Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Vrbětice po výbuchu v říjnu 2014. Areál bývalého vojenského muničního skladu. Foto: ZDENĚK NĚMEC / MAFRA / Profimedia
,

Místo, kde vybouchly vztahy s Ruskem. Stát vykupuje Vrbětice a začíná vyplácet odškodné

Toho, že by snad lidé žijící v obcích v okolí bývalého muničního skladu ve Vrběticích propadli náhlé obavě o osud státní pokladny, se starosta města Slavičín Tomáš Chmel neobává. „Všichni v obci určitě o odškodnění žádat budou. Nevím, jestli by se našel někdo, kdo to z lásky ke státnímu rozpočtu odmítne,“ říká.

Jak lidé ve Slavičíně, tak i v okolních obcích plánují, že si díky slíbenému odškodnění aspoň trochu vylepší rodinný rozpočet. Někdo více, někdo méně. Suma odškodného se pohybuje mezi 15 – 90 tisíci korunami na hlavu podle míry újmy, kterou v souvislosti s výbuchem muničního skladu utrpěli. Ve zmíněném Slavičíně mají lidé většinou nárok na 15 tisíc korun, ale třeba v místní části Divnice, která je bývalým muničním skladům blíže a odkud se lidé museli opakovaně evakuovat, je to už plná částka – 90 tisíc korun.

Podmínkou je mít v obci trvalé bydliště a žádost podat včas – do 31. března 2022; kdo si vzpomene později, bude mít smůlu.

Naopak obce by měly mít bohatšího Ježíška: stát by jim měl odškodnění vyplatit ještě do konce roku. „Dle zákona nám náleží fixní částka, tu zahrneme do obecního rozpočtu,“ říká Tomáš Chmel, starosta Slavičína, který má v rámci odškodnění inkasovat zhruba 104 milionů korun. Největší nárok má obec Vlachovice, měla by dostat přes 116 milionů, naopak nejméně obec Haluzice – necelých 16 milionů korun. Jednorázové odškodnění ve výši 59 milionů Kč má dostat i Zlínský kraj.

Výbuch byl problém státu, ne náš 

Vrbětice zná alespoň podle jména asi každý Čech. Nejprve kvůli explozi muničního skladu, která v roce 2014 zabila dva pracovníky zbrojní firmy Imex Group, a poté kvůli překvapivým závěrům vyšetřování z letošního dubna, podle nějž do výbuchů byli zapojení důstojníci ruských tajných služeb. Důsledkem zjištění byl diplomatický spor s Ruskem, který vyústil ve vzájemné vyhoštění většiny diplomatických pracovníků z ambasád.

Podnikatel Lambert Wichterle, který má v okolí Vrbětic několik set hektarů lesa, lidem i postiženým obcím odškodnění přeje. Vadí mu ale, že stát nemyslel na to, že lidem jako je on dopady výbuchu z roku 2014 na sedm let narušily podnikání.

„Lidem škody vznikaly řekněme z nepohodlí a ze strachu, ze stresu. My jako majitelé těch lesů nemáme dostat ani korunu. Zastupuji asi 22 lidí a někteří z nich opravdu živoří.“ Se státem je proto připraven se soudit. Požadovanou částku neupřesnil, ale „řádově má jít o miliony korun“. „Je to ale pro dvacet lidí,“ upozorňuje. „Je mi 78 let, je možné, že se konce soudu nedožiju. Ale třeba soud nakonec ani nebude a stát přistoupí na mimosoudní vyrovnání, protože myslím, že naše argumenty jsou jasné a správné,“ doufá.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Zakládá si na tom, že o své lesy vždy řádně pečoval. V posledních letech ale nemohl. „To, co se ve Vrběticích stalo v roce 2014, byl nepořádek státu. Dokud jsme do svých lesů mohli, neměli jsme tam jediný holý strom. Tjich tam je spousta a nikdo s tím nic nedělá,“ vadí mu. Při explozích bylo zasaženo 1319 hektarů půdy, z toho zhruba 341 hektarů přímo v areálu muničních skladů.

Vedle 56 hektarů přímo v areálu bývalého muničního skladu neměl Wichterle kvůli omezením pro vjezd techniky dostatečný přístup ani na dalších skoro 200 hektarů lesa mimo areál. „Vznikly nám tam velké škody. Nemohli jsme třeba zakročit proti kůrovci, mladé stromky jsou sežrané, některé části lesa jsou zcela zpustlé,“ říká.

Zároveň s rozbíhajícím se odškodňováním stát pokračuje ve snaze vykoupit všechny pozemky v lesním areálu bývalých muničních skladů. „Zájmem resortu obrany je majetkové scelení v areálu maximálně urychlit, aby byla dominantní část vypořádaná v příštím roce, nicméně jde o složitá jednání, která ovlivňuje i roztříštěnost vlastnictví některých pozemků mezi řadu spolumajitelů,“ říká za Ministerstvo obrany mluvčí Jakub Fajnor.

„Ke dni 9. srpna 2021 bylo kompletně dokončeno písemné oslovení všech vlastníků či spoluvlastníků pozemků v areálu muničního skladu,“ shrnuje v materiálu pro vládu Ministerstvo obrany.

Jak vypočítává, od tří právnických osob stát dosud vykoupil necelých 41 hektarů a převedl právo hospodařit na 240 hektarech na Vojenské lesy a statky. Od fyzických osob se k termínu srpnové revize podařilo vykoupit sotva hektar.

Jako na výlet do Brd

Největší část soukromého lesa představuje 36 pozemků o rozloze 56,4 hektaru, jejichž majitele zastupuje zmíněný Lambert Wichterle. Celkem 12 pozemků o souhrnné ploše 31 hektarů má město Slavičín. Z podkladů, které ministerstvo dodalo na listopadové jednání vlády, plyne, že právě jednání se zástupci Slavičína se nevedla snadno a zamýšlená směna pozemků se zasekla na rozporech nad výpočtem hodnoty pozemků.

„Jednou jsme nesouhlasili my, podruhé zase stát. Teď nám nabízejí asi sedm pozemků, z nichž si máme na výměnu vybrat. My jsme si tedy vybrali ty, které nám dávají ucelený logický smysl, a jsme ochotni za to i něco doplatit. S tím teď pro změnu nesouhlasili oni,“ shrnuje debatu starosta Chmel. Obec by směnou získala o devět hektarů plochy lesa víc, než má nyní. „Les je v nějakém terénu a nejde vzít pravítko a kus ho oříznout. Beru to tak, že my jsme tu ten výbuch nezpůsobili, je to stát, kdo po nás někdo něco chce, my jsme i ochotni připlatit, ale oni s tím teď nesouhlasí,“ diví se starosta.

V mezičase stát pokročil alespoň v jednání s Lambertem Wichterlem. Ten se směnou za jiné lesní pozemky již souhlasil, i když ji za nijak výhodnou nepovažuje. „Dostáváme některé dosti zanedbané lesy,“ podotýká. „Stát se mnou ale v tomto jednal slušně, a tak jsme se už na směně dohodli. Nechci stát nijak vydírat, má svých problémů dost,“ odmítá, že by dohodou podmiňoval třeba výše zmíněnou snahu domoct se i odškodnění.

V areálu Vrbětice se s výjimkou malé části určené pro potřeby státního podniku Vojenský technický ústav (VTÚ) už žádná munice neskladuje. Prostor po sedmi letech vloni na podzim opustily i složky záchranného systému. Veřejnost do lesů ale volný přístup nadále nemá; pouze s povolením Vojenských lesů a statků tam mohou jen ostatní majitelé pozemků. Co s rozlehlým lesním areálem Vrbětic bude v budoucnu, není zatím jisté. Pravděpodobné je ale využití podobné tomu, jak je nyní formou značených tras veřejnosti zpřístupněn bývalý vojenský prostor ve středočeských Brdech.


Tématu Vrbětic a budoucnosti někdejšího areálu muničních skladů jsme se věnovali i v textu pro Týdeník Forum.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

13 komentářů

 1. Tadek napsal:

  Chtěl bych vědět kdo způsobil výbuch druhého skladu?

 2. petrph napsal:

  Tedy a ne že bych to těm lidem nepřál. Ale odkdy soudruh stát vyplácí odškodnění za trestný čin? Pokud to byl útok ruských agentů, tak přece správný postup by byl vyčkat až budou odsouzeni u soudu (i kdyby v nepřítomnosti), a potom požadovat, rovněž u soudu vyčíslení a náhradu škody.
  Aby to vyplácel soudruh stát, navíc za situace kdy je po uši zadlužen, na to se snadno zvyká, že by to jistě chtěli i ostatní poškození v jiných případech.. Že?

  • Sámo napsal:

   Měl by to vyplatit ten soudruh, který sedí nyní na Hradě v Praze v kolečkovém křesle, protože byl to on, kdo Rusku prominul dluh z dob SSSR 100 miliard Kč. Jenomže k tomu on se nezná- on je podle svého soudu ten co ví všechno nejlépe a hned 2x.

   • petrph napsal:

    Tedy že bych realisticky opravil, on sice Zeman dohodnul umoření toho dluhu. Sice se dá souhlasit s tím že nevýhodně, leč ono by ho nám Rusko stejně nikdy nezaplatilo.
    Leda by to vedlo k dosti nesmyslným projevům dnešních politiků typu pana Hřiba, kteří by byli ochotni nám tvrdit, že máme v Rusku sto miliard, které oni z něj hrdinně vymůžou a přivezou (asi oklikou přes Tchajwan) :))))

    • Pavel napsal:

     „nevýhodně“ – tunel a zlodějina jste chtěl říct. A že by to rusko nezaplatilo, jste si vycucal odkud? Hradní čučkař co by premiér neblahé paměti si jen potřeboval honit triko „jako že vymohl ruský dluh“, a tak neustále točil o dodávkách ruských letadel a podobných nesmyslech, aby nachytal jednodušší voliče. Že se nevrátilo skoro nic a že celé zbrojní dodávky se smrskly na pár zrezlých náhradních dílů do vrtulníků se k těm jednoduchým už nedoneslo. Fakta o čučkařovi si nepřiznají a místo jsou dnes sto si akorát vylévat žluč a nesmyslně blábolit o Hřibovi.

  • Radomír napsal:

   Skoro to vypadá, že český stát se přiznává k vlastní vině za ty výbuchy. Hlídat ty sklady měla armáda, byly tam bezpečnostní dveře, které nebyly násilně překonány. A byla tam munice, která měla jít v rozporu se zákonem a bez řádné kontroly přes prostředníky snad dokonce i na Ukrajinu. Dost důvodů na trestní stíhání těch, co to měli hlídat, a firmy, která měla ty dveře otevírat a tu munici vyvážet neznámo kam a komu.

   • Pavel napsal:

    SKoro to vypadá, že vůbec netušíš co je to peněžitá pomoc obětem zločinu. Takže tvoje fantasmagorie co kde mělo být, co na SOUKROMÉM skladu měl hlídat, co je či není v rozporu se zákonem, apod. jsou pro smích. Prodej munice na Ukrajinu je samozřejmě zcela v pořádku, narozdíl např. od rusáckých zbrojních dodávek oběma stranám jednoho válečného konfliktu, přičemž u jedné strany rusácko oficiálně deklaruje, že se jedná o spojence.

 3. Tomáš napsal:

  To s  tím výbuchem municaky ve Vlachovicich to mohl vymyslet jen nemocný člověk. Jsou rozmetany vztahy s Ruskem, nyní následují odměny a odškodnění a jmenování ambasadoru.To nebude mít dobré pokračování, vymetou s námi jako v Mnichove.

  • Pavel napsal:

   Tos to puťkovi nandal. To si za rámeček nedá. RUssáci s námi jako v mnichově vymetli už několikrát. Zřejmě mají zálusk na další kolo.

 4. Admirál napsal:

  Oni už byli Čuk a Gek obžalováni a odsouzeni?

  A jak to bylo se skladováním a kšefty s pěchotními minami?

  A ty tisíce kulometů a SA 58ček taky vybuchli a shořely? Nebo kde vlastně jsou?

  Celé to bude nejspíš provokace a pohádka z pera Bellingcat. Ti takové pohádky umějí.

  • Pavel napsal:

   Když ti fakta nejdou pod čumák, tak zkus nějakou pohádku z russia today.

Přidávání komentářů není povoleno