Ilustrační foto: Jmenování nových generálů na Pražském hradě prezidentem Milošem Zemanem v říjnu 2018. Na snímku vlevo bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý. Foto: Michal Růžička/ MAFRA/ Profimedia

Na policejní výsluhy jde přes sedm miliard. Dvakrát víc než před pěti lety

Napsal/a Robert Břešťan 5. prosince 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Stát v letošním roce vydá na takzvané výsluhy bývalých policistů přes 7,2 miliardy korun, skoro dvakrát více než v roce 2019. Plyne to z čerstvých údajů, jež od ministerstva vnitra získala nezisková organizace Kverulant.org. Nejvyšší výsluhy činí u policie v průměru 86 tisíc měsíčně a zpravidla je dostávají generálové ve výslužbě.

Na výsluhy mají ze zákona nárok bývalí příslušníci policejního sboru (obecně všichni členové bezpečnostních sborů a ozbrojených složek, kteří v nich působili v takzvaném služebním poměru) a jejich výše záleží na počtu odsloužených let.

Hlavní podmínkou je služba v trvání nejméně 15 let, nárok nemají jen ti, kteří sbor opustili kvůli spáchání úmyslného trestného činu. Výsluhy jsou součástí takzvaných mandatorních – povinných – výdajů státu, které stále rostou.

Podle ministerstva financí všechny mandatorní a kvazimandatorní výdaje (výdaje, které je stát povinen platit na základě zákonů či smluv a jiných závazků) v letošním roce představují bezmála tři čtvrtiny všech výdajů státu, přesně 73,4 %. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu v roce 2022 poprvé v součtu přesáhly bilion korun.

Ze čtyř na sedm miliard

Údaje o nákladech na výsluhy u Policie ČR si vyžádala nezisková organizace Kverulant.org na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Z dat poskytnutých ministerstvem vnitra plyne, že od roku 2019 do konce roku 2023 bylo (a v měsíci prosinci ještě vyplaceno bude) na výsluhách vyplaceno celkem 26,7 miliardy korun.

Vývoj plateb na výsluhy bývalých policistů

ZDROJ: se svolením Kverulant.org, zdroj dat MVČR

Zatímco v roce 2019 stačily na vyplácení výsluh pro 24 254 bývalých policistů jen čtyři miliardy korun, v roce 2023 už vnitro muselo vydat 6,3 miliardy a do konce roku tato částka vystoupá na 7,2 miliardy korun. Nárok na výsluhy má už 31 138 bývalých policistů.

Vyplacené výsluhové příspěvky 2019 až 2023 

ZDROJ: se svolením Kverulant.org, zdroj dat MVČR

Nárok na výsluhový příspěvek činí – při splnění základní patnáctileté podmínky – při odchodu do civilu dvacet procent měsíčního příjmu.

„Stává se normou, že příslušníci odchází s rentou do civilu i v poměrně nízkém věku, velmi často brzy po dosažení potřebné patnáctileté hranice a pobírají tak výsluhy i dlouhá desetiletí. S každým dalším rokem ve službě, nad limit 15 let, pak příspěvek navíc narůstá, a to na maximálně 50 procent měsíční mzdy,“ vysvětluje ředitel watchdogové organizace Kverulant.org Vojtěch Razima.

Upozorňuje i na to, že například sousední Slovensko sice renty počítá podobně, nárok ale začíná až po 25 letech služby. A třeba ve Velké Británii se systém v roce 2015 změnil tak, že výsluha se začíná pobírat až od 60 let věku. Pokud by kupříkladu policista chtěl odejít do důchodu už v minimálním věku 55 let, bude mu renta snížena.

Pro generála na přilepšenou

Kverulant se ve své žádosti ptal i na nejvyšší dosažené výsluhy. Ve třech čtvrtletích roku 2023 bylo vyplaceno na deseti nejvyšších výsluhových příspěvků bývalým příslušníkům policie celkem 7 754 113 korun. To odpovídá průměrné částce 86 157 korun čistého měsíčně. Takto vysoké výsluhy zpravidla náleží generálům ve výslužbě.

„Vadí nám, že řada z v nich vedle této státní renty bere od státu další peníze. Ať už v různých zaměstnáních či trafikách. Chtěli bychom, aby se to změnilo,“ říká Vojtěch Razima.

Za příklad dává bývalého policejního prezidenta a donedávna velvyslance na Slovensku Tomáše Tuhého: „K měsíčnímu výsluhovému příspěvku ve výši kolem 55 tisíc čistého dostával od státu velvyslanecký plat ve výši přibližně 85 tisíc měsíčně. Vedle toho velvyslanci ještě dostávají náhrady zvýšených životních nákladů. Ty v případě Slovenska v roce 2022 činily 9685 eur tedy přibližně 225 tisíc měsíčně. Potrženo sečteno, Tuhý si přišel na téměř 400 tisíc měsíčně.“

Razima kritizuje i běžnou praxi, kdy řada zaměstnanců státu sice odchází s výsluhou ze služebního poměru, ale zůstává v bezpečnostních složkách či v resortech zaměstnaná na pozicích civilních, respektive občanských zaměstnanců a pobírá tak od státu nadále příjem.

„Jsme přesvědčeni, že ti vojáci, policisté a bachaři, které dál zaměstnává stát či jiná veřejná instituce nebo kteří se věnují lobbingu, nemají mít na výsluhy nárok. V pondělí 31. července 2023 jsem k provedení této legislativní změny vyzval všechny zákonodárce,“ říká Razima.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)