Někdo se pyšní Havlem, já se pyšním Zemanem, říká „nejvěrnější prezidentův přítel“ Zdeněk Zbytek
Zdeněk Zbytek, který stál za opětovanou instalací Miloše Zemana do vysoké politiky, je stále jeho věrným podporovatelem. Společně s prezidentem se účastní i aktuální podnikatelské mise do Ruska. Jak, s čím a s kým bývalý plukovník komunistické armády podniká?
Bývalý člen komunistické strany a velitel tankové divize Československé lidové armády Zdeněk Zbytek (65) je symbolem propojení českého byznysu s Ruskem.
V současné době je ze Zbytka – dle jeho vlastních slov – milionář s vášní pro moldavská vína. Vřelé emoce chová i k Miloši Zemanovi, na jehož přesunu z Vysočiny na prezidentský post měl významný podíl.
Zemana podporuje i v jeho snaze o znovuzvolení. Ve svém hotelu Kilián na Šumavě proto Zbytek vytvořil speciální sběrné místo pro podpisové archy na podporu Zemanovy kandidatury.
„Kolik se sebralo podpisů přímo v hotelu to nevím, ale v celém Jihočeském kraji jsme nasbírali druhý nejvyšší počet podpisů hned po Jihomoravském kraji – přes čtyři tisíce,“ říká Zdeněk Zbytek v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
„Pan Zeman ještě jako důchodce trávil v hotelu se svojí rodinou několikrát čas. Někdo se pyšní panem Havlem, někdo panem Klausem, my se pyšníme panem Zemanem,“ dodává.
Celý rozhovor se Zdeňkem Zbytkem o jeho názorech na Miloše Zemana, o svém angažmá v KSČ
a podnikání v Rusku si budete moci v následujících dnech přečíst na našich stránkách.
Sám Zbytek se považuje za Zemanova přítele; byl to právě on, kdo prezidenta seznámil s bývalým rozvědčíkem KGB Vladimirem Jakuninem, mužem ze sankčního seznamu USA a blízkým spolupracovníkem Vladimira Putina. Zeman je pravidelným účastníkem konferencí na ostrově Rhodos pořádaných právě Jakuninem.
Nyní se Zbytek společně s dalšími zhruba 130 českými podnikateli vypravil na podnikatelskou misi v rámci poslední prezidentovy zahraniční cesty, jež vede právě do Ruska.
Podnikatel Zbytek si od cesty slibuje kromě jiného především podpis klíčové smlouvy pro firmu Brisk, v níž působí jako poradce.
HlídacíPes.org se rozhodl byznys prezidentova dlouholetého přítele zmapovat.
Jak podniká prezidentův přítel, bývalý plukovník ČSLA a bývalý člen KSČ Zdeněk Zbytek
Řád a program
Bývalý plukovník tankové divize Československé lidové armády Zdeněk Zbytek se do podnikání vrhl poté, co byl v roce 1991 propuštěn z armády tehdejším ministrem obrany Lubošem Dobrovským.
„Nikdy jsem neuvažoval, že odejdu z armády, ale situace se změnila: pan Dobrovský mě vyhodil, a tím ze mě udělal milionáře,“ říká dnes Zbytek.
„Zaplaťpánbůh, že mě vyhodil hned v samém začátku. Kdybych tam sloužil dál, tak bych odešel jen s desetitisícovým důchodem. Takže já se na pana Dobrovského vůbec nezlobím, jsem strašně rád,“ doplňuje.
Podle Zbytka mu k následnému úspěchu pomohly právě zkušenosti z armády. „Byla to vynikající státní instituce, která měla svůj pevný řád a program, pravidla hry,“ vzpomíná Zbytek na působení v ČSLA, kde byl v čele tankové divize: „Měl jsem štěstí, že v armádě jsem se toho spoustu naučil, udělal jsem si při tom tři vysoké školy.“
Po odchodu ze služby založil postupně řadu firem, pokoušel se angažovat v privatizaci bývalého vojenského prostoru Ralsko, posléze se ale hlavně soustředil na byznys v Rusku, kde také studoval.
Své podnikatelské aktivity směřuje právě do zemí bývalého Sovětského svazu, například do Moldávie, odkud dováží vína, podle jeho slov jde ročně o víc než milion lahví.
„Ještě před tím, když jsem byl poradcem pana Kulhánka (bývalý šéf Škoda Auto a současný kandidát na prezidenta Vratislav Kulhánek – pozn.red.), jsem tam prodal 40 trolejbusů Škoda,“ popisuje Zbytek počátky svých aktivit v Moldávii. Zbytek se podle Lidových novin podílel také na přípravě výstavní koncepce EXPO 2017 v Kazachstánu.
Související články
Česká diplomacie řeší citlivý problém: pochybné stavby Ruské federace na českém území
Podle bývalého ministra Luboše Dobrovského, který stál za Zbytkovým propuštěním z armády, je ovšem potřeba mít se před jeho aktivitami na pozoru.
„Je to člověk, který využil svých kontaktů se sovětskými plukovníky a generály, kteří po rozpadu Sovětského svazu také odešli do civilu a začali podnikat. Odtud plyne jeho bohatství,“ uvedl v MF Dnes Dobrovský. „Takoví lidé, jako je Zbytek, jsou nebezpeční. Mohou nepříznivě ovlivnit naši závislost na ruském trhu.“
Ruské klima
V současné době jsou pro Zbytka, který řídí konsorcium desítek firem s názvem České energetické technologie, klíčové především dvě firmy – Česká východní a CZ Cars International. „Působím jako obchodní firma, která tady koupí výrobek a prodá ho,“ popisuje firemní strategii Zbytek. Takto například spolupracuje s firmou na výrobu kondenzačních kotlů Thermona.
Do Ruska ale nyní jede mimo jiné jako poradce majitele táborské firmy na výrobu zapalovacích svíček a snímačů Brisk.
„Ročně prodává kolem 20 milionů zapalovacích svíček a za 22 roků jich prodala v Rusku přes půl miliardy,“ říká. „Loni jsme tam otevřeli závod a připravujeme podpis smlouvy pro rozšíření investic, což by mělo být podepsáno 22. listopadu v Moskvě na byznysfóru, a bude tak jako první v Rusku vyrábět snímače.“ Podle Zbytka je právě Brisk podnikatele Mojmíra Čapka na ruském trhu jedna z nejúspěšnějších.
Zbytek zároveň ujišťuje, že na jeho vlastní byznys nemá příklon Miloše Zemana k Rusku žádný vliv: „Já jsem dělal byznys v Rusku ještě, když byl prezidentem Havel. Dokonce víc než dneska. Na můj byznys to nemá vliv. Má to ale vliv na celkové klima, na export země.“
V hledáčku BIS
Kromě byznysové sféry je Zbytkovo jméno skloňováno také v souvislosti se zpravodajskými službami.
Jak upozornil server Aktuálně.cz, jeho jméno se společně se jménem Jana Struže objevilo v tajné části zprávy BIS za rok 2008. Do hledáčku BIS se údajně dostali právě kvůli svým aktivitám na východě a kontaktům s ruskými diplomaty, o nichž tajná služba ví nebo má podezření, že jsou to špioni.
Na to, že řada ruských zpravodajců využívá diplomatické krytí ruského velvyslanectví, ostatně upozorňuje i poslední zveřejněná výroční zpráva BIS.
Právě od Ruské federace si Zbytek donedávna pronajímal dvě historické budovy v pražské Bubenči. V současné době má v pronájmu například reprezentativní vilu po českém prezidentovi Edvardu Benešovi v diplomatické čtvrti v ulici Na Zátorce.
Část budovy pak sám pronajímá dalším subjektům. Na adrese má sídlo 12 firem a sdružení, například nacionalistické hnutí Řád národa.
Jak už dříve HlídacíPes.org upozornil, na využívání diplomatických budov v majetku ČR ke komerčním účelům si stěžoval český Diplomatický servis (příspěvková organizace českého ministerstva zahraničí).
Kolik Zbytek za pronájem luxusní nemovitosti platí, a jakou částku naopak inkasuje za pronájem on sám, sdělit odmítl.
„Nechtějte to po mně. Platím hodně a štve mě to, potřeboval bych, aby mi to snížili,“ reagoval na otázku směřující k částce, kterou Rusku za nájem platí.
Otázka na výši nájemného, které vybírá on sám od svých nájemníků, ho ale rozčílila. „Asi vám položím telefon, to už je nehorázné. Platí cenu obvyklou na Praze 6,“ řekl a ukončil hovor.
Kromě pronájmů v luxusní pražské čtvrti je Zbytek také majitelem dvou hotelů na Šumavě. Patří mu hotel Kilián v Loučovicích, který se stal sběrným místem pro podpisy na podporu Miloše Zemana prezidentem, a také čtyřpatrový hotel Smrčina v Horní Plané.
Ten je však mimo provoz a dva roky je k prodeji, nyní jej realitní kancelář nabízí za 20 milionů korun. Pro Zbytka ovšem nejsou nemovitosti klíčový byznys, tím je lobbing a jeho propracované kontakty směrem na východ.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Což od šmejda, který chtěl rozjezdit Listopad 89 svými tanky není ani tak moc co k divení…
škoda,že nedostal ten rozkaz,
jsi k zblití!
Listopad (1989) je školním příkladem toho, že i dobrá věc může špatně dopadnout, když najednou začne padat.
A co se týká pana plukovníka v.v. ? Ono platí : „padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina“. Navíc se neví kdo je kdo.
Kdo vědět chce a zajímá se, tak ví. Pokud nevíte vy, pak je to proto, že vědět nechcete.
Tak to by komunisti do jednoho viseli. To se nedalo udržet tanky, to nechápete? Byla to historická nutnost, poté co padla podpora z Moskvy, byli komouši v háji.