Jaderná elektrárna Temelín (ilustrační foto)

Obnovit Evropu po koronaviru „zeleně“ chce část korporací i europoslanců. Česko stojí stranou

Napsal/a Euractiv.cz 19. dubna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

V Evropě sílí hlasy podporující takzvanou Zelenou dohodu pro Evropu, a to navzdory současné pandemii. Jsou mezi nimi i ředitelé velkých společností jako Ikea, Volvo H&M či E.ON. Česko se zatím nevyjádřilo a vláda je k podobným krokům dlouhodobě spíš skeptická. Iniciativu přitom vede europoslanec z frakce Renew Europe, do které patří i hnutí ANO Andreje Babiše.

Třináct zemí EU chce rozvoj evropské ekonomiky po odeznění koronavirové krize opřít o Zelenou dohodu pro Evropu (tzv. Green Deal). Plán pro dosažení uhlíkové neutrality podle nich představuje příležitost, jak se ze stávající krize vymanit a dosáhnout udržitelného hospodářství. Součástí Zelené dohody jsou totiž mimo jiné masivní investice právě do „ozeleňování“ evropského průmyslu a zemědělství.


Text Anety Zachové vyšel původně na serveru Euractiv.cz, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.


Pod společnou výzvu se podepsali ministři životního prostředí z Rakouska, Dánska, Finska, Itálie, Lotyšska, Lucemburska, Nizozemí, Portugalska, Španělská a Švédska. Následně se k nim přidali kolegové z Německa, Francie a Řecka.

„Evropská zelená dohoda musí být ve středu našeho úsilí, které by mělo vést k zotavení odolné evropské ekonomiky,“ uvedla německá ministryně Svenja Schulzeová poté, co se Německo připojilo k výzvě.

Skeptické Česko

Česko se zatím k záležitosti nijak nevyjádřilo. Z dosavadní rétoriky premiéra Andreje Babiše a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka však vyplývá, že Česko je k dalšímu prosazování Zelené dohody pro Evropu skeptické.

„Vraťme se všichni zpátky na zem a opusťme představy, které stejně nebyly naplnitelné, mám na mysli snížení emisí skleníkových plynů v roce 2030 na 55 procent oproti hodnotám z roku 1990. Obrovské částky, jež na to měly být vyčleněny z evropských strukturálních fondů, vezměme a alokujme je na posílení ekonomiky, která je napadena koronavirem,“ uvedl Havlíček v březnovém rozhovoru pro Deník.cz.

Skupina třinácti členských zemí EU se naopak domnívá, že ekonomiku je nutné posílit právě investicemi, které povedou nejen k jejímu zotavení, ale přispějí také k naplňování environmentálních cílů.

Volvo či H&M jsou pro

Na jejich stranu se tento týden postavila i neformální aliance poslanců Evropského parlamentu (EP) pod vedením Francouze Pascala Canfina (Renew), který je zároveň předsedou výboru EP pro životní prostředí a veřejné zdraví. Informoval o tom server Euractiv.com.

Skupina čítá již 79 europoslanců z různých částí politického spektra. Přidružilo se k nim také několik zástupců občanské společnosti, neziskových organizací, think-tanků nebo odborů a byznysu. Mezi signatáři jsou i generální ředitelé velkých společností, jako je například Ikea, H&M, Unilever, Danone, Volvo či E.ON.

„S Covid-19 klimatická krize neodezněla,“ prohlásil Canfin s tím, že EU i její členské státy by měly veřejné peníze investovat do svých ekonomik v souladu se Zelenou dohodu pro Evropu.

„Politici a byznys shodně upozorňují, že Evropa může vycházet z věcí, které fungovaly v rámci restartu ekonomiky po propadu v roce 2008, a postavit oživení evropského hospodářství na opatřeních, která pomohou ochraně klimatu,” uvedl k iniciativě Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Nejednotný europarlament

Evropa podle prohlášení této skupiny nestaví na „zelené louce“. Unie na rozvoji obnovitelných zdrojů, nízkoemisní dopravy či energetické účinnosti pracuje již posledních deset let, což jí ekologickou transformaci usnadní.

Ani Evropský parlament však v otázce prosazování Zelené dohody pro Evropu není jednotný. Příkladem je konzervativní frakce ECR, která vyzvala předsedy unijních institucí k odkladu legislativy týkající se Zelené dohody. Členem frakce je i Alexandr Vondra (ODS), český europoslanec a člen environmentálního výboru EP.

Podle něj se Evropa nejprve musí dostat ven z koronavirové krize. „Její rozsah zatím nejsme schopni určit, ale už nyní víme, že náklady budou obrovské,“ uvedl Vondra.

„Klimatická změna se s koronavirovou krizí nezastaví, a pokud chceme dosáhnout dlouhodobé udržitelnosti, tak se i naše společnost musí chovat udržitelně,“ řekl už dříve pro Euractiv eurokomisař pro zemědělskou politiku, Polák Janusz Wojciechowski.

Hospodářská obnova po koronaviru podle něj musí být „zelená a udržitelná“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)