Vrbětice po výbuchu v říjnu 2014. Areál bývalého vojenského muničního skladu. Foto: ZDENĚK NĚMEC / MAFRA / Profimedia

Místo, kde vybouchly vztahy s Ruskem. Stát vykupuje Vrbětice a začíná vyplácet odškodné

Napsal/a Robert Břešťan 3. prosince 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Toho, že by snad lidé žijící v obcích v okolí bývalého muničního skladu ve Vrběticích propadli náhlé obavě o osud státní pokladny, se starosta města Slavičín Tomáš Chmel neobává. „Všichni v obci určitě o odškodnění žádat budou. Nevím, jestli by se našel někdo, kdo to z lásky ke státnímu rozpočtu odmítne,“ říká.

Jak lidé ve Slavičíně, tak i v okolních obcích plánují, že si díky slíbenému odškodnění aspoň trochu vylepší rodinný rozpočet. Někdo více, někdo méně. Suma odškodného se pohybuje mezi 15 – 90 tisíci korunami na hlavu podle míry újmy, kterou v souvislosti s výbuchem muničního skladu utrpěli. Ve zmíněném Slavičíně mají lidé většinou nárok na 15 tisíc korun, ale třeba v místní části Divnice, která je bývalým muničním skladům blíže a odkud se lidé museli opakovaně evakuovat, je to už plná částka – 90 tisíc korun.

Podmínkou je mít v obci trvalé bydliště a žádost podat včas – do 31. března 2022; kdo si vzpomene později, bude mít smůlu.

Naopak obce by měly mít bohatšího Ježíška: stát by jim měl odškodnění vyplatit ještě do konce roku. „Dle zákona nám náleží fixní částka, tu zahrneme do obecního rozpočtu,“ říká Tomáš Chmel, starosta Slavičína, který má v rámci odškodnění inkasovat zhruba 104 milionů korun. Největší nárok má obec Vlachovice, měla by dostat přes 116 milionů, naopak nejméně obec Haluzice – necelých 16 milionů korun. Jednorázové odškodnění ve výši 59 milionů Kč má dostat i Zlínský kraj.

Výbuch byl problém státu, ne náš 

Vrbětice zná alespoň podle jména asi každý Čech. Nejprve kvůli explozi muničního skladu, která v roce 2014 zabila dva pracovníky zbrojní firmy Imex Group, a poté kvůli překvapivým závěrům vyšetřování z letošního dubna, podle nějž do výbuchů byli zapojení důstojníci ruských tajných služeb. Důsledkem zjištění byl diplomatický spor s Ruskem, který vyústil ve vzájemné vyhoštění většiny diplomatických pracovníků z ambasád.

Podnikatel Lambert Wichterle, který má v okolí Vrbětic několik set hektarů lesa, lidem i postiženým obcím odškodnění přeje. Vadí mu ale, že stát nemyslel na to, že lidem jako je on dopady výbuchu z roku 2014 na sedm let narušily podnikání.

„Lidem škody vznikaly řekněme z nepohodlí a ze strachu, ze stresu. My jako majitelé těch lesů nemáme dostat ani korunu. Zastupuji asi 22 lidí a někteří z nich opravdu živoří.“ Se státem je proto připraven se soudit. Požadovanou částku neupřesnil, ale „řádově má jít o miliony korun“. „Je to ale pro dvacet lidí,“ upozorňuje. „Je mi 78 let, je možné, že se konce soudu nedožiju. Ale třeba soud nakonec ani nebude a stát přistoupí na mimosoudní vyrovnání, protože myslím, že naše argumenty jsou jasné a správné,“ doufá.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Zakládá si na tom, že o své lesy vždy řádně pečoval. V posledních letech ale nemohl. „To, co se ve Vrběticích stalo v roce 2014, byl nepořádek státu. Dokud jsme do svých lesů mohli, neměli jsme tam jediný holý strom. Tjich tam je spousta a nikdo s tím nic nedělá,“ vadí mu. Při explozích bylo zasaženo 1319 hektarů půdy, z toho zhruba 341 hektarů přímo v areálu muničních skladů.

Vedle 56 hektarů přímo v areálu bývalého muničního skladu neměl Wichterle kvůli omezením pro vjezd techniky dostatečný přístup ani na dalších skoro 200 hektarů lesa mimo areál. „Vznikly nám tam velké škody. Nemohli jsme třeba zakročit proti kůrovci, mladé stromky jsou sežrané, některé části lesa jsou zcela zpustlé,“ říká.

Zároveň s rozbíhajícím se odškodňováním stát pokračuje ve snaze vykoupit všechny pozemky v lesním areálu bývalých muničních skladů. „Zájmem resortu obrany je majetkové scelení v areálu maximálně urychlit, aby byla dominantní část vypořádaná v příštím roce, nicméně jde o složitá jednání, která ovlivňuje i roztříštěnost vlastnictví některých pozemků mezi řadu spolumajitelů,“ říká za Ministerstvo obrany mluvčí Jakub Fajnor.

„Ke dni 9. srpna 2021 bylo kompletně dokončeno písemné oslovení všech vlastníků či spoluvlastníků pozemků v areálu muničního skladu,“ shrnuje v materiálu pro vládu Ministerstvo obrany.

Jak vypočítává, od tří právnických osob stát dosud vykoupil necelých 41 hektarů a převedl právo hospodařit na 240 hektarech na Vojenské lesy a statky. Od fyzických osob se k termínu srpnové revize podařilo vykoupit sotva hektar.

Jako na výlet do Brd

Největší část soukromého lesa představuje 36 pozemků o rozloze 56,4 hektaru, jejichž majitele zastupuje zmíněný Lambert Wichterle. Celkem 12 pozemků o souhrnné ploše 31 hektarů má město Slavičín. Z podkladů, které ministerstvo dodalo na listopadové jednání vlády, plyne, že právě jednání se zástupci Slavičína se nevedla snadno a zamýšlená směna pozemků se zasekla na rozporech nad výpočtem hodnoty pozemků.

„Jednou jsme nesouhlasili my, podruhé zase stát. Teď nám nabízejí asi sedm pozemků, z nichž si máme na výměnu vybrat. My jsme si tedy vybrali ty, které nám dávají ucelený logický smysl, a jsme ochotni za to i něco doplatit. S tím teď pro změnu nesouhlasili oni,“ shrnuje debatu starosta Chmel. Obec by směnou získala o devět hektarů plochy lesa víc, než má nyní. „Les je v nějakém terénu a nejde vzít pravítko a kus ho oříznout. Beru to tak, že my jsme tu ten výbuch nezpůsobili, je to stát, kdo po nás někdo něco chce, my jsme i ochotni připlatit, ale oni s tím teď nesouhlasí,“ diví se starosta.

V mezičase stát pokročil alespoň v jednání s Lambertem Wichterlem. Ten se směnou za jiné lesní pozemky již souhlasil, i když ji za nijak výhodnou nepovažuje. „Dostáváme některé dosti zanedbané lesy,“ podotýká. „Stát se mnou ale v tomto jednal slušně, a tak jsme se už na směně dohodli. Nechci stát nijak vydírat, má svých problémů dost,“ odmítá, že by dohodou podmiňoval třeba výše zmíněnou snahu domoct se i odškodnění.

V areálu Vrbětice se s výjimkou malé části určené pro potřeby státního podniku Vojenský technický ústav (VTÚ) už žádná munice neskladuje. Prostor po sedmi letech vloni na podzim opustily i složky záchranného systému. Veřejnost do lesů ale volný přístup nadále nemá; pouze s povolením Vojenských lesů a statků tam mohou jen ostatní majitelé pozemků. Co s rozlehlým lesním areálem Vrbětic bude v budoucnu, není zatím jisté. Pravděpodobné je ale využití podobné tomu, jak je nyní formou značených tras veřejnosti zpřístupněn bývalý vojenský prostor ve středočeských Brdech.


Tématu Vrbětic a budoucnosti někdejšího areálu muničních skladů jsme se věnovali i v textu pro Týdeník Forum.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)