„Moudrost“ čínských komunistů jako vzor pro ty české. Šéf KSČM hledá inspiraci i východněji než v Moskvě
Vojtěch Filip, předseda Komunistické strany Čech a Moravy, na sebe čas od času upozorní výstředními výroky. Naposledy třeba, když přisoudil historickou zodpovědnost za invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa Ukrajině. Filipův zájem o alternativní historii, a ovšem alternativní budoucnost, má ale širší zeměpisný záběr. Tedy širší směrem na východ.
Koncem května se v čínském Šen-čenu konalo další ze zasedání Dialogu světových politických stran s Komunistickou stranou Číny. Tyto „dialogy“ připravuje Odbor pro mezinárodní styky ÚV KS Číny, orgán historicky odvozený z Oddělení mezinárodních vztahů VKS(b) (Отдел международных связей), které kdysi tvořilo jádro někdejší Kominterny.
Obě Mezinárodní oddělení, to bývalé sovětské i čínské, bývají charakterizována jako diverzní a zpravodajské centrály. Veřejná verze výroční zprávy české kontrarozvědky BIS za rok 2015 hodnotí čínskou verzi následovně:
„V roce 2015 byla dominantní čínskou zpravodajskou silou v ČR vojenská rozvědka, jejíž činnost doplňovaly aktivity specifické čínské zpravodajské organizace, kterou je Odbor pro mezinárodní styky Komunistické strany Číny (KS Číny). Jedná se o agenturu, která spadá pod Ústřední výbor KS Číny a do jejíž gesce patří kromě zahraničních vztahů také zpravodajská činnost.“
Místo v čínském kalendáři
Ani takové příkré hodnocení nedokáže odradit řadu českých politiků, pro něž představuje Odbor pro mezinárodní styky hlavní kontaktní bod v ČLR. Předseda KSČM Filip stvrdil své čilé styky dokonce společnou fotografií pro kalendář čínského velvyslanectví v Praze dokumentující klíčové momenty vzájemné družby, na níž pózuje se šéfem odboru (ministrem) Sung Tchaem.
Mezinárodní odbor, operující kdysi v hluboké ilegalitě, mezitím přešel do mainstreamu a navazuje družbu již nikoliv pouze s komunistickými a revolučními stranami, ale prakticky s každým, kdo je ochoten k velmi specifické formě dialogu.
V posledních dvou letech organizuje Odbor každoroční utajená setkání s představiteli vybraných politických stran zemí 16+1 (loni se ho v Bukurešti zúčastnil např. Jan Hamáček).
Loni v prosinci pořádal odbor v Pekingu dokonce celosvětový summit politických stran, na němž pochopitelně nemohl chybět Vojtěch Filip, ale ani představitelé ČSSD.
Letošní květnové setkání politických stran s Mezinárodním odborem v Šen-čenu tentokrát zahrnovalo pouze dělnické a levicové strany, a sahalo tak blíže ke kořenům historické Kominterny. Akce se dle webu Komunistické strany Čech a Moravy účastnilo více než 80 komunistických, dělnických a levicových stran na nejvyšší úrovni, ze 40 zemí světa.
Nezapomínat na Marxe
Tématem tohoto zvláštního zasedání byl „příběh čínské komunistické strany“. Jak vysvětluje Sung Lu-čeng, vědecký pracovník Čínského ústavu univerzity Fu-tan v Šanghaji, cílem je ukázat, že:
„Čínská ideologie ani filozofie vládnutí se nenechají oslabit postupující politikou otevřenosti. … Čína rozšiřuje svou spolupráci a dosahuje značné důležitosti pro ne-západní země, jejichž hlas je často přehlížen.“
Jedním z přehlížených hlasů, jimž se na Dialogu dostalo zvláštní pozornosti, byl i předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip, který do Šen-čenu vedl delegaci Ústředního výboru KSČM.
Filip je pravidelným účastníkem družebních výměnných akcí čínských komunistů, které nabyly na významu po podzimním 19. sjezdu KS Číny.
Loni v prosinci podle čínského tisku tuto družbu posvětil v té době ještě dominantní hráč vzájemných vztahů Jaroslav Tvrdík, který prý „věří, že takovéto stálé výměny povedou k posílení regionální spolupráce a prosperity, a také umožní světu lépe porozumět čínským myšlenkám“.
Stárnoucí bílí muži z Česka
Spolu s Dialogem světových politických stran delegáti zvládli i konferenci ke dvoustému výročí narození Karla Marxe, konferenci o uplatňování myšlení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga o socialismu s čínskými rysy pro novou éru v provincii Kuang-tung, a čtvrté africko-čínské fórum mladých lídrů (u poslední položky není zcela zřejmé, jak se k ní přichomýtli stárnoucí „bílí muži“ z Čech a Moravy).
Tisková zpráva KSČM dodává, že v rámci setkání „proběhla různá dvoustranná a mnohostranná jednání, včetně jednání s ministrem Sung Tchaem a zástupcem vedoucího mezinárodního oddělení Komunistické strany Číny pro evropské záležitosti, Kuo Jie-ču. K významu KSČM v mezinárodním hnutí přispělo zařazení vystoupení předsedy ÚV KSČM jako prvního ze zahraničních hostů.“
Oficiální web Šen-čenu parafrázuje Filipova slova o moudrosti KS Číny, která tak trochu naznačují, jak se náš předseda vypracoval na prvního mezi zahraničními delegáty:
„Díky svému vlastnímu úsilí se KS Číny projevila nejen jako strana, která obstála ve zkoušce historie, ale také strana, která dosáhla obrovských úspěchů v praxi. Během 40 let reforem a otevírání se rovněž stala vlivnou silou mezinárodní politiky, silou přispívající svou moudrostí k novému globálnímu vládnutí.“
Šéf KSČM si čínských komunistů váží dlouhodobě. V roce 2017 Filip na summitu politických stran v Pekingu podle citací v čínském tisku (další kontext zde) prohlásil: „Uznávám roli Komunistické strany Číny, která zajišťuje mnoho podob budování míru…“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
1) Porad nechapu, kterym myslenkam Cinskych soudruhu je treba lepe porozumet? Ze by tatrman Filip neumel googlit a nedokazal si zjistit, co se deje v Sin-Tiangu nebo Tibetu? Nic mu nerika deni kolem Falun-Gong? 2) To ze se propracoval na 1. prvni misto mezi zahranicnimi delegacemi svedci o tom, ze sebou vozi nejspis velke baleni Indulony.
Soudruzi ze SINOPSIS si zřejmě nestačili všimnout, že komunisté jsou v Rusku opoziční stranou proti Putinovi.
Soudruzi ze SINOPSIS, nejen že přechlédli, že Komunistická strana Ruska je v opozici vůči vládě Vladimíra Putina, zatím co u nás je KSČM podporovatelem vlády, takže co by tam Filip hledal, ale když jsem na to upozornil zařídili, aby neprošlo moje upozornění přes cenzuru Ústavu Nezávislé Žurnalistiky.
S pozdravem Ať žije svoboda slova, aspoň na papíře,
Oskar
Soudruzi ze Sinopsis mají tak dlouhé prsty, jako má Oskar z Hané bujné představy o cenzuře.
Moje představy jsou opravdu bujné.
Dodávám, že nechápu, i při možné neexistenci cenzury, proč by se Filip jako předseda komunistů v ČR měl jet učit od opozičních ruských komunistů spíše, než od vládnoucích čínských komunistů. KSČM je přece tichým společníkem ve vládní koalici i když nemá své ministry, tak vládnutí ovlivňuje a to tak že dost.
Opakuji, nikdo ze soudruhů ze Sinopsisv článku logicky nezdůvodnil, jak došli ti soudruzi k názoru, že měl Filip jet spíš do Moskvy než do Pekingu.