Paštunové v Helmandu. Foto: Profimedia

Mnoho tváří Tálibánu. Puritánští strýcové z venkova i mozky vymyté al-Káidou

Napsal/a -pes- 6. září 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Září 2009, prosté cvičiště na okraji afghánského Kábulu. Stojí tu vedle sebe, když školí vojáky afghánské vládní armády, jak střílet z automatu. Nebylo tomu tak vždy. Oba koncem 80. let studovali kábulské vojenské učiliště. V časech, kdy Afghánistánu vládl prosovětský vládce Nadžíbulláh. Pak se jejich cesty rozešly.

Vysoký, usměvavý muž s knírem sloužil v osobní Nadžíbulláhově gardě. Někdejšího šéfa komunistické tajné policie, jehož režim padl v roce 1992, vítězný Tálibán krutě týral, vykastroval a pověsil na jeřáb pro výstrahu všem rudým. Kníratý důstojník měl štěstí; jen ho zavřeli do vězení. Po několika letech krutého kriminálu se dostal na svobodu a pak se s rodinou na venkově protloukal, jak se dalo.

Jeho postavou menší druh s plnovousem načas přijal nabídku Tálibánu. Po roce 2001, kdy radikály svrhla spojenecká invaze, nabídl služby nové, proamerické vládě. Nebyl sám. A jako profesionál, nikoli islamistický kádr, byl do nové armády i přijat. Nyní oba učí vládní rekruty bojovat proti Tálibánu.

Spolužáci, pak protivníci

„Nevadí mi, kdo co dělal dříve, teď máme společný džob. Tak to zkrátka bylo,“ krčí kdysi vězněný důstojník rameny. A vypadá, že mluví upřímně, když pokládá řečnickou otázku: Kdo jiný dokáže lépe cvičit muže na tažení proti Tálibánu než jeho bývalý vojenský velitel?


Text je ukázkou z nové knihy válečného reportéra Pavla Pawluschy Novotného Proč Alláh stvořil kalašnikov. HlídacíPes.org ji zveřejňuje se souhlasem autora i vydavatele.


Leccos, či spíše leckoho vidělo i cvičiště, na kterém právě štěkají ostré dávky a povely důstojníků. Kdysi sloužilo Sovětům, posléze do jeho blízkosti sestěhovali protisovětští islámští bojovníci ukořistěnou techniku popsanou názvy v azbuce, na jejíchž pancířích pak trénovali dělostřelci. V roce 2009 tu pro změnu američtí instruktoři cvičí čerstvou krev.

„Bojují výborně, intuitivně. Mají přirozený vztah k vojenskému řemeslu. V mnohých rodinách se zbraní vyrůstají, být bojovníkem dodává prestiž,“ tvrdí americký poradce. Jinak armádní vysloužilec, který si v Afghánistánu vydělává jako zaměstnanec soukromé firmy. Žoldnéř, žoldák s laskavou vizáží venkovského strýce. „Tuto armádu ale ještě čeká dlouhá cesta,“ opouští šedovlasý voják povinně optimistický tón.

Občas se stane, že vycvičený rekrut zběhne k extremistům, jiný se jako malý důstojník s plnovousem vrátí. Další se zapomene vrátit z dovolené, kterou si prodloužil kvůli probíhajícím žním, ale boty si nechá. Jiný na základně vystřílí zásobník do amerických kolegů. 

Tolik vzpomínka. V roce 2021 Tálibán opět dobyl Afghánistán. Vládní armáda se ihned vzdala v okamžiku, kdy zjistila, že nemá za koho bojovat. Že kábulská elita válku s Tálibánem vzdala, pokud ji kdy myslela vážně. Afghánci opět měnili dresy, bezvousí se nechali zarůst a ze cvičiště na okraji Kábulu neodešli vojáci, jen afghánská vládní armáda. 

Jako vždycky.

Strýcové z venkova i oběti al-Káidy

Vardak je prašná, venkovská provincie. Obyčejná. Typický Afghánistán jak z předsudečného amerického filmu. Většinu obyvatel tvoří Paštunové ze stejnojmenného kmene. Také Tálibán vznikl mezi Paštuny, ctí jejich kodex, vyrostl z něj. Ošemetná věc.

„Tálibánci jsou pyšní na to, že jsou Paštunové. Ale to my jsme také! My ale s tálibánstvím bojujeme,“ říká u oběda Muchlis, člen místní rady. Venku je horko jak v pekle, i když je únor (roku 2009). Sedím s nohama pod sebou, se stlačeným břichem, takže jím decentně, což hltavé spoluhodovníky baví. O to více se jich ptám. Na skoro všechno.

Muchlis je Paštun z klanu Vardaků. Umí anglicky, zná Prahu i české pivo, což mi jako muslim z patrně nejkonzervativnějšího kouta islámského světa sděluje šeptem. V časech, kdy Afghánistán patřil do sovětské zóny vlivu, cestoval přes Prahu za obchodem do Hamburku. Žádný problém, však to byl nejlevnější spoj.

Ne všichni Paštunové nutně a vždy stáli za Tálibánem. Což platilo i pro provincii Vardak. Klan Gilzajů s nimi sympatizoval, Vardakové spíše ne. Kolik je tedy Tálibánců? Tolik, co Paštunů? „Tálibánci jsou různí. Někteří jsou vlastně docela normální, jiní ale mají mozky vymyté al-Káidou. Další přišli z ciziny, to nebývají dobří lidé,“ vykresluje odstíny v hnutí Muchlis.

Pracovně je dělí do tří kategorií. Ti první, domácí, to jsou prý jen venkované konzervativních zvyků. S hnutím spolupracují i proto, že jde o vzdálené příbuzné. Nebo potřebují žold. Jiní Tálibánci přicházejí z Pákistánu. V Afghánistánu si zařádí a nabrat síly se vracejí domů, na kmenová území ležící při společné hranici. Divoký, nehostinný kraj lázně fakt nepřipomíná (jel jsem tudy v polovině 90. let), moc pákistánských úřadů je tady ale omezená, ba nulová. Do třetí party Muchlis řadí Tálibánce ovlivněné zahraničními ideology – jde o drsné fanatiky, kteří se zemí proháněli se zahraničními bojovníky i krátce poté, co Afghánistán dobyli Američané.

V roce 2021 se vítězný Tálibán zavázal k tomu, že pro zahraniční islamisty v jeho Afghánistánu nebude místo. Otázka je, zda to umí zařídit. Tálibánců je totiž celá řada a jen ten nejmírnější má tvář puritánských strýců z venkova.

Tálibán v pražské trafice

Radostně po mně vystartovali dva skvěle živení psi, sotva jsem zavřel těžkou, kovovou bránu. Před ní zůstal ozbrojený strážce. Jsme v utěšené čtvrti města Láhaur. To je znát. Jinde v muslimském Pákistánu bojácní psi žebrají o odpadky a bojí se kopanců.

Ahmad Rašíd radí západním prezidentům a diplomatům, doma ale není prorokem. Nic nového pod sluncem. Musejí ho hlídat před radikály. Celý den. Ahmad napsal první kvalitní a stále platnou práci o Tálibánu. Je tak slavný, že jeho kniha byla svého času k dostání v trafice na pražském Hlavním nádraží. 

Ptám se tedy.

Dají se Tálibánci rozdělit na umírněné a radikály?

Mladší kádry Tálibánu jsou radikálnější, či spíš zradikalizovanější než staří vůdci. Tito noví velitelé už prošli po roce 2001 boji s Američany. Někteří dokonce seděli ve vládním vězení. Pak se do řad Tálibánu vrátili. 

Jaký je vztah Tálibánu k al-Káidě? Západ tyto skupiny příliš nerozlišuje.

Je tu jistě ideologický rozdíl. Táliby v Afghánistánu lze označit, chcete-li, také za nacionalistické bojovníky. Na rozdíl od nadnárodní al-Káidy. Tálibán byl ale s al-Káidou provázán. Finančně i osobně: řada cizinců bojovala po boku Tálibánu ještě před americkou invazí do Afghánistánu. A další stoupenci al-Káidy se k hnutí připojili později, v letech 2003 a 2004, aby se zúčastnili války s Američany. Jde nejen o Pákistánce, ale třeba i radikály ze Střední Asie. 

Na afghánský Tálibán měl zásadní vliv striktní výklad islámu zvaný deobandismus. Do jaké míry je Afgháncům vlastní?

Deobandismus není ideologie, pouze jeden z mnoha pohledů na islám. Je doma hlavně mezi Paštuny. Prakticky žádný vliv ale nemá mezi ostatními afghánskými etniky, tedy Uzbeky, Hazáry nebo Tádžiky. Paštunové po obou stranách pákistánsko-afghánské hranice jsou ovlivněni i súfismem, islámskou mystikou. Je tedy možné říci, že deobandismus formoval Tálibán, ale ne celý Afghánistán. 

Je tedy většině Afghánců tálibánský pohled na svět – omezení hudby a společenského života – cizí? Tak, že jej nechtějí?

Afghánská společnost je ve své podstatě konzervativní. Obecně ale vyznává spíše otevřený směr sunnitského islámu.

Může být někdy „tálibánizován“ i Pákistán?

Většina Pákistánců nesouhlasí s tálibánskou ideologií. Nemyslím, že by se tu dokázal chopit moci.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)