Elon Musk. Foto: Profimedia

Muskovy bludy s razítkem. Informační mlhu šíří ověřené účty i majitel sítě X sám

Napsal/a Jan Žabka 24. listopadu 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Twitter byl ještě poměrně nedávno nejrychlejším zdrojem informací, kam si pro rozumy chodili i experti z různých oborů. Pak síť koupil miliardář Elon Musk, přejmenoval ji na X a rozhodl se z ní podle vlastních slov udělat prostor pro svobodu slova. Jak se ale ukazuje, ve skutečnosti otevřel cestu šíření manipulativního a nenávistného obsahu – jako v případě současného izraelsko-palestinského konfliktu.

Když teroristé Hamásu na začátku října zaútočili na Izrael, v podstatě každý mohl na sociální síti X sledovat vraždění a unášení izraelských civilistů i následnou izraelskou invazi do pásma Gazy.

Platforma známá pod dřívějším názvem Twitter už v minulosti několikrát sehrála zásadní roli při poskytování informací o mimořádných událostech. Vytvořila si pověst sítě, odkud i média běžně čerpají nejnovější informace z terénu, než tam jsou schopna sama vyslat své reportéry.

Izraelsko-palestinský konflikt ale více než kdy dříve ukazuje, že na dnešní síti X kolují až příliš často manipulace a nepodložené informace. Ze sítě se stal megafon podvodníků, a to přímo za podpory majitele X Elona Muska. To je obzvlášť problematické v době rostoucího vlivu sociálních sítí jako primárního zdroje informací pro veřejnost.

Šíření bludů „ověřenými“ profily

Sítí se šíří zavádějící videa z jiných konfliktů, filmů či počítačových her, fotky vygenerované umělou inteligencí i nepodložené informace a nenávistné komentáře.

Jako příklad lze uvést koláž dvou fotografií, doplněnou o popis: „Někteří lidé jsou nepopsatelní barbaři.“ Na jedné fotce je dav lidí s palestinskými vlajkami a osel, který má na kůži nasprejovanou vlajku Izraele, na druhé pak upálený osel. 

Příspěvek naznačuje, že spolu obě fotografie souvisí. Foto s oslem a vlajkou ale kolovalo už v 2014, kdy mělo být zvíře „ukamenováno“. Ve skutečnosti jde však o záběr protestu z roku 2011 na podporu přijetí Palestiny do OSN. A není důkaz, že by se s oslem stalo něco víc, než že byl pokreslen. 

Příspěvek měl milionový dosah a šířil se i v českém kontextu. Rozšířily ho především účty s modrými odznaky u jména, tedy ty, jejichž majitelé zaplatili za takzvané „ověření profilu“ a jejichž příspěvky teď algoritmus sítě X upřednostňuje. 

Zpravodajská agentura Bloomberg ve svém investigativním textu navíc ukázala, že sociální síť nezvládá k závadnému obsahu včas dodávat takzvané komunitní poznámky, které by ho uváděly na pravou míru. 

V řadě případů může jít i otázku několika dnů, což je zjevně příliš pozdě v situaci, kdy příspěvek již viděly miliony lidí. 

Jak se na tom podílí Musk?

Informační mlhu nad izraelsko-palestinským konfliktem ale podporuje i šéf X Elon Musk osobně. Začal s tím dokonce dřív, než k válce v Gaze vůbec došlo.

V lednu propustil část lidí, kteří moderovali závadný obsah, a to včetně těch, kteří měli na starost dezinformace a nenávistné komentáře. Následně znehodnotil systém takzvaných ověřených účtů.

Dříve uživatelé modrý odznak získali pouze tehdy, když prošli ověřovacím procesem. Získali jej především novináři nebo veřejně známé osobnosti, jako potici či celebrity. Dnes na „ověření“ dosáhne každý, kdo si za něj zaplatí. Obsah těchto účtů navíc síť upřednostní.

Šlo o kroky, které měly síť nasměrovat k Muskem vysněné podobě. „Občanská žurnalistika je cesta k lepší budoucnosti!“ napsal v říjnu s výzvou, ať se uživatelé sítě podílí na tom, aby všichni věděli, co se ve světě skutečně děje.

O pár dnů později začal útok Hamásu na Izrael a síť zaplavily tisíce válečných záběrů. A Musk ukázal, co jeho změny znamenají v praxi. Ve svých příspěvcích doporučil sledovat dva profily, které prokazatelně šířily nepravdivé informace. Jeden z Muskových příspěvků podle deníku The Washington Post vidělo jedenáct milionů lidí před tím, než ho po kritice smazal.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)