Na Twitteru řádí tisíce falešných účtů. Pochybný marketing i příprava na budoucí vlivové operace
Na první pohled jde o mladé ženy asijského původu. Mají účet na sociální síti Twitter založený v posledních několika měsících, obvykle sledují jeden nebo dva jiné profily. Ve skutečnosti jde o falešné profily neexistujících lidí. Tisíce takových – takzvaných botů – sledují politiky i média. Jejich původ je neznámý, možností je více: může jít o digitální sběrače dat, nebezpečné spamy, ale i přípravu budoucí vlivové operace.
Než začaly v Česku prezidentské volby, autor tohoto textu si na sociální síti Twitter všiml nebývalého počtu sledujících prezidentských kandidátů, kteří vykazovali stejně znaky: na profilové fotografii mají většinou mladou ženu asijského vzhledu nebo postavu japonského kresleného stylu anime.
Ve většině případů byly tyto účty založeny až v posledních měsících před volbami. Mají zahraniční jména a ve většině případů v uživatelském jméně za „@“ mají osmičíslí, což poukazuje na automaticky generované uživatelské jméno na Twitteru.
Pochybný marketing
Jde o profily, které většinou nevykazují jinou aktivitu než to, že sledují jednotky lidí. Žádné retweety, „lajky“ a většinou ani žádné příspěvky, s výjimkou pár reklam na služby spojené s kryptoměnami. To napovídá možnosti, že jde o pochybnou reklamní praktiku.
Boti, kteří jsou vytvořeni výhradně za účelem sledování jiných uživatelů na Twitteru, mohou být ale využíváni i k jiným účelům. Ať už jde o umělé zvyšování počtu sledujících a zesilování dosahu příspěvků, sběr dat či využití v politických kampaních.
Právě v případě politických kampaní mohou boti zvyšovat dojem popularity daného účtu a může jít o záměrnou strategii daného politika či političky.
Před prezidentskými volbami se tito boti prokazatelně objevovali na účtech Andreje Babiš, Petra Pavla i Danuše Nerudové.
V případě falešných asijských účtů to ale na záměr zvýšit si základnu sledujících spíše nevypadá. Ukazuje se totiž, že stejné boty lze dnes najít v podstatě na každém velkém profilu o desítkách tisíc sledujících, včetně těch od novinářů a médií. Boti s asijskými profilovými obrázky ostatně sledují i twitterový účet HlídacíPes.org.
Sběr dat o českém Twitteru
Boti mohou sloužit například i ke sběru dat a sledování místního informačního prostoru. Mohou sledovat konkrétní hashtagy, klíčová slova i interakce uživatelů, jež sledují.
Například bot, který sleduje nějaké médium, může shromažďovat údaje o zprávách, které šíří, o jazyce a tónu příspěvků nebo o interakcích mezi médiem a ostatními uživateli platformy.
Tyto údaje mohou v budoucnu jejich majitelé využít k průzkumu lokálního trhu, analýze nálad či k politickým kampaním i vlivovým operacím. Pouhým monitorováním aktivity uživatelů na Twitteru mohou boti získat cenné poznatky o preferencích, názorech a chování českých uživatelů.
V minulosti byly zaznamenány případy, kdy byli boti využívání k manipulaci s veřejným míněním či k šíření nepravdivých informací. V těchto případech šlo o aktivní boty, které šířili konkrétní příspěvky nebo reagovali na příspěvky jiných uživatelů a pomáhali zvyšovat jejich dosah.
Během prezidentských voleb v USA v roce 2016 byla síť botů na Twitteru využita k šíření dezinformací a zasévání rozbrojů mezi americkými voliči. Boti byli využíváni k posilování negativních zpráv vůči Hillary Clintonové.
Během pandemie koronaviru byli twitteroví boti využíváni k šíření dezinformací o tomto viru, k šíření spekulací o původu viru či například k podpoře falešných léků.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
1 komentář
Nemusím být počítačovým expertem, ani členem týmu belingkat, abych si vytipoval, odkud ti boti pocházejí a kdo za nimi stojí. Jistě to ví i Hlídací pes, který to z opatrnosti neuvede.