Foto: Profimedia

Na Twitteru řádí tisíce falešných účtů. Pochybný marketing i příprava na budoucí vlivové operace

Napsal/a Jan Žabka 7. března 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Na první pohled jde o mladé ženy asijského původu. Mají účet na sociální síti Twitter založený v posledních několika měsících, obvykle sledují jeden nebo dva jiné profily. Ve skutečnosti jde o falešné profily neexistujících lidí. Tisíce takových – takzvaných botů – sledují politiky i média. Jejich původ je neznámý, možností je více: může jít o digitální sběrače dat, nebezpečné spamy, ale i přípravu budoucí vlivové operace.

Než začaly v Česku prezidentské volby, autor tohoto textu si na sociální síti Twitter všiml nebývalého počtu sledujících prezidentských kandidátů, kteří vykazovali stejně znaky: na profilové fotografii mají většinou mladou ženu asijského vzhledu nebo postavu japonského kresleného stylu anime.

Ve většině případů byly tyto účty založeny až v posledních měsících před volbami. Mají zahraniční jména a ve většině případů v uživatelském jméně za „@“ mají osmičíslí, což poukazuje na automaticky generované uživatelské jméno na Twitteru.

Příklad typického twitterového bota. Foto: printscreen, HlídacíPes.org

Pochybný marketing

Jde o profily, které většinou nevykazují jinou aktivitu než to, že sledují jednotky lidí. Žádné retweety, „lajky“ a většinou ani žádné příspěvky, s výjimkou pár reklam na služby spojené s kryptoměnami. To napovídá možnosti, že jde o pochybnou reklamní praktiku.

Boti, kteří jsou vytvořeni výhradně za účelem sledování jiných uživatelů na Twitteru, mohou být ale využíváni i k jiným účelům. Ať už jde o umělé zvyšování počtu sledujících a zesilování dosahu příspěvků, sběr dat či využití v politických kampaních.

Právě v případě politických kampaní mohou boti zvyšovat dojem popularity daného účtu a může jít o záměrnou strategii daného politika či političky.

Před prezidentskými volbami se tito boti prokazatelně objevovali na účtech Andreje Babiš, Petra Pavla i Danuše Nerudové.

V případě falešných asijských účtů to ale na záměr zvýšit si základnu sledujících spíše nevypadá. Ukazuje se totiž, že stejné boty lze dnes najít v podstatě na každém velkém profilu o desítkách tisíc sledujících, včetně těch od novinářů a médií. Boti s asijskými profilovými obrázky ostatně sledují i twitterový účet HlídacíPes.org.

Sběr dat o českém Twitteru

Boti mohou sloužit například i ke sběru dat a sledování místního informačního prostoru. Mohou sledovat konkrétní hashtagy, klíčová slova i interakce uživatelů, jež sledují.

Například bot, který sleduje nějaké médium, může shromažďovat údaje o zprávách, které šíří, o jazyce a tónu příspěvků nebo o interakcích mezi médiem a ostatními uživateli platformy.

Tyto údaje mohou v budoucnu jejich majitelé využít k průzkumu lokálního trhu, analýze nálad či k politickým kampaním i vlivovým operacím. Pouhým monitorováním aktivity uživatelů na Twitteru mohou boti získat cenné poznatky o preferencích, názorech a chování českých uživatelů.

V minulosti byly zaznamenány případy, kdy byli boti využívání k manipulaci s veřejným míněním či k šíření nepravdivých informací. V těchto případech šlo o aktivní boty, které šířili konkrétní příspěvky nebo reagovali na příspěvky jiných uživatelů a pomáhali zvyšovat jejich dosah.

Během prezidentských voleb v USA v roce 2016 byla síť botů na Twitteru využita k šíření dezinformací a zasévání rozbrojů mezi americkými voliči. Boti byli využíváni k posilování negativních zpráv vůči Hillary Clintonové.

Během pandemie koronaviru byli twitteroví boti využíváni k šíření dezinformací o tomto viru, k šíření spekulací o původu viru či například k podpoře falešných léků.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)