Ústecké sídliště Mojžíř. Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Neštěmice začnou vykupovat byty. Chtějí tak bojovat proti obchodu s chudobou

Napsal/a Robert Malecký 30. července 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Minimálně devět let se v Ústí nad Labem a jeho obvodech mluví o nutnosti vykupovat zprivatizované byty v problémových lokalitách, aby se zabránilo dalšímu obchodu s chudobou. Radnice druhého největšího obvodu v Neštěmicích teď poprvé dostává možnost ve větším cíleně byty vykupovat. Městské zastupitelstvo na posledním jednání uvolnilo 15 milionů korun z loňského přebytku hospodaření a peníze před pár dny přistály na účtech neštěmické radnice.

Ústí nad Labem v roce 2023 hospodařilo s přebytkem přes 400 milionů korun a zastupitelé v polovině června rozhodli o uvolnění části tohoto salda ve prospěch neštěmické radnice. Konkrétně jde o 15 milionů korun jako investiční dotaci na výkup nemovitostí.

Neštěmická radnice o možnost výkupu domů i jednotlivých bytů dlouhodobě usilovala, neměla na to ale vlastní prostředky. Letos je vůbec poprvé dostala – ze závěrečného účtu města 15 milionů, podobné by to mělo být i v dalších letech.

„Peníze jsou určené na výkup nemovitostí v celém městském obvodě. Nemusí jít jen o Mojžíř, i když ten má logicky prioritu. Situace především v sídlišti Jindřicha Plachty graduje a my chceme i tímto krokem přispět k jejímu zklidnění,“ říká starostka Neštěmic Yveta Tomková (Vaše Ústí).

Následky zpackané privatizace

Podle starostky město doplácí na zpackanou privatizaci bytového fondu z devadesátých let a přelomu tisíciletí. Řada bytů a bytových domů se dostala do rukou spekulantů a obchodníků s chudobou, kteří do krajského města sestěhovávají sociálně slabé z celého Česka.

„Výkup domů i jednotlivých bytů je jedinou cestou, jak můžeme jednak zamezit tomu, aby sem tito takzvaní podnikatelé stěhovali další problémové nájemníky, máme tak možnost rozhodovat o tom, koho my si tam případně nastěhujeme sami,“ vysvětluje Tomková.

Radnice teď chystá pravidla, jaké byty, v jakých lokalitách, od koho a za kolik bude vykupovat. „Samospráva nemůže jen hledat na realitních webech a kupovat všechno, co se jí bude líbit nebo zdát výhodné. Ceny musí vycházet ze znaleckého posudku, abychom se vyhnuli případným problémům se zákonem. Zároveň víme, že se naší iniciativy budou snažit využít někteří majitelé v přesvědčení, že nám jinak těžko prodejné byty nabídnou za přemrštěné ceny. To samozřejmě nebudeme akceptovat,“ doplňuje starostka s tím, že výkupem domů se bude zabývat na nejbližším jednání neštěmické zastupitelstvo.

Starostka zatím nechce spekulovat, co s byty udělá. Zda je bude obratem nabízet nájemníkům, nebo je zakonzervuje. „O tom rozhodne zastupitelstvo. Víme, že bytů je obecně nedostatek, ale neumím si představit třeba rodinu s malými dětmi, která by v současné době měla zájem bydlet na sídlišti Mojžíř,“ doplňuje starostka.

Pravidla pro přidělování

Neštěmice mají ze všech ústeckých obvodů největší bytový fond, spravují přes 300 bytů. Pro jejich přidělování mají striktní pravidla, mezi které patří například bezdlužnost vůči městu.

Cestou výkupu se už před několika lety vydali i v dalších severočeským městech, které zasáhly následky bujícího obchodu s chudobou. V Chomutově, kde ve dvou vlnách odkoupili od soukromých vlastníků zhruba dvacítku bytů.

Most investoval do výkupu bytů od roku 2019 kolem 100 milionů korun. Do městského fondu tak od soukromých majitelů přešlo přes devadesát bytových jednotek.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)