Může být šéfredaktorem Katolického týdeníku žena?

Napsal/a Robert Břešťan 4. srpna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká biskupská konference shání pro Katolický týdeník šéfredaktora. Není prý ale vyloučeno, že by v čele náboženského periodika  mohla stanout žena. Pokud by se tak stalo, bylo by to velmi nezvyklé i na poměry českých „ateistických“zpravodajských médií, v jejichž čele je žen poskrovnu.  

„Česká biskupská konference vypisuje výběrové řízení na obsazení místa šéfredaktora Katolického týdeníku,“ stojí v textu inzerátu, kde se slovo šéfredaktor (bez alternace šéfredaktor/ šéfredaktorka) několikrát opakuje.

Nový šéfredaktor (ten současný Antonín Randa ve funkci stále zůstává) by měl časopis vést na dobu určitou – po pět let. Zájemci se mají hlásit do konce srpna, s nástupem se počítá od 1. ledna 2016.

Podmínky jsou přísné: požadavkem je 5 let praxe z práce v médiích (nutno doložit ukázkami), dobré organizační schopnosti, smysl pro týmovou práci a vhled do potřeb církve. Předpokládá se i znalost dvou světových jazyků, práce s počítačem a sociálními sítěmi.

HlídacíPes.org zaslal na tiskové oddělení České biskupské konference dotaz, zda přichází v úvahu, že by časopis vedle osoba ženského pohlaví.

„Výběrové řízení je otevřené, a není důvod, proč by se žena nemohla přihlásit. Užití maskulina v textu inzerátu lze těžko považovat za nějaký signál, protože  tato forma nazývání pracovních pozic se dle nás užívá ve světě personalistiky naprosto běžně a akademická debata v oblasti genderové lingvistiky zde v praxi stojí stranou,“ napsal vedoucí tiskového střediska ČBK František Jemelka.

Smyslem tohoto textu ovšem není poukazovat na možné (či domnělé) „zpátečnictví katolíků“. HlídacíPes.org nedávno publikoval analýzu ukazující, že hlavní česká zpravodajská média, jsou ve vztahu k „gender“ ve vedení redakcí možná katoličtější než katolíci (či papežštější než papež).

Dobrá komunikace s majiteli

Například mezi čtyřmi desítkami novinářů, kteří mají největší vliv na to, co se dočtete v šesti největších tištěných denících, figurují ve vedoucích pozicích jen tři ženy – šéfredaktorka centrální redakce regionálních mutací Deníku Marie Dlouhá, vedoucí ekonomické rubriky v MF Dnes Zuzana Kubátová a zahraniční rubriku Lidových novin vede Leona Šlajchrtová.

Jedinými šéfredaktorkami (menšinových) seriózních zpravodajských titulů jsou Tereza Zavadilová v deníku E 15 a Eva Hanáková, šéfredaktorka tabletového týdeníku Dotyk (a ředitelka redakcí Tablet Media).


Co se v Česku dozvíte z médií? O tom rozhodují z 90 % výhradně muži


Ve dvanáctičlenné pražské redakci Katolického týdeníku jsou čtyři ženy. Zajímavá a ve vztahu k majetkovým poměrům v českých médiích (pro někoho možná i inspirativní) je ovšem ještě jedna formulace z „biskupského“ inzerátu. U uchazeče o post šéfredaktora se předpokládají také „dobré komunikační schopnosti s majiteli listu“.

Na dotaz, jak důležitá je u osoby nového šéfredaktora otázka víry a příslušnost k církvi, František Jemelka doplnil, že Katolický týdeník je náboženské periodikum a „vhled do potřeb církve nepochybně obsahuje i nastíněný obsah dotazu“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)