Murphyho železniční zákony, příruční slovníček hamáčkovštiny a kapitoly z politické senkrovny
PSÍ UŠI. Nemáme v zásadě žádný větší problém, a tak se politická scéna vrhla na otázku stejnopohlavních manželství. Ve vrcholné formě se nacházejí zejména vládní lidovci, kteří se rozhodli při svých 4 procentech podpory vykašlat na hlasy liberálních voličů a jedou si kampaň z 19. století; znějí slova o genetické zvrácenosti a homofašistech. V pořádku, když nic jiného, tak 100 bodů za držení ideové linie. A nyní k podstatnějším událostem.
- Ano, je to tak. V Česku je od nedělního rána konečně rychlovlak, francouzský TGV má jenom 42 let zpoždění. Což je na české poměry ještě slušné.
Správa železnic upozorňuje, že uvedené časy zastávek vlaku jsou pouze orientační a mohou se změnit. Však to dobře známe z hlášení staničního rozhlasu:
„Ohlášená doba zpoždění se může změnit.“
(Správa železnic a České dráhy, kdykoli v čase)
Vážou se k tomu i příslušné Murphyho zákony, tzv. paradox českých železnic:
„Ohlášené zpoždění se může změnit, a to nahoru, pokud už na nádraží jste, nebo dolů, pokud dobíháte.“
A příslušný Eisenbahnův dodatek:
„Co se může změnit, to se taky změní.“
Ale nebojte, dostane se na všechny, výstava je samozřejmě putovní.
Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.
Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.
- Nyní si připomeneme jednu historickou osobnost české politiky, jakéhosi Jana Hamáčka. Pro mladší ročníky, které už by si nemusely vzpomenout: Vypadal prý podobně jako muž ve videu dole:
A kde je vlastně @jhamacek ? pic.twitter.com/y4Fo2Q7mgm
— valerie texler (@TexlerValerie) January 19, 2022
Zde je prostor na malý příruční slovníček z hamáčkovštiny do češtiny:
hamáčkovsky: „Uvidíme se u soudu.“
česky: „Neuvidíme se u soudu.“
Ano. Hamáček vyhrožoval, ale k soudu nechodil. Nebyl tedy u rozhodnutí, že se server Seznam Zprávy nemusí omlouvat a platit za své loňské tvrzení, že tehdejší ministr vnitra na interní schůzce hovořil o úmyslu „vyměnit mezinárodní skandál“ kolem explozí ve Vrběticích za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hotovo dvacet. Ne ovšem pro úřadujícího předsedu ČSSD Michala Šmardu:
„Obecně si myslím že soudit se se silným mediálním domem je nesmysl, což se ukázalo i v této situaci. Na druhé straně se dodnes Seznam Zprávám nepodařilo prokázat tvrzení, že Jan Hamáček je vlastizrádce. Nikdy jsme nevěřil tomu, že Jan Hamáček chtěl poškodit zájmy České republiky, ale některé jeho výroky v kauze byly hloupé. To ale nemění nic na tom, že rozbil ruskou agenturní síť v Česku.“
Že je Hamáček vlastizrádce, Seznam Zprávy nikdy netvrdily. Naopak tento termín použil jako první sám Hamáček v rámci své obrany. Nás ale zaujala jiná část Šmardova vyjádření, ta, kde mluví o rozbití ruské agenturní sítě. Mohli bychom to rozbití vidět? Co my víme, rozbil úplně něco jiného, nebyla to agenturní síť, ale politická strana, jmenovala se nějak na čtyři písmena a kdysi tu vyhrávala volby.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
- Blízkost války a nutnost nějak si porovnat její hrůzy s vlastní intelektuální a emoční kapacitou staví před některé jedince těžké výzvy. Patří mezi ně už prověřený sněmovní myslitel, olomoucký poslanec hnutí ANO Milan Brázdil. Ten se aktuálně postavil do čela intelektuálů nabízejících nevšední myšlenkové pochody z oblasti válečné topografie a geopolitiky.
„V současné době vlastně válka na Ukrajině – a prosím vás, neberte mě tu za slovo – není. Je to na nějakém území, ale na většině státu Ukrajiny se neválčí, tam se chodí do práce, do školy, nějak funguje zdravotnictví.“
(Milan Brázdil ve sněmovně, Seznam Zprávy, 1. června)
No – jak to panu poslanci při jeho nepochybné intelektuální suficienci vysvětlit: Kdyby byla ruská vojska na celém území Ukrajiny, bylo by prakticky po válce. Ale to by asi bylo příliš složité. A tak nám nezbývá, než sáhnout po komentáři kratším, ovšem přiléhavém:
Můj staříček říkával, kde blbec, tam nebezpečno!
Neuvěřitelné, že něco takového je schopen poslanec Brázdil vypustit z pusy 🙉. https://t.co/WDGvbGsDvB
— Marian Jurečka (@MJureka) May 31, 2022
- Zakončíme oblíbenou rubrikou výroků, které dozrály jako dobře uleželý syreček. I když v tomhle případě jde spíš o slušně navanulou senkrovnu. Je to právě rok, co tehdy ještě předseda vlády, dnes předseda opozice a příležitostný řidič, vsadil na předvolební kartu závisti a malosti.
My nechceme sdílet naše auta.
My nechceme sdílet naše byty.
My nechceme sdílet naši zemi.— Andrej Babiš (@AndrejBabis) June 3, 2021
A vida. Sdílíme jak o závod. Tak klidnou mysl, pořád jsme ještě málo vděční, jak dobře to loni v říjnu dopadlo.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Den zdivočelé řepky, obloha bez chemtrails a soutěž o tři plata Lexaurinu
Česko, pro Babiše všecko, éra sousedovy mrtvé kozy a jak vypadáme z vesmíru
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Tedy, ono je opravdu složité se v současném politicko-korektivně úředním projevu, přenášeným médii vyznat, ale jak jsem nakonec pochopil ze závěru úvodni stati o vlaku ze západní země, kde zítra již znamená včera. „, „výstava je samozřejmě putovní“, tudíž TGV dokonce ani žádné cestující nepoveze. Takže tuto jízdu berme spíše jako ilustraci toho, jak za několik let bude doprava /a všechno) v Evropské unii NEfungovat.
Z hlediska úspory energie je to samozřejmě krok správným směrem, vlaky jezdící bez cestujících, ba dokonce i bez nákladu uspoří spoustu energie. Něco podobného by se mohlo udělat i v jiných oblastech, například by se taky mohly vydávat noviny (i elektronické), kde by nestálo vůbec nic, čimž by se (krom té úspory energie) elegantně vyřešil problém fake news..:))))))))))
Chtěl bych vidět ty železniční odborníky-novináře, jak by jezdili s vlaky po úsecích, kde se pracuje na infrastruktuře, kde se odstraňují poruchy a závady. Ale hlavně by mne a jistě nejen mne, kdy naposledy jeli vlakem. A k TGV: Když něčemu nerozumím, nekafrám do toho. Vozidla a trati TGV jsou pro země s velkou rozlohou.
I v malém Rakousku se modernizuje na 230 km. Narovnávají se trati, staví tunely. U nás by to také šlo jezdit 230 Brno – Břeclav , Choceň – Praha. Ale z Kolína přidat další 2 koleje. A nevymýšlet jeden koridor Brno – Praha.
V Rakousku se od roku 1945 střídají ve vládě lidovci se socialisty, kteří si sice jdou po krku, i když v podstatě mají stejný program, rychlokvašené strany na jedno použití tam jsou jen pro zábavu.
Souhlas, chce to velkou rozlohu a málo členitý terén.
Na severozápad od Brna se železnice „prokousává a prokličkovává“ Moravským Krasem, potom jede přes Českomoravskou vysočinu. Mohla by trochu zrychlit v nížinách v centru Čech, což by ovšem znamenalo vykoupit spoustu půdy. A pak zase přijde České středohoří a Krušné hory (a opět kličkování mezi kopci nebo v údolí Labe.
Pokud „hlava nehlava“ nenarovnáme příslušné trasy budou vždy rychlovlaky jezdit podstatně pomaleji na většině trati než na pár skutečně rovných úsecích. A je otázka, zda a nakolik by se investice do něčeho takového vrátily (obávám se, že nikdy).
Železnice se stavěla pro všechny lidi, nikoli pro Pražáky a Brňáky