Model ruské propagandy pro střední Evropu: marginální politici jako hlas většiny

Napsal/a Robert Břešťan 2. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Americký think-tank Centrum pro evropské politické analýzy rozebral obsah ruskou vládou financovaného webu Sputnik za poslední rok a pojmenoval metody ruské propagandy platné (nejen) pro střední Evropu.

„Ruská dezinformační kampaň ve střední a východní Evropě prochází napříč hranicemi i jazykovou bariérou a do značné míry staví na protestně zaměřených politicích z obou stran extremistického spektra,“ konstatuje autor analýzy Ben Nimmo. „Cílem je diskreditovat západní vlády, politiky i instituce jako je Evropská unie a NATO a spolu s tím šířit a potvrzovat názory Kremlu,“ doplňuje Nimmo, který se zaměřil na anglicky psané stránky Sputniku, dříve Hlasu Ruska.

Sputnik píše a vysílá ve třiceti různých jazycích. „Agentura Sputnik vyplňuje unikátní mezeru dodavatele alternativního zpravodajského obsahu a rozhlasu v jedné osobě. Kompletně se orientuje na zahraniční posluchače,“ stojí na webových stránkách Sputniknews.

Analýza Centra pro evropské politické analýzy (CEPA) se zaměřuje především na to, jaké mluvčí a komentátory aktuálního dění si ruská propaganda vybírá mezi europoslanci Polska, České republiky a pobaltských zemí. V České republice patří mezi nejoblíbenější mluvčí Sputniku europoslanci Petr Mach a nedávno zesnulý Miloslav Ransdorf.

Navzdory politické bezvýznamnosti…

Celkově v rámci Evropského parlamentu Sputnik systematicky cituje především zástupce protestních, protiunijně zaměřených a prorusky orientovaných europoslanců. „Když dává prostor mainstreamovým politikům, pak vybírá takové citace, jež zapadají do obrazu zkorumpovaného, dekadentního a rusofobního Západu,“ popisuje analýza.

Dokládá to na příkladu Polska. I když mají Poláci v Evropském parlamentu 51 poslanců, 23 z nich patří k frakci Evropské lidové strany – Evropských demokratů, pět k socialistům a 19 k eurospkeptické Evropské konzervativní a reformní skupině, Sputnik si nejčastěji vybírá polského solitéra, europoslance Janusze Korwin-Mikkeho, který založil svou vlastní stranu jménem Korwin, není členem žádné frakce a nemá tak v EP prakticky žádný vliv.

Sputnik jej citoval v deseti z patnácti případů, kdy v jeho textech hovořil některý z polských zástupců v Evropském parlamentu. Mimo jiné v případech, kdy tvrdil, že demonstranti z Kyjeva byli vycvičení v Polsku agenty CIA či obvinil Spojené státy ze snahy vyvolat válku s Ruskem.

„Navzdory jeho politické bezvýznamnosti Sputnik používá Korwina-Mikkeho jako pravidelný zdroj protizápadních a proruských výroků, zjevně proto, že jeho komentáře odrážejí kremelský výklad událostí,“ popisuje autor analýzy Ben Nimmo.

Podobně často jako anglická mutace cituje tohoto europoslance i polsky psaná verze Sputniku- patnáctkrát za poslední půlrok.

Xenofob, radikál, komunista

Z českých europoslanců je podle analýzy nejoblíbenějším zdrojem nedávno zesnulý Miloslav Ransdorf. Za poslední čtyři měsíce jej anglicky psaný Sputnik citoval šestkrát, z toho ve třech případech šlo o přímý rozhovor s redakcí kremelského média.

V nich Ransdorf například uvádí, že NATO ztratilo smysl své existence, obviňuje ukrajinskou vládu z nedemokratických postupů a označuje Evropskou unii za užitečného idiota sloužícího zájmům USA.

Českými stránkami Sputniku a tím, prostřednictvím jakých mluvčích vykládá dění v Česku, se vloni v srpnu zabýval i HlídacíPes.org. Jednoznačně nejčastějšími hosty jsou poslanci a poslankyně KSČM, z nich si pak největší popularitu vysloužil Alexander Černý.

Nechyběli ani další komunističtí poslanci: Jiří Dolejš, Stanislav Grospič, Pavel Kováčik , Leo Luzar, Vojtěch Filip, europoslankyně Kateřina Konečná či europoslanec Miloslav Ransdorf. Oblíbeným respondentem prokremelského a Kremlem placeného média je i bývalý poradce českého exprezidenta Václava Klause, nyní šéfredaktor portálu Protiproud Petr Hájek.

Svůj výklad světa nabízí Sputniku i předseda marginální politické strany Národní demokracie Adam B. Bartoš, známý mimo jiné svými xenofobními výpady či sestavováním seznamu židů a pravdosláskařů.

Rozhovor Sputniku poskytl například i předseda Strany svobodných občanů a poslanec Evropského parlamentu Petr Mach a poslanec Tomio Okamura, předseda Strany práv občanů (SPO) Jan Veleba, výkonný ředitel české Obchodní a průmyslové komory pro země SNS František Masopust či „známý český sociolog“ Petr Hampl.

Z obou okrajů politiky

Z celkem 21 českých europoslanců jich Sputnik – dle analýzy CEPA – citoval za poslední rok jen pět. Jedním z nich je i Jaromír Štětina, ten však prostor na propagandistickém webu získal jen v rámci textu kritizujícího jeho postoje k Ukrajině.

V souvislosti s kritikou eura a plánu na kvóty na přijímání uprchlíků Sputnik cituje i europoslance Svobodných Petra Macha.
V textech kritických k uprchlickým kvótám byli na stránkách Sputniku citování i europoslanci Pavel Svoboda, Martina Dlabajová a Jan Keller.

„Z dvanácti citací českých europoslanců byl šestkrát mluvčím komunista Ransdorf, třikrát euroskeptik Mach, dvakrát zástupce křesťanských demokratů, jednou socialista a liberál. Což je přesně opačné vyjádření reálných poměrů v europarlamentu,“ konstatuje analýza.

Podle ní i český příklad ukazuje, to, jak ruská propaganda upřednostňuje menšinové, „antiestablishmentové“ názory z obou okrajů – krajně levicového i krajně pravicového – politického spektra.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)