Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Foto: Profimedia

Nekecat a makat. Co může udělat Babiš a spol. se zásahem Ústavního soudu do voleb

Napsal/a Robert Malecký 4. února 2021
FacebookXPocketE-mail

ANALÝZA. Pokud by v Česku žil ještě aspoň jeden příčetný člověk, který by si obrázek o politické situaci vytvářel podle vyjádření předsedy vlády, po včerejšku by snadno nabyl dojmu, že Andreji Babišovi někdo ukradl volby a vydal by se s kumpány dobýt brněnský Kapitol. Realita je střízlivější, řečeno se skupinou Chinaski: Snad se tolik nestalo, pršelo a pak přestalo. Předseda vlády si vezme dvojnásobnou dávku homeopatik na křivdu, sněmovna a Senát se dají do práce a do první trávy může být posekáno.

Zatímco politická scéna na včerejší rozhodnutí Ústavního soudu, kterým zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů, reagovala prakticky v přímém přenosu, na vyjádření předsedy vlády bylo třeba si počkat. Přišlo odpoledne a titulkově by se dalo shrnout pod slogan: Za všechno tentokrát nemůže Kalousek, ale Rychetský.

Úplně překvapivé to není, o Andreji Babišovi je známo, že jestli něčemu rozumí ještě o něco méně než čemukoli jinému, je to oblast justice. A že soudce nenávidí zhruba stejně jako parlamentarismus. Zde se obě oblasti sešly, pojďme si tedy nejprve Babišovo vyjádření rozebrat co do argumentační kvality a ověření faktů.

Fauly, kam se podíváš

Aby to ale nevypadalo, že je v tom Babiš sám, dáme si rozcvičku na vyjádření šéfa ODS a jednoho z lídrů koalice SPOLU Petra Fialy. Fiala je povoláním politolog, dokonce profesor, i tak je ale schopen dostat se v jednom odstavci zcela mimo realitu:

„Rozhodnutí Ústavního soudu padlo. Důsledek? Musíme upravovat volební zákon pár měsíců před vyhlášenými volbami. Napříč spektrem, je potřeba většina v Poslanecké sněmovně i v Senátu. Horší čas se nedal zvolit. Pro koho to bude výhodné, to se teprve uvidí. U volebního inženýrství často platí, že na tom nevydělá ten, pro koho byly úpravy šité na míru.“

Horší čas se samozřejmě zvolit dal, Ústavní soud mohl taky rozhodnout 2. října. Co je horší, je ona zmínka o výhodnosti. Pro koho to bude výhodné, se neuvidí. To už se celkem přesně ví. Nález Ústavního soudu je jako takový výhodný pro všechny občany ČR, potažmo pro voliče, kteří ve volbách onu masu zastupují. Dále pak pro Ústavu, její principy a podobně. Přepočítáváním výhodnosti na stranické zisky se Petr Fiala usvědčuje z utilitarismu, ne nepodobnému Babišovu vzteku.

Ale byla to skutečně jen rozcvička, abychom se dostali ke skutečným perlám. Zde výpisky z Babišova středečního vyjádření:

„Jsem si vědom, že rozhodnutí soudu musím respektovat a není proti němu žádné obrany. Ale soudu musí být jasné, že v nejtěžším období, kdy celá naše země trpí pandemií, otřásá důvěrou občanů v náš politický systém. Ústavní soud definitivně ztratil všechny zábrany a aktivně se – stejně jako v roce 2009 – snaží ovlivnit politickou situaci v naší zemi, což mu absolutně nepřísluší.“

Popořadě. Přísluší, dokonce absolutně, jak plyne z podstaty zakotvení Ústavního soudu a nemožnosti odvolání, nepočítáme-li Evropský soud pro lidská práva. Z hlediska argumentačních faulů ovšem stojí za pozornost odkaz na pandemii. Jde o klasický argument dovolávající se soucitu, zhruba ve smyslu „ty se se mnou rozvádíš, když mi umírá babička“. V rozvodové praxi běžná věc, která patří do výbavy psychopatů nebo vystresovaných neurasteniků. Jinak jde samozřejmě o ránu pod pás.

„Ukazuje se, že tuto republiku velmi často neřídí volení zástupci lidu, ale ústavní soudci. Klesá význam voleb, roste význam žalob. Přitom takto závažná změna volebního systému, který tu bez problémů funguje roky, má být předmětem široké, důkladné a neuspěchané politické debaty, nikoli výsledkem jedné žaloby a jednoho soudního rozhodnutí.“

Tuto zemi by řídili volení zástupci lidu, kdyby nechal Andrej Babiš zemi řídit zvolené zástupce lidu. ANO má ve vládě deset míst, zvolení zástupci lidu jsou tři, Babiš a ministři Richard Brabec a Klára Dostálová. Zbylí žádnými volbami neprošli, a to má Babiš k dispozici sedmdesátihlavé stádo poslanců.

Důležitější je ovšem odkaz na neuspěchanou politickou debatu. Takto to vypadá, že se žádná nevede, že ve sněmovně neleží žádné návrhy na změnu volebního systému. Vede a leží, ale o tom podrobněji níže.

Tvrzení, že volební systém není třeba měnit, neboť zde bez problémů funguje roky, je zase argumentační faul. Říká se mu apel na tradici a v zásadě falešně říká, že vše zakořeněné v minulosti je dobré či pravdivé.

„Nevěřil jsem, že je v ČR možné zneužít právní systém takovým způsobem, který bortí ústavní systém naší země. Nechápu, že teď, kdy začala volební kampaň a máme 8 měsíců do voleb, někdo mění pravidla celé politické soutěže, se kterou Ústavní soud od roku 2000 neměl problém. Všichni víme, že měnit pravidla v průběhu hry je naprosto nestandardní a neobvyklé. Ještě víc šokující je, že tato stížnost ležela 3 roky na Ústavním soudu a nikdo se jí nevěnoval.“

Tisíckrát můžeme mít výhrady k rychlosti práce Ústavního soudu. Je zde pak ještě nevyřešená otázka, zda prezident Zeman náhodou nevyhlásil volby v tak markantním předstihu právě proto, aby tuto argumentaci umožnil. Dosud byla ve hře pouze spekulace, že tak chtěl nahrát stranám, které budou mít dostatek peněz na dlouhou kampaň, kterou bude třeba vykazovat do nákladů. Osoby a obsazení si dosaďte sami.

Nás ovšem zaujala věta, že se stížnosti na Ústavním soudu nikdo nevěnoval. Není pravdivá, běžela standardní procedura s vyzváním stran k vyjádřením, došlo i na takzvané repliky, tedy vyjádření k těmto vyjádřením. Co lze naopak kritizovat je to, že posledních pár týdnů si o výsledku sporu štěbetali vrabci v Brně na Čáře. Hlavně předseda soudu Pavel Rychetský si se svým rozhovorem pro Echo24 špatně zamkl ústa na zámek. Že prý předpokládal, že rozhovor vyjde až po zveřejnění nálezu, je chabá výmluva.

Když jsme u Pavla Rychetského, další citace Andreje Babiše:

„Je to jasné. Pavel Rychetský evidentně není nestranný ústavní soudce. Opakovaně hodnotí aktivní politiky. Opakovaně mluví o tom, že některé strany by ve sněmovně neměly být. Snaží se aktivně ze své pozice ovlivňovat výsledky voleb. Všichni jsme viděli, že na mě útočí v médiích a ze své pozice neadekvátně vstupuje do veřejného prostoru.“

Tady si pomůžeme ještě výroky, které pro Deník N vypustila ministryně spravedlnosti Marie Benešová:

„Soudci jsou jenom lidi, někteří chtějí opakovat mandát. (…) Co je za tím? Komu se kdo zavázal, kdo komu co slíbil? (…) Samozřejmě žádné důkazy nemám, ale takhle funguje život. A pan Rychetský už se jednou vyjadřoval, takže nevím. Jestli si pomýšlí třeba na prezidenta, nevím.“

Silná káva, oboje.

Role Pavla Rychetského je bezesporu nejslabším článkem obhajoby Ústavního soudu, nebo chcete-li, nejsilnějším argumentem těch, kdo Babišovi sepsali jeho repliku.

Obvinění z korupce z úst ministryně spravedlnosti je buď na vojenský převrat, revoluci, nebo naopak její demisi, záleží samozřejmě na síle argumentů. Zde jsou: „Samozřejmě žádné důkazy nemám, ale takhle funguje život.“ Samozřejmě žádné návrhy pro Marii Benešovou rovněž nemáme, takhle ona funguje celý život.

I kdybychom připustili, že Pavel Rychetský není při svém rozhodování objektivní, je ale pořád jen jedním z patnácti soudců pléna Ústavního soudu a jedním z jedenácti, kteří neuplatnili proti jeho rozhodnutí disent. Takové metodě argumentace se říká unáhlené zobecnění, kdy se vlastnost celku připisuje na základě příliš malého vzorku.

Co bude dál?

I zde si při předpovědi budoucího vývoje pomůžeme argumentačními poklady předsedy vlády. Říka:

„Kandidátky se uzavírají 45 dní před volbami, tedy někdy na konci srpna, a do té doby tu musí být přijat zákon, který by měl definovat volební systém. To opravdu nepovažuji za reálné, i když hnutí ANO udělá vše proto, aby se politická shoda našla.“

Hnutí ANO pro to, aby se politická shoda našla, mohlo dělat leccos minimálně od roku 2019, kdy se Babišova vláda pokusila zatípnout návrhy směřující právě k nápravě pokřiveného volebního systému. Jak ostatně konstatuje Ústavní soud pod bodem 36 svého nálezu:

„I nyní je v Poslanecké sněmovně předložen (kromě řady dalších návrhů se vztahem k volebnímu zákonu) poslanecký návrh zákona, který se dotýká prakticky všech námitek navrhovatelky proti platné právní úpravě techniky volební reprezentace pro volby do Poslanecké sněmovny. Tento návrh byl předložen Poslanecké sněmovně dne 13. 11. 2019 a po nesouhlasném vyjádření vlády byl v září 2020 zařazen na pořad jednání 58. schůze Poslanecké sněmovny jako bod 207 (neprojednáno), opětovně byl zařazen na pořad 62. schůze Poslanecké sněmovny v říjnu 2020 jako bod 213 (dosud neprojednáno) a z pozvánky na 79. schůzi Poslanecké sněmovny se podává, že je opět navrhováno jeho projednání v 1. čtení pod bodem 207.“

Neprojednáno, dosud neprojednáno, zamítnuto. Teď má Babiš a spol. šanci na nápravu. Stačí nekecat a makat.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)