Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
V dubnu 2016 přijel přímo na farmu Čapí hnízdo Andreje Babiše podpořit prezident Miloš Zeman. Foto: CNC_Zbyněk Pecák / CNC / Profimedia
,

Nekonečné Čapí hnízdo. Státní zástupce opět prodloužil lhůtu pro vyšetřování

Státní zástupce Jaroslav Šaroch znovu prodloužil lhůtu pro vyšetřování okolností přidělení dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo patřící pod holding Agrofert premiéra Andreje Babiše. Informaci jako první přinesla Česká televize. Kolik času navíc vyšetřovatelé nyní dostali, není známo. Vloni v září ale uplynulo již tříleté výročí od zahájení trestního stíhání Andreje Babiše, počátkem prosince pak rok od chvíle, co odložený případ vrátil nejvyšší státní zástupce k došetření.

V kauze Čapí hnízdo je obviněn premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. „Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Lhůta byla na základě rozhodnutí státního zástupce prodloužena. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací Městské státní zastupitelství,“ uvedla pro Českou televizi mluvčí Kropáčová.

„Přijde mi to nepřiměřeně dlouhé. Působí to zvláštně, chápu, že si zadali nějaké nové analýzy vedlejšího trhu. Ukázalo se, že na Slovensku holding měl také nějaký hotel. Nicméně mi přijde, že i pro premiéra by bylo komfortní, aby se to vyřešilo rychle. Tohle prodlužování nedává smysl, pokud není účel řešit to až po volbách,“ komentoval kauzu Čapí hnído krátce před koncem loňského roku senátor Lukáš Wagenknecht, kdysi Babišův náměstek na ministerstvu financí a dnes jeho hlasitý kritik.

Čapák, nejlepší projekt

Lhůtu prodloužil státní zástupce Jaroslav Šaroch naposledy loni v srpnu, a to do poloviny loňského prosince. Pro připomenutí: obvinění z dotačního podvodu spočívá v tom, že farma Čapí hnízdo (kterou Babiš označil za „nejlepší projekt, co jsem kdy vymyslel“) v roce 2008 čerpala dotaci 50 milionů korun, aniž na to měla nárok.

Program byl určen výhradně pro malý nebo středně velký podnik a farma by jako součást holdingu Agrofert, jíž byla do roku 2007, nárok na dotaci neměla. Proto byla převedena na jiného vlastníka krytého listinnými akciemi na majitele a peníze díky tomu získala.

Když v pátek 13. září 2019 státní zástupce Jaroslav Šaroch trestní stíhání zastavil s tím, že skutek není trestným činem, vzal si spis k prostudování nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a vloni v prosinci nařídil kauzu Čapí hnízdo znovu otevřít.

S farmou a rezortem Čapí hnízdo souvisí i podezření z daňových úniků spojených se zadáváním reklamy a marketingových produktů ze strany českých i německých firem z holdingu Agrofert. Německý finanční úřad na podezření už v roce 2014 oficiálně upozornil české kolegy, v době, kdy ředitelkou Odboru právního a daňového procesu Generálního finančního ředitelství byla dnešní ministryně financí Alena Schillerová, Andrej Babiš byl ministrem financí ve vládě Bohuslava Sobotky.

„Myslím, že se to zahrálo do autu jen u nás, v Česku. Pokud vím, tak v Německu se to nějak dál řeší. Možná to u nás řešit nejde, ale v Německu ano,“ podotýká Wagenknecht.

Žádné nové dotace?

V mezičase do Česka doputovaly jiné závěry vyšetřování: Babišova střetu zájmů politika (vyjednávajícího na evropské úrovni o dotacích pro Česko) a byznysmena (jehož firmy dotace ve velkém čerpají) auditorů Evropské komise.

České úřady a ministerstva nejprve čekaly na to, až do Prahy dorazí oficiální překlad do češtiny, nyní tvrdí, že mají tři měsíce na odpověď.

Podle evropských auditorů je přitom hotovo a závěr je jednoznačný: Babiš musí skončit buď jako politik nebo se zcela zbavit vlivu na své firmy: současné svěřenské fondy jsou de facto jen naoko, vliv na Agrofert má stále Babiš, možností je například převedení holdingu do takzvaného slepého trustu. Babiš si zatím vystačí s tím, že opakuje, že žádný střet zájmů nemá a nic se vracet nebude.

Podle Lukáše Wagenknechta by Agrofert nyní neměl pobírat vůbec žádné dotace, tedy ani ty takzvaně nárokové, zemědělské, na hektar obdělávané půdy.

„Nikde v evropských pravidlech není napsané, že je nějaká dotace nároková a nenároková, je to prostě dotace a tečka. Takže to finanční nařízení ohledně střetu zájmů se má aplikovat na všechny dotace. Do doby, kdy bude Babiš premiérem, by z nového programovacího období neměl brát Agrofert od prvního ledna ani korunu.“

Ale jak dodává, problém je na straně úřadů: „Český stát tu zkonsolidoval s holdingem Agrofert. Máme skutečného majitele holdingu a zároveň premiéra jako nejvyššího představitele výkonné moci – jeden člověk ovládá oboje dvoje. Úřady by v takové situaci měly postupovat v souladu se zákonem, a to nedělají.“

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

35 komentářů

 1. Petr napsal:

  Tak dlouho to budou protahovat až to opět vyšumí do ztracena a Babiš si bude hrabat do kapes dál… Udělat tohle někdo jiný, tak už dávno sedí v kriminále.

  • Vladimir Bayer napsal:

   Bradáčová a P. Zeman nesou plnou odpovědnost.

  • J.Urban napsal:

   Nebylo by lepší,než to trapně „prodlužovat“každých pár měsíců prostě to jednou prodloužit třeba do konce 21. století?On to soudruh Hrabiš za pár let stejně prodá a pak bude tvrdit, že s tím podnikem nemá nic společného.

  • pablo41 napsal:

   Zapomene se jako na Olovo a prodej Mostecké uhelné
   .

 2. Lwo napsal:

  Čí že je to „zástupce“? 🙁

 3. nemec napsal:

  Státní zástupce Šaroch si nebezpečně hraje s právem v  České republice. Stále vítězí lež nad pravdou jako za vlády komunistů.

  • Pokrok napsal:

   Vždyť nám vládne bývalý soudruh a estébák – který jak říká , –
   si móže každého kúpiť .
   Tak proč ne Šarocha, který už dva roky – opravuje několik chyb –
   které by jiný státní zástupce zvládl za 14 dní
   A nebo má strach o sebe a svou rodinu .

   • Sidonius napsal:

    Nechce dopadnout jako Ján Ducký, Mrázek, Kovarčík.

 4. petrph napsal:

  Nedělal bych si marné naděje. Jak se dá snadno dohledat, dostatečné a podrobné podklady k podání žaloby byly k dispozici už koncem roku 2017 viz tehdy publikovaná a fakticky přesná zpráva OLAFu.
  A jestli se ještě počátkem roku 2021 opět odkládá podání žaloby, znamená to že není zájem jí podat. Ovšem je nutné se ptát proč..
  Sice tím může být politický tlak Babiše na st. zastupitelství, ovšem důvod může být i opačný, že totiž ti státní zástupci vědí, že jim tu žalobu na soudech stejně shodí a Babiše osvobodí.. Můžem si vybrat…

 5. Miluse napsal:

  Soudy to prodluzuji a budou prodluzovat,az po 5 letech uz bude tato kauza promlcena-takze Babis nebude uz moci byt za to trestany,a ze soudci berou nehorazne platy.proto to prodluzuji,aby stale take hrabali penize.Nic vicAt skusi zit z 8.000Kc.

  • josef napsal:

   No ale k soudům se to ještě nedostalo… Je možné uvažovat, že ale k soudu se to vůbec nedostane, protože už jednou to st.zástupce Šaroch „zastavil“ pro nedostatek důkazů. Toto šetření se provádí až po (nuceném) vstupu nejvyššího st.zástupce Zemana, který ale byl k této kauze v podstatě mediálně (a i politicky) dotlačen a on následně na Šarocha znovu „uvalil“ povinnost dále šetřit , ale s tím, že je možné, že celá věc bude opět odložena (to by asi ale pár nespokojenců puklo vzteky)… .

  • petrph napsal:

   K promlčení rozhodně nedojde. Neboť do lhůty promlčení se doba trestního stíhání nepočítá. Takže, ode dne dne kdy byl Babiš obviněn už jeho čin nemůže být promlčen.
   To co ale může být použito, je ten důvod který použil prezident Klaus při své super amnestii „vzhledem k enormně dlouhé době soudního řízení. “ Což legitimní je – a mohly byt to vzít do úvahy i vyšší odvolací soudy (i Ústavní soud) – ale u toho není ani určená pevná délka té lhůty, a tedy ani povinnost soudu toto nařídit. Může a nemusí.
   Ale každopádně čím dál se to (už teď ) enormně prodlužuje, tím vic Babišovi stoupá šance, že ho nezavřou vůbec..

 6. Milan napsal:

  A jak to bylo pře minulými volbami. Nebojte pravý útok začne před volbami nyní by to nemělo ten pravý účinek.

  • Tondach napsal:

   Před minulými volbami křičel Babiš, že Sobotka ukradl národu lithium!

   • pablo41 napsal:

    A Mostecké uhelné si nevšimnul.

    • Tondach napsal:

     Té si nevšímá nikdo, protože tu neprodával Sobotka a o toho přece jde!

 7. petr Stárek napsal:

  Banánová republika ,kde si státní zástupce zdůrazňuji nikým nekontrolovatelný ,nikdo nemůže zpochybnit jeho závěry prostě nikdo na ně nemá rozhodne,jak chce.To stejné policajti soudci,když chtějí tito strážci zákona,tak jste vyřízený.Stovky případů dnes a denně a obyčejný člověk zírá.Slovensko náš vzor prosím Boha,aby vyhráli volby ty strany,které provedou čistku u nás .Matovič a Čaputová předvedli ,že to jde.Jediné čeho se obávám,že by nebylo ve věznicích místo pro tuto vládnoucí lidskou spodinu

  • petrph napsal:

   Ale právě že vůbec ne. Na Slovensku jsou, pro dobrou paměť, dnes tam kde my jsme byli koncem roku 2015, kdy státní zastupitelství zahájilo vyšetřování Čapího hnízda – i když v té době vědělo, že za tím stojí Babiš. Takže, se za dalších 5 let můžeme zeptat, jak pokročili Slováci a srovnávat.
   Lze sice argumentovat tím, že na SLovensku nyní ty „sprosté podezřelé“ hned pochytali a dali do vyšetřovací vazby – což ovšem bylo právě jen to mediální show pro veřejnost, taky už je, jak se teď píše, zase potichu pouští ven. Tedy, s vyjímkou chudáka Lučanského , ale s tím se asi Matovič ani Čaputová moc chlubit nemůžou …

 8. Tondach napsal:

  Bylo by to už k smíchu, kdyby to nebyla tragedie justice! Ale Benešová funguje přesně podle zadání, že ano!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Proč nezakročíte Vy, Tondach? Proč nepodáte trestní oznámení na tu Benešovou, když máte povědomí o tom, že zasahuje do otevřeného případu (což je nezákonné)?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Opravený text: Dám Vám, Tondach, ještě jeden tip: Oskar (hanák z Hané) napsal 2.9.2020 (15:11) k Rozhodnutí, které Andreji Babišovi nakonec pomohlo ovládnout Agrofert. Napsal/a Robert Břešťan 2. září 2020:
   To není pohádka, to je fakt. Každý PZO (podnik zahraničního obchodu) měl v zahraničí černé fondy, ke kterým měl přístup především delegát v cizím státě pobývající. Samozřejmě, že StB mělo své fondy pro činnost v zahraničí také ve formě bankovních kont, ke kterým měl přístup jen prověřený pracovník. To obojí stvořilo ty Babišovy „švýcarské spolužáky“; byli prostě dva.
   Protože šlo o fondy „černé“ a v případě StB přísně utajované, zmocnil se jich nejspíš jen ten, kdo měl dispoziční právo k účtu a nebylo moci, která by ho za to mohla obžalovat (snad jen popravit, když se nepodělil).
   Je to sice tak jak píši, … nebylo moci, která by ho za to mohla obžalovat …, ale třeba si s tím poradíte.
   Podobné je to s tím Čapím hnízdem, prokázat úmysl je téměř nemožné, do hlavy nikomu není vidět. Navíc pro soud je tady i náprava věci jako takové – celá dotace, 50 milionů, byla vrácena, nebo poukázána na dobročinnost (nevím přesně a nechce se mně to hledat), což případný soud je povinen vzít v úvahu, jako nápravu. Takže, Šaroch to jednoduché nemá.

   • Tondach napsal:

    Dám vám Oskar (hanák z Hané) taky jeden tip! Starejte se o sebe!

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Kdybyste se Vy Tondach staral jen o sebe, nedával bych Vám tipy. Chtěl jsem Vám vaše úsilí odstranit Babiše z politiky. Zřejmě o to zájem nemáte a jen tak plácáte, aby řeč nestála..

     • Tondach napsal:

      Vaše věta „Chtěl jsem Vám vaše úsilí odstranit Babiše z politiky“ vůbec nedává smysl! Ostatně nic z vašich blábolů nedává smysl!.

     • Oskar (hanák z Hané) napsal:

      Omlouvám, se, vypadlo slovo usnadnit. Tady je doplněný text: Kdybyste se Vy Tondach staral jen o sebe, nedával bych Vám tipy. Chtěl jsem Vám vaše úsilí odstranit Babiše z politiky usnadnit. Zřejmě o to zájem nemáte a jen tak plácáte, aby řeč nestála.
      Už jste ten smysl našel?

   • petrph napsal:

    Víte, s tím závěrem mate pravdu, Šaroch to určitě jednoduchý nemá.
    Těch 50 milionů už skutečně vráceno, ovšem taky platí, že trestná je už příprava či pokus trestného činu.
    Taky si připočtěte že mezitím se párkrát měnily zákony – a v tr.zákoníku je klauzule “ Při pozdějších změnách zákona, který je účinný při dokončení jednání, jímž je čin spáchán, se užije zákona nejmírnějšího.“
    Takže ono bude strašně záležet na výkladu soudce (a to že Babišovi drazí právníci těch argumentů podají kvanta, je jasné).
    A co je nejlepší, těch soudců bude rozhodovat povícero, jak se bude Babiš (a jeho právníci) odvolávat,. každý ten soudce může užít svůj výklad…..
    Takže znovu, Šaroch to určitě jednoduchý mít nebude.

 9. pablo41 napsal:

  Na Čapí hnízdo se stejně časem zapomene jako se povedlo zapomenout na Olovo.

 10. martin napsal:

  podle me to je jen takova hra, kterou ridi zeman (ten na hrade), kterej z toho nakonec vyjde jako vitez.
  tipuju, ze pred prazdninama bude babis obvinenej a nebude to s nim vypadat uplne ruzove. zeman si pozve babise na hrad a pripomene mu, ze sefoj BIS Koudelkovi konci funkcni obdobi a ze kdyz babis navrhne do cela BIS zemanova celoveka, zeman na oplatku zastavi jeho trestni stihani …
  taky je mozny, ze zasahne bozi prozretelnost a vse dopadne uplne jinak. podivejte se jak trump zjihnul (pote co babis sundal z hlavy jeho xiltovku)

  • petrph napsal:

   btw a po říjnových volbách bude potřebovat Babiš Zemana aby ho jmenoval premiérem. Takže odstavenej Koudelka bude jen malou splátkou. Ale na zastaveni trestního stíhání je času ještě dost, Zeman bude ve funkci ještě 2 roky a to se Babišův případ u soudů nedostane ani přes první odvolání..
   Mimochodem, co mne teď napadá jestli dá Zeman na konci hromadnou amnestii jako Klaus, tak se v tom jeden Babiš i ztratí..

 11. virus napsal:

  Co z toho děláte tragedii , za ty peníze se postavila funkční věc , což se nedá napsat o většině dalších kapitalistických dotacích !

  • Tondach napsal:

   To NENÍ argument, že to je funkční věc! Každý hotel, každá restaurace je funkční věc … a bez podvodných dotací!

 12. Jiří napsal:

  Babiš je tvrdý kapitalista , zákon podle mého neporušil , není tak hloupý .
  Proč demoblok , který má v řadách mnoho právníků nepředložil zákonné důkazy k Čapímu hnízdu ? Asi žádné zákonné nemá , proto je prokazování tak zdlouhavé .

 13. Věra napsal:

  Země se propadá do bankrotu a média a další blbci prezentují akorát tak pominutého Flégra, Prymulu, který chrlí úplné bláboly, požadují po lidech stupidní a nic neřešící opatření a sami je nedodržují. Pan Kubek v posledních letech pro lékaře a sestry neudělal prakticky nic a teď se všichni diví, že tu nejsou a nebudou. Protože každý z těch mladých, když tuto organizační hrůzu vidí, tak zvedne kotvy a ti schopní budou za kopečkama. Nám tady zbyde jen ten rozkrádač stébák, který si nahrabe a bude se slušným a pracovitým lidem svým stádem blbů v seniorské kategorii akorát vysmívat. Chudáci mladí, těm nezávidím, to je splácení navždy. A negramotní blbci řeší akorát tak roušky, nejlépe ještě někde venku. Podívejte se také někam jinam do světa, abyste viděli, že ta opatření mohou fungovat i za smysluplných mírnějších podmínek a jde to lépe než u nás!! A k likvidaci země nemusí dojít. Od zdi ke zdi ještě nikdo nic nevyřešil.

  • Tondach napsal:

   Ano, podíváme se do světa. Nikde jinde není premiér v tak ukrutném střetu zájmů, jako u nás! A navíc trestně stíhaný!

Přidávání komentářů není povoleno