Na vlně „Islám v Česku nechceme!“ jedou konkrétní média i politické strany

Napsal/a Josef Šlerka 24. června 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

V aktuálních diskusích o migraci se mezi hlavními odpůrci imigrantů a islámu na sociálních sítích nejčastěji zmiňují stránky Islám v České republice nechceme a stránky Řád strážců koruny a meče. Aktéři spravující stránky už ohlásili i ambice uspět jako politické subjekty ve volbách.

K jakým politickým subjektům na Facebooku mají tedy obě stránky blízko? A k jakým médiím? Jsou si v těchto aspektech podobné, nebo ne?

Na vstupu analýzy bylo 300 posledních postů každé analyzované stránky (k neděli 21.6.), k nim jsme stáhli seznam ID unikátních uživatelů, kteří na stránce olajkovali nějaký post (příspěvek). Nejde tedy o fanoušky, ale o aktivně zapojené uživatele.

Vztah k politickým stranám

Prvním výsledkem jsou následující dva grafy se vzdálenostmi obou stránek k stránkám politických stran.

Vzdálenost stránky Islám v České republice nechceme k politickým stranám:

Islám 1

 

Vzdálenost stránky Řád strážců koruny a meče k politickým stranám

 

Islám 2

 

Na první pohled je patrné, že aktivně lajkující na stránce Islám v Česku nechceme (IVČR) mají blízko k vícero politickým subjektům. Jinými slovy nejsou přímo vázáni na jednu stranu. Jednoznačně nejdále jsou přitom od Strany zelených, KSČM, ČSSD.

Naopak nejvíce blízko mají k Hnutí Úsvit, Straně svobodných občanů a ODS.

Oproti tomu aktivně lajkující na stránce Řádu strážců koruny a meče nemají blízko k žádnému politickém subjektu. Zdá se tedy, že jsou v podstatě vně běžné komunikace politických stran. Maximálně se dá říct, že jsou od všech daleko a nejvíc od Strany zelených.


 Přečtěte si též: K Islámskému státu se připojilo neuvěřitelných 0,0008 % muslimů


Protože máme k dispozici data o průniku lajkujících obou stránek, lze také najít, jaké posty politických subjektů získaly největší podporu příznivců IVČR a Řádu. Po přepočítání na normalizovanou vzdálenost jsme získali celkem 27 postů, jejichž lajkeři měli signifikatně blízko ke stránce Islám v České republice nechceme.

Šlo o 19 postů Hnutí Úsvit, po 3 postech měly NE Bruselu – Národní demokracie a Strana svobodných občanů a 2 posty Občanská demokratická strana. Drtivá většina těchto postů se tématicky týkala imigrantů, případně kritiky Evropské unie.

Oproti tomu u lajkujících na stránce Řádu strážců koruny a meče jsme analýzou nenašli ŽÁDNÝ post politické strany, který by signifikatně olajkovali.

Vztah k médiím

Druhým výstupem je opět graf vyjadřující blízkosti analyzovaných stránek, tentokrát k vybraným zpravodajským subjektům.

Vzdálenost stránky Islám v České republice nechceme k postům zpravodajských serverů

 

Islám 3

 

Vzdálenost stránky Řád strážcům koruny a meče k postům zpravodajských serverů

Islám 4

 

Opět je tu podobná situace jako v předchozím případě. Aktivní lajkující uživatelé stránky IVČR se pohybují na celé řadě stránek zpravodajských serverů, specificky ale mají nejblíže k Parlamentním listům, Novinkám, Reflexu, ČT24 a EuroZprávy.CZ. Naopak je příliš nepotkáte na Literárních novinách, Respektu a podobně.

Aktivní lajkující Řádu strážců koruny a meče mají oproti tomu daleko ke všem stránkám s výjimkou většiny bulvárních serverů.

Pokud se opět podíváme na signifikatní posty samotných serverů pro aktivní lajkující obou stránek, získáme přesnější obraz.

Pro aktivně lajkující stránky Islám v České republice nechceme jsme nalezli 32 signifikatních postů. Ze serveru ParlamentníListy.cz jich bylo 20, z EuroZprávy.CZ 5, z Novinky.cz 3 a po jednom to byl Blesk, iDnes.cz, ČT24 a TN.CZ.

Opět se v drtivé většině jednalo o posty s imigrantskou tématikou. Přičemž zvláštní postavení v nich zaujímal postoj Maďarska k uprchlíkům (seznam postů opět na konci jako příloha).

Oproti tomu aktivně lajkující stránky Řádu mají v seznamu pouze dva posty, apolitické, víceméně dojemné.

Závěr?

Vidíme tedy, že pro aktivní lajkující stránky Islám v České republice nechceme je migranství a islám dominatním tématem, a lze se s těmito uživateli setkat v klasickém prostoru politické debaty na Facebooku.

Oproti tomu aktivní lajkující stránky Řád strážců koruny a meče jsou v zásadě apolitičtí. Jejich přitakávání ke konzervativnímu nacionalismu (jak se ostatně tvůrci stránek sami označují) je víceméně spojené se silně emotivní lidskou rovinou příspěvků. A to bez jakéhokoli dalšího aktivního projevu na stránkách politických stran nebo zpravodajských serverů.

Zbývá tedy poslední otázka. O jak velkém počtu lidí vlastně v obou případech mluvíme? Posledních 300 analyzovaných postů stránky Islám v České republice nechceme získalo 140 330 lajků od 31 211 lidí. Oproti tomu posledních 300 analyzovaných postů stránky Řád strážců koruny a meče získalo 572 871 lajků od 110 239 lidí. Jde tedy o skupinu podstatně větší.

Na textu a analýze se podílela Lenka Krsová

 

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)