Novozélandská sága s českým pašerákem nekončí. Návrat domů je rozsudek smrti, vzkázal z vězení
Karel Šroubek plní titulky novozélandských médií nepřetržitě už několik týdnů. Čech, který na Nový Zéland před lety přicestoval pod falešnou identitou, se tam původně proslavil jako kickboxer a právě si odpykává bezmála šestiletý trest za pašování drog. Z vězení teď poskytl několik rozhovorů. Rodné Česko v nich líčí jako zkorumpovanou zemi, kde mu hrozí nebezpečí.
Ministr imigrace Iain Lees-Galloway před několika týdny udělil Šroubkovi povolení k pobytu, ale po vlně kritiky vzápětí oznámil, že své rozhodnutí přezkoumá. 28. listopadu nakonec definitivně otočil a řekl, že jakmile Šroubka z vězení v roce 2022 propustí, čeká ho vyhoštění.
Karel Šroubek přijel na Nový Zéland poprvé v roce 2003, před tamními úřady se vydával za někoho jiného a používal falešný pas na jméno Jan Antolík.
Novozélandská média teď v netradičním telefonickém rozhovoru přímo z vězení dostala možnost se Šroubkem promluvit.
Česko? Rozsudek smrti
„V Evropě nejsem v bezpečí. Nemůžu pod svým jménem kamkoli cestovat. Jsem na tom mnohem hůř než dřív,“ řekl Šroubek pro rozhlasový pořad Newshub Nation s tím, že kdyby ho Nový Zéland vydal do České republiky, byl by to pro něj „rozsudek smrti“.
„Pokud mě deportují, vystaví mě to vážnému riziku, pro mé zdraví, pro mě. Čeká mě nespravedlnost a špatné zacházení. Lidé na Novém Zélandu, kdo mě znají, vědí, že jsem v srdci ke každému dobrý člověk. Můžu být dobrý občan a člen společnosti,“ apeloval na posluchače v dalším rozhovoru pro veřejnoprávní novozélandský rozhlas.
Moderátorka mu připomněla, že Česko je členskou zemí OSN a je demokratickým státem. Karel Šroubek – který si ale v tomto rozhovoru výslovně přál být uváděn pod svou starší falešnou identitou Jan Antolík – odpověděl:
„Těžko se to chápe, hlavně lidem na Novém Zélandu, protože vy jste tu vyrůstali v úplně jiném systému. Všechny postkomunistické země, i když jsou členy Evropské unie, jsou pořád postkomunistické země.“
Bohatý kriminální rejstřík
Ve starších výpovědích u soudu Šroubek tvrdil, že česká policie je zkorumpovaná, že mu policisté vyhrožovali a údajně například používali herce, aby ho očernili v médiích. Naznačoval také, že by ho úřady mohly „odklidit“ a maskovat to jako nehodu, připomněl server New Zealand Herald.
Šroubkovu argumentaci o Česku jako nebezpečné zemi ale oslabuje fakt, že se domů ještě před rokem 2010 nakrátko dvakrát vrátil. Jak řekl v aktuálních rozhovorech, bylo to prý kvůli rodině.
V době, kdy Šroubek žádal soud o povolení k návštěvě Česka, spolu s dalšími muži čelil obviněním z násilné loupeže a únosu. Šroubkovu bohatou kriminální minulost během patnáctiletého pobytu na Novém Zélandu tamní média v uplynulých týdnech také připomněla.
Do vězení Šroubka nakonec dostalo pašování pěti kilogramů extáze. Zájem o něj má ale i česká justice.
„Karel Šroubek byl v České republice odsouzen k trestu odnětí svobody na 4 roky a 6 měsíců. Zároveň je v České republice trestně stíhán pro další trestnou činnost. V roce 2013 po něm proto bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání,“ řekl pro HlídacíPes.org začátkem listopadu Martin Bačkovský z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.
Co udělá Praha?
Praha přesto v posledních letech s odesláním žádosti o vydání Karla Šroubka otálela. Český resort spravedlnosti to zdůvodňoval procesními specifiky novozélandského právního systému:
„Příslušnými orgány Nového Zélandu bylo sděleno, že v té době probíhající deportační řízení podle novozélandské právní úpravy trvá v řádu měsíců, zatímco extradiční řízení může trvat až několik let a doporučují proto vyčkat deportačního řízení,“ dodal Bačkovský.
Ministerstvo spravedlnosti tedy s podáním žádosti o vydání čekalo až do skončení deportačního řízení probíhajícího na Novém Zélandě. To se ale změnilo, když Karla Šroubka na Zélandu odsoudili k trestu odnětí svobody na necelých šest let a zároveň mu letos na podzim ministr udělil povolení k pobytu.
„Jediným způsobem naplnění účelu trestního řízení v České republice je za dané situace požádat o jeho vydání. Ministerstvo spravedlnosti tak učiní v nejbližší době,“ reagoval na nově vzniklou situaci před měsícem Martin Bačkovský.
Nový Zéland teď ale chce Karla Šroubka vyhostit bez možnosti návratu po vypršení jeho trestu v roce 2022. Šroubkův právník Paul Wicks deníku New Zealand Herald potvrdil, že jeho mandant se bude deportaci bránit odvoláním k imigračnímu tribunálu novozélandského ministerstva spravedlnosti.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
jj, jsme mu nebezpeční. Jen si ho tam nechte.
Bylo by dobré vědět, co tady provedl.. Myslím ale že jednou grázl vždycky grázl. Tam drogy, takže co to bylo tady?