„Občanská univerzita“ míří z Olomouce do regionů. Lidem pomůže řešit třeba osobní bankrot

Napsal/a Michaela Susedíková 22. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Projekt UniON z Univerzity Palackého chce na základě poptávky v regionech pořádat vzdělávací prezentace a kurzy na různá témata. Cílem Občanské univerzity je poskytnout lidem mimo Olomouc kombinaci vzdělání, osvěty a praktické pomoci s konkrétními problémy.

Nejdřív bude UniON ověřovat zájem veřejnosti a nabírat dobrovolníky. Na jaře odstartuje svou pilotní fázi a naplno začne fungovat od září. O projektu se mluví delší dobu, teď ho univerzita představila detailněji.

Proškolení dobrovolníci budou vyrážet do různých částí Olomouckého kraje, například na Jesenicko, i za jeho hranice. Jezdit budou v doprovodu pedagogického dozoru, a to bez nároku na honorář.

Náplní činnosti budou vzdělávací prezentace a kurzy na různá témata. Konkrétní formát a volbu oblastí zájmu chce Občanská univerzita podřídit poptávce.

„Specifickými tématy jsou bezesporu finanční a právní gramotnost. Tato témata jsme schopni expertně ošetřit a nabídnout. Na základě poptávky, která už teď k nám směřuje, se domnívám, že tady toto bude gros projektu,“ řekl prorektor univerzity pro vnější vztahy Petr Bilík. Zároveň se projekt nebude vyhýbat ani společensky závažným tématům dneška.

Vzdělání pro všechny

Občanská univerzita chce být dostupná pro lidi všech vrstev a všech věkových kategorií. Navštěvovat chce hlavně domovy důchodců, důchodcovské kluby, střední či základní školy.

„Soudíme, že budou nejvíce převažovat témata zabývající se životními problémy, situace, se kterými se lidé nejenom na vesnicích, ale i ve městech setkávají, například osobní bankrot, sociální potíže, svízele s bydlením,“ řekl prorektor pro organizaci a rozvoj Jiří Lach.

Tato myšlenka se prý zrodila zhruba před rokem a navazuje na dosavadní aktivity univerzity. „Rozšiřujeme něco, co Univerzita Palackého dělá dlouhá desetiletí. Univerzita má vysoce propracovaný systém celoživotního vzdělávání, propracovaný systém Univerzity třetího věku, projekt Street Law, což je bezplatná právní poradna,“ dodal rektor univerzity Jaroslav Miller.

Nyní chce být univerzita více dostupná i lidem mimo Olomouc a aktivnější směrem k mnohdy opomíjeným cílovým skupinám.

Projekt se prezentuje jako celostátní a možnost přidat se má mít i kterákoli jiná vysoká škola. Zájem o účast už například vyjádřila Ostravská univerzita.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)