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Mnoho učitelů má potřebu se dětem vysmívat, říká školní psycholog Čapek
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Tak už i Hlídací pes zavádí zavádějící titulky? Vědom si známé a dlouhodobě stejné situace (v ČR je na rozdíl od Německa doslova pár spaloven a proti jakýmkoliv plánům je obrovský odpor veřejnosti) otevírám článek s nadějí, že s snad něco změnilo … a článek je hlavně o odporu veřejnosti proti spalovnám.
Tlak na stavění spaloven je logický důsledek snahy ekologů zakázat uhlí a „nahradit“ ho zcela nefunkčními OZE. Že se zhorší ovzduší a další parametry životního prostředí? To je ale důsledek prakticky všeho, co ekologové prosadili a prosazují.
Ti lidé nejsou a nebyli schopni nikdy v historii udělat nic pozitivního. Ostatně, jejich velký vzor je NSDAP, která jako první v Evropě zavedla podobné věci, které oni teď prosazují. Ekologie je v podstatě novodobá forma nacismu.
Začátkem 90. let jsem dal zastupitelstvu Přibyslavi námět na stavbu spalovny tuhého odpadu. Bohužel se tento impuls neujal a místo toho vznikla skládka u Ronova, která ale změnila ekologický ráz krajiny. Přitom škodliviny ze vzduchu by ohrozily okolí jen minimálně vzhledem k poměrně řídkému osídlení Vysočiny a geografickému členění. Zde by mohlo být zařízení výhodné pro Přibyslav, Havlíčkův Brod, Chotěboř, Ždírec nad Doubravou a Žďár nad Sázavou. Ve skutečnosti dnes hrozí odvoz komunálního odpadu až do Brna.
Kdysi dávno, jako technik jsem byl u zprovoznění spalovny a také jsem dohlížel na její provoz. Spalovnu na klíč dodali italové a fungovala spolehlivě.
Za pár týdnů začaly dodávky z nemocníce, převážně použité stříkačky, obvazy, gáza, a jiné spotřební zboží. K tomu i řada léků, kterým končila životnost. Byly toho plné kontejnery a lidé tam chodili a vybírali si analgetika a ty léky, které se jim hodily. Pak to muselo být zamčeno, zejména, když policie dovezla k likvidaci marihuanu a jiné drogy. Po pár letech spalovnu zavřeli z důvodů živoptního prostředí a miliony, které stavba stála byly vniveč. Dne to bude asi dobrý kšeft, ale já bych to na území obce nechtěl.
Už ten nadpis je naprosto nesmyslný, ale text v článku to
jen částečně koriguje.
„Odpadky totiž vůbec nejsou vzácné zboží“, odpadky jsou ohromný problém, a jejich řízené likvidaci (různými způsoby) musí věnovat západní státy ohromné prostředky., i tedy s tím že samotná ta likvidace přináš´í další zdravotní, hygienická i eko (když už ) rizika,,
Jinými slovy, pokud by se u nás postavilo „až příliš mnoho“ spaloven odpadků, vůbec se nemusí bát, že by těch odpadků byl nějaký nedostatek. Západní státy nám jich (těch vlastních) dovezou spoustu.
No vzhledem k naší inflaci a našim cenám energiím se už stáváme jako montovna Evropy zbytečně drazí. Ale jako megaspalovna odpadků a smetiště vůbec by jsme se ještě paŕ let Bruselu hodit mohli..
Otázka která je v pozadí či v popředí ?
Jak nákladné a bezpečné je spalování odpadů a jak nákladné , dostupné a popř. nebezpečné je skládkování ?
No ono je to stejné, jako situace okolo státního dluhu. Většinově se shodneme, že s tím je třeba něco udělat, ale jakmile má někdo osobně přijít třeba jen o pár stovek za měsíc, hned je zle. To se rázem křičí, že se ty peníze mají brát někomu jinému, hlavně ne mně!
Spalovny dnes mají také relativní podporu veřejnosti (pro někoho překvapivě i u mnohých tzv. „ekoteroristů“), ale nedej bože, aby nám jí postavili za naším městem. Ať si jí postaví klidně někde jinde, to nám vadit nebude!
Takže klasický český blbákov! 😏
Pokud vláda a ústavní činitelé nejdou příkladem v uskrovňování, proč by se měli uskrovňovat občané? Pokud vláda není schopna zastavit nesmyslné plýtvání (nejen) v souvislosti s „ekologií“, proč by se měli uskrovňovat občané?
No ona se vláda (potažmo stát) nemůže uskrovnit jinak, než že bude brát peníze lidem (nebo jim těch přerozdělených peněz dá méně). Protože nic jako peníze státu neexistuje. Veškeré peníze jsou peníze občanů onoho státu, stát coby instituce žádné jiné peníze nemá, že?
A když se za Covidu rozhazovalo plnými hrstmi, až na vzácné výjimky jsem neslyšel od nikoho, že by ty peníze nechtěl, že je to z ekonomického pohledu cesta do pekla. Každý akorát kňučel, že jich dostává ještě málo.
Jenže každý mejdan jednou končí a přichází kocovina. A čím déle mejdan trvá, tím větší a delší kocovina pak přijde. Helicopter money prostě musely přinést inflaci, to se učí už na střední škole v ekonomice. Minulá vláda si tím kupovala politické body a ta současná nemá dost politické odvahy s tím něco opravdu dělat, bohužel.
Ale chtěl jsem touto analogií poukázat především na to, že se u nás nechce uskrovnit nikdo, každý jen vidí, jak by se mělo šetřit (případně stavět ZEVO) tam, kde se ho to nedotkne. Proto píšu o „klasickém blbákově.“
Mimo posledních dvou „covidových“ let Babišova vláda každoročně snižovala rozpočtový deficit. Současná vláda ho zvyšuje skoro stejně, jako kdyby covid ještě řádil. Lze odhadnout, že pokud by nepřišly dvě pohromy, covid a Fiala, měli bychom dnes deficit na nule.
A, mimochodem, řada opatření toho „rozhazování z helikoptér“ byla provedena na nátlak opozice, nynějších vládnoucích stran.
Rozhazovat peníze není nutno: Stačí zrušit podporu OZE (ať zůstanou ty, co si na sebe vydělají v čistě tržních podmínkách), zrušit emisní povolenky (spekulant s e.p., vybírající zbytky jídla z popelnic, aby nezemřel hlady, je přesně to, co tato planeta a její klima potřebují jak prase drbání) a spoustu dalších nesmyslů.