Neštěmice začnou vykupovat byty. Chtějí tak bojovat proti obchodu s chudobou
Minimálně devět let se v Ústí nad Labem a jeho obvodech mluví o nutnosti vykupovat zprivatizované byty v problémových lokalitách, aby se zabránilo dalšímu obchodu s chudobou. Radnice druhého největšího obvodu v Neštěmicích teď poprvé dostává možnost ve větším cíleně byty vykupovat. Městské zastupitelstvo na posledním jednání uvolnilo 15 milionů korun z loňského přebytku hospodaření a peníze před pár dny přistály na účtech neštěmické radnice.
Ústí nad Labem v roce 2023 hospodařilo s přebytkem přes 400 milionů korun a zastupitelé v polovině června rozhodli o uvolnění části tohoto salda ve prospěch neštěmické radnice. Konkrétně jde o 15 milionů korun jako investiční dotaci na výkup nemovitostí.
Neštěmická radnice o možnost výkupu domů i jednotlivých bytů dlouhodobě usilovala, neměla na to ale vlastní prostředky. Letos je vůbec poprvé dostala – ze závěrečného účtu města 15 milionů, podobné by to mělo být i v dalších letech.
„Peníze jsou určené na výkup nemovitostí v celém městském obvodě. Nemusí jít jen o Mojžíř, i když ten má logicky prioritu. Situace především v sídlišti Jindřicha Plachty graduje a my chceme i tímto krokem přispět k jejímu zklidnění,“ říká starostka Neštěmic Yveta Tomková (Vaše Ústí).
Následky zpackané privatizace
Podle starostky město doplácí na zpackanou privatizaci bytového fondu z devadesátých let a přelomu tisíciletí. Řada bytů a bytových domů se dostala do rukou spekulantů a obchodníků s chudobou, kteří do krajského města sestěhovávají sociálně slabé z celého Česka.
„Výkup domů i jednotlivých bytů je jedinou cestou, jak můžeme jednak zamezit tomu, aby sem tito takzvaní podnikatelé stěhovali další problémové nájemníky, máme tak možnost rozhodovat o tom, koho my si tam případně nastěhujeme sami,“ vysvětluje Tomková.
Související články
Ústecké baráky na odstřel: Zloději kovů, bílí koně, smrt v sutinách
Ostuda Ústí půjde k zemi. Město si nedělá iluze, demolici nakonec zaplatí ze svého
Baráky, jaké svět neviděl. Ústí zvažuje, že za sto milionů vykoupí balík zanedbaných domů i úplných ruin
Starostka zatím nechce spekulovat, co s byty udělá. Zda je bude obratem nabízet nájemníkům, nebo je zakonzervuje. „O tom rozhodne zastupitelstvo. Víme, že bytů je obecně nedostatek, ale neumím si představit třeba rodinu s malými dětmi, která by v současné době měla zájem bydlet na sídlišti Mojžíř,“ doplňuje starostka.
Pravidla pro přidělování
Neštěmice mají ze všech ústeckých obvodů největší bytový fond, spravují přes 300 bytů. Pro jejich přidělování mají striktní pravidla, mezi které patří například bezdlužnost vůči městu.
Cestou výkupu se už před několika lety vydali i v dalších severočeským městech, které zasáhly následky bujícího obchodu s chudobou. V Chomutově, kde ve dvou vlnách odkoupili od soukromých vlastníků zhruba dvacítku bytů.
Most investoval do výkupu bytů od roku 2019 kolem 100 milionů korun. Do městského fondu tak od soukromých majitelů přešlo přes devadesát bytových jednotek.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
4 komentáře
Na celém problému „obchodování s chudobou“ je nejlépe vidět, jak je stát ČR nefunkční, jak pověstná ryba smrdí od hlavy v tomto případě od Ministerstva práce a sociálních věcí. Úředníci, dnes podle slov odboráře Středuly, nad míru rozezleni nad malým nárůstem svých platů, nevykonávají vůbec žádnou kontrolní činnost.
Celá aktivita v moderně vybavených kancelářích uvelebeného úřednictva, které je štědře odměňováno jazykovými kurzy, wellnessy, poukazy do fitcenter a plaveckých bazénu,…, spočívá v tom, že pomáhají žadatelům vyplňovat formuláře a získávat další a další sociální dávky z peněz daňových polatníků aniž by někdo zvednul pozadí a zjišťoval, zda žadatel např. nepřijel v novém bavoráku, nebo zda daňovými poplatníky štědře dotovaný být má kvalitu částky, požadované na nájemném…
Ne odborář Středula, ale daňoví poplatníci by měli být opravdu hodně rozlobeni, nad úřednickou neschopností a odborářskou drzostí.
Díky městům, že začala konečně něco smysluplného v otázce základního bydlení dělat. Bohužel nemají dost prostředků, protože po levičáku Klausovi nám zůstalo socialistické, centrální přerozdělování daní, kde stát sežere bez většího užitku asi 85% všech vybraných daní a ještě nás, naše děti, naše vnoučata a děti ještě nenarozené zadluží. Další vlády neudělaly vůbec nic, jenom vybírají vyšší daně a daňoví poplatníci za ně dostávají od státu stále méně kvalitní služby, nebo vůbec žádné.
Sever znám velmi dobře. Zaplatit by to měl ten, kdo dovolil, aby se z míst stala getha. Já to pamatuji jako velmi dobré a klidné bydlení. Hlavně bývalý hotel. K tomu bych ještě přidala Mojžíř. Kdo tam nastěhoval vědomě ty li nepřizpůsobivé lidi, kdo hlídal a dopustil ztráty. Co dělalo zastupitelstvo ?
Musíte pietně vzpomenout na „bojovníky proti rasismu“ v kauze Matiční ulice a podobných. Právě tyhle lidské hyeny, programově škodící společnosti (většinou inspirované marxismem nebo jeho odvozeninami), nesou největší část viny na současném stavu.
Mimochodem, asi jsem hloupej, ale nepřehlédl jsem něco?
Přece se snad v uvodu píše, že řada těch domů patří spekulantům a už dnes v nich jejich nájemníci bydlí a to ve velkém počtu. Navíc, sociálně slabí, čili ta věta dále „. zda je bude obratem nabízet nájemníkům, nebo je zakonzervuje. „, resp. „Pro jejich přidělování mají striktní pravidla, mezi které patří například bezdlužnost vůči městu.“ vlastně nemá smysl.
Nebo jsem to pochopil špatně, je tam řada naprosto prázdných činžovních domů a tyto chce radnice a to navíc za odhadní cenu skupovat?