„Nemáme jim co píchnout.“ Praktičtí lékaři na severu Moravy si stěžují na nedostatek vakcín
Část praktických lékařů v Moravskoslezském kraji od března marně čeká na dodávky vakcín proti covidu pro své pacienty. Může za to i otevírání očkovacích center, která spotřebují většinu vakcín, a na praktiky se už nedostane. Především pro pacienty žijící mimo větší města to může znamenat horší dostupnost očkování.
Praktičtí lékaři v Moravskoslezském kraji chtějí očkovat ve svých ordinacích, ve většině případů však nemají čím. Počet vakcín, které mají k dispozici, zdaleka neodpovídá poptávce jejich pacientů. „Zhruba sedmdesát lékařů, kteří chtějí v ordinaci očkovat, nemá žádné dávky očkování. Další čtyři stovky praktiků mají aspoň něco,“ říká Jakub Uher ze Sdružení praktických lékařů.
Na nedostatek vakcín si v rozhovorech pro HlídacíPes.org stěžují i sami lékaři. „Žádné vakcíny nemáme. První dodávku jsme dostali na začátku března, ale od té doby nemáme ani ťuk. V našem okolí jsme v kontaktu s praktiky a nikdo tady nemá vakcíny, takže minimálně za okres Bruntál není nic,“ říká například doktorka Eva Vaňková z Bruntálu.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Na čekací listině v ordinaci mají zhruba tři sta lidí, kteří o očkování mají zájem, ale není pro ně vakcína. „Musíme dnes a denně vysvětlovat pacientům, že bychom je očkovali rádi a že bychom je naočkovali čímkoli, co bychom dostali, ale prostě jim nemáme co píchnout,“ dodává.
Kraj: děláme, co můžeme
O nedostatku vakcín v kraji pro praktické lékaře se mluví už od chvíle, kdy jim bylo umožněno očkovat. „Už nemáme ani dost velkou rezervu na vykrytí některých nedostatečně obsazených očkovacích míst, takže čekáme netrpělivě na další zásilky vakcín, abychom mohli očkovat co nejrychleji. Jediným limitem, proč nyní neočkujeme více, je nedostatek vakcín,“ řekl hejtman Ivo Vondrák v březnu magazínu Patriot.
Situace se ale od té doby příliš nezměnila. Velký zájem praktických lékařů nedostatečné dodávky vakcín nezvládají uspokojit ani na konci dubna. Podle mluvčí kraje Nikoly Birklenové vše záleží na tom, kolik vakcín kraj dostane od státu.
S tím souhlasí i krajský předseda Sdružení praktických lékařů Zdeněk Hromek. „Veškeré problémy s distribucí se odvíjí od množství vakcín které dorazí do republiky. Pokud stát dostane větší množství, vše by se mohlo urychlit,“ říká.
Kraj proto přistoupil k jinému řešení. Vedle vakcíny AstraZeneca, která je určena výhradně do ordinací, praktici dostávají také část dodávek vakcíny Moderna. Pro lékaři má být v budoucnu k dispozici i vakcína Janssen firmy Johnson & Johnson.
Právě poskytnutí i jiných vakcín než AstraZeneky chválí Jakub Uher ze Sdružení praktických lékařů s tím, že tento přístup není v krajích zcela obvyklý. Umožňuje to však aspoň části praktických lékařů zajistit více dávek, než kdyby dostávali jen jeden typ vakcíny.
Očkovací centra jako problém?
Část praktických lékařů, se kterými HlídacíPes.org mluvil, si však na přístup kraje stěžuje. Důvodem je hlavně byrokracie spojená s žádostmi o dodávku vakcín a to, že jim kraj není schopen říct, kdy k nim očkovací látka dorazí.
„Zhruba co dva týdny nám přijde nařízení, že máme vyplnit nějakou tabulku, ve které napíšeme, koho chceme naočkovat. To odešleme a stejně nic nedostaneme,“ stěžuje si lékařka z okolí Frýdku-Místku, která však chtěla zůstat v anonymitě.
Podobnou zkušenost potvrzuje i doktorka Vaňková z Bruntálu: „V této chvíli je to tak, že musíme všechny lidi jmenovitě, včetně rodných čísel, uvést v seznamu s tím, že je chceme očkovat. Je to údajně proto, aby nás brali vůbec v úvahu, že máme zájem o vakcíny, ale ani to nemá žádný reálný dopad.“
Podle krajského předsedy Sdružení praktických lékařů Zdeňka Hromka problémy s dodávkami vakcín pro praktické lékaře způsobuje i razantní zavádění očkovacích center. Těch je nyní v kraji okolo třiceti a tento týden vzniklo další v Břidličné na Bruntálsku.
Sérii textů o boji proti covidu a průběhu očkování v Moravskoslezském kraji podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
12 komentářů
muj skoro soused – 84 roku, prvni davka 12.brezna, na druhou stale ceka, v patek to bude 7 tydnu a druha davka v nedohlednu.
asi cekaj, az umre.
Co tak zavolat do Bruselu na EK? ještě to nezkusil?
Mně je skoro 88 let a první dávka 10.3. druhá 31.3. bez problémů, totéž moje žena v jiných termínech. Dokonce druhou dávku jsem dodostal o deset minut před termínem na který jsem byl objednán. Takže nejspíše lžete.
vsichni vidime oskare, ze podobne jako vetsina trolu, trpis schizou.
pripominas mi alana karlssona ve stoletym starikoj, s tim rozdilem ze nad jeho povidanim jsem se od srdce zasmal.
Dostal jsem první dávku 15. března ke druhé jsem zván 10. června, podobně to mají všichni, o kterých vím.
Optimální doba pro 2. dávku je prý 92 dní po první.
do 16.4. se zde
https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/vakcinace-cr-distribuce
denne zverejnoval pocet obdrzenych vakcin, kde si kazdej moh precist, kolik a jakych vakcin jsme z EU obdrzeli.
od ty doby tam je jenom tenhle text:
„Tento report je dočasně odstraněn z důvodu nekonzistence vstupních dat. Pracujeme na úpravě otevřené datové sady a novém reportu distribuce očkovacích látek v ČR. Děkujeme za pochopení.“
patrne to souvisi s tim, ze asi 2 dny predtim novinari vystourali, ze z jedny 6 davkovy ampule se vytahne 7-8 davek a z 10 davkovy ampule 13-14 davek a ve skladech v ty dobe bylo pres 800tis nevypichanych davek, coz v rozhovoru potvrdil i ministr zdravotnictvi arenberger, ale pritom babis pomaly ockovani svadel na nedostatek vakcin.
vlada svoji neschopnost distribuovat a ockovat vyresila po svym – prestala zverejnovat pocet obdrzenych vakcin, takze nemame prehled, kolik toho lezi na skladech a vlada v cele s babisem se dal muze vymlouvat na to, ze jsme davek dostali malo
Dnes v jedenáct jsem se registroval na očkování. Mám 56 let. Ve tři odpoledne mi přišel druhý pin s výzvou výběru termínu, přičemž první termín tam byl už na zítřek a to do očkovacího centra na Černé louce v Ostravě. Sám jsem byl rychlostí překvapen.
Tak to jste měl štěstí anebo je váš kraj lépe zásoben. Jsem chronický pacient, registrace 29.3. a teprve 24.4. mi příšla sms s výběrem termínu na 27.4 nebo 28.4. takže od 27.4. jsem téměř po měsíci od registrace naočkovaná první dávkou.
Jest to bohužel tak. On to asi bylo jasné hned od začátku, když se ten naprosto stupidní registrační systém navrhoval a rozjížděl. Zdravý rozum by asi říkal, vytáhnout ze seznamu obyvatel v obcích, ty nejstarší, obvolat si je a pozvat, nebo si, pokud nemůžou za nimi přijet sanitkou. A takto pokračovat v ročnících dolů.
Zatímco, vymyslet systém, do kterého se mají občané registrovat jak do forbesu, to fakt stálo za to. A pak to ještě soudruh stát dokonil ,když dynamicky vymýšlel a stále vymýšlí další prioritní skupiny, které se tam přebíhají mezi sebou.
Velice to připomíná klasickou tu scénku Monthy Python, kdy se cestující potápějícího parníku vrhnou do divadelní šatny, navlečou na sebe různé mundůry a pak předhánějí v návrzích kdo z nich má mít přednost při nástupu do záchranných člunů..
Problémem je, že Česko už nemá Státní ústav sér a očkovacích látek a kapacity potřebné na vývoj a výrobu si podřezalo. Ale i kdyby je mělo, spojenci by nám licence k výrobě očkovací látky nedali. Což je problém toho, že ani hrozící těžké důsledky nákazy kovid pro životy a zdraví a pro společenský život a ekonomiku nejsou asi důvodem k tomu, aby se vakcíny vyvinuté s miliardovou veřejnou podporou mohly vyrábět v potřebném množství, vlastníci licencí si je z obchodních důvodů drží pro sebe.
A to sis vycucal z kterýho prstu. V Biologickém centru Akademie Věd se vyvíjejí špičkové vakcíny (např. proti borelióze). Jenže na vývoj vakcíny proti Covidu uvolnil bureš pár ušmudlaných milionů korun. V USA a EU na to šly miliardy dolarů a eur. Když chceme vlastní vakcínu, tak si ji musíme zaplatit. Místo toho platíme burešovy dotační podvody.