Nejde o patenty, ale o vakcínu pro všechny, apeluje Brusel na farmaceutické firmy
Farmaceutické společnosti vyrábějící vakcínu proti covid-19 by mezi sebou měly sdílet know-how, aby se očkovací látky rychleji dostaly i do chudších zemí. Píše to server Euractiv s odvoláním na zdroj z Evropské komise, podle kterého by k tomu nebyl třeba ani souhlas majitelů patentů očkovacích technologií. Někteří velcí hráči farmabyznysu se spolupráci nebrání.
„Nyní je kromě vývoje vakcín nejvíce zapotřebí razantně navýšit výrobu očkovacích látek,“ řekl redakci Euractiv.com zdroj z Evropské komise. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je podle něj „šířit technologii a know-how těch, kteří vyvinuli vakcíny, prostřednictvím licenčních ujednání“.
Právě Evropská komise koordinuje společný nákup očkovacích látek pro celou EU. Čelí také kritice za to, že jednání s výrobci nezvládla, a členské státy tak nyní musí na vakcínu čekat.
Jak obejít patenty
Očkovací plány v zemích po celé EU narušil spor Unie s britsko-švédskou farmaceutickou společností AstraZeneca kvůli zpožděným dodávkám.
Skupina levicových poslanců Evropského parlamentu již vyzvala k radikálním opatřením, včetně pozastavení patentů, které know-how výrobců vakcín chrání. Kritici však tvrdí, že takový krok by mohl vytvořit nebezpečný precedens.
Text vyšel původně na serveru Euractiv.cz, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
Zdroj z Evropské komise však zdůraznil, že sdílení know-how mezi společnostmi nemusí nutně poškodit práva duševního vlastnictví. „Dobrovolná ujednání o spolupráci, včetně partnerství veřejného a soukromého sektoru, jsou nejlepší zárukou rychlého rozšíření bezpečné a účinné výroby očkovacích látek,“ dodal.
Spolupráci se zatím nebrání ani farmaceutické společnosti. „Sanofi nabízí své výrobní kapacity společnosti Pfizer, Novartis dělá totéž a Bayer bude vyrábět vakcínu CureVac, jakmile bude schválena,“ uvedla v nedávném rozhovoru pro Euractiv Nathalie Mollová, šéfka Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací.
Výjimka pro nejchudší
Zatímco evropské země již očkují, řada chudších států zatím přístup k vakcínám proti covid-19 nemá. Odbourání patentů by mohlo situaci změnit. Bohatší státy se sice takovému kroku brání, pravidla Světové obchodní organizace (WTO) však umožňují šíření technologií a know-how bez souhlasu výrobce již nyní.
„Pravidla WTO jsou dostatečně pružná na to, aby mohla řešit problémy při udělování licencí na technologie a know-how v oblasti očkovacích látek, a to i udělováním povinných licencí bez souhlasu majitele patentu,“ uvedl zdroj z Komise s tím, že k takovému řešení lze sáhnout pouze ve výjimečných případech, jako je právě pandemie. Výjimka se však vztahuje pouze na nejchudší státy, které by se jinak k vakcíně proti covid-19 nedostaly.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků
Konec praní špinavých peněz? Střídání v dohledu nad bankovním sektorem
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Dalo se to čekat, že bruselská věrchuška, při prvních větších potížích navrhne konfiskovat privátní majetky – v tomto případě tedy duševní..
Zajímavé je na tom, to že – jak popsáno, ty firmy by s tím i částečně souhlasily, výměnou za rychlejší schválení jejich vakcín. Ale na bruselské byrokraty si nepřijdou, a stejně si počkají. Levičáci přece kompromisy s kapitalisty nedělají…
Levičáci kompromisy s kapitalisty v principu dělají, viz Čína – komunistický kapitalismus. Ovšem když jedni kapitalisté nedodržují smlouvy, v tomto případě o dodávaném množství produktu, nedělali by kompromisy s nimi ani jiní kapitalisté, kteří by tím byli těmi prvními požkozeni. V případě nedodávek vakcin dokonce na životech.
Vůči třeba Izraeli si Pfizer nedovolil krátit dodávky, protože Židům ty vakciny prodává násobně dráž. Takže, jde opravdu jenom o peníze,životy lidí kapitalisty zajímají jen potud, pokud jsou ochotni jim zaplatit přemrštěné ceny.
Jenomže, i ty opožděné dodávky se v současném právnickém kapitalismu řeší u soudů, a nikoliv konfiskacemi. ani patentů..
Asi jen nejchudší a tudiš nečkování přežijí bez následků MĚ nikdo strašit a vyhrožovat nebude nenechám sebou manipulovat je nutné vypnou televizi nekupovat noviny a je klid !!!!Co nám říká PCR test:
PCR test neříká, jestli jsem nemocný. PCR test neříká, jestli jsem nakažlivý. PCR test neříká, jestli jsem nakažený. PCR test říká jen to, že mám v sobě kousek toho viru, který už může být dávno neživý. To je například důvod, proč jsme se zpočátku divili, že někteří lidé jsou pozitivní dva měsíce i déle – měli v sobě jen zbytek viru, který už dávno nebyl živý. Nebo že jiní měli střídavě pozitivní a negativní výsledky, i když stěry byly dělány stejnou osobou a vyšetřovány ve stejné laboratoři.
Jak na číslech dokládá viroložka paní doktorka Hana Zelená, kdybychom stejně plošně testovali rhinoviry, dá se předpokládat, že z milionu testů bude 100 000 pozitivních a 16 000 mrtvých. (26) Každý rok si můžeme plošným PCR testováním vyrobit novou epidemii, která bude mít za následek další restrikce a velmi pravděpodobně i trvalé nošení roušek.
Jestli vám to ještě není jasné: Čím více testů, tím více pozitivních. Vezmu-li čísla z 27. listopadu: tzv. „aktivních případů“ je 66020, hospitalizovaných je 5079, z toho ale bez příznaků či s lehkými příznaky je 2404. Ti by za normálních okolností (kdyby nešlo o Covid, ale chřipku, rhinovirus či jinou virózu) hospitalizovaní nebyli! Zůstává 2675 opravdu nemocných, vyžadujících lékařskou péči.
Takže „případů“ vyrobených pomocí PCR testu je 66020, opravdu nemocných je 2675. Tedy 4 %. Co udělaly PCR testy dne 27. listopadu? Z 4 % nemocných udělaly 25násobně více „aktivních případů“.
Monopolní vlastnictví know how vývoje a výroby život zachraňujících vakcín ohrožuje životy milionů lidí, kteří zemřou proto, aby se mnopolní vlastníci domohli monopolních zisků a udrželi monolol na výrobu a dodávky. Podle stejné logiky by dlaždič mohl doživotně vybírat licenční polatek za užití chodníku, který vydláždil. Tady ale jde o životy těch, co se nedočkají včas nebo na to nem ají. Ostatně na vývoj těch vakcín dostaly ty monopoly silnou veřejnou podporu a teď si syslí zisky a nechtějí umožnit včasnou levnou a širší výrobu pro chudé země a lidi.
Naopak, podle stejné logiky, , ta skupina profesí, jejichž autoři/producenti mají nárok na licenční odměnu je velice široká, jak praví i autorský zákon „..Předmětem práva autorského je dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora — Doporučuji si to přečíst třeba zde
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-121#cast1,..
Navíc, v těchto případech ta ochrana platí obecně , jenomže v případě vědeckých vynálezů, i tedy léků státy vydávají těm autorům úředně schválené patenty, kterým jim to jejich právo ještě stvrzují..
Ten případ s klempířem je matoucí, i ten klempíř by mohl požadovat pro své dílo ochranu, pokud by to bylo jeho umělecké dílo a záměr. Jenomže, vzhledem k tomu, že pouze a zcela pasivně tam namlátil kladivem jen to co dostal nařízeno od nadřízeného a za to dostal zaplaceno podle pracovní smlouvy, tak to už autorské dílo není, a nemůže si pak vybírat nic..
Jenže v praxi jsou patenty spíše faktorem, který brzdí technologický vývoj. A v některých případech mohou být užity k blokování dostupnosti určitých konkrétních technologií (tzv. patentoví trollové). Nehledě k tomu, že ne vždy je vlastníkem patentu ten, kdo danou věc vymyslel (názorný příklad je formát GIF a s ním související lzw komprese).
A možná ještě jeden příklad: Hlavním problémem záznamu na vypáleném CD či DVD je jeho (ne)trvanlivost. Bylo vymyšleno CD/DVD schopné uchovávat záznam stovky let. Byl na to získán patent. Problém je, že držitelé patentu nikdy nedokázali zajistit výrobu příslušných placiček a k nim kompatibilních čteček / vypalovaček, a než jejich patenty propadly, tak už nastal tak velký posun k patentově nechráněným fleškám a, rovněž patentově nechráněným externím HD, že už to bylo zastaralé a neprodejné.
Jistěže dalším problémem je i skutečnost, že pokud je patent udělen neoprávněně (což se stává poměrně často, je patentový spor tak ekonomicky náročný, že se práva může domoci jen velmi bohatá firma. Např. Microsoft měl nebo má patent na „bublinkové třídění“ dat podle velikosti, které bylo popsáno už antickým matematikem Erathosthénem (tudíž byl patent udělen neoprávněně, protože nelze patentovat věc obecně známou). Ovšem začít produkovat SW s tímto algoritmem by znamenalo mít hezkých pár stovek milionů na mnohaleté souzení se z jednou z nejbohatších firem na světě, takže všichni čekali, až ty patenty propadnou.
Kapitalistům jde jenom o peníze , lidi je nikdy nezajímali !
Ty jo….. Tak už je na stole vyvlastnění majetku. EU je prostě levičácká bašta. Z toho fakt mrazí.
Podle odborníků, jimž nemám důvod nevěřit:
Je možné založit fungující a výkonný zdravotnický systém, založený na ryze tržních (kapitalistických, chcete-li) vztazích.
Je možné založit fungující a výkonný zdravotnický systém, založený na ryzím státním dirigismu (jako „na vojně“), bez ohledu, zda je ideologickým podkladem socialismus, fašismus nebo jiná totalitní ideologie.
Jakmile ovšem začneme prvky těchto dvou systémů míchat, vznikne paskvil s daleko nižší funkcionalitou. A přesně tohle dělá EU a do jisté míry i naše levičácká vláda.
Farmaceutická firma je tu od toho, aby vytvářela zisk pro své majitele, nikoli pro to, aby konala dobré skutky.