Obnovit Evropu po koronaviru „zeleně“ chce část korporací i europoslanců. Česko stojí stranou
V Evropě sílí hlasy podporující takzvanou Zelenou dohodu pro Evropu, a to navzdory současné pandemii. Jsou mezi nimi i ředitelé velkých společností jako Ikea, Volvo H&M či E.ON. Česko se zatím nevyjádřilo a vláda je k podobným krokům dlouhodobě spíš skeptická. Iniciativu přitom vede europoslanec z frakce Renew Europe, do které patří i hnutí ANO Andreje Babiše.
Třináct zemí EU chce rozvoj evropské ekonomiky po odeznění koronavirové krize opřít o Zelenou dohodu pro Evropu (tzv. Green Deal). Plán pro dosažení uhlíkové neutrality podle nich představuje příležitost, jak se ze stávající krize vymanit a dosáhnout udržitelného hospodářství. Součástí Zelené dohody jsou totiž mimo jiné masivní investice právě do „ozeleňování“ evropského průmyslu a zemědělství.
Text Anety Zachové vyšel původně na serveru Euractiv.cz, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
Pod společnou výzvu se podepsali ministři životního prostředí z Rakouska, Dánska, Finska, Itálie, Lotyšska, Lucemburska, Nizozemí, Portugalska, Španělská a Švédska. Následně se k nim přidali kolegové z Německa, Francie a Řecka.
„Evropská zelená dohoda musí být ve středu našeho úsilí, které by mělo vést k zotavení odolné evropské ekonomiky,“ uvedla německá ministryně Svenja Schulzeová poté, co se Německo připojilo k výzvě.
Skeptické Česko
Česko se zatím k záležitosti nijak nevyjádřilo. Z dosavadní rétoriky premiéra Andreje Babiše a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka však vyplývá, že Česko je k dalšímu prosazování Zelené dohody pro Evropu skeptické.
„Vraťme se všichni zpátky na zem a opusťme představy, které stejně nebyly naplnitelné, mám na mysli snížení emisí skleníkových plynů v roce 2030 na 55 procent oproti hodnotám z roku 1990. Obrovské částky, jež na to měly být vyčleněny z evropských strukturálních fondů, vezměme a alokujme je na posílení ekonomiky, která je napadena koronavirem,“ uvedl Havlíček v březnovém rozhovoru pro Deník.cz.
Skupina třinácti členských zemí EU se naopak domnívá, že ekonomiku je nutné posílit právě investicemi, které povedou nejen k jejímu zotavení, ale přispějí také k naplňování environmentálních cílů.
Volvo či H&M jsou pro
Na jejich stranu se tento týden postavila i neformální aliance poslanců Evropského parlamentu (EP) pod vedením Francouze Pascala Canfina (Renew), který je zároveň předsedou výboru EP pro životní prostředí a veřejné zdraví. Informoval o tom server Euractiv.com.
Skupina čítá již 79 europoslanců z různých částí politického spektra. Přidružilo se k nim také několik zástupců občanské společnosti, neziskových organizací, think-tanků nebo odborů a byznysu. Mezi signatáři jsou i generální ředitelé velkých společností, jako je například Ikea, H&M, Unilever, Danone, Volvo či E.ON.
„S Covid-19 klimatická krize neodezněla,“ prohlásil Canfin s tím, že EU i její členské státy by měly veřejné peníze investovat do svých ekonomik v souladu se Zelenou dohodu pro Evropu.
„Politici a byznys shodně upozorňují, že Evropa může vycházet z věcí, které fungovaly v rámci restartu ekonomiky po propadu v roce 2008, a postavit oživení evropského hospodářství na opatřeních, která pomohou ochraně klimatu,” uvedl k iniciativě Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.
Nejednotný europarlament
Evropa podle prohlášení této skupiny nestaví na „zelené louce“. Unie na rozvoji obnovitelných zdrojů, nízkoemisní dopravy či energetické účinnosti pracuje již posledních deset let, což jí ekologickou transformaci usnadní.
Ani Evropský parlament však v otázce prosazování Zelené dohody pro Evropu není jednotný. Příkladem je konzervativní frakce ECR, která vyzvala předsedy unijních institucí k odkladu legislativy týkající se Zelené dohody. Členem frakce je i Alexandr Vondra (ODS), český europoslanec a člen environmentálního výboru EP.
Podle něj se Evropa nejprve musí dostat ven z koronavirové krize. „Její rozsah zatím nejsme schopni určit, ale už nyní víme, že náklady budou obrovské,“ uvedl Vondra.
„Klimatická změna se s koronavirovou krizí nezastaví, a pokud chceme dosáhnout dlouhodobé udržitelnosti, tak se i naše společnost musí chovat udržitelně,“ řekl už dříve pro Euractiv eurokomisař pro zemědělskou politiku, Polák Janusz Wojciechowski.
Hospodářská obnova po koronaviru podle něj musí být „zelená a udržitelná“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Brusel hlídá nedovolené státní subvence. Řeší se Čína, USA, PPF i Dukovany…
Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
1) Jak muzeme ocekavat od vlady kladne stanovisko ke Green Deal? Vzdyt nam vladnou manazeri AgroFert-u, pro ktere je dobre jen to, co je dobre pro AgroFert! 2) Proc se vubec zabyvat vyjadrenimi arci-lhare Havlicka? Cela jeho kariera je zalozena na zvaneni a lhani. 3) Ekonomika neni napadena koronavirem ale nesmyslnymi statnimi restrikcemi. 4) Jake oziveni ekonomiky nam nabizi ANO(Fert)? „Pumpovani“ miliard do obrich dopravnich staveb. Co to asi bude? Dalnice? Emanuv (k)anal? Takze status quo, zadny posun/vyvoj. Hlavne co nejvyssi castky, ze kterych bude rozkradeno vic erarnich penez spriznenymi „skupinami“.
A vy budete platit 10euro za kilovatu?Dansky Maersk nevetsi prepravce po mori neplati povelenky oxid C pricemz lod spali cca 10tun paliva za hodinu a mam budou zakazovat uhli,jadro,benzin,naftu.Pro jsou zemne s vyraznou kupni silou oni splní green deal neb co nemaj dovezou a emise musi resit nekdo jiny za ne..Proc myslite,ze prosadily energo burzu.Strasite Agrofertem,ktery je proti korporacim na zapad od nas firmou okresniho charekteru.Dejte si praci vyberte si firmu a prozkoumejte strukturu a pak posuzujte.
Ještě před měsícem jsem se domníval, že Green Deal je vlivem koronaviru nenávratně pohřben. Mýlil jsem se. Bohužel. Naopak tato mimořádná situace přímo svádí to vzít takzvaně „jedním vrzem“. A uvolňovat podporu za splnění „zelených“ podmínek. Kam to povede, nevím. Ale bojím se takového experimentu.
Tak si o tom Zeleném paktu něco přečtěte (ale v českých médiích to nehledejte).
Jistě Green deal,ale spravidlě pro všechny a ne jako nástroj pro snížení a odstranění konkurence. A ne se tvařit zeleně a pak dovažet z China a dalšich asijských zemí, ať tam za naš blahobyt umiraj na devastované životní prostředi.Vždyť davno mohly omezit pohyb potravin a ovoce a zeleniny regulaci dotaci.Kouknete obcas pri nakupu odkud mate mrkev,jablka a spocitejte kolik ujeli km a kolik to je oxidu uhlíku.Nač delat neco jednoduse a efektivne,kdyz se na tom da vydelat a jeste se zviditelnit.
Asi by bylo dobré si vyjasnit, o čem vlastně mluvíme.
Zaprvé představa, že EU chce snížit konkurenceschopnost firem, které působí v Evropě, je zcela absurdní. A je třeba konstatovat, že například cíle uhlíkové neutrality byly stanoveny dávno před vyhlášením Green Dealu.
Zadruhé souhlasím s tím, že převážení potravin (i jiného zboží) na velké vzdálenosti, je nežádoucí. Ale nerozumím tomu, co byste s tím chtěl udělat. „dávno mohly omezit“ – a kdo jako? V rámci EHP je jednotný trh a ten se omezovat (naštěstí) nemůže. Zemědělskou produkci EU v rámci společné zemědělské politiky masivně dotuje (státy ji dotovat nesmějí, protože by to křivilo trh). Pokud jde o dovoz ze zbytku světa, bylo by jistě možné uvalit cla, ale celní válka není v zájmu nikoho – a zvlášť ne ve stavu krize. Takže jediná možnost je, že každý z nás bude přednostně nakupovat lokální potraviny. Ostatně heslo „ze statku na vidličku“ je součástí Green Deal.
Zatřetí se jedná o to, jak si to zařídíme u nás v Evropě. My opravdu nemůžeme diktovat zbytku světa. Můžeme třeba bojkotovat palmový olej, ale zabránit ničení deštných pralesu přímo nemůžeme.
Začtvrté se jedná o reorganizaci hospodářství. Švýcarsko prosperuje díky výrobě s nízkou spotřebou surovin a s vysokým podílem kvalifikované lidské práce, Čistá příroda, mimo jiné díky ekologické dopravě, podporuje cestovní ruch. Něco takového potřebujeme v celé Evropě.
Milý irský ministerský předsedo. Moc této poznámce nerozumím. Můžete ji rozvést? Děkuji.
To by spíš bylo na Vás, abyste konkretizoval, co myslíte těmi „zelenými podmínkami“, kterých se tolik obáváte. Nesmíte věřit předsedovi české vlády. Podezřívám Vás, že vidíte jenom soláry, větrníky a auta na baterky. Tak to ovšem není.
Nejde ani tak o podporu, ta by měla být rychlá a krátkodobá, ale o strategický restart ekonomiky. A ten by měl být zaměřen na šetření surovinami, ochranu přírody a přírodních zdrojů (včetně vody a půdy), podporu výzkumu a vývoje a využívání kvalifikované lidské práce. Není čeho se obávat.
No, tuším, že v tom Green Dealu je něco o uhlíkové neutralitě do roku …. 2027 nebo 2029 ( když tak mne opravte ) a je tam takových omezení a podmínek více . Na Wiki o tom něco je.
Pro mne je to direktivní zásah ( a tudíž nepřijatelná regulace ) do volného trhu a volné hospodářské soutěže. Což je pro mne jako pravicového ekonomického puristu nepřijatelné. No, asi jsem už fosil a doba je jinde, ale já si nemůžu pomoct. Cítím, že to není dobře. Že vše směřuje k tomu, že nás bude za chvíli řídit nějaký CML ( Centrální Mozek Lidstva … ).
Pokud bude vše řídit Babiš, a hlavně jako firmu, bude Česko řvát z první linie: „ANO!!!“.
Publicista Ondřej Neff se před několika dny vyjádřil v tom smyslu, že pokud EU bude po koranavirové krizi prosazovat i nadále Green Deal (tak krize by jí umožnila z toho nesmyslu vycouvat beze ztráty tváře), tak nejspíš skončí. Pro něho tragédie, pro mě spíš pozitivní věc.
Brzký konec EU už nám tady různí „odborníci“ věští dlouho – a ještě dlouho budou.
Publicista Ondřej Neff není zrovna příkladem klidně uvažujícího člověka.
A mimochodem střídání času by mělo skončit příští rok, ale dost možná neskončí, protože evropské státy nejsou schopny se dohodnout na novém uspořádání. Ale jasně, státy jsou v tom nevinně – za všechno může ta zlá EU.
Jistěže může. Stačilo by, kdyby tuto problematiku (střídání časů) ponechala na jednotlivých státech.
Jinak EU padne nejpozději poté, co totálně prožere vše, co nahospodařila EHS.
To myslíte vážně? Jakože každý stát bude mít jiný čas nezávisle na sousedech, a případně bude přecházet na letní čas k libovolně zvolenému datu? Moc hezká představa.
Chápu, že pád EU je Vaše zbožné přání, ale nebude Vám splněno – 🙂
A proč by si jednotlivé státy nemohly zvolit dle svých podmínek a preferencí obyvatel, zda budou nebo nebudou přecházet na letní čas? V EU (a jinde po světě tím tuplem existuje spousta hranic, na nichž se mění čas, řada větších států má i vnitrostátní časové hranice a ničemu to nevadí. Řešení problémů s přeshraniční dopravou (např.) byla dávno algoritmizována a i ti nejméně mentálně výkonní ministři je mohou hotová převzít.
A opravdu nevidím důvod, proč bychom se měli na větší polovinu roku stěhovat na Ukrajinu.
Mimochodem, jediná pozitivní věc, kterou EU mohla udělat a neudělala, by bylo suspendování přechodu na letní čas, který naprosto zbytečně stresuje široké vrstvy populace (i včetně části těch, co pracují z domu) a snižuje jim nespecifickou imunitu.
Omlouvám se, že jsem to nenapsal hned, nicméně EU NEMÁ pravomoc členským státům diktovat, jaký mají mít čas – ve Smlouvách nic takového není. Každý stát by si to mohl udělat podle sebe.
Snaha o koordinaci vychází z toho, že zrušení letního času bylo požadavkem petice schváleným celoevropským referendem – zúčastnilo se sice jen asi 1 % oprávněných voličů, ale je to zatím nejvíc.
V současnosti si EU (s výjimkou zámořských území) vystačí se třemi časovými pásmy, která zhruba odpovídají místnímu času. Vzhledem k počtu států a jejich malému území opravdu není vhodné nadělat z toho patchwork.
Dle meho mela byt eu protivahou velmocem typu Usa,China,Rusko,ale trpi roztristenosti.Nedokaze efektivne zblizovat pravo,socialni zabezpeceni,mzdy a unijni zajmy.Misto toho zde nektere staty vyuzivaji politicky a nebo ekonomicky natlak ve svuj vlastni profit.
Neexistuje evropský politický národ. To je to celé.