Kdo si hraje, nezlobí. Komunistický režim v Pekingu chce přesto zkrotit hru pro mobilní telefony, které Číňané propadli. Rodiče v ní vidí drogu ovládající jejich děti. A čínská armáda zas riziko pro bojovou morálku svých vojáků.
Nejúspěšnější hra pro mobily zneklidňuje Čínu. Rodiče se bojí o děti a armáda o rekruty
Čínská hra Honour of Kings od komunikačního a herního giganta Tencent se stala bezkonkurenční jedničkou v oboru. Hra má nyní přes 200 milionů uživatelů a z nich ji každý den hraje přibližně 80 milionů. To z ní činí nejhranější a nejvýdělečnější hru na mobilech. Jenže ne všichni z toho mají radost.
Rodiče čínských teenagerů kvůli hře posílají své potomky do středisek na léčbu internetové závislosti, která často připomínají něco mezi vězením a vojenským výcvikovým táborem. Podobný negativní ohlas vzbudila hra i u armády, která ji považuje za ohrožení fyzického a psychického stavu svých vojáků.
Hra milovaná…
Tencent vydal hru již na konci roku 2015. Teprve letos se o ni ale začala ve velkém zajímat čínská a světová média. Nejprve v květnu, když vyšlo najevo, že Honour of Kings měla v březnu a dubnu nejvyšší zisky ze všech mobilních her na světě. Honour of Kings je velmi podobná jiné počítačové hře League of Legends, kterou Tencent od roku 2015 plně vlastní.
Související články
Když mobil, tak z Číny
V obou hrách se utkávají dva týmy fantasy hrdinů s různým vzhledem a schopnostmi. Obě také fungují na principu free-to-play. Tedy že je možné hrát zcela zadarmo, ale hráči jsou neustále vystavováni možnosti urychlit pomalý postup a odemykání nových aspektů hry tím, že si zaplatí.
Honour of Kings plně využívá obrovského množství užívatelů chytrých telefonů v Číně. Ti totiž často nevlastní stolní počítače, a tak Tencent novou hru zacílil přímo na mobilní zařízení. Jednotlivé bitvy jsou rychlejší, ovládání snazší, design uzpůsobený menším obrazovkám a postavy jsou volnou adaptací na postavy z čínské historie a kultury.
Výsledky a umístění na herním žebříčku je možné najít v profilech jednotlivých hráčů na sociálních sítích. To ještě víc posiluje úspěšnost Honour of Kings. Především děti taky motivuje k hraní snaha nebýt mezi vrstevníky „out“, kdyby populární hru neznaly.
…i nenáviděná
Zato redaktoři stranického deníku People’s Daily určitě Honour of Kings nehrají. Komentář listu hru odsoudil a označil ji za „jed“ nebo „past na život“. Hra podle deníku může i za smrt třináctiletého chlapce, který skočil z okna, když mu otec vynadal za to, že je na hře závislý. People’s Daily tvrdí, že autoři hry zavinili i mrtvici, kterou měl dostat sedmnáctiletý mladík po nepřetržitém 40hodinovém hraní.
Zmíněný článek, ač poměrně bulvárního charakteru, měl za následek propad hodnoty Tencentu na hongkongské burze o 14 miliard dolarů. Společnost raději pohotově přispěchala s omezením herní doby pro mládež. Děti pod 12 let smějí hrát pouze hodinu denně a pubertální mládež mezi 12 a 18 lety může hrát hodiny dvě.
Na internetových bazarech a fórech je ale možné sehnat falešnou občanku v přepočtu za pouhých 50 korun, nebo najít návody na to, jak věkovou bariéru obcházet. Tencent však slibuje, že ve spolupráci s vládou tohle všechno vyřeší.
Související články
Větší než Velká čínská zeď: internetová cenzura, na niž je krátký Facebook i Google
Kauza kolem her Tencentu v Číně dál posiluje už tak dost rozšířené přesvědčení, že mladí Číňané jsou závislí na internetu. Tuto závislost, ať už domnělou či skutečnou, pak rodiče často řeší odesláním potomků do středisek léčby internetové závislosti.
Ta ale často připomínají vojenské výcvikové tábory (dokonce zde bývalí vojáci také často pracují). Ačkoliv tato zařízení existují přinejmenším od roku 2008, kdy čínská vláda závislost na internetu označila za nemoc, největší pozornosti se jim od zahraničního tisku dostalo až letos.
Léčba smrtí
Tyto tábory mají za sebou dlouhou historii úmrtí či kriminality pacientů, ať už během léčby, nebo po ní. V roce 2014 instruktoři z tábora ukopali k smrti devatenáctiletou dívku. V roce 2016 se na policii přihlásila dívka po návratu ze zařízení specializujícího se na léčbu internetové závislosti.
Udala se, že zabila svoji matku. Letos v srpnu pak 18letý pacient zemřel pouhých 48 hodin od příjezdu do léčebny. Podobných příběhů je ale pravděpodobně mnohem více. „Léčebné“ tábory nepodléhají systematické kontrole a některé z nich fungují zcela ilegálně.
Závislosti mladých Číňanů na internetu věnuje pozornost i čínská armáda. Podle armádního deníku mnoho vojáků propadlo zmíněné hře Honour of Kings natolik, že to vážně ohrožuje jejich bojeschopnost.
Noviny tak hru nepřímo označily za bezpečnostní hrozbu. Hraní her taky armáda vedle nedostatku cvičení a přílišné masturbace označila za jednu z příčin výrazného poklesu fyzické kondice mladých čínských mužů a nedostatku kvalitních rekrutů. V Číně totiž neuspěje až 57 % zájemců, kteří do armády chtějí vstoupit.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)