Čínský prezident Si Ťin - pching ma návštěvě v Praze v březnu 2016. Foto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Násilí jako hlavní pracovní metoda čínských komunistů: „Z nepřátel bude tryskat krev.“

Napsal/a Sinopsis 14. července 2021
FacebookXPocketE-mail

Komunistická strana Číny při příležitosti oslav stých narozenin zveřejnila nejnovější statistiky svého vlastního členstva. Ukázalo se, že do svých řad v posledních letech nabírá víc členů než kdy dříve. Snaží se tím omladit a zkvalitnit svou stárnoucí členskou základnu. Na své podstatě ale jinak nic nemění. 

Nedlouho po českých komunistech oslavila sto let scvé existence Čínská komunistická strana; založena byla 1. července 1921. Součástí oslav bylo mimo jiné shromáždění čítající na sedmdesát tisíc lidí, kteří si přišli na náměstí Nebeského klidu v Pekingu vyslechnout asi hodinový projev prezidenta a předsedy Si Ťin-pchinga.

Řeč byla typicky plná superlativů a ód na úspěchy strany, zahraniční komentátory však zaujal především svým poměrně ostrým tónem. I přes veškeré úspěchy, kterých Čína a komunistická strana za více než čtyřicet let od zahájení reforem a otevření se světu dosáhly, byl projev založen na bojovné, avšak současně vzdorovitě defenzivní rétorice postavené na zdůrazňování minulých křivd a deklaraci síly a jednoty tváří v tvář „nepřátelským silám“.

Někteří komentátoři tak hovoří o „sto letech křivdy“ nebo přímo o „politice křivdy“.  

Staré známé „vylévání hořkosti“

Legitimita strany byla v době kolem založení ČLR vystavěna z velké části na spravedlivém „rozhořčení lidu“ vůči těm, kteří jej utlačovali, tedy domácí buržoazii a feudálům i cizím imperialistům.

V dobové propagandě byla tato zášť vyjádřena prostřednictvím ritualizovaného „vylévání hořkosti“, kde utlačovaní ve veřejných procesech obžalovávali své utlačovatele. Kolektivní pocit křivdy se tak stal základem čínského komunistického režimu a jeho státnosti.

Kořeny této kolektivní křivdy, která komunistické straně slouží jako mocná ideologická zbraň k burcování nacionalistického sentimentu, sahají až do poloviny 19. století, kdy se západní mocnosti, Rusko i Japonsko pokoušely o alespoň částečné podrobení v té době upadajícího mandžuského impéria.

Po svém založení v roce 1921 a znovu po založení Čínské lidové republiky v roce 1949 komunistická strana neustále hledala cestu k posílení Číny, aby se dokázala hospodářsky i politicky prosadit na globální scéně a byla schopná obstát v konkurenci světových velmocí.

To se díky bezprecedentnímu ekonomickému boomu na prahu 21. století skutečně podařilo. I přesto však současná strana (alespoň soudě podle Si Ťin-pchingova projevu) staví na populismu vycházejícím z oné „staleté křivdy“.

Velká ocelová zeď 

Zahraniční komentátory v Si Ťin-pchingově projevu zaujaly především „krvavé“ citáty zdůrazňující čínskou jednotu a sílu, které mezi shromážděným davem vyvolaly obzvlášť velký ohlas. Například tento:

„Čínský lid se rozhodně nenechá cizími mocnostmi šikanovat, utlačovat a zotročovat. Kdo by takovou bláhovost zamýšlel, ten si rozbije hlavu o ocelovou Velkou čínskou zeď tvořenou masem a krví miliardy a čtyř set milionů Číňanů, až z něj bude tryskat krev.“

Prezident Si se zároveň ohradil proti „svatouškovskému kázání z úst těch, kteří si myslí, že nás mohou poučovat,“ čímž naráží zejména na kritiku ze strany Západu, jmenovitě Spojených států, Kanady a Austrálie, jakož i některých evropských států s koloniální minulostí.

Podobné emoce nyní rezonují u velké části „vlastenecky“ naladěného obyvatelstva Číny; Si Ťin-pching tak využívá obrazy minulých křivd a současného ohrožení k posílení vlastní vedoucí pozice a prosazování svých politických cílů a projektů. 

Dnes komunistická strana drží na domácí půdě kontrolu v rukou pevněji než kdy dříve a je více než kdy dříve odhodlaná vnutit svoji cenzuru celému světu.“

Strana s 95 miliony členů

Den před výročím, 30. června, byly zveřejněny pravidelné statistiky týkající se členské základny komunistické strany. Oproti minulým letům narostl od konce roku 2019 rekordně počet členů o 3,5 %, zatímco v minulých letech vykazovala růst jen okolo 1 % ročně. Nyní má strana přes 95 milionů členů.

Tento nárůst s největší pravděpodobností přímo souvisí s oslavami stého výročí založení, jemuž předcházelo několik měsíců intenzivní propagandy. Díky tomu nejen stoupl zájem o členství, ale také byla nejspíš větší vůle nové členy přijímat.

Narozdíl od zkušeností s komunistickou stranou v českém prostředí, kde bylo členství v partaji prakticky nevyhnutelné pro každého, kdo chtěl překročit kádrový strop, si čínská komunistická strana drží spíše elitní členskou základnu a pro běžné Číňany je to obvykle čest, když jsou, často po mnoha letech čekatelství, do strany přijati.

Tomu odpovídají i některá statistická data – nyní má například 52 % členů alespoň bakalářský titul (v běžné populaci takového vzdělání dosáhne jen 15 % obyvatel ČLR). Je zde tedy zjevná snaha udržet stranu jako elitní organizaci a nenavyšovat ani tak kvantitu, jako spíše kvalitu členstva. 

Zároveň se poněkud vyrovnává genderové složení členstva (ženy nyní představují 28,8 %), stejně jako etnické složení – příslušníci národnostních menšin tvoří, alespoň podle letošní oficiální statistiky, 7,5 % straníků, což se již blíží jejich procentuálnímu zastoupení v celkové populaci ČLR (zhruba 8 %).

Jistý problém ovšem stále představuje věkové složení: největší podíl, téměř 27 milionů členů (necelých 30 %), tvoří lidé nad 61 let, věková skupina do třiceti let v současnosti čítá jen 12,5 milionu lidí (asi 13 %). Přesto tvoří druhou nejpočetnější věkovou skupinu v rámci strany, což naznačuje stoupající zájem o členství u mladé generace.

Naopak relativně slabé je zastoupení členů ve věkových skupinách mezi 40 a 55 lety, což je generace, kterou formovalo období po kulturní revoluci, kdy víra v ideál komunismu na čas opadla. Vzhledem ke zmíněnému věkovému složení je tudíž 19,1 milionu straníků (tj. 20 %) již v důchodu. Jen pro zajímavost, dělníků statistiky uvádějí pouhých 6,5 milionu a rolníků, pastevců a rybářů celkem 25,8 milionů.

Statistiky také ukazují, že strana zaznamenala poměrně významný nárůst počtu členů právě za vlády Si Ťin-pchinga. Od jeho nástupu v roce 2012 přibylo téměř 20 milionů nových členů. Od konce roku 2019, zejména za poslední půlrok, také strana zaznamenala neobvykle vysoký počet podaných přihlášek i nových čekatelů na členství. Mezi čekateli je navíc poměrně velký podíl příslušníků národnostních menšin (9,5 %) a mladých lidí do 35 let (80,7 %) – téměř 40 % tvoří studenti.

Století lidských tragédií 

V souladu s duchem Si Ťin-pchingova slavnostního projevu strana oslavila sté narozeniny ve velkém stylu a statistiky zdánlivě potvrzují neutuchající podporu „lidových mas“, které v elitní straně ve skutečnosti reprezentuje spíše vzdělaná vyšší střední třída a nacionalistickou propagandou ovlivněná mladá generace.

Jak upozornil James Palmer z Foreign Policy: „Okolní svět na Komunistickou stranu Číny nahlíží jako na anachronismus, přežitek, který, jak tvrdili optimisté, se nevyhnutelně rozpadne pod tlakem modernizace a globalizace.“

Ještě kolem roku 2010 se takové předpovědi mohly jevit jako reálné vzhledem k některým společenským náladám podpořeným rozbujelou korupcí a vzkvétajícím aktivismem na internetu a sociálních sítích, které tou dobou ještě zdaleka nebyly plně pod kontrolou. Palmer však shrnuje: „Dnes komunistická strana drží na domácí půdě kontrolu v rukou pevněji než kdy dříve a je více než kdy dříve odhodlaná vnutit svoji cenzuru celému světu.“

Podle čínských stranických Global Times strana za sto let své existence „překonala rozličné potíže a výzvy“ a dosáhla „pozoruhodných výsledků v budování státu a kolosální transformaci Číny ze zemědělské venkovské společnosti v urbanizovanou industriální a postindustriální velmoc.“

Právě to jí nyní dodává dostatečné sebevědomí, aby – slovy české sinoložky, profesorky Olgy Lomové – coby „reinkarnace Kominterny“ prosazovala „nový světový řád“ konkurující „západní buržoazní demokracii“, jež se podle řady příznivců čínského režimu, které Global Times a další stranická propagandistická média s pýchou citují, nachází v krizi. 

Jubilující strana má však za sebou vedle nesporných úspěchů také celou sérii celonárodních i individuálních lidských tragédií, od ekonomické devastace po Velkém skoku a Kulturní revoluci až po statisticky doložené desítky milionů mrtvých, z nichž mnozí padli jako oddaní členové strany za oběť periodickým masovým čistkám ve vlastních řadách.

Tato smutná bilance přitom zdaleka není jen otázkou „minulých přehmatů“. V současné době čelí vedení strany mimo jiné obviněním ze zločinů proti lidskosti nebo přímo genocidy vůči místnímu obyvatelstvu v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Násilí, které stranu provází od jejího vzniku, zůstává i po stu letech jednou z jejích hlavních pracovních metod.

 

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)