Novinářské notičky z Číny. Summit BRICS ukázal, jak Peking staví mediální val proti Západu
Nedávný summit států BRICS v Jihoafrické republice budil mediální pozornost hlavně neúčastí Vladimira Putina kvůli riziku zatčení v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Schůzka však také ukázala, jak média ze skupiny těchto států koordinovaně kritizují Západ. Často se tak děje pod taktovkou Číny, s níž někteří novináři ze zemí BRICS dlouhodobě spolupracují a jezdí tam na školení. Z takového mediálního pokrytí pak těží především čínský prezident.
Proběhlý summit hodnotila čínská média, na rozdíl od těch západních, jako přelomový úspěch čínského vůdce. Si Ťin-pchingovi to mohlo přinést potřebné politické body v době, kdy se čím dál hlasitěji mluví o narůstajících problémech čínské ekonomiky.
Si Ťin-pching se do Jihoafrické republiky vypravil na svou teprve druhou letošní zahraniční cestu poté, co v březnu navštívil Moskvu.
Autorkou textu je Kamila Hladíková. Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, se kterým HlídacíPes.org spolupracuje.
Vzhledem ke zcela odlišným postojům a politikám dosavadních členů BRICS, z nichž zejména Indie a Brazílie mají silné vazby na Spojené státy a Západ (a Indie má navíc s Čínou stále nedořešené územní spory), nevěnují západní komentátoři roli Číny v tomto uskupení nijak zásadní pozornost.
Byl to přitom právě Peking, kdo nejhlasitěji volal po rozšíření bloku BRICS s cílem „posílit jeho roli jako alternativu proti Západem vedeným fórům“ a vytvořit z něj „nástroj proti hegemonii“. Výpady proti západní ekonomické a mocenské alianci a kritika jí vytvořeného mezinárodního finančního systému ostatně zaznívaly na summitu nejen ze strany Si Ťin-pchinga, ale právě také Lavrova a Putina.
Protiváha Západu
Název BRICS (čínsky se překládá jako „zlatá cihla“), původně BRIC, složil roku 2001 z počátečních písmen čtyř rozvojových zemí s narůstajícím ekonomickým potenciálem tehdejší hlavní ekonom investičně bankovní společnosti Goldman Sachs, seskupení se však poprvé formálně sešlo až v roce 2009. O rok později Brazílie, Rusko, Indie a Čína přizvaly ještě Jihoafrickou republiku coby zástupce afrického kontinentu.
S Čínou mnozí z novinářů spolupracují již několik let systematicky: jezdí na školení, spolupořádají semináře, píší články na objednávku, jejichž obsah přejímají z čínských zdrojů
V této podobě se volné uskupení BRICS mohlo začít profilovat jako určitá protiváha vůči ekonomické i mocenské dominanci Západu a jeho spojenců, potažmo světovému řádu zaštiťovanému mezinárodními organizacemi, v nichž hraje Západ v čele se Spojenými státy rozhodující roli.
Na letošním, slovy Si Ťin-pchinga „historickém“, summitu zazněly výrazy jako „hegemonický“ nebo „unilaterální“ právě v odkazu na současné globální nastavení, v němž má Západ a jeho spojenci zásadní vliv, ekonomický i politický. Mnohé ze zemí, jež BRICS aspiruje zastupovat, to cítí jako nespravedlnost, často okořeněnou vlastní potupnou zkušeností s kolonialismem.
Lídři dosavadních členských států nyní navíc odsouhlasili od ledna 2024 rozšíření tohoto bloku. Z více než dvaceti vážných zájemců prozatím vybrali šest: Argentinu, Egypt, Etiopii, Írán, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty.
„Čína má přátele všude“
Pozoruhodná je na tomto složení zejména koncentrace významných vývozců ropy a zapojení Íránu, který má podobně jako Rusko a Čína enormní zájem na efektivním obcházení západních sankcí. BRICS tak v novém složení zřetelně posílí svou pozici faktického rivala uskupení G7 sdružujícího sedm vyspělých ekonomik světa, z něhož bylo osmé Rusko vyloučeno po anexi Krymu v roce 2014. BRICS v novém složení bude, slovy brazilského prezidenta Luly, reprezentovat 47 % celosvětové populace a 36 % globální ekonomiky.
Politický komentátor Ming Ťin-wej, který dříve působil v čínské státní tiskové agentuře Nová Čína, pro deník The New York Times poselství summitu shrnul jednoduše coby „jasnou zprávu Spojeným státům a jejich spojencům, že nemohou potlačit nebo zastavit Čínu, protože má přátele po celém světě“.
Arthur Kaufman pro projekt China Digital Times zmapoval, jak do mediálního pokrytí summitu zasáhla čínská média. Jednou z klíčových iniciativ v rámci BRICS je totiž mediální spolupráce pod hlavičkou BRICS Media Forum. To podle CDT představuje pokus o koordinaci médií v silně sinocentrickém duchu se zaměřením na kritiku Západu a vyzdvihování úspěchů Pekingu pod vedením Si Ťin-pchinga.
Pokrytecké zpravodajství
BRICS Media Forum zdůrazňuje, že chce podpořit „hlasy národů“, které mají často pocit, že „západní média jsou pokrytecká nebo zaujatá, když píší o rozvojovém světě“. Cílem letošního mediálního fóra, jež proběhlo v Johannesburgu krátce před začátkem summitu za účasti dvou set novinářů z celkem třiceti zemí, bylo mimo jiné vytvořit platformy pro to, aby se tyto alternativní narativy dostaly ke čtenářům. Fórum chce především využít západní sociální sítě a posílit spolupráci sdílením obsahu a vlastních expertů, kteří nebudou „stranit Západu“.
Je zřejmé, že tuto spolupráci bude zastřešovat a koordinovat Čína. Samotné fórum vzniklo v roce 2015 na popud čínské státní tiskové agentury Nová Čína, jeho výkonným předsedou je pak její prezident Fu Chua. Ten také letošní fórum otevřel představením dvou výzkumných zpráv, jež zveřejnila agentura Nová Čína.
Zabývaly se „Si Ťin-pchingovým myšlením o ekonomii“ (tedy ekonomickou teorií čínského vůdce podloženou jeho ideologickým systémem známým jako „Si Ťin-pchingovo myšlení o socialismu s čínskými rysy pro novou éru“) a „stranickou teorií ‚druhé integrace‘“. Zatímco první zpráva podrobně vysvětluje „stěžejní význam, duchovní esenci a bohaté konotace Si Ťin-pchingových myšlenek o ekonomii z filozofické, strategické a taktické dimenze v globální perspektivě“, druhý text se věnuje „propojení základních principů marxismu s tradiční čínskou kulturou“.
Novinářské notičky z Číny
Mediální spolupráce se pak plně rozvinula během samotného summitu. Ještě před jeho začátkem, v pondělí 21. srpna, otiskla jihoafrická média zdravici čínského prezidenta oslavující spolupráci obou zemí. Jak poukazují China Digital Times, poté proběhlo standardní „kolečko“ vzájemného sdílení a odkazování mezi čínskými a jihoafrickými médii ve zprávách i na sociálních sítích.
Autor článku Arthur Kaufman se zaměřil na několik novinářů, kteří se ve videu zveřejněném agenturou Nová Čína vyjadřovali kriticky o „zaujatosti západních médií“ a „dominanci hlasů prozápadních expertů“. Zjistil, že s Čínou mnozí z nich spolupracují již několik let systematicky: jezdí na školení, spolupořádají semináře, píší články na objednávku, jejichž obsah přejímají z čínských zdrojů. Jinými slovy dělají přesně to, co obecně vyčítají „západním médiím“ – že je někdo platí a říká jim, co a jak mají psát.
Zatímco čínská média summit představila jako čistě Si Ťin-pchingovu one man show, v zahraničí vzbudil nejvíc pozornosti Si Ťin-pchingův vynechaný projev na úvodním obchodním fóru, kde za účasti ostatních lídrů jeho řeč přečetl ministr obchodu Wang Wen-tchao, a video ukazující, jak ochranka při jeho příchodu z nějakého důvodu přibouchla před nosem dveře nejspíš jeho tlumočníkovi.
Faktem nicméně zůstává, že Čína je ekonomicky nejsilnějším hráčem v rámci BRICS a může dosud značně nesourodý blok využívat k dalšímu posilování vlastních ekonomických i politických vazeb. A to i skrze „mediální spolupráci“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Bohužel agentury a finančně závislá média ze všech velmocí i příštipkáři ze spojenců velmocí dělají z žurnalistiky prodejnou a neobjektivní reklamu a podpůrnou složku pro účelové kampaně svých zájmů. Agresoři, okupanti a tržní loupežníci na západ, východ, jih i sever umí zdůvodňovat svou politiku a horké války a ekonomické a kulturní války svým lidem a spojencům a zamlčovat a upravovat nepohodlné informace. Známe to i od nás. Jeden agresor, diktátor nebo autoritář je dobrý a spojenec a tomu pomáháme, jiný nedobrý a proti tomu bojujeme. A výsledek jsou zničené a vyloupené země, hladem trpící a umírající miliony a mnohamilionové vlny uprchlíků.
Děkujeme za historické okénko…ten výstřižek z Rudého práva si schováváte doma u krbu, nebo jste na něj narazil při vyklízení půdy ?
Ano, prodejný a neobjektivní radomír dělá reklamu agresorům a totalitním loupežníkům směrem na východ. Že výsledkem tohoto loupežníka jsou zničené země, hladem trpící a umírající miliony a mnohamilionové vlny uprchlíků do Evropy ho nezajímá.
BRICS se pokouší vrátit ze záhrobí, kam se v předchozí dekádě postupně uklidil. Bohužel již dávno ztratil pel zajímavého a nového uskupení, které přinese do mezinárodního byznysu a geopolitiky nějaký nový svěží vítr. Spíš to s nimi šlo poslední roky od 10 k 5…
Pokud bychom přijali nesmyslnou konfrontační rétoriku, že existuje něco jako soutěž G7 vs. BRICS, že je třeba aby jedna nebo druhá strana „vyhrávala“ či „prohrávala“, pak „Západ“ může zůstat v klidu. Váha Brazílie je minimální, Jižní Afrika je úplné nic, zaostalé Rusko se nyní vydalo na sestupnou trajektorii a Čína je obr na hliněných nohou ke kterému se začíná blížit voda. Indie sílí a má velkou perspektivu, nicméně země takové velikosti bude chtít (a už to dává najevo) dělat svoji vlastní velmocenskou politiku, která se bude nutně dostávat do konfliktu jak s Ruskem, tak s Čínou. G7 je poměrně vyváženým koherentním blokem a nikoliv tak protichůdnou směsicí s tak rozdílnými zájmy jako je BRICS.