Ne dani z robotů! Co zaznělo ve vánočním poselství prezidenta Miloše Zemana v deseti bodech
Napsal/a Robert Malecký 26. prosince 2018
Již tradičně HlídacíPes.org nabízí shrnutí projevu prezidenta republiky. Tentokrát přinášíme redakční výběr z vánočního poselství – prvního v Zemanově druhém funkčním období – pro ty, kteří pro sváteční povinnosti neměli na sledování televize čas, případně nervy.
Nejprve krátká informace technického rázu: projev byl přednesen v češtině ze zámku v Lánech. Prezident se vyvaroval vulgarismů. Nejsilnějším pojmem byli „primitivní hlupáci“.
Jaké hlavní myšlenky vystoupení Miloše Zemana obsahovalo?
- Proč vánoční poselství, a ne novoroční projev? Po silvestrovském veselí by se určitá část obyvatelstva nemohla na projev soustředit.
- Prezident poděkoval téměř 3 milionům svých voličů a slíbil, že bude dál hájit české národní zájmy, třeba v otázce migrace.
- S normálními občany se bude dál rád setkávat tváří v tvář během svých výjezdů do krajů.
- Demokracie nejsou jen práva, ale i povinnosti. Vraťme se k myšlence povinné volební účasti.
- Zaveďme přímou volbu starostů a hejtmanů. Měli by jimi být nejúspěšnější kandidáti z vítězných stran nebo hnutí.
- Zaznělo varování před zpomalením ekonomického růstu. Náš růst brzdí nedostatek pracovních sil. Zdravým lidem, kteří odmítnou nabízenou práci, by měly být odňaty sociální dávky.
- Zaveďme robotizaci. Pod slovem robot vidíme androida nebo monstrum, ale robot je i počítačový program, který snižuje počet úředníků. Ne dani z robotů!
- Prezident podporuje zahraniční mise, zejména v Afghánistánu. Úspěchem Visegrádské skupiny je zastavení debaty o povinných kvótách pro uprchlíky.
- V závěru roku jsme zažili dvě hysterické vlny: demonstrace za demisi vlády a „špionománii“. Demonstrovat za svržení vlády je oprávněné v totalitních režimech. Ve svobodné zemi je to pohrdání vůlí voličů. Ke špionománii: Místo mandelinky bramborové se objevily čínské mobily. Proč by Číňané prováděli v Česku technologickou špionáž, když jejich vlaky jezdí 300 km/h?
- Prezident objevil slovo „lepšolidé“. Komentátoři píší každý den o něčem jiném, přitom pořádně ničemu nerozumí. Tito lidé nám chtějí radit?
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
24 komentářů
Mluvit z hlavy jako Urbánek blahé paměti dovede leckdo, jde o to, kdo ten text napsal. Zeman si ho zřejmě připravil sám, a podle toho vypadal.
Nerozumi, jak konkretni vláda souvisi s vuli volicu? S volebním výsledkem z podzimu 2017 by slo sestavit i nekolik jinych variant. Proc musíme mit zrovna tu nejhorsi moznou?
Když se nad tím zamyslíte, tak žádnou většinovou vládu, která by mohla získat při hlasování důvěru parlamentu se s volebním výsledkem z podzimu 2017 sestavit nedalo. Tedy pokud nebudeme uvažovat neprůchozí pseudonávrhy stran opozice ala „s ANO do vlády ano ale bez Babiše“. Protože – něco takového by šlo i otočit – a používat v jednáních o vládách obecně – a žádná politická strana na takový požadafek, nemůže přistoupit
Povinná volební účast by mnohé zřejmě vyřešila a demokratičnost volebního aktu by byla posílena. Donutit lemply, co jsou lenošni věnovat volebnímu aktu několik chvil a pak žvaní po hospodách cosi o ohrožení demokracie, jít k volbám, není nejen nedemokratické, ale naopak.
Jsou snad méně demokratické ty země jako je Belgie, Francie, Řecko, Lucembursko, čí Austrálie nebo kanton Schafhausen, kde povinná účast ve volbách je dána zákonem, než ČR, kde je, co se týká voleb, totální cochcárna?
Povinná volební účast by mnohé zřejmě vyřešila a demokratičnost volebního aktu by byla posílena. Donutit lemply, co jsou lenošni věnovat volebnímu aktu několik chvil a pak žvaní po hospodách cosi o ohrožení demokracie, jít k volbám, není nejen nedemokratické, ale naopak.
Jsou snad méně demokratické ty země jako je Belgie, Francie, Řecko, Lucembursko, čí Austrálie nebo kanton Schafhausen, kde povinná účast ve volbách je dána zákonem, než ČR, kde je, co se týká voleb, totální cochcárna?
A daň z robotů? Ne, jen do té doby, než začne stoupat nezaměstnanost v důsledku nahrazování lidí roboty. Potom ovšem daň ve výši nevyplacených mezd a platů. Ale to „je ještě daleko, i když už na cestě“.
Jestli bych si dovolil dvě poznámky.
1) Bylo by spíše špatným projevem demokracie, nahnat ty lemply, co jsou lenošni.. povinně k volbám, protože toto by je vůbec nedonutilo aby pečlivě a hluboce přemýšleli, koho a proč volit. Ti by se spíše stali lacinou kořistí populistické propagandy, která by jim v ideologické zkratce vysvětlila, koho volit, když už těch namáhavých stovek kroků z hospody do nejbližší volební místnosti udělají.. Aby tam – z haldy pro ně neznámých zkratek a názvů /o programech ani nemluvě/ politických subjektů, vybrali ten jeden správný, který si z předešlé mediální propagandy pamatují. I v tom je právě ten rozdíl, oproti zmíněným západním státům s vyšším stupněm demokracie – že ti osobně aktivnější občané ten dlouhodobý přehled koho a proč volit nebo nevolit, tam zkrátka už mají
2) Ohledně té daně z robotů. Ono by to chtělo trochu hlubší ekonomické analýzy. Protože ani ti roboti nejsou levní – a vyplatí se podnikatelům oproti zaměstnancům právě a jen při poměrně dlouhé a masivní produkci, nutně spojené i s jejím realizovaným prodejem- jenže celou tu jejich velkou cenu musí podnikatel zaplatit hned na začátku (resp. na úvěr, což může být ještě horší. Na rozdíl od dělňasů, které může „zalevno “ vyhodit a přestat platit velice rychle.
Tudíž z tohoto pohledu, přihodit na roboty nějakou poměrně vysokou daň, bude znamenat jediné, že od nás podnikatelé brzo odejdou úplně.. Fabriku s roboty si můžou za mnohem lepším podmínek postavit třeba v Číně :)))
Ovšem to, že když dělňasy podnikatel vyhodí a nahradí je roboty, tak kdo bude ty výrobky robotů kupovat, když dělňasi budou bez příjmu a tedy bez peněz, aby si ty výrobky mohli koupit. To platí i v Číně. Bez kupní síly není odbyt, bez odbytu není proč vyrábět, skladování zisk nenese a nevytváří zdroje pro další vyrábění a případný rozvoj..
Ale jistě, od toho taky je globální ekonomika, že podnikatelský trust v jedné zemi levně vyrábí, zatímco do druhé, kde nají lidé dost peněz, tu produkci exportuje a prodává.:)))
Na tom přece jela i ta česká ekonomika dost dlouho, že část podniků (nav´íc obvykle se zahraničmími vlastníky) exportovala svou produkci ven , kdežto zbytek co byl závislý na domáci poptávce, na tom byl bídně…
Tak dejte na sklo projev a pak se o něm bavme takhle, vy už tepete ani já nevím co, byl jsem na výšlapu. Sem s tím do placu, ať se to dá rozcupovat.
Zítra uvidíme tutéž podívanou, která se opakuje každého roku a pokaždé znovu vzrušuje: Zítra je den každoročních voleb Dobrodince. Zítra podáme znovu Dobrodinci klíče od neochvějné skály našeho štěstí.
Toť se ví, že se to nepodobá nepořádným, neorganisovaným volbám starých lidí, kdy – je to směšné o tom mluvit – nebyl ani předem znám výsledek voleb. Stavět stát na naprosto nevypočtených náhodách, naslepo, – co může být nesmyslnějšího? A přece,jak vidět, bylo třeba staletí, aby se to pochopilo.
Není třeba zajisté říkat, že u nás ani tu, jako v ničem jiném, není místa pro nějaké náhody, žádné náhody ani nemohou být, protože jsme jediný organismus o milionech buněk, protože jsme – podle slov „evangelia“ starých – jediná-církev. Protože dějiny Jediného Státu neznají jediného případu, že by se byl v ten slavnostní den jediný hlas osmělil přerušit velebné unisono…
Jevgenij Zamjatin – MY
Geniální kniha, končící šťastnou popravou a zoufalou radostí. Dokonalý svět, kde se nedá žít.
Překvapivě se nepustil do veřejnoprávních médií.
Trochu přitlumil plyn pod kotlíkem s ohřívanou žábou, aby náhodou z vody nevyskočila.
Žádné nebezpečí nehrozí, mandelinka byla přece také výmysl.
Takže, v klidu čekejme a nechme se vést tím nejlepším z nejlepších, co dokáže úplně všechno. Přeji hezký nový rok 2019 i do redakce H.P.
Děkujeme, nápodobně.
Alkoholik a agent nám nemá co povídat a poučovat.
Hnusnej, zlej a samolibej děděk kterej dělá jen ostudu .
A vlastně je to už jedno demokracie tu žádná není vladnou jenom mafiáni babiš a spol.
Od tetka já pro stát nehnu ani prstem,pracovat budu jen brigádně a na melouchách.
Ty pitomej státe já živým sebe ne tebe!!!!
Tak povinná volební účast nic nevyřeší, jelikož ikdyby dotyčný nakrásno přišel, tak, jelikož jsou jako každému doručeny lístky, tak mu primárně nejsou také vnucovány, čli on jen dostane volební obálku, kterou již jen ze zlosti, že někam musil „povinně“ jít, hodí třeba ne do urny, to opravdu není povinnost, ale třeba do připravených pytlů na nepopužité volební lístky a nic se tím nedosahne. A nebo si nevezme s sebou OP a zase nebude připuštěn k volbám, nicméně u voleb byl a povinnost splnil a povinnost nosit op neexistuje, takže opět nic. A dále ikdyby nepřišel, řekne, že byl mimo republiku či jinde, jelikož žádná povinnnost přebývat na území ČR neexistuje, ani kdyby bylo zřízeno stanné právo, takže návrh k ničemu.
Ano, všichni mají všechna nejrůznější práva, a že existuje cosi, jako povinnosti, byť třeba nepsané, nato každý rád zapomene.Ale i při vzniku demokracie ve starém Řecku vznikly těm, kdo byli svobodnými řeckými občany jakési povinnosti, třeba bránit vlast – město, nebo účastnit se správy věcí veřejných, to dnes jakoby nebylo? Ale ono to platí pořád, bez toho není, demokracie, zůstanou jen svobody bez břehů, které nebrání lidem navzájem se na potkání třeba zabíjet …
Vaše námitka „miztli“ postrádá smysl.
Na Ukrajině se volič musí na volební lístek podepsat !!
V životě lidském se podaří vygenerovat spousta hloupostí, jedna z nich je také něco druhému přikazovat, pokud je jeho svobodou se rozhodovat, co bude činit. Případně za to rozhodnutí nést zodpovědnost. Co se týká povinné volební účasti, je to hloupost tuplem a je jedno, že to organizuje hlava „pomazaná“, nebo, že tato hloupost se úspěšně zabydlela kdekoliv jinde ve světě. Výsledek bude vždy diskutabilní již pro svou podstatu věci. Pokud něco takového propaguje M. Zeman, je zapotřebí zvýšené obezřetnosti vždy. Ámen!
Jste na omylu, protože člověk je tvor, jehož evoluce probíhala ve skupinách, tedy zoologicky řečeno tvor stádový, musí nutně jeho svoboda se rozhodovat co bude činit, vždy svým způsobem záviset na tom, k čemu se rozhodnou a co budou činit ostatní jedinci v tlupě, stádu, skupině, národě, nebo jako občané státu. Vaše trapně hloupé názory na osobní svobodu jednotlivce by se velmi rychle změnily o 180 stupňů, kdybyste se ocitl v situaci, kterou byste vlastními silami (a rozhodnutími) neuměl, nebo z principu nemohl, jako jednotlivec řešit. Zkuste se člověče zamyslet nad tím proč jste tady (a co tu vlastně pohledáváte), než zase budete plácat takové kraviny, jako plácáte ve Vašem komentáři.
Oskare z Hané?, člověče já si vzpomínám, že v nedávném čase byly Vaše komentáře celkem zajímavé, někdy dráždivé (provokující), ale ve své podstatě slušně laděné. Pozoruji, že poslední dobou jste se nějak přetvořil v diskutéra nepříjemného, místy zlého, až to zavání primitivizmem někoho jiného. Co je? Potkala Vás vážná nemoc, či co se děje? Přece nesouhlas s názorem někoho jiného se dá vyjádřit i jinak, než urážkami, že? To z opatrnosti je dobrá věc, neboť sebejistota o své pravdě nedokazuje, že to tak doopravdy je. Z definice je přece zřejmé, že diskuze je výměnou a tříbením názorů obecně a z toho pramení, že diskutující nebere svůj názor jako svatou věc, to by rozporovalo jeho účast v diskuzi, nemyslíte? Takže podumejte a nastavte lidem svou milejší tvář, jste z Moravy, tady se snažíme být mírumilovní občané.
Pokud Vás uráží, že jsem použil kombinaci slov – člověk je tvor stádový atd. jde čistě o technikálii a jistou nechuť použít otřepaný termín – člověk je tvor společenský, žijící v kolektivu, společnosti ostatních lid nebo podobné . Omlouvám se.
Šlo mně o to, co kdysi řekl vyznavač komunistických idejí, Karl Marx, že totiž, „svoboda je poznaná nutnost“ a také jsem chtěl zdůraznit, že „svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.“ (John Stuart Mill britský filozof a politický ekonom 1806 – 1873); nic jiného, žádné zhrubnutí.
Poznámka . Navíc jsem přesvědčen, že jsou-li občanská práva, měly by být i občanské povinnosti, zvláště povinnost ta práva realizovat.
To je sice hezké a pravdivé, jenže to co popisujete meposkytují lidem zvolení politici, leč obvykle státní správa dle předpisů, které by se zase pořád měnit nemusely..
A když se podíváte na „výkony“ našich politiků, tak zjistíte že právě bez nich by se občané dlouhodobě obešli. Je to krutý paradox i v tom, že to málo co v téhle republice funguje, okopírovali už dávno z instrukcí EU. Bez nich by to tu vypadalo mnohem hůř..
Naši vládu řídí trestně stíhaný člověk, který je zároveň v obrovském střetu zájmu a je dost pravděpodobné, že kvůli tomu přijdeme o dotace.
Pokud takovou vládu chválí president, tak je, de facto, za tento stav spoluzodpovědný. Historie toto období jistě zařadí mezi novodobou dobu temna, doprovázenou z části i vlastizradou ……
No a vzhledem k tomu že ten člověk taky dostal nejvíc hlasů od voličů, tak je nasnadě otázka koho jiného by taky měl prezident tím premiérem jmenovat? Když ne takového člověka, dle výsledků voleb,
tak pak se na ty výsledky voleb nemusí dívat vůbec a jako premiéra si jmenovat rovnou nějakého svého kámoše :)))