O nepříteli mají konspirační weby jasno, přátele vidí v Rusku. Nově objevují i Čínu
Pandemie koronaviru – stejně jako každá jiná krize – představovala živnou půdu pro šíření hoaxů a konspiračních teorií. Příležitost si pochopitelně nenechali ujít státní i nestátní aktéři využívající dezinformace k prosazování svých cílů.
Doposud bylo tuto taktikou známé zejména Rusko, z jehož informačního prostoru mimochodem prokazatelně pocházely první konspirační teorie související s koronavirem. V poslední době výzkumníci začali věnovat více pozornosti také způsobům, jakým dezinformační kampaně využívá Čína.
Cílem tohoto textu, vycházejícího z poznatků studie Prague Security Studies Institute, bylo zmapovat, jak byla právě Čína na jaře 2020 popisována na českých webech známých hlavně šířením konspiračních teorií a proruskými postoji.
Jak to ta Čína krásně zvládá
Nejprve je na místě krátce popsat čínský přístup k informačním operacím. Na rozdíl od Ruska byla Čína doposud vnímána jako velmoc snažící se zdůrazňovat hlavně pozitivní rysy fungování vlastního režimu či případnou ekonomickou výhodnost vzájemné spolupráce.
To však rozhodně neznamená, že by nebyla schopná (a ochotná) využívat dezinformační kampaně. To se ukázalo například při protestech v Hongkongu. Sociální sítě Facebook a Twitter nakonec musely zablokovat účty – pravděpodobně řízené čínskými státními orgány – šířící manipulativní zprávy o násilném chování demonstrantů a jejich údajném financování ze strany západních států.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Podle prohlášení Twitteru se čínské orgány snažily „záměrně podkopat legitimitu a politické postoje protestního hnutí.“
V souvislosti s pandemií koronaviru začala být Čína asertivnější i v globálním informačním prostoru. Její diplomaté například opakovali konspirační teorii, podle níž byl virus vyvinut v americké laboratoři a použit jako biologická zbraň proti Číně.
Na sociálních sítích Twitteru a Facebooku se zase zaktivizovala síť účtů sdílejících pozitivní zprávy o přístupu čínského režimu k pandemii.
Mezi prosincem 2019 a březnem 2020 tyto profily publikovaly více než 7 000 příspěvků (většinou v anglickém jazyce) týkajících se koronaviru. Jedním z jejich významných témat byly dodávky zdravotnických pomůcek do zemí zasažených pandemií (tedy i do České republiky). Na těchto účtech byly také hojně sdíleny články médií známých šířením dezinformací a propagandy jako je Sputnik nebo RT.
Jak se tyto globální trendy projevily v České republice? Na osmi webech známých šířením konspirací a proruskými postoji bylo na jaře 2020 publikováno celkem 113 textů věnujících se primárně Číně.
Představuje to přibližně čtyři procenta z více než dvou a půl tisíce článků publikovaných v daném období. Může se zdát, že to není mnoho, ale sledované weby tak dění v Číně věnovaly přibližně stejnou pozornost jako například hodnocení výkonu české vlády v době pandemie.
Čínské autority – zejména vědci – pak byly také relativně často citovány i v textech obecnějšího charakteru zabývajících se vlastnostmi koronaviru nebo šířením této nemoci.
Kde hledat nové přátele
V tuzemských textech zmiňujících Čínu se objevovaly různé názorové pozice. V 73 článcích byla Čína líčena pozitivně. Zejména byla zdůrazňována její ochota pomoci ostatním zemím zasaženým pandemií anebo schopnost zvládnout situaci doma.
Pozitivně naladěné texty byly publikovány zejména na webech Sputnik CZ (40 článků) a Nová Republika (18 článků). Na ostatních platformách se naopak častěji objevovaly texty vůči Číně kritické, jichž bylo za sledované období publikováno 38.
Jejich autoři poukazovali například na to, že čínské orgány svým laxním přístupem způsobily rozšíření nemoci po celém světě, nebo kritizovali kvalitu dodávaných zdravotnických pomůcek.
Rétorika sledovaných webů se však výrazně změnila v textech věnovaných rozepřím mezi Spojenými státy a Čínou. V nich byla zřetelná – pro tyto platformy standardní – antiamerická pozice.
USA byly líčeny negativně ve120 článcích a relativně často se tak dělo právě v souvislosti s jejich přístupem vůči Číně. Prezident Donald Trump a jeho administrativa byli například kritizováni za neopodstatněné spekulace o vytvoření viru v laboratoři ve městě Wu-chan, které byly vnímány jako součást hybridního útoku vůči Číně.
Objevilo se také několik desítek textů opakujících konspirační teorii (šířenou i čínskými orgány) obviňující USA z vyvinutí viru a jeho zavlečení do Číny při příležitosti Světových vojenských her v roce 2019.
Shrnuto: Čína byla v souvislosti s koronavirem pro české weby šířící konspirace důležitým tématem. V přístupu k tomuto tématu se však jednotlivé platformy lišily. Objevovalo se jak pozitivní hodnocení výkonu čínského režimu doma a oceňování jeho pomoci jiným státům, tak kritika této země za neschopnost zabránit šíření viru.
Opětovně se tedy ukazuje, že platformy šířící konspirace jsou sice schopné se shodnout na společném nepříteli – kterým jsou zpravidla Evropská unie a USA – ale již hůře se jim hledá pozitivní alternativa.
Do této chvíle ji do jisté míry představovalo Rusko. Je ale možné očekávat, že v reakci na vyostření čínsko-amerických vztahů vzroste u českých konspirátorů i obliba Číny. Pandemie koronaviru pak může patřit k okamžikům, kdy tento trend odstartoval.
Autorka působí jako projektový asistent v Prague Security Studies Institute.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
Co by mela byt adekvatni reakce EU, USA a dalsich zemi demokratickeho tabora? Snazit se s tim bojovat (blokovat ucty, vyvracet lzi)? Ignorovat (a spolehat na vzdelane obyvatelstvo, ktere nepodlehne rusko-cinske propagande)? Aktivni propagaci demokracie (coz by mohlo vyznit jako trapne chlubeni)?
A já se ptám paní Dominiky Uhrové, jak vysvětlí ono citované přátelství nebo náklonnost velké části veřejnosti vůči Rusku a Číně. Je to tím, že hodně lidí čte dezinformační weby ? Že věří všemu co je tam uvedeno ? A tedy se ptám, proč je lidé čtou ? Proč nevěří nebo pochybují o zprávách, které vydávají weby „nedezinformační“, tedy ty objektivní a pravdivé. Prosím uveďte, které to jsou. Čím to asi, paní Uhrová, může být. Že by všichni byli negramoti, blbci a důchodci ? Jak se občas vyjádří někteří politici a hlavně někteří umělci ? Čtete komentáře lidí k jednotlivým problémů na facebooku. Co jim říká, proč to tak je.
A já se ptám, kde jste zjistil tu náklonnost velké části veřejnosti k Rusku a k Číně? Na facebooku?
„Opětovně se tedy ukazuje, že platformy šířící konspirace jsou sice schopné se shodnout na společném nepříteli – kterým jsou zpravidla Evropská unie a USA – ale již hůře se jim hledá pozitivní alternativa.“
Myslím že netřeba hledat pozitivníˇalternativu, stačí čísla, jak která strana Východ či Západ zvládla pandemii covid-19, dle článku „Pandemii koronaviru“.
Zde jsou ta čísla k 27.8.2020 ( 16:4 :
Čína – 85 004 nakažených, 324 aktivních případů, 4 604 zemřelých na 1 412 468 771 obyvatel, při hustotě zalidnění 137 obyv. ob. / km².
USA – 6 004 113 nakažených, 2 505 478 aktivních případů, 183 714 zemřelých na 327 652 694 obyvatel
při hustotě zalidnění 35 ob. / km² .
Myslím, že tato čísla jsou nesrovnatelná a jsou jakousí pozitivní alternativou ve prospěch té zlé Číny a jejich obyvatel. Ono totiž ta čísla vypovídají, mimo jiné, třeba o úrovni zdravotní péče o obyvatele, jako jednotlivce i obyvatel jako celku.
A kde berete jistotu, že ta čísla uváděná Čínou, odpovídají pravdě Oskare (hanáku z Hané)? Čína nám jasně ukázala, jak drze je ochotna lhát a vůbec se nezačervenat. Jak se vůbec můžete o čísla Čínou uváděná opírat a stavět na nich svoji argumentaci? Je mi vás opravdu líto.
Nikdo se nebavi o tom ze covid19 byl objeven v cistirne odpadovych vod ve Spanelske Barcelone,prekvapive je take datum Brezen 2019
Vasku, a proč by se jako o tom měl někdo bavit? Kromě toho ani neuvádíte žádný zdroj. Fake news.
Madam, škoda, že o vás svět neví. Vy jste tak chytrá a perfektně informovaná z Prague Security Studies Institute, že by jste mohla dělat předsedu Zeměkoule. Na rozdíl od vás, nevěřím politickým neziskovkám, které jsou jednostranně zaměřené. Zajímal by mě jejich postoj k protestům, které proběhly ve Francii a ve Španělsku i k nynějším „demokratickým“ protestům v USA. Při všech demonstracích docházelo k násilí, ničení majetku. Včetně Hongkongu, který zde obhajujete. Víte také, kde virus vznikl. Jste geniální, opravdu, nebo má ta vaše neziskovka informace, které by ráda získala každá tajná služba. Když Čína a Rusko zvládnou vyrobit a vypustit viry a jedy, tak se ptám, co USA? Tam by je nenapadlo něco takového ani zkoumat? Myslíte si, že jsou tak hodní, myslící na blaho lidstva, nebo jim dáváte nálepku neschopnosti něco takového vymyslet? Zkuste prozkoumat dějiny CIA, budete moudřejší. Víte, jsem na světě od konce války, prožil jsem toho dost, abych si dokázal udělat vlastní názor. Kdo neodsoudí Čínu nebo Rusko, dostane nálepku. Pravda, která se skrývá někde uprostřed, vás nezajímá. Vy máte zadání, nebo jste placená za to co napíšete, nebo neschopná vlastního úsudku. nevím, vím ale, že mnoha lidem tato jednostranná ideologie leze krkem, stejně jako před 89, proto hledají alternativy, které vy nazýváte konspirace. Říkáte, nejsme jako oni, ale jste, mnohdy i horší, sprostší a agresivnější. Tak lidi nezískáte, jako je nezískali oni. Je mi vás líto.
Ještě mám poznámku k vaší větě: Pravděpodobně řízené čínskými státními orgány – šířící manipulativní zprávy o násilném chování demonstrantů a jejich „údajném“ financování ze strany západních států. Vy si opravdu myslíte, že ty barevné revoluce, arabská jara a podobné akce si platí opozice ze svého? Transparenty, letáky, banery, ozvučení i zbraně nikdo nedodá zadarmo. Jak vám do toho zapadá dnešní Bělorusko? Petříček tam posílá miliony. Prý potřebným. Kdo ty peníze dostane? Jaká bude kontrola? Žádná, jen vyhozené peníze, které shrábne nějaká neziskovka. To podle vás není vměšování? Běloruská opozice sama nemá jasno, kam se vydat. Skončí to násilím a rozvratem země, hospodářství a bídou. Proč je nenecháte, aby si to vyřešili sami? Co potom napíšete? Příkladů, kde vaši přátelé svojí pomocí rozvrátili fungující země, je hodně. Ne všechno, jsou dezinformace a konspirace. Věřte, že zlo nepřichází jen z východu. Zkuste myslet, ne jen papouškovat.
Naprostý souhlas. Jen bych dodal, jsou zde ještě lidé pamatující ledacos z první republiky (do 1. třídy jsem nastoupil v roce 1939), kteří si celý život museli vytvářet vlastní názory na informace zveřejňované v médiích a ti byli tou hybnou silou listopadových události, ne disidenti, ti se jen chopili příležitosti, kterou jsme jim my poskytli.
Ti (a ty), dnešní „mymladí“ přemoudřelí (-lé), kteří po absolvování nejrůznějších pochybných humanitních studií, po přečtení několika článku v zahraničních médiích si nafoukaně myslí, že všichni ostatní, senioři zvláště, jsou úplně zblblí komunismem, který nikde a nikdy nebyl. Je to přesně naopak, my jsme museli třídit informace, rozlišovat pravdu od lži na základě okolní reality, a to už od vzniku Protektorátu Čechy a Morava, za šestileté německé okupace, kdy šlo i dětem o život (milostivá snad ani neví co to bylo, ten Protektorát) a to tak, že po celý život, a činíme tak i dnes, na rozdíl od nich kteří nekriticky věří, bez porovnání s realitou všemu, co jim tak zvaně demokratičtí politici a apologeti Západu k věření předkládají.
Opravené : Známý posměšek, často používaný médii po listopadu 1989, totiž že, komunisté nám tvrdili že v Americe bijí černochy, což byla prezentováno, jako do nebe volající komunistická lež o USA, dostal v posledních dnech poněkud trpkou příchuť, protože se najednou ukázalo, že ti komouši měli asi pravdu, když dnes jsou v USA masové protesty, protože policie několik Afroameričanů nejen bila, ale dokonce zabila či zastřelia, toho posledního „jen“ postřelila sedmi střelami do zad, což milostivá jaksi také přechází taktním mlčením. Nebo to považujejen za ruskou nebo čínskou propagandu, smyšlenou pomluvu (po novu fake news)?
Přemýšlejme, zejména nad texty jako je tento komentovaný článek milostivé paní.
Předně k autorce článku, neodsuzuji ji, má právo na svůj názor a ten zveřejňuje, nebo má zadání napsat takový článek a tak to dělá v rámci pracovní smlouvy, i když třeba sama má kritičtější myšlení, ale je to její živobytí. Dále není úplně důležité kde je pravda, ale čemu lidi věří, mýlit se je lidské a to na obou stranách názorového spektra. Pak jde tedy o to jak na myšlení čtenářů zapůsobit v tom správném směru, správném pro konkrétní stranu, ne každý má zkušenosti, ne každý má už něco odžito, ne každý zbaští vše. Dnes frčí ideologie a podobné články jsou jí prodchnuty na úkor relevantních informací. Jak vzniká náklonnost k jedné či druhé straně? Psychologové doporučují ve složitých životních situacích napsat si na papír na jednu stranu pozitivní a na druhou stranu negativní jevy, ať už jde o partnerský spor nebo něco jiného. Tak třeba na jednu stranu si napíši multikulturalismus, pozitivní diskriminaci, gender, feminismus, LGBT, migraci, korektní angličtinu, politickou korektnost, BLM, politické neziskovky, no-go zóny a ostatní pokrokářské novoty a zeptám se odkud to přichází. Z Mosky, z Pekingu nebo z amerických kampusů a univerzit přes západní Evropu plíživě až k nám? I zde má každý právo se rozhodnout která strana mu je sympatická, ten kdo je konzervativní jako já svět tvořený těmito novotami nechce a vůbec to nesouvisí s národností nebo barvou pleti propagátorů. Pokud má autorka světonázor který odpovídá tomu co jsem vyjmenoval, je to její právo hájit tyto novoty a zatracovat ten starý přežitý svět který obhajuji já. Nyní mráz přichází ze západu, mráz pro tradiční konzervativní hodnoty a starý svět lidi jako já vidí dnes na východ od nás v tom stále špiněném Rusku. Nejde o levici pravici a všechny ty nálepky, jde o souboj globalistů s národními státy a všechny ty novoty jsou prostředky k dosažení NWO. Nemusím být konspirátor abych toto vše viděl, ale neberte lidem jako já právo na svůj názor.
Vazena spisovatelko, Vas text si dovolim okomentovat ci taci pana V.Klause: „V Claremont Review of Books jsem našel hezkou větu: „Zdá se být v dnešní době nevyhnutelné, že student společenskovědních oborů vychází z vysoké školy zmatenější (more foolish, nemám-li říci hloupější, což mi nabízí slovník), než když do ní vstupoval.“ To bylo o Americe, ale mám pocit, že to platí i o nás.“
Pokud si vámi zmiňovaný citát týká i Václava Klause samotného, pak na tomto citátu asi něco bude. On přece u nás také studoval, pokud se nemýlím.