Neveselý výhled života v Česku: vyšší daně, omezení služeb státu a propad životní úrovně
ANALÝZA. Je to už pěkných pár let, co Miroslav Kalousek popsal vybrané kapitoly českého státního rozpočtu slovy „nenasytný bumbrlíček“. Tentýž Kalousek byl pak dáván Andrejem Babišem a hnutím ANO za příklad ministra financí, který rekordně zadlužil stát. Bylo to v době ekonomické krize a schodek rozpočtu přesáhl 192 miliard korun. Na letošek vláda schválila deficit 500 miliard, pro rozpočet na rok 2021 si hodlá půjčit 320 miliard korun. Současná úroveň schodku je 14krát vyšší než ve stejném období loňského roku.
Život s dluhem není sám o sobě žádné tabu. Dělá to kdekdo – taková hypotéka není nic jiného než půjčka z vlastní budoucnosti. Má ale smysl, přináší jistotu střechy nad hlavou a je rozumnou investicí. Podobně by měl uvažovat a jednat i stát: když si půjčuje a zadlužuje se (lépe řečeno zadlužuje nás), mělo by to mít nějaký smysl. Ten, že se tyhle „peníze z budoucnosti“ také v budoucnu zhodnotí v podobě smysluplných investic.
Vláda tvrdí, že na to myslí. Jenže jaká bude realita? Ministryně financí Alena Schillerová zásobuje sociální sítě svými fotografiemi, na nichž se tváří jako modelka, ale při střetu s ekonomickou realitou ji experti dost často nachytají v nedbalkách.
Třeba právě u nejdůležitějšího zákona roku, návrhu státního rozpočtu na rok 2021. Ten by měl (po započtení příjmů z EU) hospodařit s příjmy ve výši 1486,8 mld. Kč, výdaji ve výši 1806,8 mld. Kč, tedy schodkem 320 mld. Kč. A jak zdůraznila ministryně, i s „rekordními investicemi za 186,9 mld. Kč“. Jedna věc je to, co si pod investicemi vláda skutečně představuje (slibuje investice do infrastruktury, digitalizace či do zdravotnictví), a druhá, že o historický rekord nejde. V absolutních číslech možná, fakticky ale ne.
„Ministryně neříká pravdu, když hovoří o „nejvyšší sumě na investice“. Zapomněla totiž na inflaci. V roce 2015 činily investice v dnešní penězích 195 miliard Kč, to je o více než čtyři procenta více, než plánuje na příští rok,“ zdůrazňuje Petr Bartoň, hlavní ekonom skupiny Natland. Jde sice jen o detail, ale výmluvný.
Vedle investic návrh rozpočtu počítá i s růstem důchodů, zvýšením platů učitelů, vyššími výdaji na sociální dávky. Také máme před sebou příští rok na podzim parlamentní volby a nelze čekat nic jiného než plány na to, jak si voliče i přes napjatý rozpočet něčím předplatit. Třeba nějakými těmi mimořádnými důchody.
Jak to je se státním dluhem
Faktem je, že Česko má stále odkud brát, respektive, že na trzích je a zatím i bude ochota české vládě půjčovat. Pro banky jsou státní dluhopisy vyhledávaným místem k uložení volných peněz, díky tomu úroky klesají. Na jaře si vláda půjčovala dokonce nejlevněji za poslední tři roky (desetiletá půjčka zlevnila z 1,3 procenta takřka na 0,7 procenta). Od začátku roku vláda získala více než 460 miliard korun z emisí nových státních dluhopisů, dalších 78 miliard si půjčila nakrátko v rámci státních pokladničních poukázek.
„Část takto získaných peněz mohla vláda využít na umoření letos splatného dluhu (původně mělo jít o částku 191 mld.) a zbytek by zůstával na krytí letošního schodku. S ohledem na zhoršený vývoj rozpočtu však nebude moci stát ve své emisní, tedy zadlužovací aktivitě polevit,“ konstatuje analytik ČSOB Petr Dufek. Samotný naplánovaný deficit ve výši 320 miliard a vedle toho splatný dluh v hodnotě 288 miliard podle něj slibuje hojnost emisí státních dluhopisů i v roce 2021.
Česko je u věřitelů žádaným klientem i proto, že státní dluh se ve vztahu k HDP podařilo za sedm let snížit z 41 % na 29 %. „Díky těmto výchozím podmínkám tak zůstane naše zadlužení v poměru k HDP i na konci letošního roku nižší, než jaké jsme vykazovali v roce 2013. Nepochybuji, že ve srovnání s ostatními zeměmi zůstaneme mezi těmi rozpočtově nejzodpovědnějšími,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.
I to je ale pravda jen částečně. I když státní dluh v poměru k HDP skutečně klesá, jeho nominální hodnota se v posledních letech nemění a je na úrovni těsně pod 1,7 bilionu Kč. Objem dluhu se tedy nedaří výrazněji snížit (v roce 2008 byl dluh necelý bilion korun). Čisté výdaje na obsluhu státního dluhu dosáhly v roce 2019 výše 39,6 miliard korun.
Saldo státního rozpočtu, státní dluh a výdaje na jeho obsluhu (v mld. Kč, v %)
Tahle vláda bohužel dokazuje, že byla vládou pro klidné časy, pro dobu, kdy se ekonomice dařilo, generovala vyšší daňové příjmy, nabírala nové státní úředníky a další zaměstnance, zvyšovala jim platy (ne, že by si to třeba učitelé dávno nezasloužili) a ještě zbylo dost na úplatky perspektivním voličským skupinám převážně seniorského věku.
Přestože ekonomika rostla již šestým rokem v řadě, už v roce 2019 (při růstu 2,3 % HDP, což bylo v rámci EU nadprůměrné číslo) skončilo hospodaření státního rozpočtu za rok 2019 schodkem 28,5 miliardy korun. Výdaje určené na provoz státu se zvýšily o 128 miliard korun, daňové příjmy byly o téměř 10 miliard korun nižší než předpokládal schválený rozpočet (stalo se tak poprvé za posledních pět let). A to si vláda pomohla mimořádnými příjmy z takzvaného privatizačního účtu i vyšším inkasem z prodeje emisních povolenek v součtu za 22,1 miliardy korun.
Plánované příjmy státního rozpočtu na rok 2021 mají nyní meziročně klesnout o 91,3 mld. Kč.
Předloženou podobu rozpočtu kritizuje i Národní rozpočtová rada – orgán, který si vláda vytvořila k tomu, aby hlídal rozpočtovou odpovědnost. Teď se kabinetu kritický přístup rady nelíbí, předsedkyni rady Evu Zamrazilovou verbálně napadá jak premiér Babiš, tak ministryně Schillerová. Nicméně rada upozorňuje, že pokud rozpočet v této podobě projde, překročí se mantinely zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, který pro rok 2021 určil strop deficitu na 4 % HDP. Teď by to mělo být už 4,5 %.
A vláda opět nemyslí na horší časy. „Vláda významným zvýšením výdajových rámců neponechává vůbec žádný prostor pro řešení nenadálých a neočekávaných událostí v roce 2021, což nelze považovat v současné nejisté době za racionální,“ upozorňuje Národní rozpočtová rada, což lze přeložit lakonickým „po nás potopa“.
Sněmovna by měla finálně schvalovat státní rozpočet po 15. prosinci. První čtení je v plánu 11. listopadu. Ještě než zákon do sněmovny doputoval, už se mění parametry, z nichž vychází: osobně poslanec Andrej Babiš navrhl zrušení takzvané superhrubé mzdy a místo toho dvě daňová pásma 15 % a 23 %. Výpadky v příjmech znamenají i zásadní porušení zákona o rozpočtové odpovědnosti.
„To ukazuje na tristní a nezodpovědný přístup vlády k institutu fiskálních pravidel. Takto významná změna by měla projít standardním legislativním procesem, být prodiskutována s relevantními subjekty a obsahovat kvalitně zpracovanou makroekonomickou analýzu dopadů. Podoba materiálu je navíc nekvalitní i po formální stránce – obsahuje jak věcné, tak i formální chyby,“ reagovala obratem Národní rozpočtová rada.
Mnoho nenasytných bumbrlíčků
Když už jsme v úvodu zmínili „nenasytného bumbrlíčka“, připomeňme si celou tehdejší citaci Miroslava Kalouska:
„Když se podíváme na trend výdajů ve státním rozpočtu, vedle priorit, které musíme pokládat za úctyhodné, a když rostou, tak musíme být rádi, jako třeba výdaje na vědu a výzkum, je takovým obrovským nenasytným bumbrlíčkem režie státní správy. To znamená náklady vůbec na úřednický provoz, nejenom jejich platy, ale na tom, aby měli kde sedět, čím psát a kde topit. Ty výdaje narůstají mnohem rychleji, než narůstají celkové výdaje státního rozpočtu, takže státní byrokracie je také takovým nenasytným bumbrlíčkem.“
Jde o výrok 16 let starý, ale jako by se za ty roky nic nezměnilo, naopak. Stát nyní zaměstnává nejvíce lidí od roku 2013, kdy je ve vládě hnutí ANO spolu s ČSSD (v Sobotkově vládě ještě s KDU-ČSL). Původně pro stát pracovalo 413 595 osob, vloni to bylo 449 018 osob a pro letošek už 475 tisíc lidí; za dobu dvou posledních vlád jde tedy o nárůst přes šedesát tisíc lidí.
To sice zahrnuje i nábor do armády, či nové síly ve školství, ale zároveň i byrokratický aparát na úřadech a ministerstvech, jež lze v řadě případů označit s ohledem na produktivitu práce za zbytný. Suma sumárum stát nyní svým zaměstnancům na platy posílá skoro 230 miliard ročně (v roce 2019 to bylo 209,5 miliardy, v roce 2015 jen 147,1 miliardy). Navíc se ve veřejném sektoru v posledních letech zvyšovaly platy více než mzdy u soukromníků.
Ministryně financí před dvěma lety slibovala státní aparát zeštíhlit. Přiznejme, že trochu se jí to povedlo. Proškrtala se neobsazená tabulková místa, díky nimž si úřady a ministerstva přilepšují a peníze za ně rozdělují mezi reálné zaměstnance. Vloni prý stát na těchto „mrtvých duších“ ušetřil tři miliardy korun. Jenže podle Nejvyššího kontrolního úřadu by se dalo skutečně důsledným vyškrtáním těchto pozic ušetřit násobně víc – až devět miliard korun.
Poněkud frustrující je také to, že více úředníků znamená sice více peněz, ale už ne lepší funkčnost státního aparátu. „Každoroční růst počtu zaměstnanců ve vládou regulované sféře a zvyšování výdajů na informační systémy nevede ke zvýšení efektivity vládního sektoru, ta naopak klesá,“ konstatuje ve svém stanovisku ke státnímu závěrečnému účtu za rok 2019 NKÚ.
V rozpočtu na rok 2021 je v plánu snížení výdajů na provoz státního aparátu o pět procent.
„Míra úsporných opatření ve výši pěti procent provozních nákladů státu byla nastavena tak, aby byla rozpočtově přínosná, ale zároveň nezpůsobila nežádoucí zásahy do akceschopnosti státu, veřejných služeb a zhoršení ekonomických očekávání,“ vysvětluje ministryně Schillerová.
Podle ekonomických analytiků ale hospodářská strategie vlády spočívá hlavně v navyšování výdajů státního rozpočtu. „Žádná významná úsporná opatření dosud nebyla ohlášena. Dokonce nedošlo ani ke snížení platů politiků a státních zaměstnanců. Je tedy evidentní, že se veřejný sektor nehodlá solidarizovat se soukromým sektorem,“ podotýká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Nová úroveň řízení financí
Letos v srpnu vydal Nejvyšší kontrolní úřad již zmíněné stanovisko k návrhu státního závěrečného účtu za rok 2019. Nabízí zajímavé čtení.
„Problémy jsou závislost příjmů na zdanění práce nebo neschopnost dokončit klíčové investice v oblasti infrastruktury,“ konstatuje v úvodním slovu prezident NKÚ Miloslav Kala. „Již několikrát jsme upozorňovali, že státní rozpočet je na mimořádné události připraven hůře než v době ekonomické krize v roce 2008. Bohužel musím říci, že aktuální vývoj tuto obavu jen potvrzuje,“ dodal s tím, že už od začátku roku 2020 bylo zřejmé, že se nedaří plnit daňové příjmy tak, jak bylo plánováno, zatímco výdaje prudce rostly.
„Situace kolem onemocnění covid-19 nepříznivý scénář umocnila do nečekaných rozměrů,“ konstatuje Kala. Jinými slovy se tím potvrzuje teze o tom, že vláda ANO a ČSSD je vládou pro dobré časy – když přijde problém, není připravena, předchozím varováním navzdory.
Zmíněná závislost státního rozpočtu na daňových příjmech a vysokém zdanění práce znamená, že při nárůstu nezaměstnanosti (k němuž v souvislosti s covidem nepochybně dojde) se dá čekat jak úbytek příjmů, tak i nárůst výdajů kvůli zvýšení počtu nezaměstnaných. S oběma fakty rozpočet na rok 2021 sice počítá, to je teď asi tak vše, co se s tím dá dělat. Do budoucna je to ale rozhodně námět na přemýšlení nad funkční a promyšlenou daňovou reformou. Či spíše stesk nad tím, že se ničím takovým vláda neobtěžovala zabývat.
Kupříkladu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) při hodnocení České republiky pravidelně doporučuje snížení míry zdanění práce, které je v mezinárodním srovnání jedno z nejvyšších v rámci zemí OECD. Nějak na to v posledních letech nebyl čas. Natož, aby byla politická vůle snažit se vymyslet a prosadit – ve spolupráci s opozicí – smysluplnou a dlouhodobou reformu důchodového systému.
U něj je nyní prakticky jisté, že se vrátí do deficitu, v němž byl nepřetržitě od roku 2009 do roku 2016. Počet důchodců v ČR se blíží třemi milionům, výdaje na důchody se šplhají k půl bilionu korun.
Růst ekonomiky byl v posledních letech v ČR silně podporován spotřebou (výdaji) domácností, kterým vlivem nízké nezaměstnanosti a rostoucí ekonomiky rostly příjmy. Nyní jsou ale domácnosti v očekávání ekonomických problémů mnohem opatrnější. V době zavřené ekonomiky ostatně ani nemají tolik možností, jak utrácet. Krize je tu prostě se vším všudy, zatím zadržovaná a zpomalovaná platbami z vládních anticovidových programů.
Podle ekonomů by si vláda měla přiznat to, že situace je nejistá a měla by sobě i veřejnosti předložit ekonomický plán v alternativách. „Například tak, že ministerstvo financí představí dva až tři scénáře ekonomiky a s nimi konzistentní odhady rozpočtových příjmů a vládního hospodaření. Když je opatrnost „skrytá“ za zavádějící odhady, znemožňuje tím vláda efektivní kontrolu svého hospodaření. A to je při takto mimořádné situaci a výrazných schodcích veřejných financí zvlášť důležité,“ říká Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.
Jenže vláda, respektive ministerstvo financí, nic takového nemá. Dokonce oznámilo, že kvůli velké nejistotě dalšího vývoje ekonomiky nebude pro listopad a prosinec vytvářet ani pravidelnou měsíční prognózu, další plánuje vydat až v lednu. „Pro mne je to úplně nová úroveň řízení veřejných financí, když ministryně financí říká, že vlastně žádná data ani prognózy nemá,“ komentuje to ekonom Mojmír Hampl, někdejší viceguvernér ČNB, který dnes vede poradenské služby pro finanční sektor ve společnosti KPMG.
Víc než Německo
Deficit nakonec nemusí být tak veliký, jak je navržen. Koneckonců objem letos schváleného deficitu 500 miliard korun byl do konce října „využit“ zhruba z poloviny, deficit za prvních deset měsíců dosáhl 274 miliard. To ale neznamená, že rozpočet takříkajíc neustřelí v příštích letech.
„V letošním roce by se schodek státního rozpočtu měl udržet pod úrovní 500 miliard korun. V příštím roce může schodek státního rozpočtu tuto úroveň převýšit. Současný návrh státního rozpočtu na příští rok je mimo realitu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Hospodaření na dluh je politicky a společensky návykové a je pravděpodobné, že stamiliardové deficity si s sebou ponesou i rozpočty na roky příští. Tím spíše, když vůbec netušíme, jak dlouho a v jaké síle tu s námi koronavirus bude a jaká omezující opatření dusící ekonomiku ještě přijdou.
Podle Národní ekonomické rady reálně hrozí, že český schodek státního rozpočtu bude v následujících letech dokonce nominálně vyšší než v případě nepoměrně většího Německa (které osm let v řadě vykazovalo rozpočtový přebytek, jen vloni ve výši 13,5 miliard eur).
A rada varuje, jaké důsledky to pro nás může mít: nárůst daní, zároveň s tím omezování rozsahu poskytovaných veřejných služeb a v důsledku propad životní úrovně obyvatel. To jen na covid nepůjde svést ani teď, ani v následujících letech. Vláda na rozpočtovou pohodičku předchozích let může už jen vzpomínat. A my, daňoví poplatníci, s ní.
Sérii textů o tom, jak se Česko vyrovnává s návratem k normálu po koronakrizi, podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
45 komentářů
Daně neplatím,životní úroveń se mi rapidně zvyšuje,ta „vo co de“ ??
plati to i pro cigany
Tak to se máš čím chlubit, ale taky by se mě to líbilo.
1) Babisi, co kdyby ses (spolu se svym prolhanym marketingem) konecne zvednul a sel uz k certu? 2) Vlada ANO + CSSD (+ KSCM) neni vladou „do dobrych casu“. Neni to vlada do zadnych casu. Kdyby tam misto stafaze AgroFert-u delala ministry parta 10-letych decek, nebylo by to o moc horsi. 3) Jake budou uroky z novych pujcek, az bude ten dluh 2-krat tak velky? 4) Jake investice ma vlada na mysli pro rok 2021? Snad ne ty kraviny z PR publikaxe honosne nazvane Narodni investicni plan? Jen pro pripominku tam byly takove „hladove zdi“ jako rychlobruslarsky stadion pro Martinu Sablikovou. Aby mohli investovat, museji to mit uz ted pripraveno. Co tam maji? Kanal D-O-L? Kdy se zacne kopat? Nebo je cilem utratit penize (do kapes Emanovych lobistu) za studie proveditelnosti projektu, ktery se nikdy nebude realizovat? 5) Kazdy normalni clovek si umi spocitat, ze pokud firma, kde pracuje, ma problemy nebo ho rovnou vyhodi, jake jsou jeho moznosti. Pojede za takovych okolnosti na luxusni dovolenou na Hawai s celou rodinou a vezme si na to pujcku? 6) Zajimalo by me, jestli az koblihozrouty vyhodi z prace a diky vyssim danim v pristich 10 letech se snizi jejich zivotni uroven, porad budou opakovat, ze za vsechno muze Kalousek? 7) Hypoteza – je mozne, abychom meli za polovicni penize stat s 2-nasobnym vykonem? Ano, ale ne s neustalym lobingem socialistu, bolseviku a odboraru. Dokud budou klesat prijmy lidi v soukrome sfere, neni mozne, aby se nesnizovaly prijmy ve verejne sfere. Kdo se konecne odhodla to rict/udelat?
Každá potopa přestane – podobně jako skončil protektorát a socialismus , skončilo vládnutí prognostiků Klause a Zemana skončí i vládnutí Babiše a ANO. Otázkou může být , zda po zkušenostech s Klausem,Kalouskem, Paroubkem, Sobotkou a Babišem bude volba dalšího výhrou ? Otázka vzdělání se mnohdy nesrovnává s politikou a političtí bílý koně ve strakovce už od Havlovy vlády seděli.
Pane Kaminsky, trošku uberte na emocích a začněte racionálně uvažovat, prosím. Přece nechcete tvrdit, že v dnešní situaci a kdy má každý jen nataženou ruku bude vyrovnaný rozpočet a průměrná mzda jak v Německu… Jestli máte lepší nápad, tak ho ventilujte, věřím, že budete vyslyšen.
Kalousek a v té době ODS ,Věci Veřejné a p.Bárta ,Drábek, Heger,,Katerina Jacquese , Parkanová KDU, mafie která
šetřila tpůsobem takovým ,že zadusili ekonomiku a např.důchodcům přidali směšných 50 Kč. Důchodová reforma v podobě třetího pilíře do nezajištěných fondu také pěkný tunel.To stejné zrušení dávek pro invalidy a těžce nemocné. Krachující lázně .Náhrada služeb státu už předem určenými soukromymi firmami , podvody na ministerstvech atd. Kritizujete a obhajujete pořád to stejné zlo. I kdyby tahle vláda měla vyrovnaný rozpočet vše by bylo stejně špatně a nechce jít cestou škrtů a z peněz dotuje vše okolo. A Covid není finanční krize z r.2008 , to je válka. Vše v rozkladu.
nelzi, nejmin co kalousek pridal na duchodech, bylo 192kc, babis pridal jen 108, tedy cca polovina toho co kalousek
hitparada nejmensich pridani na duchodech od 2006:
1) 2010 66kc fischer/janota
2) 2014 103kc rusnok/fischer
3) 2016 108kc sobotka/babis
4) 2013 192kc necas/kalousek
5) 2012 227kc necas/kalousek
6) 2015 265kc sobotka/babis
7) 2017 387kc sobotka/babis
8) 2011 450kc necas/kalousek
9) 2018 521kc sobotka/pilny
10) 2007 563kc topolanek/tlusty
11) 2008 611kc topolanek/kalousek
12) 2009 680kc topolanek/kalousek
jak jsi prisel na tech 50kc??
nemas vubec poneti co to je valka
Vypadlo Vám přehledu zvyšování důchodů toto: „Od lednové splátky 2016 upravujemezákladní výměru vypláceného starobniho důchodu podle vyhlášky MPSV č. 244/2015 Sb. takto:
Důchod starobní
Výměra základní
Dosavadní výše 2400 Kč
Zvýšení o 40 Kč
Poúpravě náleží 2440 Kč
Procentní výměra starobního důchodu
se nezvyšuje a nadále náleží ve výši – nezměněné“.
To znamená, že od ledna 2016, za Sobotkovy vlády a Babišova ministrování na MF, se starobní důchody zvýšily jen o 40 Kč a to všechny, bez ohledu na skutečnou výši procentní části důchodu. Čili, všichni starobní důchodci dostali v roce 2016 přidáno jen 40 Kč. A nebylo to za Kalouskova ministrování.
Poznámka: Sobotka (ČSSD) tehdy vynutil na ministru Babišovi ke konci roku 2016 pro starobní důchodce jednorázové „vánoční“ ve výši 1200 Kč.
Zase za všechno může pan Kalousek 😀 Víte za co nemůže ??? Za co může tato vláda ???
Začalo to koncem února když se opozice zeptala ministra zdravotnictví jak jsme na tom se zdravotnickými zásobami . V té chvíly se dozvěděly od ministra zdravotnictví že jich máme pro případnou epidemii dostatek . V březnu se zjistilo že jich není dostatek .Tak hned vláda přišla s tím že nikdo je nevaroval . Opět lhaly jelikož zlá eu již v lednu rozeslala notu ve které doporučuje se zásobit zdravotnickým materiálem . Ještě za normální ceny to bylo možné takže Ztráta ve stovkách miliard když respirátor místo 40 kč nakupovali za 500-900kč ( nejdráže v evropě ). Poté nastala situace kdy byl vyhlášen nouzový stav při kterém se vláda neřídila pandemickým plánem který má sloužit pro případ pandemie tak místo jeho využití se ztrácel drahocenný čas vymýšlením jak to vůbec udělají .Odůvodnění vlády bylo že je zastaralý , jenže za to může též tato vláda která má povinost každý rok svolat schůzy ve které jsou přítomní odborníci informovat vládu o aktuálních nebezpečích a prevenci proti nim a případně upravit pandemický plán jenže to se nestalo od vlády zlého Kalouska. Naposledy se schůze konala v roce 2011 a též byl upravován kvůli prasečí chřipce. Pak teprve začal chaos kdy se vláda chovala chaoticky, zasely do lidí strach a hlavně nejistotu . Naštěstí tu byly lidé kteří chtěly pomáhát a nějak jsme to zvládly a mohlo se začít rozvolňovat . Vláda se ujala chytré karantény a jako obvykle kdokoliv upozornil na nedostatky byl označen za lháře . Vládě i soudy zrušily opatření a ne kvůly těm opatřením ale kvůli tomu že jasně vzkázala že nikoho kompenzovat nebude a tak to vyhlásila místo krizového zákona po vyhláškou ministerstva zdravotnictví . Pak se se Vláda začala chvástat jak jsme Best in Covid poté zachránily mrtvé a začala být pandemie na ústupu . I přesto se dá na to dívat tak trochu že to bylo nové a částečně pochopit . Pak se zlá opozice v červenci ptala vlády jak se připravuje na připadnou druhou vlnu pandemie a byla odbyta ať nestraší lidi . Jenže ona druhá vlna přišla a o dost razantněji a můžeme za to my občané jak nám bylo sděleno . Jen je divné že se nepozastavíte nad tím že za 3 měsíce vláda nebyla schopná připravit pandemický plán nebo nějaký plán a prostě to neřešila . Vlastně on nikdo nepřišel . Jenže to si má vláda zajištovat sama . Takže v září začalo na novo a ještě hůře . A lockdown přišel ve chvíly kdy jsme byly opět Best in Covid na světě nejdříve v počtu nakažených na počet obyvatel a teď v úmrtích . Takže tato vláda se zapisuje do historie jako vláda která udělala největší schodek a zničila několik sektorů služeb .A též jako vláda která svou nečiností dovolila smrt spoustu živím . příště až půjdete volit si uvědomte že spousta lidí se dala zachránit kdyby se chovaly trochu odpovědně. Doufám že pan Hamáček prosadí vyšetřovací komisi protože díky ní se dá zjistit kde byly chyby a ponaučit se z nich místo zametání věcí pod koberec .
Naprostý souhlas. Každý, kdo trochu chápe makroekonomické souvislosti, musí ohodnotit článek jako jednostranná demagogie. Úplně stejně by šla napsat demagogie z druhé strany. Přesto, ta druhá strana uznává, že situace je opravdu závažná, a to v celém světě. Rozdíl je JEN v tom, že v téhle vládě je po 20 letech pár opravdových profesionálů namísto politických amatérských „odborníků“, zato ukrutných žvanilů a demagogů – viz např. kritika, že se nestaví a přitom blokují v PS nový stavební zákon.
Naprosto souhlasím. Tato vláda je pro normální a slušné lidi. Pravičáci, jděte někam!!!
Stále se opakující nesmysl s 50 korunami pro důchodce v době krize 2008.. Generace, po které zůstala rozvrácená země, rozbitá města a vesnice a většina společnosti bez studu a morálky, dnes ta samá generace, která jenom natahuje ruce a stálé dokola nám do sněmovny volí komouše a stbáky, by měla raději mlčet a naslouchat tomu, co chtějí jejich děti a vnoučata – určitě to, milí soudruzi, není společnost, kterou jste nám po vašem „produktivnim“ životě předali vy.
Vy dobráku, kdyby ta generace,kterou tak dehonestujete byla taková, jako ta vaše a myslela tak jak to děláte vy, jen na spotřebu a zážitky, tak byste vy i dnešní zbohatlíci měli jen holé zadky. Zem rozkradli po listopadu ti, co jsou dnes v opo klubu – ODS, TOP09, KDU-ČSL, STAN a předkové Pirátů, kteří je vychovali „experimentovánímů s drogami. A nebýt té Vámi proklínané generace, ani Vy byste tu nebyl. Dovedu si představit z jaké rodiny asi pocházíte, ale nebudu to komentovat.
babis ma z Kalouska mindrak, protoze babis tvrdil, ze on setrit nikdy nebude a z pripadne krize se proinvestuje. a tak misto toho aby zacal setrit, zadluzi klidne nekolik generaci dopredu. a za investice upne nesmyslne povazuje zvysovani duchodu a platu zamestnancu placenych statem.
a k ty „kalouskove“ sekyre 192mld – tyka se roku 2009, Kalousek byl ministrem financi jen do konce brezna, kdy topolovu vladu zarizli sosani s komousem a tlustym, a od poloviny kvetna byl premierem fischer a ministrem financi janota, takze 2/3 z tech 192mld jde za temahle dvema a 1/3 za Kalousem s Topolem
Je to špatný článek, protože lidi, kteří jsou schopni ho přečíst současnou garnituru stejně nevolí a voliči koupení za sliby ušetřených, či přidaných stokorun to číst nebudou a nerozuměli by mu. Takže i když je fundovaný, výborně napsaný, tak jen u čtenářů prohlubuje depresi a pocit beznaděje.
Bohuzel, nelze než souhlasit
Koukám, že sotva jsem se po tolika letech vrátil do ČR, tak zase budu muset odejít. Ať si to tu platí někdo jinej.
Klidně se vraťte, odkud jste přišel. Žádná škoda tady po Vás nevznikne.
Srovnávat ekonomickou krizi a korona krizi Kalousek versus Babiš je trochu divné. Ekonomické krize jsou cyklus známý a řešitelný. Šetření p. Kalouska je otázka. Napáchalo víc škody,nebo užitku? Umělý kurz koruny chránil vybrané segmenty,některé zažily růst,třeba import turistů. Bohužel zabránil restrukturalizaci a zaměření ekonomiky,zůstaly montovny s nízkou přidanou hodnotou a velkým podílem práce a díky tomu stagnující růst ekonomiky,mezd,spotřeby. Pokud současná situace přispěje k ozdravení ekonomiky a vypůjčené peníze nastartují potřebné obory a přinesou ten správný rozvoj a růst,nebude se konat žádné drama.
zeptám se které obory jsou potřebné ??? Ona moderní ekonomika se skládá z průmyslu zemědělství a též ze služeb jenže tato vláda zničila velkou část služeb .
A co byste radil Vy? Všem nařídit chodit denně na 5 hodin do hospod a ob den k holiči, k fotografovi a mezitím pobývat v divadlech, na koncertech a festivalech ?
Jste parta strašáků,která se schovává za rároby renovované odborníky a filuty,kteří nemají žádnou odpovědnost,jen se snaží kazit dobře zvládnutou situaci z pohledu celosvětové pandemie .Je doslova hrůza jmenovat nejhoršího ministra financí v minulosti Kalouska,který ještě v listopadu 2008 tvrdil,že se nás světová krize netýká a následně připravil zákon na zdanění pracujících důchodců,který v poslední chvíli zrušil ÚS a většina důchodců nestačila podat nové daňové přiznání,takže stát je připravil za rok o přibližně 20 000 CZK.Ať vás financuje Kalousek a podobní chytráci.Pepa Arnold
Zde je krásně vidět Vaše ekonomická gramotnost, pokud Kalouska označujete za nejhoršího ministra financí. Více čtěte (ne média koupené stranou ANO) udělejte si realný a širší obrázek a pak se vyjadřujte, děkuji.
Dobře zvládnutá pandemie jako Vážně uvědomte si co se vůbec děje pandemický plán nevyužit naposledy aktualizován za pana kalouska ( na to že se má aktualizovat každý rok ) , nedostatek zdrav materiálu ,zničený sektor služeb . a k tomu když ukazujete na důchodce a pozdní podání to samé dělá vláda teď . PO živnostnících co pozdě odeslaly odvody chce všechny kompenzace na zaměstnance zpět . Neříkám že Kalouska budu volit ale rozhodně ne Babiše .
Babiš se spletl v jedné základní věci. Myslel si, že jeho znalosti schopného manažera stačí k řízení státu, který se zdaleka nepodobá fungujícímu podniku. Dobře to nedávno vystihl podnikatel Dědek.
Místo toho, aby moc zákonodárná (Parlament) pracovala na zákonech, které by moci výkonné, tedy vládě, usnadňovaly vládnutí, a stejně tak i moc soudní, se obě tyto moci živí kritikou čehokoli, s čím vláda přijde. Místo aby vládě vládnutí usnadňovaly hází jí klacky pod nohy. Základní chyba je v Ústavě, kterou sestavovali právníci a politikáři, nikoli národohospodáři. Ne moc výkonná, ale moc zákonodárná a soudní je nepředstavitelně přebujelá, když v Parlamentu se jen žvaní a soudy honěním případů nahorů a dolů si vytvářejí stálý nedostatek soudců a navíc jsou tak drzí, že tvrdí, že aby soudce byl nezávislý musí mít velký plat. V takovém státě se efektivně vládnout nedá. Bohužel.
Souhlasím.
Taky hezká manipulace pane Břešťane. Už v uvozovacím odstavci. Srovnávat SKUTEČNÝ schodek se SCHVÁLENÝM ( když skutečný podle posledních čísel nepřesáhně 320 mld. Kč) je unfair. A celé to srovnat s loňskými čísly….
Taky je hezké, že jednou neuznáváte absolutní čísla ( investice ) a podruhé ano ( státní dluh ) . Takže opět manipulace jak se to hodí…
Pak se nedivte, že někdo tvrdí, že tu děláte propagandu a se seriózní žurnalistikou se často míjíte. Je to škoda. Protože s obsahem článku jinak souhlasím.
Peníze se projí a vyhodí oknem. Investic je málo. Hold inspirace stavbou „hladových zdí“ v dobách krizí se už nenosí. To je asi moc práce. Raději ty peníze rozdáme bezpracně v rámci všech těch Antivirů a „Keinarbeitů“ .
Pravicový volič jako já roní slzy a mlátí hlavou o zeď.
Pokud je vám jako mě, tedy kolem 30 let, důrazně vám doporučuji vyhýbat se placení daní, jak jen to je možné. Jedno, zda legálně či nelegálně. Placení daní tomuto státu vyjde na stejno, jako kdybyste ty vydělané peníze muchlali do kuliček a házeli do ohně. Stát v dnešní podobě je brutálně drahá a neefektivní entita, která si výběr daní dokáže stěží obhájit. Nebo spíše nemá šanci obhájit. Služby, které zajišťuje, jsou nekvalitní a drahé. Navíc musíte platít i za ty, které využívat nechcete a nikdy nebudete.
Tedy pokud jste zaměstnanci, nechte si oficiálně vyplácet minimální mzdu a zbytek inkasujte cash nebo třeba v nějakých kryptoměnách a nebo prostě pracujte na černo. Navíc je občas dobré na pár měsíců zabloudit na úřad práce a ty státem ukradené peníze si brát zpět. Případně můžete podnikat, to je také dobrá cesta. Dá se tak navíc ušetřit i na další státní zlodějině nazvané DPH, pokud s tím správně pracujete. Dá se pohybovat v šedé ekonomice a platit daně na nejnižší možné úrovni. Čím více peněz vám zbyde na to, abyste o svém životě rozhodovali vy sami a ne nějaké nekompetentní hovadu zaměstnané státem, tím lépe pro vás.
Pokud se cítíte jako nesvéprávní nebo máte rádi jistoty, ok, vaše volba. Ale já státu nevěřím. Nepostará se o mě, i když mi to od celý život namlouvá. A když se o mě starat nějakým způsobem bude, tak za a) to bude pro mě nedostatečné, za b) bude muset obírat další lidi, aby na mě platili.
Proto na všechny apeluji. snažte se být zodpovědní sami za sebe a vymažte si z hlavy tu představu, že by se o vás měl někdo starat. To jsou bizarní a zhoubné myšlenky, které směřují jasným směrem. Od svobody k socialismu. To chcete? Poslední dobou tam letíme tam volným pádem, bohužel.
A pro řekněme průměrné zaměstnance – víte, že vás stát okrade o cca 60-65% toho, co vyděláte? To je přibližný součet přímých a nepřímých daní. Zdá se vám to normální? Máte snad pocit, že vám to vrací odpovídajícím způsobem? Já takový pocit nemám….. Lidi probuďte se, jinak bude za pár let zle. Ještě je šance, ještě nejsme ztracení….
S takovými choutkami – vyhýbat se placení daní , se o Vás stát skutečně nebude starat, nebude mít na to prostředky,. Jiné příjmy, než z daní, totiž nemá. Pletete si dnešní dobu s dobou před listopadem, kdy všechen zisk z podnikání šel do státního rozpočtu a ani halíř z toho nešel do zahraničí jako dividenda, nebo do kapsy soukromého podnikatele..
Tak dlouho se nesmyslně zvyšovaly platy státním úředníkům až přišel Kovid. Nesmyslné zvyšování platů a s tím spojené zdražování prakticky všeho udělalo z důchodců občana druhé kategorie. S penzí 13 000 Kč nuzáka . Řešení je jednoduché , dva kroky zpět a začít od nuly. Zámečník, tesař, zedník a další řemeslníci musí mít 2x větší plat než Babišovi úředníci. Zdanit příjmy profesionálním fotbalistům a reklamním umělcům jako je vyžírka Vašut. Prostě vyplácet peníze za práci.
Autor byl zřejmě s Kalouskem na pivu v té zavřené hospodě.
Otázka zní , proč se zadlužujeme ? Komu dlužíme ? Kdo to zaplatí? A bude to někdo někdy platit? Co je to za generaci která rozhoduje o zadlužení ? A kdo jsou dnešní důchodci… ?
Současní žáci a studenti kteří nemohou do škol a musí koukat na důchodce jak
bez omezení courají a utrácí deficitní peníze v nákupních centrech budou určitě
současnou vládu „milovat“ ! Omezovat se musí ohrožení vyplašení a né zdraví schopní . Ať ty debilní dotace a sanace neschopných má kdo platit .
Čili jinými slovy, žádný dluh se z hlediska jeho absolutní hodnoty vůbec nesnížil. Zvýšilo se HDP a pak poměr jako klesl.
Asi jako, když člověk, který dluží, sice stále více vydělává, ale fakticky nesplácí, tak se poměr jeho (nepslaceného) dluhu ku výdělku snižuje. To je ale asi tak vše.
Závěr je, že dluh zůstává nesplacen.
No k cemu to povede? No, ze kazdej vice bude myslet na to jak to obejit……jen blazen by tyhle ingousty nenazrany zivil…..
Pane Břešťane, zarazila mne věta: …. vláda zvyšovala platy (ne, že by si to třeba učitelé dávno nezasloužili)…
Učitel odpracuje ročně okolo 1.000 hodin (nyní při distanční výuce dokonce zhruba polovinu) a to za průměrných cca 40.000,- Kč.
Kolik si podle Vás zaslouží běžný zaměstnanec, který při 8 hodinové pracovní době ročně odpracuje minimálně 2.000 hodin?
A jaký plat by pak měl mít lékař, který odpracuje často více než 2.500 hodin?
Myslím, že právě učitelé si z důvodu nevalných výsledků českého školství a nízké časové náročnosti práce takto vysoké platy rozhodně nezaslouží.
Víc než souhlasím.
….čemu říkáte propad životní úrovně? !!!! kolik lidí memá na nájem a další záklaní poplatky, kolik nás skončí na ulici….kolik nás skončí dobrovolně se životem, když nedokáže zajistit svým dětem střechu nad hlavou….vy tam nahoře: víte vůbec čemu momentálně čelí mnoho lidí – rodin ???? Nemáte ani tu nejmenší představu…tak nemluvte o životní úrovni
Neveselé časy čekají ČR.
Ale s těmi nezaměstnanými to bude myslím jednoduché, prostě se z úřadu práce vyhodí a je to. Kdo není evidován, ten jako by nebyl. Méně práce pro úřednictvo. A stát bude mít lepší statistiku. Odškrtnuto.
Co mě ale vadí jsou nesmyslně velké odvody na zdravotní „pojištění“. Všeobecná zlodějská pojišťovna požaduje stále více za méně kvalitní služby.
Ano, jde to na zdravotnictví.
Ano, je to potřeba.
Ano, rozkrádá se to jako vše.
„Všeci kradnú, ale myzme tu pro lidi! Voltě ANO, budě líp!“ …. tam je počátek!
Počátek je v takových, jako jste Vy Tondach. Nepíšu proč si to myslím, musel bych být vulgární.
Ach jo, Kalousek svými slavnými tupými škrty ušetřil naprosto marginálních 10 miliard, ale způsobil totální rozval státních služeb, zmrazení příprav investičních akcí, ze kterého se vzpamatováváme dodnes (ve stylu, to nemá smysl plánovat, stejně na to nebude), a propad důvěry v ekonomiku, následkem kterého zamrzly mzdy komplet všude (protože když nepřidává ani stát, tak soukromník akorát řekne lidem, buďte rádi, že máte práci a koukejte makat), což zas znamenalo, že nikdo nic nekupoval a tím pádem taky nikdo nic nevydělal a neměl důvod investovat nebo rozšiřovat provoz.
Nejen Babiš, ale vlády všude po světě se snaží vycpat penězi tu díru, kterou nadělala corona, aby většina lidí ideálně nic nepocítila a nezměnila svoje spotřební chování, takže jakmile corona pomine, restaurace pořád budou mít pro koho vařit, divadla pro koho hrát, automobilky pro koho dělat auta, atd. Makro ekonomika není ani tak o číslech, jako o psychologii, což Kalousek odmítal a stále odmítá pochopit.
V článku se píše, že za posledních 5 let se nominálně dluh nesnížil, což je pravda, jenže je rozdíl dlužit milion, když vyděláváte 200K ročně a když vyděláváte 600K ročně. Takže tvrdit, že se to nedá brát jako úspora, je nesmysl. Navíc, z doby poslední krize tu zůstal obrovský vnitřní dluh a propad prakticky všude, který sice nefiguroval v položce státní dluh, ale napravit a vykompenzovat se musel, jinak by se ekonomika nerozjela. A jenom díky tomu celkem slušnému růstu platů a důchodů ve státním, rostly pak platy i v soukromém, což se zas promítlo do toho, že teď lidé mají relativně slušný polštář a třeba i dočasný pád na 60 procent jsou schopní přežít bez toho, že by hned končili v dluzích a na ulici.
Naše země nevzkvétá. Velký tvůrčí a duchovní potenciál našich národů není smysluplně využit….
A to nevzkvétání trvá už 31 let.
Omyl Oskare, už 82 let…