AKTUALIZOVÁNO. Muzeum umění Olomouc převzalo na Mezinárodní den dětí kulturní cenu Visegrádské čtyřky. Finanční odměna ve výši půl milionu korun půjde na díla středoevropských autorů, která možná jednou budou umístěna v prostorách SEFO Olomouc. Tedy do budovy, která ještě nestojí, neví se, zda a kdy bude stát, a na kterou se většina místních dívá skrz prsty.
Ředitel Muzea umění Olomouc (MUO) Michal Soukup a jeho kolegyně Gina Renotiére, vedoucí odboru moderního a současného umění, převzali 1. června mezinárodní ocenění kultury Visegrádské čtyřky v polské Gdyni. Toto ocenění bylo MUO věnováno za „postupné naplňování ideje projektu Středoevropského fóra Olomouc“.
Součástí ocenění je i finanční odměna, konkrétně 20 tisíc eur, což je něco přes půl milionů korun. „Máme skvělý nápad, že si vytypujeme čtyři významné umělce ze středoevropského prostoru, od každého koupíme jedno dílo a obohatíme jimi sbírky Středoevropského fóra Olomouc. Vše uvážíme a ještě letos to uskutečníme,“ uvedla Gina Renotiére.
Díla budou vystavena v současných prostorách Muzea moderního umění. Dlouho slibovaná budova pro SEFO totiž zatím ještě nestojí a není jisté, kdy vlastně bude.
Jména autorů nesdělíme
O jaké autory nebo díla se muzeum zajímá, mluvčí Tomáš Kasal zatím neupřesnil. „Jistě chápete, že nemůžeme dopředu avizovat výběr autorů či děl. Tím bychom jen zvyšovali jejich cenu,“ vysvětluje Kasal.
O zahájení výstavby se mluví už skoro deset let, ale do financování megalomanského projektu v Olomoucké Denisově ulici se nikomu nechce. Tento úkol na svá bedra po dlouhých tahanicích vzalo ministerstvo kultury, které kontroverzní budově v centru Olomouce fandí.Velkým zastáncem je i ministr kultury Daniel Herman: „Se zástupci muzea vyhodnocujeme především finanční otázky,“ řekl. Jestli se budovy a vystavených děl Olomouc dočká, je stále otázkou.
Takto se o budoucí stavbě vyjádřil náměstek hejtmana za oblast kultury František Jura: „Olomoucký kraj projekt SEFO podporuje, podle posledních informací z Muzea umění Olomouc je realizace projektu plánována do roku 2022.“
Líbil se vám tento text?
Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu
Moc děkujeme za podporu!

Platbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Naprosto typický příklad směru současného „prezoškového“ směru vědy a vzdělání. Za deset let se neudělalo nic konkrétního, pouze se -postaru- mlátí hubou, po novu „dělají se prezentace“ a voala “ za to dostlali ocenění kultury za „postupné naplňování ideje projektu Středoevropského fóra Olomouc“. Hrůza člověkem otřese když si uvědomí, že takto funguje naprostá (veřejně financovaná) většina vědy a odborného vzdělání.. Čest vyjímkám – třeba v technice nebo v praktickém lékařství kde se to okecat a odprezentovat nedá…