Co je nám vlastně do prezidentovy biochemie? Nic. Jen ať kandiduje
GLOSA. Panuje jakési sdílené přesvědčení, že existuje zájem, nebo dokonce nárok vědět, jak je na tom zdravotně prezident republiky. Případně jak je na tom zdravotně prezident republiky pretendující stát se znovu prezidentem republiky.
Tento názor nesdílím. Především neexistuje žádná zákonná opora, která by umožňovala podrobné zkoumání prezidentova stavu.
Nikde se nepraví, že nesmí kandidovat člověk, který je nemocný, nemocnější nebo člověk, kterému by dejme tomu zbývaly tři měsíce života, ať už by se taková prognóza opírala o cokoli.
Pokud by takový zájem veřejnosti existoval, jistě by ho zákonodárce do zákona vpravil. My zároveň víme, že kdyby ho to vůbec napadlo, byla by to zjevná diskriminace. To na okraj.
Cena za demokracii
Z roviny zákonné se tedy ocitáme spíše v rovině etické. Sám by takový člověk měl odstoupit ještě před volbou, myslíme si. Proč?
Ptali jsme se mimochodem ostatních kandidátů po jejich podrobné dokumentaci? Známe stav Topolánkovy prostaty, Horáčkovy slinivky nebo Drahošova tlustého střeva? A zajímá nás vůbec?
Nebo jinak. Existují choroby, které dokážou kandidáta zabít rychle, aniž by to na něm bylo fyzicky vidět? Někteří kandidáti se před volbami rentgenují, jíní to odmítají. Fajn mediální hra, nic víc.
Proti našemu „právu“ vědět stojí právo kohokoli ve věku 40+ kandidovat. Musíme chtě nechtě poměřovat, udělat si jakýsi prezidentský volební test proporcionality.
Související články
Epochální výlet pana Hlavatého ze senátu do sněmovny a zpátky, kdo přinese na Hrad tlačenku a politologie jako řemen
Naše právo je nepsané, kandidátovo psané. To je vážný rozdíl.
Pak jsou tu vedlejší úvahy: jeho rozhodnutí kandidovat a případně brzy zemřít bude stát veřejné peníze. Jistě. Něco o tom ví (v trochu jiné analogii) třeba exsenátor a nově zvolený poslanec Jiří Hlavatý. Je to cena za demokracii, uspořádat si volby.
Právo zemřít ve funkci
A pak je tu rovina politická, historická. Možná na to ve svatém boji proti lumpárnám, co Zeman bezpochyby na Hradě napáchal, zapomínáme – je to všechno jenom politika a motivy politiků jsou čistě politické.
Je pro prezidenta (kteréhokoli, nejen Zemana) důležité případně zemřít ve funkci? Má na to právo. Pokud ho lidé do funkce zvolí.
Je to vlastně stejný argument jako ten, že má být Zeman poražen ve volbách.
Historie se nebude ptát, kolik stály náhradní prezidentské volby. Bude v ní však psáno, že Zeman obhájil svůj styl politiky i přes to nebo ono. Nebo naopak to, že dostal napráskáno.
Ať kandiduje. Do jeho biochemie nám nic není.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
14 komentářů
pretendující stát
Hluboký omyl. Vrchní velitel vojenských sil demokratického státu a prezident republiky má z Ústavy natolik velké pravomoce, ohrožující v případě zneužití nebo neschopnosti tyto funkce vykonávat bezpečnost státu, že vědomí o zdravotní způsobilosti kandidáta je samozřejmou otázkou veřejného zájmu. Argumentace psaným právem je v tomto případě zcela chybná. Zákonodárce přece neupravuje podmínky, za kterých lze políbit partnera s rýmou, přestože v podobně přehnaném pozitivistickém pojetí by bylo možné uvažovat o úmyslném roznášení nakažlivé choroby. Proto máme, například, kategorii slušnosti. John Rawls – Spravedlnost je slušnost. A ne paragrafy – dodávám já.
I kdyby vaše poznámka byla pravdivá tak proč se neustále mluví jenom o Zemanovi? To ostatní kandidáti mohou být třeba i duševně choří ale hlavně když kandidují proti Zemanovi ?
Blahoslavení chudí duchen, neboť jejich je království nebezské.
Dobrý den,
pan Zeman si nezaslouží pojmenování „president“, ať si dělá co chce sám, ale ať neškodí naší zemi. Už toho špatného napáchal hodně a volit jej může jen jemu podobný člověk. To je člověk sebestředný, neschopný posoudit své jednání. Patří na Vysočinu do hospody mezi své, tam je mu dobře a také na to stačí nejen svým duševním zdravím.
hospodu na Vysočině mu už zrušili….
Já s tím nemůžu souhlasit. Na otázku proč se zajímat o zdraví prezidentských kandidátů, je stejná odpověď jako na otázku, proč se prezidentské volby nekonají každoročně.
Prezidentský kandidát či nekandidát, jde jen o člověka. Ovšem čeho je mnoho, toho je příliš a požadavek – hrabat se veřejně v něčí zdravotní dokumentace, je příliš. Je to zrůdnost těch, co nechápou, že jejich svoboda skutečně končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného.
Obavam se, ze se autor tohoto komentare myli. Je zcela normalni, ze zamestnavatel ma jiste kvalifikacni naroky na zajemce o konkretni pracovni pozici. Muze jit o dosazene vzdelani, predchozi profesni zkusenost, minimalni nebo maximalni vek, ci dobry zdravotni stav. Kazdemu, kdo oznaci tyto podminky za diskriminacni, doporucuji si predstavit aerolinky, ktere k podobnym kriteriim nebudou prihlizet pri vyberu svych pilotu. Ja bych s takovymi neletal.
U prezidenta jsme zamestnavateli my, obcane. Je zcela legitimni zadat lekarske dobrozdani u kandidata na tuto pozici, protoze jde o funkci s kritickym vyznamem, fyzicky i mentalne vysoce narocnou a spatny zdrotni stav se nutne musi projevit na kvalite odvedene prace. Samozrejme, ze zadny zakon nerika, ze kandidujici politik by mel zverejnit lekarske dobrozdani, to by bylo skutecne nadbytecne. Je ale naprosto pochopitelne, ze existence duveryhodneho lekarskeho osvedceni, je dulezitym faktorem pri rozhodovani o vhodnosti uchazece na prezidentsky post.
Pane Malecký, ale on si ale Zeman zavinil sám! Kdyby na začátku nekecal, že má prostatu, jako dvacetiletý mladík, tak by se na něj ta myslící část veřejnosti dívala jinak…
Já mám dojem, že M. Zeman plácl pro veřejnost , tedy pro kameru, že má prostatu jako sedumnáctietý, t.j. ještě kvalitnější, nu což, nezbývá, než závidět! Jinak celá „aféra“ kolem zdraví M. Z. je zdá se hoax, ale i bez něj má ledaskdo svůj názor na skutečnost. Ale pokud se hádáme o to, zda i prezident ČR má právo na utajování, či klamání „spotřebitele“ se svým zdravotním stavem ( je reálné, že se snaží prodat zajíce v pytli), má určitě právo výběru a pokud chce to, co mohou dělat jiní (utajovat), nemusí kandidovat na funkci. Příkladem mu mohou být američtí prezidenti, ti zveřejní svůj zdravotní stav bez námitek, neboť svůj úřad směrem k veřejnosti chápou otevřeněji. Hlava státu není zřejmě v postavení nalíčené ženy, různě upravené vizuálně i jinak, aby se líbila své oběti (fakticky prodává zajíce v pytli). Stejné to je s čímkoli, co se snaží někteří filutové prodat skoro jako nové. Myslím, že občané mají právo vědět, jak dlouho jim ta „hlava“ vydrží sloužit! V USA s tím nemají problém, proč tedy u nás?
Neexistuje relevantní důvody ke zkoumání zdravotního stavu ?
Po žalobě “ Hradu “ už budou existovat.Soud bude vyžadovat důkazy.
Jeho rozhodnuti muze byt ovlivneno zdravotnim stavem. Ma byt mimo jine ustavni pojistkou. Muze byt takovou pojistkou, kdyz si nebude uvedomovat nasledky sveho rozhodnuti?
K autorově otázce „Známe stav Horáčkovy slinivky?“ by se snad dala najít poměrně jednoduchá odpověď na https://www.michalhoracek.cz/lekarske-zpravy/