Muzeum umění Olomouc v Denisově ulici

Muzeum umění Olomouc nakoupí čtyři významná díla za půl milionu. Umístí je do neexistující budovy

Napsal/a Ladislav Matoušek 4. července 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO. Muzeum umění Olomouc převzalo na Mezinárodní den dětí kulturní cenu Visegrádské čtyřky. Finanční odměna ve výši půl milionu korun půjde na díla středoevropských autorů, která možná jednou budou umístěna v prostorách SEFO Olomouc. Tedy do budovy, která ještě nestojí, neví se, zda a kdy bude stát, a na kterou se většina místních dívá skrz prsty.

Ředitel Muzea umění Olomouc (MUO) Michal Soukup a jeho kolegyně Gina Renotiére, vedoucí odboru moderního a současného umění, převzali 1. června mezinárodní ocenění kultury Visegrádské čtyřky v polské Gdyni. Toto ocenění bylo MUO věnováno za „postupné naplňování ideje projektu Středoevropského fóra Olomouc“.

Součástí ocenění je i finanční odměna, konkrétně 20 tisíc eur, což je něco přes půl milionů korun. „Máme skvělý nápad, že si vytypujeme čtyři významné umělce ze středoevropského prostoru, od každého koupíme jedno dílo a obohatíme jimi sbírky Středoevropského fóra Olomouc. Vše uvážíme a ještě letos to uskutečníme,“ uvedla Gina Renotiére.

Díla budou vystavena v současných prostorách Muzea moderního umění. Dlouho slibovaná budova pro SEFO totiž zatím ještě nestojí a není jisté, kdy vlastně bude.

Jména autorů nesdělíme

O jaké autory nebo díla se muzeum zajímá, mluvčí Tomáš Kasal zatím neupřesnil. „Jistě chápete, že nemůžeme dopředu avizovat výběr autorů či děl. Tím bychom jen zvyšovali jejich cenu,“ vysvětluje Kasal.

O zahájení výstavby se mluví už skoro deset let, ale do financování megalomanského projektu v Olomoucké Denisově ulici se nikomu nechce. Tento úkol na svá bedra po dlouhých tahanicích vzalo ministerstvo kultury, které kontroverzní budově v centru Olomouce fandí.

Velkým zastáncem je i ministr kultury Daniel Herman: „Se zástupci muzea vyhodnocujeme především finanční otázky,“ řekl. Jestli se budovy a vystavených děl Olomouc dočká, je stále otázkou.

Takto se o budoucí stavbě vyjádřil náměstek hejtmana za oblast kultury František Jura: „Olomoucký kraj projekt SEFO podporuje, podle posledních informací z Muzea umění Olomouc je realizace projektu plánována do roku 2022.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)