Jozef Hambálek. Foto: Jozef Jakubčo/SME/Profimedia

Fico si zavázal Noční vlky. Místo jedné páté kolony Kremlu teď vyjedou dvě

Napsal/a Vojtěch Berger 2. května 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Už téměř deset let je Česko součástí trasy květnových výjezdů prokremelských motorkářů z klubu Noční vlci. Nezabránilo tomu ani zamrznutí česko-ruských vztahů po kauze Vrbětice, či ruská invaze na Ukrajinu. Vzpruhou pro klub byl i loňský nástup vlády Roberta Fica, který slovenského šéfa Nočních vlků vyreklamoval ze sankčního seznamu. V otevřené náklonnosti k Putinovu Rusku však dnes vedou konkurenční motorkáři Brat za brata.

Je to detail, ale výmluvný. V posledních dubnových a prvních květnových dnech projedou částmi Moravy hned dvě motorkářské kolony. Insignií upomínajících na Rusko bude na oblečení jezdců i strojích samotných zhruba stejně, a skoro identická bude i trasa. Obě kolony však přijedou v jiných časech a podle oficiálního programu se nepotkají.

Leccos to napovídá o vztazích „původních“ Nočních vlků na Slovensku a jejich novějších následovníků, klubu Brat za brata. Právě ten začal propagandistické aktivity Nočních vlků postupně přebírat, jak konstatovalo i české ministerstvo vnitra v loňské pololetní zprávě o extremismu. Jak Noční vlci, tak Brat za brata totiž mají i řadu českých příznivců a svůj vliv se snaží zvyšovat právě česko-slovenskou spoluprací.

Díky, pane Fico

Noční vlci se stáhli spíše do ústraní po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022. V létě téhož roku pak Evropská unie zařadila šéfa slovenské pobočky klubu Jozefa Hambálka na svůj sankční seznam, zmrazila mu účty a firemní podíly. Letos však nová slovenská vláda Roberta Fica oznámila, že se jí podařilo vyjednat vyškrtnutí Hambálkova jména.

Fico Hambálkovo očištění označil za zahraničně politický úspěch své vlády, omluvil se mu a avizoval, že jeho kabinet Hambálka odškodní. Hambálek na oplátku v řadě rozhovorů pro alternativní média a spřízněné účty na sociálních sítích Ficovi i jeho ministrům opakovaně děkoval.

Jak se později ukázalo, byla to součást větší diplomatické operace. Podle slovenských médií na vyškrtnutí Hambálka ze sankčního seznamu spolupracovala Ficova vláda s kabinetem Viktora Orbána, který za to chtěl zase podporu Slovenska při vyškrtávání jiných jmen ze sankčního seznamu – těch, na kterých vedle Maďarska záleží především také Rusku.

Týkalo se to – nakonec neúspěšně – především ruského miliardáře a oligarchy Ališera Usmanova. S odvoláním na diplomatické zdroje to napsal portál Aktuality.sk. Ruský magnát v oboru ocelářství a telekomunikací se o vyškrtnutí ze sankčního seznamu snaží dlouhodobě. HlídacíPes.org Usmanovův příběh včetně jeho blízkosti ke Kremlu a výroků typu „Jsem hrdý, že Putina znám“ popsal podrobně už v roce 2022.

Češi a Slováci jedou v koloně Nočních vlků poklonit se do Moskvy, na Rudé náměstí

Podle agentury Reuters se Maďarsko snažilo vyřadit ze sankčních seznamů také bývalého ruského závodníka Formule 1 Nikitu Mazepina či miliardáře Vjačeslava Kantora. Ten se v roce 2015 podílel i na přípravách nakonec neuskutečněné cesty Vladimira Putina do Česka, když ho tehdejší prezident Miloš Zeman pozval na připomínku osvobození koncentračního tábora v Osvětimi.

Podle Aktuality.sk se i za vyškrtnutí těchto jmen ze sankčního seznamu EU vedle Maďarska zasazovala také slovenská diplomacie, snaha však celkově narazila na vlnu odporu.

Dohlédnout na Putinovu volbu

Vraťme se ale k samotným motorkářům. Jozef Hambálek měl několik let titul „prezidenta“ evropské pobočky klubu, s motorkáři jezdil opakovaně do Ruska, byl v kontaktu s vedením ruských Nočních vlků, které má velmi blízko k Vladimiru Putinovi a je financované Kremlem.

Dnes je, i po osobní zkušenosti se sankcemi, na první pohled opatrnější. Před nadcházející květnovou jízdou motorkářů ze Slovenska přes Česko možná až do Berlína mluví oslavně vedle rudé armády také o „našich vlastních hrdinech“ v 1. československém armádním sboru generála Ludvíka Svobody, který se při osvobozování Československa probíjel přes Duklu. Na motorku si Hambálek připevnil prapor s českým nápisem „Pravda vítězí“.

Druhý zmíněný motorkářský klub Brat za brata je v kremelské propagandě naopak očividně aktivnější.

Jeho šéf Matúš Alexa, který sám kdysi z Nočních vlků vyšel, jezdí opakovaně do Ruska. Jen v posledních měsících byl spolu s dalším členem klubu Brat za brata na „pozorovatelské misi“ na anektovaném Krymu při ruských prezidentských volbách nebo jako panelista na Mezinárodním kulturním fóru v Petrohradě – s účastí Vladimira Putina.

Alexovo sdružení má také očividně dobré vztahy s ruskou ambasádou na Slovensku. Letos v lednu byl také součástí česko-slovenské „delegace“, složené zejména z fanoušků motorkářských klubů, která odcestovala na několik dnů do Moskvy a Petrohradu. Podle jednoho z účastníků to bylo „na pozvání ruského ministerstva kultury“.

Motorkář, nebo prezident?

Za zmínku stojí, že Alexu, který pochází z malé obce Vernár u Popradu, organizátoři petrohradské akce titulovali jako „veřejnou osobnost a zakladatele občanského sdružení Motorkáři Slovenska“.

Tyto návštěvy v Rusku, podobně jako to bylo dříve u Nočních vlků, zpravidla hojně pokryjí ruská oficiální média. Podprahové sdělení je vždy stejné, zhruba v duchu: Západ je hodnotově prohnilý, snaží se přepisovat dějiny a zamlčovat zásluhy rudé armády na osvobození od fašismu. Naštěstí jsou tu motorkáři, kteří tuto paměť uchovávají.

Během „pozorovatelské mise“ u voleb na Krymu Matúše Alexu ruská média překřtila rovnou na „prezidenta BRICS pro evropskou spolupráci v oblasti kultury“ (Zkratka BRICS označuje hospodářské uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny, Jižní Afriky, Egypta, Etiopie, Íránu a Spojených arabských emirátů).

I to dokazuje, že v případě podobných motorkářských klubů v Česku a na Slovensku stále zdaleka nejde jen o uchovávání historické paměti a připomínku druhé světové války.

Foldyna, Hašek i slovenská vláda

Sdružení Brat za brata například letos podpořilo demonstraci zemědělců v Praze, kterou však kvůli zpolitizování demonstrace část farmářů předčasně opustila coby „ukradený protest“.

Kolem protestů se totiž snažila zviditelnit jak opoziční SPD, tak například mimoparlamentní strana PRO nebo organizátoři a tváře dřívějších protivládních demonstrací. Své zástupce vyslal na akci právě i klub Brat za brata. Připomeňme, že „původní“ Noční vlky kdysi v Česku vítal jak dnešní poslanec SPD Jaroslav Foldyna, tak bývalý jihomoravský hejtman (dnes ve straně PRO) Michal Hašek.

Zatímco v Česku však proruští motorkáři mají blízko jen k menším opozičním stranám, na Slovensku se jim otevírají dveře přímo do nejvyšších politických pater.

O vděčnosti šéfa Nočních vlků Jozefa Hambálka Ficově vládě za vyškrtnutí ze sankčního seznamu už byla řeč výše. Do ministerské funkce – tentokrát v resortu obrany – se navíc vrátil Hambálkův dlouholetý známý, také motorkář, Robert Kaliňák.

Spíše než na nahrazení jedné prokremelské motorkářské „páté kolony“ druhou tak vše ukazuje na to, že se střední Evropou budou napříště prohánět rovnou kolony dvě.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)