Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Beijing Patrol on Foter.com, zdroj

Nezapomínejte na Čínu, vyzývají v Den lidských práv sinologové českou i slovenskou vládu

Sinologové z Česka i Slovenska apelují na vlády obou zemí, aby se víc věnovaly lidskoprávní situaci v Číně. Ukončit spolupráci s těmi orgány komunistického vedení Číny i tamními firmami, které se podílejí na represích, by podle nich měli jak čeští a slovenští politici, tak podnikatelé. 

Výzva přichází na Mezinárodní den lidských práv. Jedním z nejviditelnějších příkladů jejich porušování v Číně je situace Ujgurů v provincii Sin-ťiang.

Sinologové v souvislosti s pošlapáváním lidských práv komunistickým režimem v Pekingu výslovně upozorňují na čínské převýchovné tábory. Situaci kolem nich nedávno popsal server Sinopsis, se kterým HlídacíPes.org spolupracuje.

Šlo o text popisující masové stěhování vězňů v Číně: Kdo jsou tisíce pasažérů ve vlacích se zatemněnými okny.

10. června 2017 byla s velkou pompou otevřena nová železniční trať spojující hlavní město Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang s prefekturou Altaj na severu Sin-ťiangu. Nyní je tato železnice pro cestující uzavřená a slouží výhradně k vládou organizovaným transportům.

Jízdenky? Nemáme

První svědectví o nich se začala objevovat od letošního 26. září. Později se ujgurské stanici Svobodné Asie podařilo získat i oficiální dokument z okresu Šu-le v prefektuře Kašgar na jihu Sin-ťiangu.

Muslimské obyvatelstvo, masově internované v takzvaných „převýchovných zařízeních pro extremisty“ nebo „rekvalifikačních střediscích“, začaly úřady hromadně přesouvat do míst vzdálených tisíce kilometrů od jejich bydliště.

Konkrétně se jedná o Ujgury z jižních prefektur Kašgar a Chotan, kteří jsou přesouváni na sever do Altaje, zatímco Kazachy a Kyrgyzy ze severní prefektury Ili úřady „stěhují“ více do vnitrozemí.

Má jít o desítky tisíc lidí, kteří jsou přepravováni vlakovými transporty se zatemněnými okny. V zájmu co největšího utajení železniční správa v Urumči vyhlásila, že až do 22. října si běžní cestující nebudou moci koupit jízdenky.

Odvézt a umlčet

Podle místních zdrojů je hlavním důvodem transportů snaha čínských úřadů zamezit úniku informací z detenčních zařízení a lágrů.

Pokud jsou lidé drženi v místě bydliště, nelze se vzhledem k množství internovaných, kterých je v celém Sin-ťiangu již více než jeden milion, vyhnout tomu, aby i vězeňští dozorci a další zaměstnanci těchto zařízení měli mezi vězni vlastní příbuzné, známé a kolegy.

Tito zaměstnanci pak vynášejí ven informace, které se dostávají k rodinám vězňů a někdy i dále do světa, což je z hlediska úřadů nežádoucí.

Navíc jsou místní lágry většinou již přeplněné a jejich kapacita nestačí. Přesun vězňů se proto jeví jako vhodné řešení. Podle jednoho zdroje údajně vláda v Ili vydala nařízení, které nabádalo k omezení úniku informací z lágrů. Z toho důvodu také nyní dochází k masovému náboru dozorců ze sousední provincie Kan-su nebo dalších oblastí Číny, kteří jsou motivováni vysokým finančním ohodnocením a dalšími výhodami.

Silniční uzavírka ve státním zájmu

Transporty doprovázejí masivní bezpečnostní opatření. Na přesuny tisíců lidí dozírají stovky vojáků, kvůli transportům je omezována místní doprava. Svědci hovoří o desítkách autobusů se zatemněnými okny, které svážejí tisíce vězňů na nádraží v Urumči i Ili.

Podle místního Večerníku Urumči byl na nádraží v Urumči od 26. září zastaven prodej jízdenek a od 22. října dojde ke změnám v jízdním řádu. Zpráva ale neuvádí důvod těchto opatření a nespecifikuje ani, kdy opatření skončí, což mezi místními obyvateli vzbuzuje nejrůznější dohady.

Uzavřená byla také část státní silnice G217 v prefektuře Aksu ve středním Sin-ťiangu. Z důvodu nepříznivého počasí má být podle vyhlášky úsek uzavřen pro soukromou dopravu až do konce dubna příštího roku.

Vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní spojnici mezi severem a jihem Sin-ťiangu, se mnozí místní domnívají, že silnice bude uzavřená právě kvůli transportům, případně z důvodu masových přesunů ozbrojených sil, jejichž příslušníci mají na transporty dohlížet.


Co se píše ve výzvě sinologů: 

Alarmující situace Ujgurů vystihuje zhoršující se stav lidských práv v Číně

Případné zavedení konceptu „lidských práv s čínskými rysy,“ které by popíralo jejich univerzální platnost a přiznávalo by vládám jednotlivých států právo definovat je podle svých potřeb, by však ve svých důsledcích mělo vážný celosvětový dopad, protože by ohrožovalo také práva a svobody občanů jiných zemí. (…)

Technologický pokrok je čínským režimem zneužíván k zavádění metod policejního státu a digitální diktatury, obyvatelstvo je masově politicky indoktrinováno. Zcela odsouzeníhodné je uvěznění několika set tisíc lidí v politických převýchovných táborech, kde dochází podle věrohodných zpráv kromě politické indoktrinace i k mučení a úmrtím vězňů. (…)

V posledních letech pak kontrolu nad Sin-ťiangem Peking posiluje především za účelem upevnění moci a kvůli jeho strategické poloze a nepostradatelnosti pro energetickou bezpečnost, mezinárodní konektivitu a zahraniční politiku ČLR, které sleduje například strategie Pás a cesta. Pod záminkou spolupráce se světovým společenstvím a pod záštitou ideálů vzájemného porozumění a výměny hodnot se tak ČLR dopouští drastického porušování lidských práv svých občanů.

(Jde o výňatky, celou výzvu, pod níž jsou podepsáni sinologové Ondřej Klimeš, Martin Slobodník, Olga Lomová, Martin Hála a Jarmila Ptáčková, najdete zde.)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

8 komentářů

 1. bolek.vala napsal:

  Do Číny se budeme navážet , ale nejspíš v pořádku je , že západní kapitalisti zničili Irák , Afganistán , Libyi , Syrii , výsledkem jsou miliony mrtvých a uprchlíků , v Jemenu je díky SA a USA hladomor ! Ve Francii mlátí lidi , ve Španělsku také ! V USA je skoro 3 miliony vězňů , kteří většinou za pár babek pracují v soukromých vězeních ! Měřte stejným metrem ! V Číně se dostalo za posledních 30 let 90 % lidí z chudoby !!

  • Tomáš napsal:

   ……řekl TROL. Bolku, jděte už k šípku! Cokoliv soudruhu otočíte na vaše pošahaný, nesouvisející a zcestný žvásty.

   • bolek.vala napsal:

    Můžete napsat v čem nemám pravdu ??

    • Tomáš napsal:

     Na vás se nedá reagovat Bolku. Vy motáte hrušky s jabkama. Vyzvracíte hromadu statistik, které nevím, kde berete a jen doba, kterou strávím proto, abych se prokousal tím, co sdělujete mi zabere tolik času a trpělivosti, že vám pak buď neodpovím, nebo odpovím skoro vulgárně. Vaše názory musí vycházet ze životní zkušenosti a vašeho přesvědčení. Nebyl jste ve vašem aktivním životě voják z povolání, nebo nějaký funkcionář na okrese nebo v JZD, nebo na kraji?

    • Tomáš napsal:

     Pod vaším posledním příspěvkem už nemám tlačítko“Odpovědět“, proto to vkládám sem. Bolku, čtu na dnešní dobu docela dost. Nevím, jestli toho moc nevím, ale ptal jsem se, kde jste v předchozích letech pracoval (myšleno do konce osmdesátých let). Nemusíte odpovídat, pochopitelně, ale něco mi napovídá, že nechcete odpovědět právě proto, že jsem nebyl dalek pravdy.

 2. josef napsal:

  Tak to je ideální příspěvek pro „Snaživého“ Petříčka a může si tak pozvat na kobereček samotného Si Ťin pchinga…

Přidávání komentářů není povoleno