My vám to říkali: CEFC je bez financí. A Čína je rizikový spojenec
Čínská skupina CEFC, která hlasitě a s podporou prezidenta Miloše Zemana slibovala velké nákupy a investice v Česku, má problémy. Podle čínských médií čelí její šéf a Zemanův poradce Jie Ťien-ming vyšetřování kvůli korupci, což ale CEFC popřela. Kvůli úplatkům vyšetřují firmu i v USA. To, že bohatství čínské společnosti stojí na vratkých základech, se přitom vědělo už dávno.
Agentura Reuters přinesla zprávu, že čínská skupina CEFC byla v poslední době ochotna si krátkodobě půjčovat peníze za mimořádně vysoké úroky, a to až ve výši 36 procent ročně, neboť jí chybí finance. Tato situace je ale symptomatická pro obrovské množství čínských společností.
Před podobným vývojem varoval už před víc než rokem na HlídacíPes.org Aleš Rozehnal. Tady je jeho původní text z prosince 2016, který je stále aktuální:
Jako Amerika před černým pátkem
Čína stojí před velkou depresí, přehřátím ekonomiky a zdánlivý růst čínského hospodářství nekoresponduje se skutečným růstem koupěschopnosti obyvatelstva.
Čínská ekonomika je také spojena s nereálným investičním očekáváním a začínající vysokou mírou inflace.
Ekonomická situace Číny připomíná ekonomiku USA ve dvacátých letech minulého století, a to extrémní majetkovou nerovností obyvatel, existencí realitní bubliny a nízkou transparentností finančního trhu.
Čínská vláda se přehřátou ekonomiku snaží zchladit zvyšováním úrokových sazeb. Utahováním ekonomiky chce rovněž zmenšit realitní bublinu.
Tato opatření způsobila, že ceny čínských nemovitostí začaly klesat, a to i o 20 procent. Pokud bude tento trend pokračovat, vypukne realitní krize srovnatelná s tou ve Spojených státech.
Gigantický dluh
Čínská vláda na ekonomické problémy zareagovala rovněž investicemi v rozsahu téměř 600 miliard dolarů směřovanými zejména do infrastrukturních projektů.
Tyto projekty rostly úžasnou rychlostí, ale za cenu nízké kvality, nedostatečné bezpečnosti a mimořádné předraženosti. Vedly také ke specificky čínskému fenoménu, kterým je vznik měst duchů, tedy zcela neobydlených měst postavených za účelem nastartování ekonomického růstu.
Infrastrukturní investice navíc zvýšily čínský dluh takovou měrou, že se Čína dostala na hranu dluhové krize.
Obecně se dá konstatovat, že čínský ekonomický růst v posledních třiceti letech byl financován na dluh. Toto financování bylo možné z toho důvodu, že míra růstu zadluženosti byla o něco nižší než míra hospodářského růstu.
To se však změnilo. V současné době dosahuje celkový čínský dluh přibližně 300 % hrubého domácího produktu a jeho výše přesahuje 28 bilionů dolarů. Tento dluh nezahrnuje jen dluh státní, ale např. i dluh podniků, které jsou podle odhadů více než z 60 % ve státních rukou.
Pro srovnání je třeba uvést, že státní dluh USA, který je považován za gigantický, činí 104 % hrubého domácího produktu a státní dluh Japonska, které je v krizi již přes dvacet let, činí 230 % hrubého domácího produktu.
Čínská vláda nad tímto dluhem ztratila kontrolu a jediným jeho řešením by byl masivní rozprodej majetku, k čemuž ale není politická vůle.
U konce s dechem
Naprostá většina veřejných výdajů nepřipadá v Číně na vrub ústřední vlády, ale na vlády regionální. Infrastrukturní projekty regionálních vlád byly financovány úvěry ve výši téměř dvou bilionů dolarů, z čehož téměř třetinu tvoří úvěry klasifikované jako špatné.
To vše vyvolalo inflaci, která zdražila nájmy, potraviny a mzdy. Jedna z hlavních čínských výhod, kterou byla levná práce, se tak stala otázkou minulostí, a existují země, které mohou výší ceny práce s Čínou úspěšně soutěžit, jako jsou např. Indonésie a Filipíny.
Dech v budoucnu zřejmě ztratí i dosud suverénní export. Čínský vývoz byl poškozen světovou finanční krizí a je závislý na stále ještě otřesených a předlužených amerických spotřebitelích.
Navíc byl podporován uměle drženým slabým kurzem jüanu. Dny slabé měny jsou ale rovněž u konce. Spojené státy totiž stále více a více tlačí na jeho zhodnocení. To učiní čínský export dražším a méně konkurenceschopným.
Čínští boháči hlasují nohama
Problémem je také to, že čínská populace stárne, což uspíšila politika jednoho dítěte, která do roku 2013 zabránila narození 400 milionů dětí a vyvolala demografickou nerovnováhu mezi pohlavími.
Teprve nedávno Ústřední výbor Komunistické strany Číny přijal rozhodnutí, které povoluje mít v rodinách děti dvě.
Čínské elity navíc očividně čínskému režimu a ekonomice nevěří.
Celých 60 % nejbohatších Číňanů by se chtělo z Číny vystěhovat. Taková míra nedůvěry elit ve vlastní stát nevěstí nic dobrého.
Případ CEFC ukazuje, že výrazné svázání české a čínské ekonomiky by mohlo tu českou významně ohrozit. Zahraniční investory je určitě třeba v České republice vítat, bylo by ale chybou českou ekonomiku, která je závislá na německém hospodářství, výrazněji vázat na nestabilního partnera, kterým Čína v současné době je.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
A zase stará Blažková-Reuters?! Hodně se mi líbila ta část, kde se uvádí naše závislost na německé ekonomice. Ta je jistě „v pořádku“. Já tedy s Čínou nic nemám, ale zrovna ti Němci ano. Nebo když ukazují, jak vítala britská královna čínského prezidenta, nebo americký prezident, o francouzském ratlíčkovi motajícím se pod nohama čínského prezidenta, tak si musím říct, že v tomto článku je něco špatně. Nejen já budu čekat, jak se stav ve věci oné čínské partičky vyvrbí, abych si mohl teprve poté udělat reálný obraz, jak to Čína s námi vlastně koulí. Kdoví, možná uvidíme zaběry na zelený pažit čínského stadionu a klečícího zástupce CEFCu s hlavní pušky v týlu jeho hlavy. A nakonec, to špatně skrývané škodolibé rejpnutí do prezidenta Zemana je směšné. O úspěchu , či neúspěchu ve vzájemném obchodu s Čínou mají hlavní odpovědnost české firmy. Buď umí, nebo neumí. To za ně prezident řešit nebude. A toho čínského poradce mu musel někdo doporučit. A ten má dostat po zásluze padáka. Nikoliv zlatého.
Ja tedy nevim, cefc u nas mohutne investovala, ale ze by vytvarela nejake skutecne hodnoty? O tom se moc mluvit neda. Pripomina mi to situaci z prelomu tisicileti, kdy Zeman, jenz byl tehdy premierem, dal investicni pobidky zahr. firmam za cenu nekolikaletych danovych prazdnin. Byl za to velice kritizovan jak laickou verejnosti, tak i odborniky a krome snizeni nezamestnnanosti to melo pro nasi ekonomiku spise negativni dopad……
Co se týče pobídek zahraničním firmám, vážil bych je na lékarnických váhách. V tomto se s prezidentem Zemanem absolutně neztotožňuji. Montovny absolutně nepodporuji. Já bych naopak o to více podporoval malé domácí firmy.
Problém je v tom, že z malých domácích firem mu skoro nikdo hlas nedá. On a jemu podobní potřebuje lidi z montoven..
Asi Vám unikají následující informace, což není nic podivného když tu aktuálně komentujete článek z prosince 2016.
Toto by Vám mohlo pomoci se zorientovat v současnosti:
https://sinopsis.cz/nemecko-ma-novou-vladu-cina-novy-problem/
Myslím, že vrcholu pitvoření se před Číňany dosáhl Miloš Zeman. Vzpomínám si, jak vekohubě po zemanovsku po kterési návštěvě Číny prohlásil, že jeho jedno ruky podání jakémusi ČÍňanovi, má hodnotu miliard. Skromnost sama. No a nyní dělá, jakože se nic neděje.
No, mně by klidně úplně stačilo, kdyby k nám začali Číňané více cestovat. Jedna miliarda lidí, to je už obrovský počet potenciálních turistů.
Dalsim problemem, do ktereho Cina bude muset investovat, je zivotni prostredi. Mnohdy katastrofalni stav znecisteni, jehoz pricinou byla volba levnejsich, avsak mene setrnych technologii s cilem co nejvyssi konkurenceschopnosti, nahromadil dalsi vnitrni dluh desivych rozmeru. Bohuzel, jak se zapadni civilaze uz presvedcila, tyto investice nejsou jen „tresnickou na dortu“, jak rikal jeden nejmenovany premier v devadesatych letech, ale Cernym Petrem, ktery prakticky vzdy zustane v ruce statu. V Cine to vlastne jinak ani nejde, protoze fabriky statu vetsinou stejne patri a prodej se zavazkem likvidace ekologicke zateze se nepodari ani v pohadce o moudrem soudci Li.
To je jako z Prodane Nevesty. Kecal- „prognostik“ Zeman se vyznamenava na ekonomickem poli. Liglass, CEFC.