Na policejní výsluhy jde přes sedm miliard. Dvakrát víc než před pěti lety
Stát v letošním roce vydá na takzvané výsluhy bývalých policistů přes 7,2 miliardy korun, skoro dvakrát více než v roce 2019. Plyne to z čerstvých údajů, jež od ministerstva vnitra získala nezisková organizace Kverulant.org. Nejvyšší výsluhy činí u policie v průměru 86 tisíc měsíčně a zpravidla je dostávají generálové ve výslužbě.
Na výsluhy mají ze zákona nárok bývalí příslušníci policejního sboru (obecně všichni členové bezpečnostních sborů a ozbrojených složek, kteří v nich působili v takzvaném služebním poměru) a jejich výše záleží na počtu odsloužených let.
Hlavní podmínkou je služba v trvání nejméně 15 let, nárok nemají jen ti, kteří sbor opustili kvůli spáchání úmyslného trestného činu. Výsluhy jsou součástí takzvaných mandatorních – povinných – výdajů státu, které stále rostou.
Podle ministerstva financí všechny mandatorní a kvazimandatorní výdaje (výdaje, které je stát povinen platit na základě zákonů či smluv a jiných závazků) v letošním roce představují bezmála tři čtvrtiny všech výdajů státu, přesně 73,4 %. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu v roce 2022 poprvé v součtu přesáhly bilion korun.
Ze čtyř na sedm miliard
Údaje o nákladech na výsluhy u Policie ČR si vyžádala nezisková organizace Kverulant.org na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.
Z dat poskytnutých ministerstvem vnitra plyne, že od roku 2019 do konce roku 2023 bylo (a v měsíci prosinci ještě vyplaceno bude) na výsluhách vyplaceno celkem 26,7 miliardy korun.
Vývoj plateb na výsluhy bývalých policistů
Zatímco v roce 2019 stačily na vyplácení výsluh pro 24 254 bývalých policistů jen čtyři miliardy korun, v roce 2023 už vnitro muselo vydat 6,3 miliardy a do konce roku tato částka vystoupá na 7,2 miliardy korun. Nárok na výsluhy má už 31 138 bývalých policistů.
Vyplacené výsluhové příspěvky 2019 až 2023
Nárok na výsluhový příspěvek činí – při splnění základní patnáctileté podmínky – při odchodu do civilu dvacet procent měsíčního příjmu.
„Stává se normou, že příslušníci odchází s rentou do civilu i v poměrně nízkém věku, velmi často brzy po dosažení potřebné patnáctileté hranice a pobírají tak výsluhy i dlouhá desetiletí. S každým dalším rokem ve službě, nad limit 15 let, pak příspěvek navíc narůstá, a to na maximálně 50 procent měsíční mzdy,“ vysvětluje ředitel watchdogové organizace Kverulant.org Vojtěch Razima.
Upozorňuje i na to, že například sousední Slovensko sice renty počítá podobně, nárok ale začíná až po 25 letech služby. A třeba ve Velké Británii se systém v roce 2015 změnil tak, že výsluha se začíná pobírat až od 60 let věku. Pokud by kupříkladu policista chtěl odejít do důchodu už v minimálním věku 55 let, bude mu renta snížena.
Pro generála na přilepšenou
Kverulant se ve své žádosti ptal i na nejvyšší dosažené výsluhy. Ve třech čtvrtletích roku 2023 bylo vyplaceno na deseti nejvyšších výsluhových příspěvků bývalým příslušníkům policie celkem 7 754 113 korun. To odpovídá průměrné částce 86 157 korun čistého měsíčně. Takto vysoké výsluhy zpravidla náleží generálům ve výslužbě.
„Vadí nám, že řada z v nich vedle této státní renty bere od státu další peníze. Ať už v různých zaměstnáních či trafikách. Chtěli bychom, aby se to změnilo,“ říká Vojtěch Razima.
Za příklad dává bývalého policejního prezidenta a donedávna velvyslance na Slovensku Tomáše Tuhého: „K měsíčnímu výsluhovému příspěvku ve výši kolem 55 tisíc čistého dostával od státu velvyslanecký plat ve výši přibližně 85 tisíc měsíčně. Vedle toho velvyslanci ještě dostávají náhrady zvýšených životních nákladů. Ty v případě Slovenska v roce 2022 činily 9685 eur tedy přibližně 225 tisíc měsíčně. Potrženo sečteno, Tuhý si přišel na téměř 400 tisíc měsíčně.“
Razima kritizuje i běžnou praxi, kdy řada zaměstnanců státu sice odchází s výsluhou ze služebního poměru, ale zůstává v bezpečnostních složkách či v resortech zaměstnaná na pozicích civilních, respektive občanských zaměstnanců a pobírá tak od státu nadále příjem.
„Jsme přesvědčeni, že ti vojáci, policisté a bachaři, které dál zaměstnává stát či jiná veřejná instituce nebo kteří se věnují lobbingu, nemají mít na výsluhy nárok. V pondělí 31. července 2023 jsem k provedení této legislativní změny vyzval všechny zákonodárce,“ říká Razima.
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Více o knizePořídit knihuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Proč vláda připomíná natržený balon, který už jen padá k zemi
Populismus a prázdná kasa. Proč si česká ekonomika neumí vydělat sama na sebe
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
16 komentářů
Všem bych výsluhy sebral .
Každá totalita si předchází silové složky státu, protože politici se bojí lidí. Proto mají policisté a vojáci tak velké výsluhy. Za loajalitu k režimu a vládnoucí třídě.
V opravdové demokracii se politici nebojí jít mezi lidi a nepotřebují mít osobní ochranku.
Pokud mají výsluhy státní zaměstnanci,tak by měli mít i výhody lidi co vykonávají těžkou a nebezpečnou práci
A díky čemu? Díky snaze udržet si vládní koryto jistého socanského koloťuka.
Dobrý den, jsem rad, ze jsem i ja prispel ze sveho duchodu o snizenou valorizaci, hahaha, dalsi komentář je zbytečný
Autor článku pan Břešťan by si měl nejprve zjistit, komu všemu jsou výsluhy Ministerstvem vnitra vypláceny. Plkat nesmysly o tom, jak jsou vypláceny policistům ……. Poněkud panu redaktorovi uniklo, že v tom celém balíku jsou zahrnuty výsluhy hasičů, výsluhy příslušníků zpravodajských služeb a výsluhy GIBS mimo jiného. Takže o relevantnosti obsahu článku, nechť si každý udělá svůj obrázek. Hlavně to napsat jako senzaci, co pane Břešťane?
Vyplácení výsluh je nespravedlivé z pohledu lidí, kteří na takové výsluhy nemají nárok. Policisté nebo vojáci si zaslouží vysoké platy pouze a jenom, když jsou ve služebním poměru. Při odchodu ze služebního poměru by neměli mít nárok na výsluhu, což by nevedlo k jejich častému odchodu již po 15-ti letech do civilu a stát by nemusel nedostatek policistů a vojáků řešit…
Na výsluhy si NUTELLA netroufne šáhnout, i když jsou dle mě neopodstatněné, brali vysoký plat, tak proč výsluhy?
Jedno je jisté, bureš si na ně NETROUFNUL, nutelo.
Strašný, hrozný, nejhorší. Roky nechápu, proč stát rozhazuje peníze a výsluhy jsou tak lehce dosažitelné a v takové výši. Někdo nedosáhne odpracovanými hodinami v měsíci na takové výdělky a druzí mají zdarma. Opravdu by se mělo přehodnotit, snížit dávky a zvýšit délku k jejímu dosažení.
Tenhle socanský předvolební zločin už nejde vrátit. Nárok už jim vznikl.
Co je na tom divného?
„loajální policajty si musí hýčkat a pořádně zaplatit každej režim. To se mu neztratí
Ctěte hoši policajty
ouvej jak to bolí
stát vyplácí krejčím metlou
ale ševcům holí
K.H Borovský
Zrušte výsluhy jen u lidí co celej život sedí v kanclu a dejte to jen těm co makají venku na ulici u HASIČŮ TO SAMÍ a seberte je i zpetně a máte vystaráno. Soudrutzi nahoře co nikdy nebyly na výjezdu si to nezaslouží. A to platí i o lázenských pobytech. Pracuji jako hasič včera jsme mel 10 vyjezdů, šichtu před tím 17 a oni si sedí v teple kanceláře a mají se jako prasata v žite. Hanba tomuhle státu kde se uředník, kterej nic nedelá, má líp než clověk, kterej maká.
Tome, mluvíte mi z duše. Není služební poměr jako služební poměr. V kanclu to jednoznačně zrušit!
Další dluh PS, která často plýtvá časem svěřeného mandátu opozičními obstrukcemi bez ohledu na jmého vládnoucí koalice.
V českomoravské kotlině se rozhořela nová pandemie bacilu „NEDOST“ (nemilosrdně dojit stát).
Tahle patálie nesporně rozevírá existenční, sociální i společenské nůžky mezi těmi, kteří berou výsluhy (a jsou tak zvýhodněni na účet ostatních) na straně jedné, a těmi „ostatními“ na straně druhé, kteří na jejich výsluhy vydělávají tvrdou prací, aniž by za to také byli odměněni nějakými výsluhami. Tohle z očividných důvodů nemůže dopadnout dobře. Protože parametry přiznávání výsluh nemají mnohdy racionální a spravedlivý rámec a poškozují v konečném důsledku prestiž mnoha profesí, které si to nezaslouží. Celý systém výsluh by měl být redefinován do ekonomicky udržitelného a společensky akceptovatelného zákonného rámce.