Obvinění v Žatecké teplárenské. Policie stíhá městskou firmu a pět dalších lidí. Příběh plný pochybností
Ústecká krajská hospodářská kriminálka zahájila trestní stíhání kvůli údajnému poškozování zájmů Evropské unie v Žatecké teplárenské. Obviněna je celá městská firma, která dodává teplo většině obyvatel Žatce a vyrábí i elektrickou energii, a dalších pět lidí. Mezi nimi i předseda představenstva Petr Šmíd, právnička společnosti, dva lidé z Metrostavu a zástupce technického dozoru. Někomu se může hodit, že ti, kdo přišli dělat pořádek, byli označeni za zločince, komentoval obvinění Petr Šmíd.
Dlouholeté spory o hospodaření Žatecké teplárenské, které rozdělují městské zastupitelstvo a opakovaně vedly i k politické krizi, mají překvapivé rozuzlení. Policie obvinila městskou firmu jako celek a dalších pět lidí za poškozování zájmů Evropské unie.
Nejde přitom o chyby v hospodaření minulého vedení teplárenské společnosti, které bylo odvoláno v roce 2014. Loňský audit společnosti Ernst & Young tato pochybení – zejména při ekonomicky nevýhodné ekologizaci dvou uhelných kotlů, ale také podezření ze zpronevěry nebo finanční ztrátu při výrobě a prodeji elektrické energie – popsal a vyčíslil škody na 50 milionů korun.
Závěry auditu má od letošního ledna k dispozici i policie. Výsledky ale ne; mezitím podle dokumentu, který má HlídacíPes.org k dispozici, obvinila nynější vedení. A to za věc, která se okrajově dotýká právě zmíněné ekologizace dvou uhelných kotlů. Tvrdí, že současné vedení, které mělo napravit počínání svých předchůdců, účetně zmanipulovalo dotaci od Státního fondu životního prostředí v části týkající se výstavby zásobníku na lehký topný olej potřebný k zapalování kotlů.
Škoda vyčíslená policií činí asi 1,5 milionu korun, přičemž částka, o kterou byla dotace od SFŽP jako správce evropské dotace nakonec opravena, je cca 500 tisíc.
Obviněni byli ti, kdo přišli uklízet
Předseda představenstva Žatecké teplárenské stíhání redakci HlídacíPes.org potvrdil. „Působí to na mě dojmem, že nejde ani tak o výsledek jako o prostředek,“ říká Petr Šmíd. Vývoj událostí dává do souvislosti s blížícími se komunálními volbami. „Někomu se může hodit, že ti, kdo byli do teplárny vysláni udělat pořádek, budou označeni za zločince,“ tvrdí. Stejně jako další obvinění chystá stížnost proti zahájení trestního stíhání. O tom, že byla obviněna i firma ve stoprocentním majetku města, bude nyní informováno i zastupitelstvo.
Šmíd upozorňuje zejména na skutečnost, že jsou nyní stíháni ti, kdo poukázali na dřívější možnou trestnou činnost. Proti jejímu rozsahu je údajná škoda, na které policie staví obvinění současného vedení, okrajová.
Starostka Žatce Zdeňka Hamousová nechtěla pro HlídacíPes.org stíhání městské společnosti komentovat. „Slyším to od vás poprvé,“ řekla. Záležitostí se po polovině května bude podle ní určitě zabývat městská rada.
Co se kolem zásobníků na topné oleje dělo?
Rekontruované kotle, na něž byla přidělena dotace ve výši zhruba 40 milionů korun, je třeba zapalovat. Podle zadávací dokumentace mělo být palivo pro zapalování kotlů dodáváno ze samostatného zásobníku vně budovy.
Jenže nové vedení společnosti zjistilo, že při přípravě dotace staré vedení nezohlednilo skutečnost, že na pevné zásobníky by muselo být již v době podání žádosti o dotaci vydáno stavební povolení, což se nestalo. Hledalo proto jiné řešení a ve spolupráci s dodavatelem, společností Metrostav, ho našlo: zásobníky jsou mobilní, bez potřeby stavebního povolení.
Petr Šmíd přiznává, že bez stavebního povolení nakonec nebylo možné zapojit do systému ani mobilní velké zásobníky, a proto, i když byly zásobníky dodány, tak z opatrnosti v průběhu roku 2016 požádala společnost o vynětí této části akce z uznatelných nákladů a dotaci zhruba půl milionu korun vrátila.
Policie právě v tomto kroku vidí trestný čin. Z jejího pohledu nebylo vybudováno to, na co byla dotace určena, tedy pevné zásobníky. A fakt, že později byla účetně věc dána do pořádku a peníze na zásobníky nebyly součástí dotace, už je podle kriminalistů snahou se vyvinit.
„Řešili jsme situaci, jak naplnit účel projektu a zároveň postupovat v souladu se stavebním zákonem. Nakonec nebylo jiného řešení než požádat o vynětí této části z předmětu dotace, což se také stalo,“ říká Petr Šmíd. Účetně tak státnímu fondu žádná škoda nevznikla, policii ale vadí, že se tak stalo až v průběhu kontroly. Vedení společnosti ovšem namítá, že účetně je takové vyrovnání zcela běžné, na definitivní dodání podkladů pro vyúčtování dotace tehdy ještě zbýval celý rok.
Obvinění v jedné větvi
Hospodaření Žatecké teplárenské je ve městě na Ohři dlouhodobě politicky výbušným tématem. Po každých komunálních volbách se o vliv ve společnosti přetahují různé skupiny.
Na konci roku 2014 po komunálních volbách nové vedení města v čele se starostou Alešem Jelínkem odvolalo představenstvo a nové představenstvo i ředitelku firmy Alenu Hlávkovou. Jenže odvolán byl nakonec i starosta Jelínek. Po dlouhých dohadech si město nakonec ve společnosti zadalo forenzní audit, jehož výsledky byly známy loni na podzim. A ukázal na pochybení starého vedení v řádech desítek milionů korun.
PODÍVEJTE SE:
Zprávu z forenzního auditu ve společnosti Žatecká teplárenská
najdete zde.
Současná starostka Hamousová (současně je nezávislou senátorkou za hnutí ANO), která byla ve funkci do roku 2014 a vrátila se do ní po Jelínkově odvolání, výsledky auditu zpochybňuje. „Audit vycházel z podkladů, které dostal. A auditorská zpráva netvrdí, že je takhle skutečnost,“ říká starostka s tím, že některé informace podle ní úplné nebyly.
Stejně starostka mluvila i loni v listopadu, kdy se závěry auditu projednávaly na žateckém zastupitelstvu. Jiní zastupitelé, třeba radní Karel Krčmárik, ovšem byli tvrdší a požadovali, aby se věcí zabývala policie. K tomu nakonec došlo, trestní oznámení podalo počátkem letošního roku současné vedení teplárny. V této části ale policie zatím k žádným závěrům nedospěla.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
12 komentářů
Opencard 2? Tam taky ti, kteri zpusobili skodu nebyli vysetrovani/obvineni. Padlo to az na ty dalsi, co se s tim museli nejak vyporadat …
Takze shrnuto, podtrzeno: Misto toho, aby policie postupovala bez prodleni v otazce mozne zpronevery 50 milionu, resi ucetni nesrovnalosti s nulovou skodou, kterych se udajne dopustili ti, co na zproneveru upozornili. Nebylo by mozna od veci rozkryt pradepodobne vazby vedeni konkretniho policejniho utvaru na predchozi vedeni Zatce.
Jinak system Opencard se osvedcil, proc ho nevyuzit znovu.
Hamouzová – Hladký – Hlávková – Růžek – Otipka – Bernášek – ??? – ???
opravdu si myslíte, že vám na tyto hloupé anonymní žvásty někdo ještě skočí???
Je pochopitelné, že potrefená husa se ozve.
Těžko prokazovat zpronevěru, kde žádná nebyla, naproti tomu, že se v případě stavby nových kotlů jedná o dotační podvod si stačí pustit záznamy ze zastupitelstva
Jako vždy zlodějna provedená zlodějem! Šaškárna jak má vypadat!!!
Opencard 2? Zdá se, že jde systémovou záležitost, jak v Praze tak v Žatci. Kdepak asi udělali pánové zákonodárci chybu, že napravovat zlodějiny je trestné?
Škoda, že když byl uveden odkaz na tzv. forenzni audit nebyly uvedeny také připomínky k auditu zpochybňující jeho obektivitu, což ostatně provedl i sám auditor v části B. A k akci nových kotlů, tady šlo především o PODVOD a to ne jen u skladu oleje, který neexistující byl převzat, vyfakturován, zaplacen a byly vzaty dotace, ale i u samotných kotlů, které byly převzaty, zaplacený a převzaty dotace aniž byly hotové, funkční, vyzkoušené a schopné provozu.
Další potrefená husa
Tak já nevím ale v první řadě bych odvolal zastupitele a slavnou radu , když si neumí sjednat pořádek v organizacích města , jako je Teplárenská a nemocnice. Děkujeme odejděte .
A hlavně tu starostku, která o ničem neví…