Šéf Nočních vlků Zaldostanov a ruský prezident Putin. Sevastopol, Krym (2019). Foto: Profimedia

Noční vlci plánují další cestu po Evropě. Putinova válka z nich ale dělá ještě méně vítané hosty

Napsal/a Vojtěch Berger 20. dubna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Zatímco v Rusku motorkáři z klubu Noční vlci otevřeně podporují invazi Kremlu na Ukrajinu, jejich evropští sympatizanti v posledních týdnech spíše ztichli. Blíží se ale výročí konce 2. světové války, kdy o sobě tradičně dávají vědět i na pietních místech v Evropě, včetně Česka. Oficiálně svou každoroční „cestu vítězství“ stále plánují, je však zjevné, že kvůli Ruskem rozpoutané válce je nikde příliš vítat nebudou.

Šéf Nočních vlků Alexander Zaldostanov na sociálních sítích o válce na Ukrajině mluví podobně jako Vladimir Putin – Ukrajinu, která je podle Zaldostanova stále „částí Ruska“, prý Rusko nenapadlo, ale osvobozuje ji  a vlastně tím bojuje i za celý svět. Jak říká Zaldostanov – proti „satanistům“.

Sympatizanty mají Noční vlci, a s nimi i Putinův režim, po celé Evropě. V březnu například Noční vlci demonstrovali na podporu Ruska v Bosně, o které se mluví jako o jednom z příštích možných cílů ruských destabilizačních snah v Evropě.

Covid, Vrbětice a teď válka

Centrála evropské pobočky motorkářského klubu je už několik let na Slovensku u Trnavy. Pouhý den před ruskou invazí na Ukrajinu šli slovenští přívrženci klubu spolu se zástupci ruské ambasády v Bratislavě klást věnce na památku padlých rudoarmějců. Slovenská vládní strana Svoboda a solidarita i proto po invazi na Ukrajinu podala na ministerstvo vnitra podnět k rozpuštění slovenské pobočky Nočních vlků.

Se slovenskými motorkáři udržují úzké kontakty i čeští sympatizanti Nočních vlků – právě Česko je také tradičně na mapě „cesty vítězství“, kterou motorkáři po Evropě každoročně pořádají jako připomínku vítězného sovětského tažení na konci 2. světové války.

I když z pompézní celoevropské „cesty vítězství“ po trase Rusko-Berlín udělal covid v uplynulých dvou letech spíš sérii menších oddělených regionálních akcí, nezabránil třeba českým či slovenským sympatizantům Nočních vlků v loňské cestě do Ruska. Tehdy rovněž v době vyhrocených česko-ruských vztahů kvůli kauze Vrbětice.

Vloni vedla cesta opačným směrem než v minulých letech; z pohledu Nočních vlků ji tak nekomplikovala ani evropská covidová omezení, ani sankce proti šéfovi klubu Zaldostanovovi. Cesta do Ruska měla podtitul „Cesta domů“ a videa, která motorkáři po cestě natáčeli, tomu odpovídala: Jeli jsme za naší rodinou, jako domů,“ vykládal například na videu na Facebooku pořízeném u čerpací stanice na rusko-estonských hranicích šéf zmiňované slovenské pobočky klubu Jozef Hambálek.

O zmíněné cestě evropských motorkářů do Ruska, včetně Čechů, loni referovala v reportážích i ruská státní televize.

Ticho v Ostravě a stopka v Německu

Ruská invaze na Ukrajinu postavila motorkáře, kteří tradičně jezdí i s ruskými či sovětskými vlajkami a nášivkami „Rossija“, do ještě nevlídnějšího světla. Zvlášť, když šéf jejich mateřského klubu Putinovu válku otevřeně podporuje. Přesto však zatím na webu i sociálních sítích ruského klubu i jeho evropských odnoží plány letošní cesty stále visí.

Například na 2. května je plánovaná zastávka v Ostravě. Loni si ve městě dali Noční vlci sraz u Památníku osvobození v Komenského sadech. Městská část Moravská Ostrava a Přívoz ale letos zatím neeviduje žádné oznámené shromáždění na tento termín a místo.

Kdyby přišlo oznámení o shromáždění, tak jako tomu bylo v předešlých letech, ze zákona ho zakázat nemůžeme, poprosili bychom o součinnost státní či městskou policii,“ upřesňuje na dotaz HlídacíPes.org mluvčí městského obvodu Barbora Kopcová.

Problémy či přinejmenším výrazně nižší zájem čeká Noční vlky při plánovaných akcích v Německu. Berlínská senátorka Iris Sprangerová chce přezkoumat možnost zákazu akcí spojených s Nočními vlky ohlášených na první květnový týden.

Velkou publicitu nechce Nočním vlkům nabídnout ani další německé město Torgau, kde mají motorkáři také naplánovanou jednu ze zastávek. Radnice však zrušila tradiční dubnové oslavy konce války.

Právě v Torgau se v dubnu 1945 potkali postupující vojáci americké a sovětské armády a při symbolickém aktu si podali ruce. Podobné gesto smíření však v kontextu aktuálních ruských zločinů na Ukrajině nepřipadá v úvahu. Navíc v přítomnosti Putinových fanoušků na silných motorkách západní provenience.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)