V dubnu 2016 přijel přímo na farmu Čapí hnízdo Andreje Babiše podpořit prezident Miloš Zeman. Foto: CNC_Zbyněk Pecák / CNC / Profimedia

Nekonečné Čapí hnízdo. Státní zástupce opět prodloužil lhůtu pro vyšetřování

Napsal/a Robert Břešťan 7. ledna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Státní zástupce Jaroslav Šaroch znovu prodloužil lhůtu pro vyšetřování okolností přidělení dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo patřící pod holding Agrofert premiéra Andreje Babiše. Informaci jako první přinesla Česká televize. Kolik času navíc vyšetřovatelé nyní dostali, není známo. Vloni v září ale uplynulo již tříleté výročí od zahájení trestního stíhání Andreje Babiše, počátkem prosince pak rok od chvíle, co odložený případ vrátil nejvyšší státní zástupce k došetření.

V kauze Čapí hnízdo je obviněn premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. „Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Lhůta byla na základě rozhodnutí státního zástupce prodloužena. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací Městské státní zastupitelství,“ uvedla pro Českou televizi mluvčí Kropáčová.

„Přijde mi to nepřiměřeně dlouhé. Působí to zvláštně, chápu, že si zadali nějaké nové analýzy vedlejšího trhu. Ukázalo se, že na Slovensku holding měl také nějaký hotel. Nicméně mi přijde, že i pro premiéra by bylo komfortní, aby se to vyřešilo rychle. Tohle prodlužování nedává smysl, pokud není účel řešit to až po volbách,“ komentoval kauzu Čapí hnído krátce před koncem loňského roku senátor Lukáš Wagenknecht, kdysi Babišův náměstek na ministerstvu financí a dnes jeho hlasitý kritik.

Čapák, nejlepší projekt

Lhůtu prodloužil státní zástupce Jaroslav Šaroch naposledy loni v srpnu, a to do poloviny loňského prosince. Pro připomenutí: obvinění z dotačního podvodu spočívá v tom, že farma Čapí hnízdo (kterou Babiš označil za „nejlepší projekt, co jsem kdy vymyslel“) v roce 2008 čerpala dotaci 50 milionů korun, aniž na to měla nárok.

Program byl určen výhradně pro malý nebo středně velký podnik a farma by jako součást holdingu Agrofert, jíž byla do roku 2007, nárok na dotaci neměla. Proto byla převedena na jiného vlastníka krytého listinnými akciemi na majitele a peníze díky tomu získala.

Když v pátek 13. září 2019 státní zástupce Jaroslav Šaroch trestní stíhání zastavil s tím, že skutek není trestným činem, vzal si spis k prostudování nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a vloni v prosinci nařídil kauzu Čapí hnízdo znovu otevřít.

S farmou a rezortem Čapí hnízdo souvisí i podezření z daňových úniků spojených se zadáváním reklamy a marketingových produktů ze strany českých i německých firem z holdingu Agrofert. Německý finanční úřad na podezření už v roce 2014 oficiálně upozornil české kolegy, v době, kdy ředitelkou Odboru právního a daňového procesu Generálního finančního ředitelství byla dnešní ministryně financí Alena Schillerová, Andrej Babiš byl ministrem financí ve vládě Bohuslava Sobotky.

„Myslím, že se to zahrálo do autu jen u nás, v Česku. Pokud vím, tak v Německu se to nějak dál řeší. Možná to u nás řešit nejde, ale v Německu ano,“ podotýká Wagenknecht.

Žádné nové dotace?

V mezičase do Česka doputovaly jiné závěry vyšetřování: Babišova střetu zájmů politika (vyjednávajícího na evropské úrovni o dotacích pro Česko) a byznysmena (jehož firmy dotace ve velkém čerpají) auditorů Evropské komise.

České úřady a ministerstva nejprve čekaly na to, až do Prahy dorazí oficiální překlad do češtiny, nyní tvrdí, že mají tři měsíce na odpověď.

Podle evropských auditorů je přitom hotovo a závěr je jednoznačný: Babiš musí skončit buď jako politik nebo se zcela zbavit vlivu na své firmy: současné svěřenské fondy jsou de facto jen naoko, vliv na Agrofert má stále Babiš, možností je například převedení holdingu do takzvaného slepého trustu. Babiš si zatím vystačí s tím, že opakuje, že žádný střet zájmů nemá a nic se vracet nebude.

Podle Lukáše Wagenknechta by Agrofert nyní neměl pobírat vůbec žádné dotace, tedy ani ty takzvaně nárokové, zemědělské, na hektar obdělávané půdy.

„Nikde v evropských pravidlech není napsané, že je nějaká dotace nároková a nenároková, je to prostě dotace a tečka. Takže to finanční nařízení ohledně střetu zájmů se má aplikovat na všechny dotace. Do doby, kdy bude Babiš premiérem, by z nového programovacího období neměl brát Agrofert od prvního ledna ani korunu.“

Ale jak dodává, problém je na straně úřadů: „Český stát tu zkonsolidoval s holdingem Agrofert. Máme skutečného majitele holdingu a zároveň premiéra jako nejvyššího představitele výkonné moci – jeden člověk ovládá oboje dvoje. Úřady by v takové situaci měly postupovat v souladu se zákonem, a to nedělají.“

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)