Na vlně „Islám v Česku nechceme!“ jedou konkrétní média i politické strany
V aktuálních diskusích o migraci se mezi hlavními odpůrci imigrantů a islámu na sociálních sítích nejčastěji zmiňují stránky Islám v České republice nechceme a stránky Řád strážců koruny a meče. Aktéři spravující stránky už ohlásili i ambice uspět jako politické subjekty ve volbách.
K jakým politickým subjektům na Facebooku mají tedy obě stránky blízko? A k jakým médiím? Jsou si v těchto aspektech podobné, nebo ne?
Na vstupu analýzy bylo 300 posledních postů každé analyzované stránky (k neděli 21.6.), k nim jsme stáhli seznam ID unikátních uživatelů, kteří na stránce olajkovali nějaký post (příspěvek). Nejde tedy o fanoušky, ale o aktivně zapojené uživatele.
Vztah k politickým stranám
Prvním výsledkem jsou následující dva grafy se vzdálenostmi obou stránek k stránkám politických stran.
Vzdálenost stránky Islám v České republice nechceme k politickým stranám:
Vzdálenost stránky Řád strážců koruny a meče k politickým stranám
Na první pohled je patrné, že aktivně lajkující na stránce Islám v Česku nechceme (IVČR) mají blízko k vícero politickým subjektům. Jinými slovy nejsou přímo vázáni na jednu stranu. Jednoznačně nejdále jsou přitom od Strany zelených, KSČM, ČSSD.
Naopak nejvíce blízko mají k Hnutí Úsvit, Straně svobodných občanů a ODS.
Oproti tomu aktivně lajkující na stránce Řádu strážců koruny a meče nemají blízko k žádnému politickém subjektu. Zdá se tedy, že jsou v podstatě vně běžné komunikace politických stran. Maximálně se dá říct, že jsou od všech daleko a nejvíc od Strany zelených.
Přečtěte si též: K Islámskému státu se připojilo neuvěřitelných 0,0008 % muslimů
Protože máme k dispozici data o průniku lajkujících obou stránek, lze také najít, jaké posty politických subjektů získaly největší podporu příznivců IVČR a Řádu. Po přepočítání na normalizovanou vzdálenost jsme získali celkem 27 postů, jejichž lajkeři měli signifikatně blízko ke stránce Islám v České republice nechceme.
Šlo o 19 postů Hnutí Úsvit, po 3 postech měly NE Bruselu – Národní demokracie a Strana svobodných občanů a 2 posty Občanská demokratická strana. Drtivá většina těchto postů se tématicky týkala imigrantů, případně kritiky Evropské unie.
Oproti tomu u lajkujících na stránce Řádu strážců koruny a meče jsme analýzou nenašli ŽÁDNÝ post politické strany, který by signifikatně olajkovali.
Vztah k médiím
Druhým výstupem je opět graf vyjadřující blízkosti analyzovaných stránek, tentokrát k vybraným zpravodajským subjektům.
Vzdálenost stránky Islám v České republice nechceme k postům zpravodajských serverů
Vzdálenost stránky Řád strážcům koruny a meče k postům zpravodajských serverů
Opět je tu podobná situace jako v předchozím případě. Aktivní lajkující uživatelé stránky IVČR se pohybují na celé řadě stránek zpravodajských serverů, specificky ale mají nejblíže k Parlamentním listům, Novinkám, Reflexu, ČT24 a EuroZprávy.CZ. Naopak je příliš nepotkáte na Literárních novinách, Respektu a podobně.
Aktivní lajkující Řádu strážců koruny a meče mají oproti tomu daleko ke všem stránkám s výjimkou většiny bulvárních serverů.
Pokud se opět podíváme na signifikatní posty samotných serverů pro aktivní lajkující obou stránek, získáme přesnější obraz.
Pro aktivně lajkující stránky Islám v České republice nechceme jsme nalezli 32 signifikatních postů. Ze serveru ParlamentníListy.cz jich bylo 20, z EuroZprávy.CZ 5, z Novinky.cz 3 a po jednom to byl Blesk, iDnes.cz, ČT24 a TN.CZ.
Opět se v drtivé většině jednalo o posty s imigrantskou tématikou. Přičemž zvláštní postavení v nich zaujímal postoj Maďarska k uprchlíkům (seznam postů opět na konci jako příloha).
Oproti tomu aktivně lajkující stránky Řádu mají v seznamu pouze dva posty, apolitické, víceméně dojemné.
Závěr?
Vidíme tedy, že pro aktivní lajkující stránky Islám v České republice nechceme je migranství a islám dominatním tématem, a lze se s těmito uživateli setkat v klasickém prostoru politické debaty na Facebooku.
Oproti tomu aktivní lajkující stránky Řád strážců koruny a meče jsou v zásadě apolitičtí. Jejich přitakávání ke konzervativnímu nacionalismu (jak se ostatně tvůrci stránek sami označují) je víceméně spojené se silně emotivní lidskou rovinou příspěvků. A to bez jakéhokoli dalšího aktivního projevu na stránkách politických stran nebo zpravodajských serverů.
Zbývá tedy poslední otázka. O jak velkém počtu lidí vlastně v obou případech mluvíme? Posledních 300 analyzovaných postů stránky Islám v České republice nechceme získalo 140 330 lajků od 31 211 lidí. Oproti tomu posledních 300 analyzovaných postů stránky Řád strážců koruny a meče získalo 572 871 lajků od 110 239 lidí. Jde tedy o skupinu podstatně větší.
Na textu a analýze se podílela Lenka Krsová
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Tady nejde o islám a jeho chtění nebo nechtění /já například nechci v Evropě oligarchický, feudální, kastovnický způsob vlády a organizace společnosti, co mám však dělat – když vidím že právě že takový systém je zaváděn a někde už i upevňován…/.
Tady jde např. o to, že neřízený liberalismus v systému kapitalistické distribuce a zmnožování statků vede např. k tomu, že např. stav garantování náboženských svobod je dnes takový, že umožňuje
finančně silným skupinám zřizovat instituce, které indoktrinují / a to již malé děti – v době kdy se utváří jejich sociální návyky později již těžko měnitelné/ vzrůstající masy lidí ideologiemi starověku, prosáklými takovými věcmi jako je kombinace :
vyzdvihování nadřazenosti / a tedy i vymezenosti se vůči untermenšům/ , skupinové podmíněnosti intelektuálních výkonů / a tak vpravdě i výkonů v podobě činů, takto podmíněných/, věcné pohrdání životem skutečným / a víra v posmrtný ráj, z čehož plyne i touha se do takového ráje dostat a to i za cenu popření lidskosti/, totální uzavírání se konkurenčním myšlenkovým konceptům, sklony k tomu vyjadřovat se jazykem magie a symboliky – obsahy jsou nedůležité, důležitý je efekt působení na masy…
Přičemž komičnosti typu zákazu šátků apod. jsou jen hysterickým vyjádřením nejistoty, panickým úkonem freudovských chybných úkonů, věc je třeba řešit univerzálně /nerozlišovat mezi tkzv. církvemi/ a systematicky.
Mně islám nevadí coby potencialně zkoumáníhodný fenomen , coby objektu zkoumání ale dávám přednost tkzv.křesťanství – četné a kruté excesy praxe této ideologie pak také musila zkrotit až její perzekuce, respektive omezení její institucionální moci. Pouhý apel – v dobách inkvizice apod, vedl povíceru jen k likvidaci apelujícícho.
Obecně jsem pak pro poctivou a efektivní policejní práci, nerozlišující mezi křesťany a muslimy – jen mezi lidmi zákon dodržujícími a zákon porušujícími…ovšem pokud zákon o náboženské snášenlivosti povede k tomu, že se znova chopí moci nějaká v posledku právě že nábožensky nesnášenlivá organizace – pak takový zákon je nezákonným.
Jednoduché opatření. Místo vstupního pohovoru a složitých testů dostanou na hranicích vepřo-knedlo-zelo a jedno pivo k tomu. Kdo to odmítne sníst a zapít, bude vrácen zpět.
To má být vtip? Hodně ubohé …
Pokud jsem správně pochopil metodiku toho průzkumu, tj. že afinita k politickému názoru byla zjišťována dle průniku sdíleného obsahu mezi stránkami iniciativ a politických stran, pak bohužel musím dojít k závěru, že odkazované grafy rozhodně neukazují afinitu k politickým stranám, ale afinitu k totožným informačním zdrojům (médiím). V době, kdy masmédia jedou jednoznačný multikulturní diskurs a zároveň politické postoje SSO jsou až k pousmání extremistické a současně se jim nedostává v masmédiích prostoru (což je příklad i objektivního zpravodajství o islámu), je zřejmé, že obě skupiny se obrací tam, kam jim zbývá, tj. na alternativní média. Afinita s Úsvitem je také pochopitelná, ta naopak přišla z druhé strany, tj. ztroskotaný Úsvit si našel svou cílovou skupinu, jíž přizpůsobil rétoriku. Podobného, i když v menší míře, se dopustila ODS.
Jako příznivec ODS s přístupem této strany k utečencům nesouhlasím. Je to jako s názorem na trest smrti. Kdo se nedostal do pozice utlačovaného nebo nevině odsouzeného, nepochopí. Český přístup k uprchlíkům je zbabělost podpořená neznalostí a volebním populismem. Nic nového. Já se zastávám nevinných dětí, ne holých lebek.
EU musí být jasné, že Islamisté a jiní, vyhlásili Evropě válku. Na válku se neodpovídá kvótami a stavěním plotů. Na válku se odpovídá bojem, stavěním lágru a ochranou žen a dětí. Válka proti Evropě je zatím v podobě utečenců, Ruské propagandy a Řeckého vydírání. Jeden nepřítel se vyžene dveřmi a druhý vleze oknem. Končím.
Na druhou stranu čím víc těchto politických stran a hnutí bude kandidovat, tak tím lépe, protože si navzájem budou krást voliče. Problém by nastal, kdyby se spojily v jeden celek. To by se toto uskupení do Poslanecké sněmovny možná i dostalo. Naštěstí všechny pokusy (třeba Hlavu vzhůru, Národní kongres) o spojení krajně pravicových stran v jeden celek selhaly. Zatím.